Zonda – czy weryfikacja jest bezpieczna? Potwierdzenie tożsamości nowego użytkownika na giełdzie kryptowalut

Czy można zaufać giełdzie kryptowalut Zonda? Skąd wiadomo, że proces potwierdzania tożsamości przeprowadzany jest w profesjonalny sposób z zachowaniem najwyższych standardów? Czy weryfikacja jest bezpieczna? Te i wiele innych pytań kłębi się w głowie, w momencie gdy podejmujemy decyzję o rejestracji konta na giełdzie kryptowalut. Warto przyjrzeć się szczegółom weryfikacji na Zonda i porównać je do innych platform krypto.

Co to jest ZondaCrypto? Czy weryfikacja konta na Zonda jest bezpieczna?

Zonda jest nową nazwą giełdy kryptowalut BitBay, powstałej w 2014 roku w Katowicach. Te 8 lat to na rynku kryptowalut długa historia. Giełda niejednokrotnie mierzyła się z poważnymi problemami. Mieliśmy naciski regulacyjne, nagonkę medialną, gwałtowne wzrosty i spadki cen bitcoina, przeogromne zainteresowanie i wzmożona chęć rejestracji użytkowników podczas szczytów hossy, niespodziewane zmiany zarządu. W każdym przypadku giełda wychodziła z opresji obronną ręką utrzymując wysoki poziom usług i gwarantując niezachwiane bezpieczeństwo.

Firma przeniosła się początkowo na Maltę. Obecnie działa w Estonii. Rebranding i związana z nim zmiana nazwy na Zonda ma ułatwić międzynarodową działalność giełdy, która chce zaistnieć na większej ilości rynków. Ze względu na liczne korzyści firma jest dobrze odbierana przez polskich inwestorów. Traderzy ufają giełdzie gdyż:

  • obsługuje transakcje w złotówkach i posiada polski support,
  • posiada duży wybór kryptowalut i wysoką płynność
  • oferuje szybkie wpłaty i wypłaty gotówki

Giełda Zonda należy do bezpiecznych i zaufanych podmiotów na międzynarodowym rynku w obrocie kryptowalut. Firma przestrzega standardów AML (Anti-Money Laundering) oraz KYC (Know Your Customer). Weryfikacja konta na Zonda jest bezpieczna, dzięki niej giełda może chronić twoje konto przed potencjalnymi zagrożeniami.

Poziomy weryfikacji na Zonda. Co daje 1 i 2 poziom weryfikacji? Korzyści pełnego tradingu na giełdzie kryptowalut

Weryfikacja konta w serwisie Zonda składa się z dwóch poziomów. Po ich wykonaniu użytkownik dostaje status zaufanego użytkownika, który może swobodnie handlować kryptowalutami oraz dokonywać wpłat i wypłat. Po rejestracji konta i zalogowaniu należy wybrać zakładkę “Zweryfikuj swoje konto” i postępować według wskazówek pojawiających się na ekranie. Cały proces przebiega w dwóch etapach:

1. poziom weryfikacji

1 poziom weryfikacji polega na wypełnieniu formularza, w którym należy uzupełnić dane osobowe

Dane potrzebne do weryfikacji na giełdzie Zonda

oraz dane z dokumentu, który planujesz użyć w procesie potwierdzania tożsamości

Potwierdzenie tożsamości na giełdzie kryptowalut Zonda

Następnie przejdziesz do kluczowej części jaką jest zdjęcie dowodu osobistego oraz selfie twarzy.

Potwierdzenie tożsamości poprzez zdjęcie twarzy

Po pozytywnym zweryfikowaniu danych otrzymasz uprawnienia do wpłat kryptowalut i walut tradycyjnych (PLN, EUR, USD) przelewem bankowym. Możesz dokonywać już transakcji na giełdzie. Nie będziesz jednak jeszcze uprawniony do wypłaty środków. W żadnym przypadku nie powinieneś poprzestać na pierwszym etapie weryfikacji. Musisz mieć pewność, że przejdziesz w pełni cały proces i w każdej chwili będziesz mógł wypłacić swoje środki z giełdy.

2. poziom weryfikacji

2 poziom weryfikacji nie wydaje się w żaden sposób skomplikowany. Jedyne o co musisz zadbać to o przygotowanie dokumentu zawierającego dokładnie taki sam adres jaki widnieje w twoim dowodzie osobistym. W pewnych przypadkach może to oczywiście być kłopotliwe jeśli twój adres zameldowania różni się od adresu zamieszkania a wszystkie twoje rachunki wystawiane są na ten drugi. Musisz jednak upewnić się, że dysponujesz takim dokumentem zanim na całego zaczniesz inwestować w kryptowaluty. Na potwierdzenie adresu, możesz przedstawić jeden z następujących dokumentów: rachunek, umowa, pismo urzędowe, potwierdzenie przelewu z konta bankowego.

Przykład dokumentu weryfikującego adres na giełdzie Zonda

Po zaakceptowaniu dokumentu potwierdzającego adres otrzymujesz dostęp do pełnej funkcjonalności systemu – w tym do wszystkich form wpłat oraz wypłat. Teraz jesteś gotowy do działania, możesz już wypłacać PLN i inne waluty. To też pora na dalszą edukację, zdobądź większą wiedzę jak kupić bitcoina i zarabiać na kryptowalutach.

Ile trwa weryfikacja na Zonda?

Weryfikacja tożsamości na Zonda zajmuje w praktyce od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Giełda zastrzega sobie, że wynik weryfikacji będzie znany do 24 godzin, choć w rzeczywistości nigdy to tyle nie zajmuje. Czas weryfikacji zależny jest od jakości dostarczonych dokumentów oraz prawidłowości danych zawartych w formularzu. O wyniku weryfikacji dowiesz się z wiadomości email.

To ile trwa weryfikacja na Zonda zależy też od momentu. w którym zakładasz konto. W okresie wzrostu ceny bitcoina, podczas hossy ilość osób zainteresowanych rejestracją na giełdzie jest znacznie większa od czasu gdy cena spada. Czasami po prostu trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Zonda weryfikacja, jakie dokumenty: dowód? paszport? prawo jazdy? rachunek?

Do potwierdzenia tożsamości wykorzystać możesz dowód osobisty lub paszport. Prawo jazdy nie jest akceptowane. Tych dokumentów nie skanujesz, konieczne za to będzie wykonanie zdjęć w trakcie weryfikacji.

Pozostały dokument warto przygotować sobie wcześniej. Akceptowane formaty to .png, .jpg, .gif. Maksymalny rozmiar pliku ze skanem to 5 MB. Do potwierdzenia adresu potrzebny będzie skan jednego z następujących dokumentów:

  • faktura lub rachunek (za telefon, gaz, prąd lub wodę)
  • umowa (z bankiem, ubezpieczycielem lub inną instytucją zaufania publicznego)
  • pismo urzędowe (z US lub ZUS)
  • potwierdzenie przelewu bankowego
  • wyciąg z konta bankowego

W przypadku potwierdzenia przelewu zwróć uwagę abyś to Ty był nadawcą (czasami małżonkowie mają wspólne konta i załączany dokument ma nieodpowiednie dane). Przy rachunku liczą się tylko potwierdzenia opłat za media – faktury ze sklepów internetowych czy stacjonarnych nie zostaną zaakceptowane.

Ponowna weryfikacja na giełdzie kryptowalut

Trzeba pamiętać, że weryfikacja nie ma na celu inwigilacji klienta, ale jest związana z wymogami bezpieczeństwa finansowego, operacyjnego i regulacji AML oraz KYC. Potwierdzanie tożsamości ma służyć przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i eliminacji ryzyka oszustw.

To, że raz przeszedłeś weryfikację nie oznacza, że nie będziesz musiał jej powtórzyć w przyszłości. Ponowna weryfikacja jest niezwykle irytująca dla użytkownika. Zawsze budzi wątpliwości. Każdy zadaje sobie pytanie, dlaczego muszę jeszcze raz zweryfikować swoje konto? O co chodzi, przecież nie zmieniałem swoich danych. Na szczęście, konieczność ponownej weryfikacji konta zachodzi niezmiernie rzadko. Wynika ona głównie, ze zmian standardów i norm Unii Europejskiej Dotyczących Dyrektyw w Sprawie Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy. Taka ponowna weryfikacja może zdarzyć się na każdej giełdzie – nie ma znaczenia czy jest to Zonda czy Binance.

Jak rozwiązać problem z weryfikacją na Zonda

Odrzucona weryfikacja to najczęściej pojawiający się problem we współpracy z giełdą i największa bolączka jej użytkowników. Najczęstszym błędem jest przesłanie zrzutu ekranu zamiast skanu wygenerowanego dokumentu. To nic, że treść jest taka sama. Jeśli forma nie zostanie zachowana, weryfikacja nie przejdzie. Często zdarza się, że skan dokumentu jest nieczytelny i uniemożliwia odczytanie danych. Błędów jest sporo. Jeśli przesyłasz potwierdzenie z banku, niech będzie to ten bank, który masz powiązany z kontem Zonda. Kluczowe jest też dobre oświetlenie przy wykonywaniu selfie. Spróbuj przejść weryfikacje w ciągu dnia, przy naturalnym oświetleniu, a nie wieczorem przy sztucznym świetle.

Jeśli twoje weryfikacja została odrzucona spróbuj ją przejść jeszcze raz. Jeśli to nie pomoże i jesteś pewien, że wszystkie dane i dokumenty są poprawne napisz do supportu. W ostateczności, przy bardzo długo trwającej weryfikacji poproś o pomoc na oficjalnej grupie Zonda Polska na Facebooku.

Pamiętaj. Weryfikacja podnosi poziom bezpieczeństwa. Te kroki są konieczne, aby funkcjonować zgodnie regulacjami i najnowszymi dyrektywami UE.

Weryfikacja pochodzenia środków

Oprócz weryfikacji tożsamości, którą przechodzą wszyscy użytkownicy, istnieje jeszcze weryfikacja pochodzenia środków finansowych, która dotyczy jedynie wąskiej grupy klientów. Proces weryfikacji źródła pochodzenia środków wpłacanych na giełdę jest koniecznością w kontekście przepisów unijnych oraz krajowych i de facto powinien być egzekwowany przez każdy podmiot, który chce legalnie działać w branży finansowej. Taką weryfikację przeprowadzają zarówno banki jak i giełdy kryptowalut.

W tradycyjnej bankowości takie procedury dzieją się „w tle”, bez angażowania klienta. Giełda kryptowalut nie jest bankiem, więc nie może samodzielnie sprawdzić pochodzenia i przepływu środków na kontach bankowych klienta bez jego zaangażowania. Stąd w sytuacji gdy taka weryfikacja ma miejsce osoba zakładająca konto na giełdzie musi dosłać dokumenty i informacje potwierdzające legalność środków. Na szczęście proces nie jest uciążliwy i kończy się na wymianie kilku mail.

Czy każda osoba zakładająca konto na giełdzie Zonda Crypto będzie poddana weryfikacji pochodzenia środków? Nie. Zonda co do zasady przyjmuje graniczną kwotę 15 000 EUR. Po przekroczeniu takiej sumy depozytów w krótkim czasie uruchamiany jest dopiero proces. Użytkownicy, którzy wpłacają na giełdę kilka czy kilkanaście tysięcy złotych nie przechodzą weryfikacji pochodzenia środków.


8 komentarzy
  1. Mam 1 poziom weryfikacji. Czy mogę wpłacać i wypłacać środki oraz sprzedawać i kupować krypto? mam konto od paru godzin.

    • Przy 1 poziomie weryfikacji nie możesz dokonywać wypłat. Najlepiej przejść od razu dwa poziomy – wtedy będziesz miał pewność co do wypłaty środków w każdej chwili.

  2. Czy istnieje alternatywna metoda ponownej weryfikacji z pominięciem selfie?
    Z różnych powodów uważam to za niekomfortowe i niebezpieczne.

    • Na giełdzie Zonda nie da się ominąć selfie. To część całego procesu weryfikacji tożsamości zgodnego z polityką KYC.

  3. Jak długo może trwać weryfikacja pochodzenia środków wpłaconych na Zonda?

    • Odpowiedz
      Arkadiusz Jędrysiak 5 lipca, 2023 at 7:58 am

      Każda sytuacja jest inna. Wszystko zależy od dostarczonych przez klienta dokumentów i przesyłanych informacji. Doświadczenia użytkowników pokazują, iż w większości przypadków to kwestia wymiany kilku wiadomości – zdarza się, że nawet tylko dwóch.

  4. nie da sie zweryfikować przesłać dokumentów wyskakuje na telefonie zbyt mała ilośc pamięci

  5. Czy po wymianie dokumentu tożsamości muszę ponownie zweryfikować tożsamość, czy też jeśli już to zaliczyłem przy zakładaniu konta, teraz już nie muszę tego robić i nadal mogę swobodnie kupować, sprzedawać i wypłacać?

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo