Czy giełda Zonda Crypto jest darmowa? Opłaty i prowizje w handlu kryptowalutami

Cennik czyli tabela opłat i prowizji powinna być lekturą obowiązkową każdego szanującego się inwestora. Jest to ważny zbiór informacji, w jaki sposób giełda finansuje swoją działalność i na jakie koszty narażony jest twój portfel inwestycyjny. Czy Zonda jest darmowa? Jakie są opłaty za założenie i prowadzenie konta? Ile wynoszą prowizje od transakcji? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.

 • Pierwszy element, na który powinieneś zwrócić uwagę to wpłata środków. W zależności od metody, depozyt na twoje konto może być darmowy lub obciążony prowizją do 2,99%
 • Za kupno i sprzedaż kryptowalut oraz wymianę na tradycyjną walutę giełda pobierze opłatę. Prowizje są zróżnicowane i zależą od tego czy handlujesz w parze z walutą fiat czy na parach krypto-krypto
 • Ostatni składnik kosztów to wypłata z giełdy. To istotny element całego procesu inwestycyjnego.

Zobacz również: Jak kupić bitcoin – Poradnik krok-po-kroku

Nowe logo Zonda Crypto

Opłata za założenie i prowadzenie konta

Oferta, która na pierwszy rzut oka wydaje się być atrakcyjna, może w rzeczywistości być obarczona wieloma kosztami. Coś co jest reklamowane jako darmowe w rzeczywistości będzie wymagało dużo większej ilości pieniędzy. Dlatego warto porównywać i sprawdzać najważniejsze kategorie kosztów oraz wysokość prowizji dla każdego instrumentu. Inwestorzy z doświadczeniem w handlu na giełdzie papierów wartościowych spodziewają się po giełdzie kryptowalut podobnego zestawu opłat. Na szczęście w przypadku Zonda i innych giełd kryptowalut, te „specjalne” opłaty nie występują. Na Zonda mamy taki status:

 • założenie konta – brak opłat
 • prowadzenie konta – brak opłat
 • nieaktywność na koncie – brak opłat
 • przechowywanie aktywów – brak opłat

Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko powyższe aspekty, możemy stwierdzić, że giełda Zonda jest darmowa. Nie oznacza to jednak, że nie poniesiesz żadnych kosztów. Prowizje mogą (choć nie zawsze są) być pobierane za wpłatę i wypłatę środków oraz za dokonane transakcje.

Opłata za wpłatę pieniędzy

Najkorzystniejszą formą wpłaty złotówek i innych walut jest zwykły przelew bankowy. Przy tej opcji nie ma żadnych opłat. Pojawiają się one przy innych formach płatności takich jak wpłata kartą czy poprzez bramkę płatniczą Zen. Potrzebujesz dokonać błyskawicznego zasilenia konta? Pomyśl o zainstalowaniu aplikacji Zen i zintegrowaniu jej z giełdą Zonda. Bardzo szybko (np. za pomocą BLIK) doładujesz wtedy swoje konto na giełdzie kryptowalut.

Opłaty za wpłatę środków wyglądają następująco:

 • brak opłat – przelew bankowy
 • 1 % dla usługi ZEN
 • 2,99 % dla kart płatniczych

Wpłaty kryptowalut są w pełni darmowe.

Zonda – opłaty transakcyjne

Opłaty transakcyjne na Zonda trzeba podzielić na 2 grupy:

 • handel na parach krypto-krypto z bitcoinem, ethereum czy USDC. Tutaj koszty ponosi jedynie Taker i wynoszą one 0,1% wartości transakcji dla BTC i USDC. Taker jest użytkownikiem dokonującym natychmiastowych transakcji. Natomiast Maker tworzy płynność rynku poprzez wystawianie nowych ofert. Będąc Makerem możesz uniknąć dużej ilości opłat.
Cennik Zonda - opłaty w parze z BTC, ETH i USDC
 • handel na parach z walutą fiat. W przypadku obrotów na parach walutowych z PLN, GBP, EUR lub USD występują wyższe prowizje. Maksymalne opłaty kształtują się w przedziale od 0,43% dla Takera i 0,30% dla Makera. Opłaty można zredukować, przy odpowiednio dużym wolumenie obrotów w skali miesiąca, do poziomu od 0,25% u Takera do 0,17% ze strony Makera. Pomiędzy tymi progami występują zmienne wartości w ponad 20 różnych przedziałach – zgodnie z nimi jest ustalana całkowita prowizja od transakcji.
Cennik Zonda - opłaty Maker i Taker

Opłata za wypłatę pieniędzy

Opłaty pojawiają się zawsze przy wypłatach środków z giełdy Zonda. Opłaty za wypłatę kartą płatniczą są dokładnie takie same jak przy wpłatach – 2,99%. Podobnie jest z aplikacją ZEN – koszt to również 1%. Przelewy bankowe, w zależności od waluty, mają różne stawki:

 • PLN – przelew bankowy – 0,5% (min. 9 zł, max. 149 zł)
 • PLN – wypłata w placówce Poczty Polskiej – 1% (min. 20 zł, max 120 zł)
 • PLN – wypłata w bankomacie – 10 zł (limit to 100 – 1000 zł)
 • EUR – przelew SEPA to 0,1% transakcji (od 1,5 do 150 EUR) natomiast SEPA Instant to 2 EUR,
 • USD – przelew SEPA to 0,1% transakcji (od 1,5 do 150 EUR) natomiast SEPA Instant to 2 USD,
 • GPB – przelew FPS kosztuje 2 GPB.

Wypłaty kryptowalut są obarczone różnymi kwotami, zależnie od konkretnej waluty cyfrowej. Jeśli przelewasz kryptowaluty na inną giełdę koniecznie sprawdź ile będzie kosztował cię transfer. Przelew Zonda na Binance w BTC będzie nieporównywalnie droższy niż przelew w XRP. Wybierz do transferu kryptowalutę z niską prowizją za przelew.

Opłaty na giełdzie ZondaCrypto – podsumowanie

Czy da się uniknąć opłat handlując na Zonda? Na pewno możesz je w znaczny sposób ograniczyć. Zachowanie kapitału to bardzo ważny element inwestycji. Wybieraj te metody, które mają niższe opłaty. Wpłacaj pieniądze przelewem a nie kartą. Bądź Makerem – wystawiaj ofertę, a nie korzystaj z tego co jest w orderbooku. Wypłacaj pieniądze rozsądnie. Wybieraj to przelewów na inne giełdy XRP, XLM lub inne niedrogie kryptowaluty. Prowadź swój trading efektywnie!

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo