Największa polska giełda kryptowalut – ranking styczeń 2024 r.

Istnieje kilka polskich giełd umożliwiających kupno bitcoina i altcoinów za złotówki. Oceniliśmy i przeanalizowaliśmy najlepsze giełd kryptowalut w Polsce pod kątem różnych elementów, takich jak ilość zarejestrowanych kont, ilość aktywnych użytkowników, obsługiwane kryptowaluty, regulacje, opłaty, metody płatności, przyjazność dla użytkownika i wiele innych.

Z poniższego rankingu dowiesz się, która platforma to największa polska giełda kryptowalut a czytając cały artykuł poznasz historię, wady i zalety poszczególnych platform do handlu krypto.

TOP 3 największych polskich giełd kryptowalut

Poniżej znajduje się lista 3 największych giełd kryptowalut w Polsce, zaktualizowana na rok 2024.

4.9
Zonda Crypto opinie i recenzja 2024 r.

Zonda Crypto opinie i recenzja 2024 r.

Jeśli chcesz mieć możliwość kupienia bitcoina za złotówki przelewem musisz skorzystać z polskiej giełdy kryptowalut. …
4.6
Egera opinie 2024: czy warto korzystać z tego kantoru i giełdy kryptowalut?

Egera

Najszybszy kantor kryptowalut księgujący wpłaty i wypłaty 24/7 z większości polskich banków. Możliwe również …
4.5
Kanga Exchange – opinie o giełdzie i kantorze kryptowalut

Kanga Exchange

Kanga Exchange to marka stworzona przez Polaków w 2018 roku, w zakres której wchodzi giełda kryptowalut oraz duża …

Nie jesteś pewien, którą polską giełdę kryptowalut wybrać? Potrzebujesz więcej informacji? Kontynuuj czytanie i poznaj szczegółowe recenzje wyżej wymienionych giełd krypto.

Co dokładnie znaczy „największa polska giełda kryptowalut” czyli jak tworzymy ranking

Przy wyborze największej giełdy kryptowalut w Polsce bierzemy pod uwagę pewne czynniki. Obejmują one przede wszystkim ilość zarejestrowanych kont, ilość aktywnych użytkowników, ilość dokonanych transakcji na najważniejszych parach walutowych takich jak BTC/PLN czy ETH/PLN.

To co jest dla nas istotne przy tworzeniu rankingu to fakt, czy giełda jest założona i zarządzana przez Polaków oraz to czy na platformie występują przyjazne warunki kupna i sprzedaży kryptowalut za złotówki. Siedziba firmy ma dla nas drugorzędne znaczenie.

Ilość zarejestrowanych kont

Największą polską giełdą kryptowalut jest bez wątpienia Zondacrypto (wcześniej funkcjonująca pod nazwą Zonda i Bitbay). Z informacji uzyskanych bezpośrednio od giełdy wiemy, że od początku istnienia platformy ilość zarejestrowanych kont przekroczyła już 1,1 mln. To imponująca liczba plasująca giełdę Zondacrypto jako jednego z liderów europejskiego rynku.

Na drugim miejscu znajduje się giełda Egera gdzie ilość zarejestrowanych kont od początku istnienia platformy wymiany kryptowalut wynosi 40 000. Egera funkcjonuje na rynku 5 lat krócej niż Zondacrypto, lecz co widać po liczbach, również zdołała przekonać do siebie całkiem sporą grupę fanów kryptowalut.

Ilość użytkowników na polskich giełdach kryptowalut

Ilość zarejestrowanych kont zwykle nie odpowiada ilości aktywnych użytkowników. Ktoś mógł się zarejestrować na giełdzie, aby tylko zobaczyć jak wygląda platforma od zewnątrz, ktoś inny kupił bitcoina i przechowuje go w zewnętrznym portfelu czekając wiele lat na odpowiedni moment do sprzedaży, tym samym nie odwiedza regularnie platformy.

Dostępne powszechnie statystyki ilości użytkowników odwiedzjących dany serwis internetowy potwierdzają jednak dominującą pozycję Zondacrypto.com na polskim rynku. Analiza poszczególnych okresów w 2023 roku pokazuje, że średnio każdego miesiąca giełdę Zonda odwiedza ok. 120 000 unikalnych użytkowników generując 334 000 odwiedzin na platformie. To sporo w czasie gdy trwa powolna akumulacja bitcoina, a większość inwestorów jest na etapie wyczekiwania kolejnej hossy.

GiełdaIlość założonych kont
– od początku giełdy
Ilość odwiedzin www
– średnio na miesiąc
Zonda Crypto1 100 000334 000
Egera40 00070 600
Kanga Kantorbrak danych11 600
Opracowanie własne na bazie danych otrzymanych z giełd oraz statystyk z serwisu similarweb.com za okres 02.-04.2023

Recenzje największych giełd kryptowalut w Polsce

Najlepsze giełdy kryptowalut w Polsce oferują handel w parach z PLN, niskie opłaty transakcyjne, szeroką gamę kryptowalut, nie wspominając o wsparciu dla wielu metod wpłat i wypłat. Polskie giełdy starają się zbudować solidne ramy regulacyjne. Praktycznie każda z nich zobowiązała się do przestrzegania procedur KYC (Know Your Customer) oraz AML (Anti Money Laundering).

Sprawdź nasze recenzje 3 największych polskich giełd kryptowalut:


1. Zonda Crypto – ogólnie największa giełda kryptowalut stworzona przez Polaków

ZondaCrypto - Największa polska giełda kryptowalut

Zonda to najbardziej rozpoznawana giełda kryptowalut w Polsce. Od momentu swojego uruchomienia w 2014 roku (początkowo pod marką BitBay) zdobyła silną reputację i stała się jedną z wiodących platform do kupna, sprzedaży i handlu kryptowalutami w naszym kraju.

Siedziba firmy

Pierwotnie firma została założona w Katowicach w 2014 roku przez lokalnych pasjonatów. W kolejnych latach zdominowała polski rynek, stając się synonimem polskiej giełdy kryptowalut. W trakcie działania, giełda przeniosła się początkowo na Maltę a następnie w 2019 roku zakorzeniła się na stałe w Estonii. Operatorem giełda została spółka BB Trade Estonia OÜ uzyskując licencję Finance Intelligence Unit (FIU). Platforma zarządzana jest przez polski zespół.

Kryptowaluty

ZondaCrypto oferuje szeroki wybór kryptowalut do handlu, w tym popularne aktywa takie jak Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Ripple (XRP), Dogecoin (DOGE), Polkadot (DOT), stablecoiny takie jak USDT, USDC, DAI. Wśród naprawdę wielu projektów znajdziesz też fan tokeny: FC Barcelona Fan Token (BAR), Manchester City Fan Token (CITY), Juventus Fan Token (JUV) czy Legia Fan Token (LEG). Ta różnorodność pozwala traderom na dostęp do sporych możliwości inwestycyjnych na polskim rynku kryptowalut.

Opłaty i prowizje

Inwestor wystawiający ofertę kupna lub sprzedaży (tzw. Maker) zapłaci na giełdzie ZondaCrypto niższą prowizję niż osoba realizująca zlecenie (tzw. Taker). Prowizje na parach z użyciem walut fiat (PLN, EUR, USD, GBP) kształtują się następująco:

 • Maker od 0,30% do 0,17%
 • Taker od 0,43% do 0,25%

Stawki w handlu na parach krypto-krypto są niższe:

 • Maker – 0% 
 • Taker – 0,1%

Wysokość prowizji w transakcjach z tradycyjnymi walutami uzależniona jest od wartości obrotów w cyklu 30 dniowym. Stawka prowizji może się zmniejszyć wraz ze zwiększającym się twoim wolumenem handlowym.

Metody wpłat i wypłat

Giełda Zonda akceptuje trzy formy depozytu PLN. Złotówki możesz wpłacić poprzez przelew bankowy, za pomocą karty płatniczej lub ekspresowo za pomocą systemu szybkich płatności (operator i aplikacja Zen.com). W każdym przypadku, przed wpłatą, musisz przejść pozytywnie weryfikację konta.

Zalety i wady

ZondaCrypto oferuje bezpieczne środowisko dla inwestorów zainteresowanych handlem bitcoinem i innymi kryptowalutami. Lista zalet znacznie przewyższa potencjalne niedogodności.

Zalety
 • najdłużej działająca na polskim rynku giełda kryptowalut
 • największa ilość zarejestrowanych kont
 • największa płynność pary BTC/PLN spośród wszystkich istniejących giełd
 • przyjazne metody wpłat i wypłat
 • szeroka oferta kryptowalut
 • dobra jakość obsługi klienta
 • prosty, czytelny, łatwy w obsłudze interfejs giełdy
 • dostępne narzędzia analityczne
Wady
 • zbyt częsta zmiana nazwy giełdy utrudniająca budowanie stabilnej marki
 • brak możliwości handlu instrumentami pochodnymi

Wsparcie dla klientów

Interfejs użytkownika ZondaCrypto jest przyjazny i łatwy w obsłudze. Zonda zapewnia intuicyjne narzędzia, które umożliwiają użytkownikom łatwe zarządzanie swoimi transakcjami i portfelem kryptowalut. Nawigacja po platformie jest prosta, dzięki czemu nawet początkujący inwestorzy mogą swobodnie korzystać z giełdy.

Zonda jest znana z doskonałej obsługi klienta. Posiada wsparcie w języku polskim, które jest dostępne zarówno drogą telefoniczną, jak i mailową. Użytkownicy mogą uzyskać pomoc w przypadku pytań, problemów technicznych lub innych zapytań dotyczących giełdy.


2. Egera – kantor i giełda kryptowalut z Poznania

Egera przedstawia się jako jedna z najszybszych giełd kryptowalut w Europie. Dotyczy to zarówno procesu zakładania i weryfikacji konta nowego użytkownika, jak i sprawnego realizowania wpłat i wypłat środków klientów

Egera logo

Siedziba

Za platformą Egera stoi firma Bitclude sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, która została założona już w 2017 roku przez trójkę pasjonatów kryptowalut – Jakuba Wierzcholskiego, zajmującego obecnie stanowisko CEO, Tomasza Limiszewskiego, COO Egery oraz Mateusza Mączkowskiego, który pełni obecnie funkcję CFO. Sam kantor i giełda funkcjonują na rynku od 2019 roku.

Kryptowaluty

Egera oferuje handel kluczowymi kryptowalutami: bitcoin (BTC), ethereum (ETH), litecoin (LTC), ripple (XRP), dogecoin (DOGE) oraz kilkoma mniej znanymi tokenami takimi jak: BigShortBets (BIGSB), hashup (HASH). Na platformie znajdziesz też stablecoiny odwzorowujące kurs dolara amerykańskiego (USD coin – USDC) oraz walutę euro (euro coin – EUROC).

Opłaty i prowizje

Prowizja za realizację transakcji na giełdzie wynosi:

 • Maker 0.3%
 • Taker 0.5%

Prowizja w kantorze kryptowalut (od tzw. szybkiej wymiany) wynosi 2,8%.

Metody wpłat i wypłat

Złotówki możesz wpłacić bez prowizji przez zwykły przelew bankowy. Prowizja nie zostanie pobrana również w przypadku metody EXPRESS ELIXIR. 

Najszybszym sposobem, choć nie najtańszym, jest wpłata środków z użyciem karty bankowej. Transakcja zostanie zaksięgowana w ciągu 15 sekund, ale prowizja wyniesie 2 PLN + 3% od wpłacanej kwoty. W mojej opinii, warto więc na spokojnie, bez pośpiechu wpłacić pieniądze zwykłym przelewem bankowym. Minimalna wartość wpłaty to 10zł, a maksymalna 3 500 zł.

Zalety i wady

Główną zaletą giełdy Egera jest posiadanie statusu Małej Instytucji Płatniczej (MIP11/2019) co klasyfikuje podmiot pod nadzór KNF. Drugim atutem jest dopasowanie do potrzeb użytkownika – dla zupełnie początkujących Egera dedykuje kantor kryptowalut, a bardziej zaawansowanym udostępnia klasyczną giełdę krypto.

Zalety
 • dwa w jednym: kantor i giełda kryptowalut – możliwość dokonania łatwego wyboru gdzie dokonać transakcji
 • stabilna firma, stale rosnąca zarówno pod względem ilości użytkowników jak i zakresu świadczonych usług
 • uzyskana licencja małej instytucji płatniczej
 • przyjazne dla użytkowników metody wpłat i wypłat
 • zaawansowane ustawienia bezpieczeństwa obejmujące cold wallets, autoryzację 2FA
Wady
 • mała liczba par handlowych
 • niska płynność na giełdzie
 • wysoka prowizja w kantorze

Wsparcie dla klientów

Egera zbiera pochwały za sprawnie działający support. W ponad 90% przypadków rozwiązanie problemu przez obsługę klienta nie zajmuje więcej niż 10 minut od momentu zgłoszenia. Odpowiedź możesz otrzymać nawet w środku nocy, gdyż chat obsługiwany jest przez 24/7 przez osoby z działu technicznego (osoby posiadające wiedzę i określony poziom odpowiedzialności). Takie rozwiązanie, w którym sprawy użytkownika praktycznie załatwia się od ręki, przyczynia się do budowy zaufania i lojalności wobec giełdy.


3. Kanga Exchange – giełda i największa sieć kantorów stacjonarnych w naszym kraju

Kanga promuje się jako największa platforma transakcyjna wymiany kryptowalut w Europie Środkowej. Firma prowadzi działalność online (Kanga Exchange) oraz w tradycyjnych punktach sprzedaży, współtworząc sieć 250 kryptowalutowych kantorów stacjonarnych (Kanga Kantor).

Kanga Exchange logo

Siedziba

Kanga Exchange to kantor i giełda działająca od 2018 roku. Jej operatorem jest zarejestrowana w Belize spółka Solution Investments Limited a podmiotem zarządzającym brytyjskie BSSIP LTD. Za cały projekt odpowiadają Sławomir Zawadzki, Łukasz Żeligowski, Kamil Żynda wraz z 60-osobowym zespołem.

Kryptowaluty

Oferta jest naprawdę spora. Do handlu otrzymujemy:

 • kluczowe kryptowaluty: bitcoin (BTC), ethereum (ETH), ethereum classic (ETC), litecoin (LTC), polygon (MATIC), shiba inu (SHIB), chainlink (LINK), dash (DASH), omiseGO (OMG)
 • niszowe projekty: everdome (DOME), Nakamoto.Games (NAKA), 10set Token (10SET), maker (MKR), airdance (DANCE)
 • stablecoiny: tether (USDT), USD coin (USDC), omega PLN, omega USD itd.
 • tokeny giełdowe: Kanga Exchange Token (KNG), Binance Coin (BNB)
 • tokeny personalne: Jacek Kołodziejczak (JKCOIN)

Opłaty i prowizje

Przy każdej zrealizowanej na giełdzie transakcji zostaniesz obciążony prowizją 0,2% wartości transakcji, niezależnie czy jesteś sprzedającym czy kupującym, i czy wystawiasz ofertę (Maker) czy z niej korzystasz (Taker). Istnieje możliwość obniżenia prowizji transakcyjnej poprzez stacking tokenu KNG. Aby uzyskać niższą prowizję od transakcji (wyłącznie „maker”), musisz zdeponować do puli stakingowej określoną ilość tokenów Kanga (KNG) i aktywować autozasilanie puli. W zależności od ilości zdeponowanych tokenów, prowizja może się zmniejszyć do 0,16%, 0,09% lub nawet do 0%.

Metody wpłat i wypłat

Najkorzystniej jest dokonać wpłaty przelewem w PLN. Opłata za wpłatę nie zostanie wtedy naliczona. Przy korzystaniu z aplikacji zen.com przy wpłatach trzeba się liczyć z 1% ubytkiem kapitału.

Za wypłatę środków z giełdy naliczane zostaną opłaty. Koszt jest zawsze widoczny w oknie zlecenia wypłaty, wcześniej można zajrzeć do cennika aby sprawdzić aktualne poziomy opłat. Wypłata PLN przelewem to rząd wielkości 0,4%.

Zalety
 • duża ilość kryptowalut
 • w ofercie stablecoin odwzorowujący PLN
 • własny token użytkowy
 • szeroki zakres usług od giełdy kryptowalut do stacjonarnych kantorów
Wady
 • skomplikowany system wpłat na konto walut tradycyjnych (poprzez Kanga Cash)
 • brak kilku ważnych kryptowalut
 • niska płynność niektórych tokenów na giełdzie

Wsparcie dla klientów

Kanga zapewnia, że chce być w kontakcie z użytkownikami oferując możliwość rozmowy telefonicznej czy komunikacji poprzez e-mail. Oprócz wymienionych form kontaktu, przedstawiciela firmy możesz złapać poprzez Infolinięmedia społecznościowe (Facebook)komunikator (Telegram).

Support zapewnia, iż odpowie na każde pytanie w przeciągu 48h. W praktyce, najczęściej wyczerpująca odpowiedź na maila pojawia się już po kilku minutach.


Giełda kryptowalut – jak korzystać?

Zastanawiasz jak kupić Bitcoina i która giełda kryptowalut w Polsce jest największa? Nasz rynek w tym obszarze jest dobrze rozwinięty. Bezpośrednio za złotówki kupisz najbardziej znane aktywa cyfrowe jak Bitcoin, Etehereum, Ripple, Cardano, Dogecoin, Litecoin ale także te mniej popularne projekty jak GameCreditcs, The Graph czy Algorand.

Pod pewnymi względami giełdy kryptowalut działają podobnie jak platformy do handlu akcjami, wybierasz rodzaj aktywa, określasz ilość i oczekiwaną cenę a następnie składasz zlecenie kupna lub sprzedaży. Kluczową różnicą jest to, iż nie musisz korzystać z pośrednictwa domu maklerskiego – transakcji dokonujesz bezpośrednio na giełdzie. Inne są też godziny handlu, giełdy akcji mają określony przedział czasowy a giełdy krypto działają non-stop.

Jako inwestor, najpierw musisz zarejestrować konto na wybranej giełdzie kryptowalut. Następnie wybrać metodę wpłaty i zasilić swój rachunek inwestycyjny. Najlepsze giełdy kryptowalut akceptują przelewy bankowe, karty debetowe, portfele elektroniczne. Po zasileniu konta, wybierasz jakie kryptowaluty chcesz kupić. Giełda kryptowalut pobierze prowizję, gdy złożysz zlecenie kupna lub sprzedaży.

Jak wybrać dla siebie najlepszą platformę do handlu kryptowalut w Polsce?

Giełda kryptowalut umożliwia łatwą wymianę jednej kryptowaluty na inną (jest to wymiana krypto-krypto) lub waluty fiat na kryptowaluty (wymiana fiat-krypto). Wszystkie wymienione polskie giełdy kryptowalut oferują usługę fiat-krypto czyli umożliwiają wymianę walut tradycyjnych na rozmaite kryptowaluty. Choć globalnie rządzi dolar amerykański (USD) i to w tej walucie podaje się zazwyczaj notowania bitcoina, to na polskim rynku najwięcej jest chętnych na trading w oparciu o parę BTC/PLN.

Jeśli ciebie również interesuje kupno bitcoina za złotówki, przy wyborze giełdy zwróć uwagę na płynność pary BTC/PLN oraz o metody wpłat na giełdę. Niektóre sposoby zasilenia konta giełdowego (karta płatnicza, szybkie systemy płatności) mogę generować dodatkowe, niepotrzebne koszty. Najlepszą opcją jest zazwyczaj klasyczna wpłata przelewem bankowym, która jest bezpłatna.

Przy całościowej ocenie giełdy trzeba wziąć pod uwagę poziom bezpieczeństwa, prowizje i opłaty, ofertę kryptowalut oraz jakość obsługi klienta.

Polskie vs. zagraniczne giełdy kryptowalut (Binance, Exmo, Coinbase, Kraken)

Jak wygląda największa polska giełda kryptowalut w porównaniu do giełd zagranicznych? Na kilku topowych giełdach (Binance, Exmo) możliwy jest handel w parze BTC/PLN, na innych znanych, zagranicznych (Coinbase, Kraken) transakcje głównie wykonywane są na BTC/EUR i BTC/USD.

Gdy zagłębimy się ponownie w statystyki, zobaczymy że ZondaCrypto, największa polska giełda krypto, całkiem nieźle sobie radzi na globalnym rynku jeśli chodzi o trading oparty o złotówki. Poniższy przykład dowodzi, iż wolumen handlu BTC/PLN może nawet stanowić na polskiej giełdzie ponad 50% – będąc na wyższym poziomie niż na słynnej giełdzie Binance.

Największe obroty w handlu parą BTC/PLN
źródło: coinmarketcap.com

Przewaga polskich giełd kryptowalut nad zagranicznymi platformami

Polskie giełdy kryptowalut mają sporo przewag nad zagraniczną konkurencją. Doświadczenia pokazują, iż główną zaletą są przyjazne sposoby wpłat i wypłat polskiej waluty. Na Zondacrypto środki zupełnie bez opłat wpłacisz tradycyjnym przelewem bankowym. Egera natomiast obsługuje ekspresowy przelew bankowy oraz BLIK. Wypłata z Egera zwykłym przelewem bankowym to koszt jedynie 1 zł.

Niskie koszty lub ich brak mają duże znaczenie w ogólnym rozrachunku. Nie można patrzeć jedynie na wysokość prowizji transakcyjnej co błędnie czyni większość początkujących inwestorów. W kalkulacji musisz uwzględnić wszystkie, poszczególne opłaty począwszy od wpłaty, poprzez transakcję a zakończywszy na wypłacie środków.

Największa polska giełda kryptowalut

Czy polskie giełdy kryptowalut są bezpieczne?

Najlepsze polskie giełdy kryptowalut mają długą historię. Platforma ZondaCrypto funkcjonuje na rynku od 2014 roku, kantor Egera od 2019 roku. Firmy poradziły sobie z niejedną hossą i bessą na rynku bitcoina tworząc dobrze zorganizowane przedsiębiorstwa.

Według zapewnień przedstawicieli giełd około 98% środków klientów przechowywanych jest w „zimnych portfelach” co stanowi silne zabezpieczenie przed potencjalnymi atakami hakerskimi. Każda z wymienionych polskich giełd kryptowalut stosuje się do regulacji KYC i AML chroniąc siebie i swoich klientów przed wprowadzaniem na giełdę pieniędzy pochodzących z nielegalnych źródeł. Bezpieczeństwo handlu na giełdzie zależy również od samych użytkowników – dobrą praktyką jest używanie aplikacji Google Authenticator do autoryzacji transakcji.

Jak zacząć handel na giełdzie kryptowalut

Jeśli dopiero planujesz zacząć handel kryptowalutami możesz być trochę przerażony całym tym procesem. Nie ma się czego obawiać. Kupno bitcoina online jest tak samo proste jak kupno akcji czy waluty w kantorze internetowym. Choć po prawdzie, wszystko zależy od platformy, którą wybierzesz. Największa na świecie giełda kryptowalut Binance, w mojej opinii nie jest dobra dla zupełnie poczatkujących graczy. Najlepiej korzystać z niej, gdy już nabierze się podstawowych umiejętności tradingowych. Na początek, warto zacząć od platformy z prostym interfejsem takim jak ZondaCrypto czy Egera.

Aby rozpocząć handel na największej polskiej giełdzie kryptowalut należy:

 • założyć konto
 • przejść weryfikację tożsamości
 • dokonać wpłaty na konto
 • złożyć zlecenie kupna

Największa polska giełda krypotowalut – podsumowanie

Wybór odpowiedniej giełdy kryptowalut jest kluczową decyzją gdy zamierzasz rozpocząć trading kryptowalutami. Po przeanalizowaniu dostępnych danych, stwierdziliśmy, że ZondaCrypto jest największą giełdą kryptowalut w Polsce na rok 2023.

ZondaCrypto posiada największą ilość zarejestrowanych kont inwestycyjnych oraz największą ilość użytkowników odwiedzających platformę każdego miesiąca. Duża ilość handlujących przekłada się bezpośrednio na atrakcyjność cenową kryptowalut oraz szerokość oferty. Bez wątpienia, taniej kupisz bitcoina tam gdzie jest więcej zainteresowanych, drożej też go sprzedasz gdy po drugiej stronie będą chętni na inwestycję.

Prowizje na ZondaCrypto są konkurencyjne, a metody wpłat i wypłat są jednymi z lepszych na rynku. ZondaCrypto jest giełdą doskonałą dla początkujących, a oferta kryptowalut obejmuje już kilkadziesiąt projektów. Założenie konta na ZondaCrypto zajmuje zaledwie parę minut.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo