ETF na rynek rosyjski – gdzie i jak kupić najlepiej jednostki funduszu z ekspozycją na Rosję

Jedną z największych zalet ETF-ów jest możliwość wejścia na trudno dostępne rynki takie jak Rosja. Bezpośredni zakup akcji spółek rosyjskich jest bardzo trudny lub wręcz niemożliwy do realizacji. Dzięki ETF-om możesz uzyskać natychmiastową ekspozycję na rosyjskie rynki za pomocą jednej prostej transakcji. W poniższym artykule znajdziesz wyselekcjonowane fundusze ETF, które posiadają w portfelu spółki z tego dużego i rosnącego rynku.

Rosja uważana za rynek z dużym potencjałem wzrostu

Czym są ETF-y na rynek rosyjski?

ETF-y odzwierciedlające sytuację gospodarczą Rosji są atrakcyjnym instrumentem i jedną z niewielu okazji do inwestowania w tym olbrzymim kraju. W przeciwieństwie do funduszy aktywnie zarządzanych instrumenty pasywne cieszą się niskim kosztami i dużą koncentracją w wybranym segmencie rynku.  

Rosja należy do kluczowych graczy na rynku surowców naturalnych – posiada wszystkie najważniejsze zasoby występujące na Ziemi. Kupując ETF-y na rynek rosyjski możesz pośrednio zająć bardzo dogodną pozycję właśnie na surowce naturalne. Rosja to gigant energetyczny. To tutaj funkcjonują potężne firmy zajmujące się wydobyciem i obróbką ropy naftowej i gazu ziemnego. Dodatkowym atutem Rosji jest duży zapas złota w tamtejszym banku centralnym – Rosjanie posiadają 2300 ton, co jest piątą pozycją na świecie.

Mocną stroną Rosji na tle wysoce zadłużonych krajów na świecie jest zdrowy system finansów publicznych, gdzie dług publiczny stanowi zaledwie niecałe 20% PKB. Niskie koszty obsługi długu powodują, że inwestorzy nie mają obaw związanych z bankructwem kraju. Destabilizację powodują jedynie zmienne ceny surowców, które wpływają na wyceny spółek i to głównie należy brać pod uwagę decydując się na inwestowanie w ETF-y na rynek rosyjski.

Najlepsze ETF-y na rynek rosyjski 

Poniżej przedstawiono najpopularniejsze fundusze ETF, które posiadają ekspozycję na rynek rosyjski: 


VanEck Vectors Russia ETF (RSX)

 • symbol: RSX
 • emitent: VanEck 
 • opłaty roczne: 0,67%
 • rok założenia: 2007 
 • notowane na giełdzie: Nyse Arca (USA)
 • broker u którego kupisz ten ETF: m.in. ExanteDIF Broker    
 • opis: 

Fundusz RSX dąży do jak najdokładniejszego odtworzenia ceny i rentowności indeksu MVIS Russia Index, który obejmuje spółki notowane na giełdzie rosyjskiej (Moscow Exchange) lub zarejestrowane poza Rosją, ale posiadające co najmniej 50% swoich przychodów powiązanych z Rosją. To dobra ekspozycja na największe rosyjskie spółki takie jak Gazprom, Sberbank, Lukoil, Norilsk Nickel, Novatek, Tatneft, Rosneft, Yandex. W funduszu dominuje nacisk na sektor energetyczny, surowcowy i finansowy.

ETF posiada olbrzymi potencjał inwestycyjny a jednocześnie jest bardzo ryzykownym aktywem. Jest dużo bardziej zrównoważony niż podobne fundusze inwestujące w rynek rosyjski dzięki indywidualnej perspektywie sektorowej, ale również holdingowej. Fundusz regularnie od kilkunastu lat (za wyjątkiem 2014 i 2019 r.) wypłaca właścicielom jednostek dywidendę.


iShares MSCI Russia ETF (ERUS)

 • symbol: ERUS 
 • emitent: Blackrock Financial Management
 • opłaty roczne: 0,59%       
 • rok założenia: 2010  
 • notowane na giełdzie: Nyse Arca (USA)
 • broker u którego kupisz ten ETF: m.in. ExanteDIF Broker      
 • opis:         

Fundusz ERUS odwzorowuje rosyjski indeks MSCI Russia, który wyklucza rosyjskie firmy notowane lub zarejestrowane za granicą. Trzon stanowią de facto te same spółki co w wymienionym powyżej RSX VanEck Vectors Russia. ETF-y różnią się głównie składem procentowym poszczególnych firm, jednak i tutaj Blackrock koncentruje się głównie na znanych markach jak Gazprom, Sberbank, Lukoil czy Norilsk Nickel. Spółki energetyczne to ponad 40% w portfolio ETF-u. Kolejne pozycje zajmują surowce (23%) oraz spółki finansowe i banki (20%). Fundusz, nieprzerwanie od 2013, wypłaca dwa razy w roku dywidendę. 


Jak i gdzie można kupić ETF na rynek rosyjski? 

Inwestowanie w ETF-y wymaga kilku prostych kroków. Pomocą może być poniższa instrukcja: 

Krok 1 – zdecyduj w który ETF zainwestujesz

Lepszy będzie RSX czy ERUS? I choć oferta na Rosję nie jest zbyt szeroka nie są to jedyne ETF-y z ekspozycją na ten rynek. Do walki o inwestora stają również amerykański Franklin FTSE Russia ETF (FLRU) czy europejski fundusz Xtrackers.

Krok 2 – przeanalizuj wyniki wybranego ETF

Porównaj stopę zwrotu w różnych okresach czasu.  

Sprawdź poziom kosztów za zarządzanie. W przypadku większości ETF-ów w tej kategorii jest to około 0,5% – 0,7% w okresie całego roku. Jeśli opłaty są wyższe niż te wartości to może oznaczać, że fundusz jest aktywnie zarządzany, nie warto go wybierać. 

Krok 3 – znajdź brokera lub dom maklerski i kup ETF

Zobacz czy u twojego brokera można nabyć wybrany ETF. Możesz wyszukać ETF-a po symbolu, który występuje najczęściej obok jego nazwy. Jeśli interesuje cię ETF z rynku amerykańskiego prawdopodobnie będziesz musiał założyć konto u brokera dającego ci dostęp do tych instrumentów jak ExanteDIF Broker

Instrumenty CFD na ETF   

W ostatnich latach kontrakty na różnice kursowe (CFD) stały się popularnym sposobem na inwestowanie w surowce, waluty, etf-y czy akcje. CFD cieszą się też dużym zainteresowaniem przy trudno dostępnych rynkach takich jak Rosja, Chiny czy Japonia.

Dostęp do amerykańskich ETF-ów jest w Europie skomplikowany, stąd w ofercie wiodących brokerów znajdziesz możliwość handlu kontraktami CFD na dany ETF.

Przykładowo w Domu Maklerskim XTB możesz handlować instrumentem CFD, którego wartość bazuje na cenie rynkowej VanEck Vectors Russia ETF (RSX) 

Dom Maklerski XTB - oferta CFD na ETF RSX
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Podejmując decyzje inwestycyjne, powinieneś kierować się własnym osądem

Podobny instrument dostępny jest u brokera Plus500:

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Na obrazkach znajdują się ceny ilustracyjne.

Podsumowanie

ETF-y na rynki rosyjskie to świetny sposób na inwestycję w perspektywiczny rynek surowców. Oczywiście ryzyko uszczuplenia kapitału jest również wysokie. Wyniki funduszy jak na żadnym innym rynku są tutaj uzależnione mocno od geopolityki.

Biorąc pod uwagę wszystkie szanse, zagrożenia oraz wyzwania dla tamtejszej gospodarki można podsumować, że Rosja to bardzo ciekawe miejsce do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.

[Total: 7 Average: 5]

Podziel się swoją opinią

Dodaj Odpowiedź

Poradnik Inwestora - jak zacząć inwestować i pomnażać swój kapitał
Logo