Lokaty PKO BP opinie i recenzja 2024 r.

Wygodnym sposobem na przechowywanie gotówki jest posiadanie lokaty w jednym z polskich banków. Są one zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, można je łatwo wyciągnąć w wypadku nagłej potrzeby i mają coraz wyższe oprocentowanie. Uznaje się je za jeden z bezpieczniejszych instrumentów do oszczędzania pieniędzy. W tym przypadku duże możliwości zakładania lokat oferuje PKO BP – jeden z największych banków w tej części Europy.

Logo PKO Bank Polski

Jakie lokaty oferuje PKO BP – największy polski bank

Lokaty w PKO BP cieszą się sporym zainteresowaniem. Do wyboru jest kilka różnych depozytów, o dość podobnym oprocentowaniu, ale różnym czasie trwania lokaty. Do najważniejszych produktów depozytowych tego banku należą:

  • Lokata na Nowe Środki – klientowi indywidualnemu pozwala zarobić 4,75% w skali roku. Możesz ją otworzyć na okres 3 miesięcy lub 4,25% na 12 miesięcy. Wymaga posiadania co najmniej 1.000 zł. Zakładana jest przez aplikację, tradycyjnie lub osobiście w placówce banku. Ma charakter nieodnawialny – po wygaśnięciu powierzona kwota wraz z odsetkami wraca na konto właściciela.
  • Lokata Mobilna – pozwala zyskać 4,75% rocznie. Lokata na okres 3 miesięcy. Kwota od 1.000 do 50.000 zł. Musisz posiadać (lub założyć) konto osobiste w PKO BP. Po założeniu konta lokatę otwierasz w aplikacji mobilnej.
  • Lokata Strukturyzowana –  produkt łączący w sobie cechy lokaty terminowej (z ochroną kapitału w wysokości 100%) oraz inwestycji na rynkach finansowych (szansa na zyski wyższe niż w przypadku wyżej wymienionych lokat)

Każda z tych lokat wymaga posiadania konta w PKO. Lokatę możesz założyć z poziomu strony internetowej banku, aplikacji mobilnej, przez telefon lub w siedzibie banku.

Opinie o lokatach PKO BP. Czy warto z nich skorzystać?

Zakładając lokatę w PKO BP można liczyć na duże bezpieczeństwo przechowywanych środków. Gwarancje wynikają z tego, że większościowym udziałowcem w banku jest Skarb Państwa, który posiada ponad 30% udziałów. Zagrożenie niewypłacalności jest więc znikome. Do tego, do określonej przepisami kwoty nasz kapitał podlega ochronie przez BFG.

Dużym plusem jest brak specjalnych wymagań. Pozwala to na dużą swobodę i możliwości zarządzania pieniędzmi. Lokaty są nieodnawialne co jest zasadniczo dobrym rozwiązaniem. Niektóre banki stosują triki polegające na tym, iż dana lokata jest odnawialna, ale niestety ta kolejna ma już wyjątkowo nieatrakcyjne oprocentowanie. Warto docenić tę przejrzystość oferty PKO BP. W opinii użytkowników depozyty PKO można zaliczyć do czołówki najlepszych lokat bankowych w naszym kraju.

Każda lokata może istnieć niezależnie od innej i pracować dla tego samego klienta – możesz składać wiele wniosków i posiadać jednocześnie wiele lokat.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia bezpieczeństwo twoich środków pieniężnych (wraz z odsetkami) zgromadzonych w każdym banku, w tym w PKO BP, do równowartości 100 tys. euro w złotych.

Jak otworzyć lokatę w PKO BP?

Proces zakładania lokat w banku PKO jest bardzo intuicyjny. Może go przeprowadzić każdy właściciel konta w serwisie iPKO lub aplikacji IKO. Należy wybrać lokatę i złożyć wniosek przez Internet. Po jego wypełnieniu i wysłaniu można po chwili cieszyć się posiadaniem lokaty i odsetkami wypłacanymi na koniec czasu trwania umowy. Można też założyć lokatę osobiście w jednym z wielu oddziałów PKO BP znajdujących się w każdym większym mieście.

Lokaty terminowe PKO BP pozwalają w ciekawy sposób dywersyfikować oszczędności. Nie możesz jednak zapominać, że obecne oprocentowanie lokat jest niewystarczające aby uchronić kapitał przed inflacją. Oprócz otwarcia lokaty powinieneś pomyśleć również o inwestycjach – w akcje, metale szlachetne, nieruchomości – innymi słowy w różne klasy aktywów, które sumarycznie w dłuższej perspektywie dadzą ci bardziej satysfakcjonujący wynik niż sama lokata. Pierwszym krokiem w kierunku otwarcia się na inwestycje jest zwykle założenie rachunku maklerskiego.

Podsumowanie opinii

Ogólna ocena: 4.6

Lokaty PKO BP mają mieszane opinie. Zaletą z pewnością jest ich dostępność, łatwość założenia, niska kwota wymaganego kapitału. Wadą, dla wielu oszczędzających jest fakt, iż PKO nigdy nie daje najwyższego oprocentowania na rynku. Odsetki są na przyzwoitym poziomie, lecz żadnej z lokat – czy będzie to Mobilna, Progresywna czy Na Nowe Środki – nie znajdziesz na pierwszym miejscu w rankingach lokat bankowych.

Ogólne zasady są podobne lub identyczne do konkurencyjnych banków. W większości przypadków jeśli zechcesz wypłacić pieniądze przed końcem lokaty otrzymasz kapitał bez odsetek. Pięknym wyjątkiem jest tu Lokata Progresywna PKO BP, w której przy zerwaniu lokaty po 6 miesiącu naliczone już odsetki pomnożą twój kapitał.

4.6 Ocena
Lokata Na Nowe Środki

Kwota od 1.000 zł. Lokata na okres 3 miesiące. Oprocentowanie 4,75% w skali roku. Niezbędne założenie konta osobistego oraz aplikacji mobilnej IKO.

5 komentarzy
  1. Dobra lokata, trzeba tylko pamiętać, żeby ustawić lokatę na nieodnawialną. Można to też zmienić w trakcie.

  2. Jaki jest maksymalny próg lokaty?

    • Maksymalny próg pojedynczej lokaty to 200 tys. zł. Warto jednak wspomnieć, że równocześnie możesz mieć otwartą 1 lokatę na 3 miesiące i 1 lokatę na 12 miesięcy.

  3. A znasz może jakieś ciekawe lokaty w euro? Szukam i nie mogę nic znaleźć

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo