Inwestycja w złoto w 2021 roku. Poradnik początkującego inwestora.

Inwestycja w złoto może przybierać różne formy – możesz kupić prawdziwe złote sztabki lub monety, możesz kupić certyfikaty których wystawcy deklarują pokrycie złotem fizycznym, możesz też kupić certyfikaty na złoto, które nie mają pokrycia w fizycznym metalu a jedynie odwzorowują kurs złota. Niezależnie od metody, złoto kupione i sprzedane w odpowiednim czasie, może przynieść ci spory zysk.

Inwestowanie w złoto
Czy inwestycja w złoto jest opłacalna?

Inwestycja w złoto – czy to trudne?

Bez wątpienia każda osoba, która interesowała się tematyką lokowania pieniędzy, w którymś momencie natknęła się na pojęcie inwestowania w złoto. Jest to dość ciekawy przykład z grupy inwestycji, bowiem tego terminu, w przeciwieństwie do kryptowalut czy inwestycji giełdowych wyjaśniać nie trzeba. Każdy z nas od dziecka doskonale wie czym jest złoto, wiemy jaki ma kolor, wiemy że jest cenne, pożądane, ładne, ekskluzywne i drogie. Czy w takim razie inwestowanie w złoto polega na kupieniu tytułowego kruszca i tyle? Nie do końca, jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, dowiesz się o nich czytając ten artykuł.

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Złoto uchodzi za bardzo dobry sposób inwestycji ze względu na ponadprzeciętne „trzymanie wartości”. Kruszec ten już od starożytności uchodził za cenny i ważny, posługiwały się nim niemal wszystkie indoeuropejskie kultury starożytne, średniowieczne i aż do czasów nowożytnych kruszec ten był oparciem dla głównych światowych gospodarek, a pieniądze, jakimi operowali obywatele były wymienialne na fizyczne złoto.

Oznacza to, że złoto to nie tylko coś rzadkiego, można powiedzieć, że złoto posiada markę, renomę, a dodając do tego jego popularność, możemy być niemal pewni, że zainwestowane w złoto pieniądze nie stracą na wartości. Jeśli dziś, zamiast kupić samochód z salonu zainwestujemy te środki w złoto, z dużym prawdopodobieństwem, na przykład za 30 lat, za wartość tego złota nadal będziemy w stanie kupić nowy samochód, w podobnej klasie. Jeśli mamy przed sobą długi horyzont inwestycyjny, staniemy przed kolejnym ważnym wyborem. Zainwestować w złote monety, sztabki, a może kontrakty terminowe na złoto?

Inwestycja w złoto: Metoda 1 – sztabki

Kupowanie sztabek (i monet) o niskiej wadze jest mało opłacalne. Prawda jest taka, że za złoto o niższej wadze musisz zapłacić o kilka lub kilkanaście procent więcej niż wynosi jego cena rynkowa, co powoduje że w momencie jego odsprzedaży możesz mieć problem z uzyskaniem ceny, którą pierwotnie zapłaciłeś… Gdzie w takim razie zarobek z inwestycji?

Inwestowanie w sztabki złota to dobra metoda dla zamożnych osób, chcących zainwestować powyżej 100 000 zł jednorazowo, bowiem najbardziej opłacalnymi gabarytami sztabek są te o wadze 500 g i 1000 g. Sztabki lokacyjne dają nam wygodę transportu, zamieniamy walizkę pieniędzy na sztabkę, którą na dobrą sprawę możemy zmieścić w kieszeni spodni.

Jeśli nie chcesz mieć problemów z odsprzedażą kupuj złote sztabki od uznanych producentów takich jak: Mennica Polska, Umicore, Heraeus, Perth Mint czy Valcambi.

Dokonując zakupu sztabki zwróć uwagę aby opakowanie zawierało certyfikat. Nazwą handlową takich opakowań z certyfikatem jest CertiCard (inna nazwa to CertiPack). Certyfikat powinien zawierać nazwę mennicypróbę złota, wagę sztabki, numer seryjny sztabki i podpis mincerza.

Inwestycja w złoto: Metoda 2 – monety bulionowe

Inwestowanie w monety bulionowe nie różni się wiele od inwestowania w sztabki, tu i tu otrzymujemy fizyczne złoto. Monety poza najważniejszym czynnikiem, czyli zawartością kruszca, mogą też mieć wartość kolekcjonerską. Dostępne są bowiem złote monety produkowane przez różne mennice, z wieloma wariantami awersów, rewersów i kolorów. Stad często przy zakupie monety o tej samej wadze mają różne ceny, np. Australijski Kangur ma inną cenę niż Bielik z Mennicy Polskiej, ale faktem jest, że ta „różnica zanika” w momencie sprzedaży monety – wtedy obydwie monety zostaną zapewne wycenione tak samo bazując na aktualnej cenie rynkowej złota. Warto się więc zastanowić w momencie kupna czy aby na pewno jest to dobry pomysł kupować monetę ładniejszą, większą, z ciekawszą nazwą.

Ważnym czynnikiem monet jest ich rozpoznawalność, skoro kupujemy złoto fizyczne, to najprawdopodobniej kiedyś będziemy chcieli je sprzedać, a te najbardziej znane zapewne będzie łatwiej. Do najsłynniejszych monet bulionowych należą:

Inwestycja w złoto: Metoda 3 – złoto papierowe (certyfikaty na złoto)

Tak jak wspomnieliśmy już we wstępie – istnieje również alternatywna forma inwestycji w złoto w formie tzw. certyfikatów (nie mylić z certyfikatami na złoto fizyczne). Mamy do wyboru certyfikaty, których wystawcy deklarują pokrycie złotem fizycznym oraz certyfikaty na złoto, które nie maja pokrycia w fizycznym metalu.  

Dużą zaletą takiego instrumentu jest możliwość reagowania na krótkoterminowe zmiany cen zdecydowanie szybciej niż w przypadku pozycji w fizycznym metalu. Jeśli czujemy się dobrze w czytaniu rynku złota i chcemy spróbować zarobić na spekulacji, to będzie to dobra metoda, bowiem wszystkie transakcje odbywają się niemal natychmiast, pomijając tym samym czas oczekiwania na dostarczenie czy odsprzedaż fizycznego złota.

Wadą natomiast, zdecydowanie większe ryzyko, gdyż uzależnienie jesteśmy od emitenta certyfikatu, jego rzetelności i kondycji finansowej. Musimy pamiętać, iż w przypadku upadłości wystawcy certyfikatów nie chroni nas żaden Bankowy Fundusz Gwarancyjny ani temu podobna organizacja.

Jak przechowywać złoto?

W tajemnicy.

Główną zasadą dotyczącą bezpieczeństwa fizycznego złota, jest nie chwalenie się absolutnie nikomu, że takowe złoto posiadamy. Nie możemy łamać tej zasady pod żadnym pozorem, nawet jeśli komuś ufamy. Takie informacje rozchodzą się po otoczeniu szybciej niż myślimy i prędzej czy później dotrą do niewłaściwej osoby, a ta może zrobić z nią niewłaściwy dla nas użytek. Co do samego miejsca przechowywania złota, to możliwości są niemal nieograniczone. Możemy ukryć je w meblu, w sejfie, zakopać w ogródku czy przechowywać w płatnym, strzeżonym depozycie. Każda z tych opcji ma swoje mocne i słabe strony. Tę decyzję warto dobrze przemyśleć… i nikomu o niej nie mówić 🙂

Ogólnie przechowywanie złota nie wymaga żadnych specjalnych warunków jeśli chodzi o wilgotność, nasłonecznienie czy skład powietrza. Jedyne co musisz pamiętać to, że złoto jest kruszcem dość plastycznym i nietrudno będzie je wyszczerbić czy uszkodzić (a to może trochę obniżyć wartość złota). Dobrą regułą jest przechowywanie sztabek złota w CertiPackach a monet bulionowych w specjalnych kapslach menniczych.

Podsumowanie

Reasumując, złoto trzyma wartość, jeśli chcesz zabezpieczyć większe ilości gotówki bez ponoszenia ryzyka inwestycyjnego, to złoto będzie świetnym wyborem w dłuższej perspektywie czasowej. Jeśli twoim celem jest zarobek, na szybkiej zmianie kursu złota, to dobrym pomysłem będzie zbadanie tematu tak zwanego papierowego złota. W każdym z tych przypadków warto jednak zachować szczególną ostrożność, bowiem cena cena złota podlega dużym wahaniom zarówno w górę jak i w dół.

[Total: 16 Average: 4,6]
Poradnik Inwestora - jak zacząć inwestować i pomnażać swój kapitał
Logo