Inwestycja w złoto w 2024 roku. Poradnik początkującego inwestora.
Inwestycja w złoto może przybierać różne formy – możesz kupić prawdziwe złote sztabki lub monety, nabyć ETF-y odwzorowujące kurs złota lub zainwestować w akcje spółek wydobywczych. Niezależnie od metody, złoto kupione i sprzedane w odpowiednim czasie, może przynieść spory zysk.
Inwestycja w złoto – czy to trudne?
Bez wątpienia każda osoba, która interesowała się tematyką lokowania pieniędzy, w którymś momencie natknęła się na pojęcie inwestowania w złoto. Jest to dość ciekawy przykład z grupy inwestycji, bowiem tego terminu, w przeciwieństwie do kryptowalut czy inwestycji giełdowych wyjaśniać nie trzeba. Każdy z nas od dziecka doskonale wie czym jest złoto, wiemy jaki ma kolor, że jest cenne, pożądane, ładne, ekskluzywne i drogie. Czy w takim razie inwestowanie w złoto polega na kupieniu tytułowego kruszca i tyle? Nie do końca, jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, dowiesz się o nich czytając ten artykuł.
Dlaczego warto inwestować w złoto?
Złoto uchodzi za bardzo dobry sposób inwestycji ze względu na ponadprzeciętne „trzymanie wartości”. Kruszec ten już od starożytności uchodził za cenny i ważny, posługiwały się nim niemal wszystkie indoeuropejskie kultury starożytne, średniowieczne i aż do czasów nowożytnych kruszec ten był oparciem dla głównych światowych gospodarek, a pieniądze, jakimi operowali obywatele były wymienialne na fizyczne złoto.
Oznacza to, że złoto to nie tylko coś rzadkiego, można powiedzieć, że złoto posiada markę, renomę, a dodając do tego jego popularność, możemy być niemal pewni, że zainwestowane w złoto pieniądze nie stracą na wartości. Jeśli dziś, zamiast kupić samochód z salonu zainwestujemy te środki w złoto, z dużym prawdopodobieństwem, na przykład za 30 lat, za wartość tego złota nadal będziemy w stanie kupić nowy samochód, w podobnej klasie. Jeśli mamy przed sobą długi horyzont inwestycyjny, staniemy przed kolejnym ważnym wyborem. Zainwestować w złote monety, sztabki, a może ETF-y na złoto?
Inwestycja w złoto: Metoda 1 – sztabki
Kupowanie sztabek o niskiej wadze jest mało opłacalne. Prawda jest taka, że za złoto o niższej wadze musisz zapłacić o kilka lub kilkanaście procent więcej niż wynosi jego cena rynkowa, co powoduje że w momencie jego odsprzedaży możesz mieć problem z uzyskaniem ceny, którą pierwotnie zapłaciłeś… Gdzie w takim razie zarobek z inwestycji?
Inwestowanie w sztabki złota to dobra metoda dla zamożnych osób, chcących zainwestować powyżej 100 000 zł jednorazowo, bowiem najbardziej opłacalnymi gabarytami sztabek są te o wadze 500 g i 1000 g. Sztabki lokacyjne dają nam wygodę transportu, zamieniamy walizkę pieniędzy na sztabkę, którą na dobrą sprawę możemy zmieścić w kieszeni spodni. Jeśli nie chcesz mieć problemów z odsprzedażą kupuj złote sztabki od uznanych producentów takich jak: Umicore, Heraeus, Perth Mint czy Valcambi.
Dokonując zakupu sztabki zwróć uwagę aby opakowanie zawierało certyfikat. Nazwą handlową takich opakowań z certyfikatem jest CertiCard (inna nazwa to CertiPack). Certyfikat powinien zawierać nazwę mennicy, próbę złota, wagę sztabki, numer seryjny sztabki i podpis mincerza.
Inwestycja w złoto: Metoda 2 – monety bulionowe
Inwestowanie w monety bulionowe nie różni się wiele od inwestowania w sztabki, tu i tu otrzymujemy fizyczne złoto. Monety poza najważniejszym czynnikiem, czyli zawartością kruszca, mogą też mieć wartość kolekcjonerską. Dostępne są bowiem złote monety produkowane przez różne mennice, z wieloma wariantami awersów, rewersów i kolorów. Stad często przy zakupie monety o tej samej wadze mają różne ceny, np. Australijski Kangur ma inną cenę niż Bielik z Mennicy Polskiej, ale faktem jest, że ta „różnica zanika” w momencie sprzedaży monety – wtedy obydwie monety zostaną zapewne wycenione tak samo bazując na aktualnej cenie rynkowej złota. Warto się więc zastanowić w momencie kupna czy aby na pewno jest to dobry pomysł kupować monetę ładniejszą, większą, z ciekawszą nazwą.
Ważnym czynnikiem monet jest ich rozpoznawalność, skoro kupujemy złoto fizyczne, to najprawdopodobniej kiedyś będziemy chcieli je sprzedać, a te najbardziej znane zapewne będzie łatwiej. Do najsłynniejszych monet bulionowych należą:
Inwestycja w złoto: Metoda 3 – fundusze ETF
Istnieje również alternatywna forma inwestycji w złoto w formie tzw. ETF-ów. Jednostki ETF, podobnie jak akcje, kupisz na giełdzie papierów wartościowych. Do takiej inwestycji potrzebne jest posiadanie rachunku maklerskiego. Mamy do wyboru ETFy, które odwzorowują rynkową cenę złota oraz ETFy dające ekspozycję na spółki wydobywające złoto.
Dużą zaletą takiego instrumentu są niskie koszty operacyjne, łatwość odsprzedaży oraz brak problemów z przechowywaniem kruszcu. ETF daje możliwość szybszego reagowania na krótkoterminowe zmiany cen zdecydowanie szybciej niż w przypadku pozycji w fizycznym metalu. Jeśli czujesz się dobrze w czytaniu rynku złota i chcesz spróbować zarobić na zmienności rynkowej, to będzie to lepsza metoda, niż fizyczny zakup sztabek czy monet.
Jednostki ETF na złoto kupisz m.in. u brokerów:
Firma | Opis | Ocena | Rejestracja |
---|---|---|---|
XTBPolski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro. | XTB opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
Oanda TMS BrokersPolski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu). | Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
EXANTEBroker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta. | Exante opinie i recenzja 2024 r. |
|
Inwestycja w złoto: Metoda 4 – kontrakty CFD
Jeśli nie boisz się ryzykować, być może będziesz zainteresowany handlem CFD na złoto. Kontrakt na różnice kursowe (CFD) to strategia inwestycyjna, która obejmuje zajmowanie pozycji związane z ruchami cen akcji, surowców, kryptowalut i walut bez faktycznego posiadania tych aktywów.
Po przyswojeniu podstawowej wiedzy na temat handlu CFD na złoto musisz wybrać brokera i założyć konto inwestycyjne. Tak wyposażony możesz spróbować przetestować rynek i tę metodę inwestycyjną. Pamiętaj o ryzyku wynikającym ze stosowania dźwigni finansowej. Popularność kontraktów CFD wynika z faktu, iż narzędzie to daje szansę na szybkie zwielokrotnienie zysków. Niewątpliwie działa to również w odwrotnym kierunku – nietrafiona inwestycja pogłębi stratę. Metoda ta umożliwia zajmowanie pozycji na wzrosty ale również na spadki cen.
CZTAJ RÓWNIEŻ: Jak działają kontrakty CFD
Jak przechowywać złoto?
Ogólnie przechowywanie złota nie wymaga żadnych specjalnych warunków jeśli chodzi o wilgotność, nasłonecznienie czy skład powietrza. Jedyne co musisz pamiętać to, że złoto jest kruszcem dość plastycznym i nietrudno będzie je wyszczerbić czy uszkodzić (a to może trochę obniżyć wartość złota). Dobrą regułą jest przechowywanie sztabek złota w CertiPackach a monet bulionowych w specjalnych kapslach menniczych.
Główną zasadą dotyczącą bezpieczeństwa fizycznego złota, jest nie chwalenie się absolutnie nikomu, że takowe złoto posiadamy. Nie możesz łamać tej zasady pod żadnym pozorem. Takie informacje rozchodzą się po otoczeniu szybciej niż myślisz. Prędzej czy później dotrą do niewłaściwej osoby, a ta może zrobić z nią niewłaściwy dla nas użytek. Co do samego miejsca przechowywania złota, to możliwości są niemal nieograniczone. Możesz ukryć je w domowym sejfie lub w płatnym, strzeżonym depozycie. Każda z tych opcji ma swoje mocne i słabe strony. Tę decyzję warto dobrze przemyśleć… i nikomu o niej nie mówić.
Podsumowanie
Reasumując, złoto trzyma wartość, jeśli chcesz zabezpieczyć większe ilości gotówki bez ponoszenia ryzyka inwestycyjnego, to złoto będzie świetnym wyborem w dłuższej perspektywie czasowej. Jeśli twoim celem jest zarobek, na szybkiej zmianie kursu złota, to dobrym pomysłem będzie zbadanie tematu tak zwanego papierowego złota. W każdym z tych przypadków warto jednak zachować szczególną ostrożność, bowiem cena cena złota podlega dużym wahaniom zarówno w górę jak i w dół.