Jak i gdzie kupować akcje amerykańskie?

Ostatnimi czasy giełda amerykańska coraz bardziej zyskuje na popularności. Polacy nie tylko interesują się inwestowaniem w polskie spółki. Jeśli chcesz dowiedzieć się gdzie najkorzystniej kupisz amerykańskie akcje, zapoznaj się z naszym artykułem.

  • akcje amerykańskie kupisz zarówno w polskich domach maklerskich (XTB, TMS, Bossa, mBank itd.) jak i poprzez zaufanych europejskich brokerów (DEGIRO, EXANTE, Dif Broker itd.)
  • warunkiem koniecznym jest założenie konta inwestycyjnego w jednej z wybranych firm
  • kilka domów maklerskich (m.in. XTB, TMS, eToro) w ramach promocji nie pobiera prowizji za handel akcjami spółek z USA – to wyjątkowa oferta, którą należy rozważyć w pierwszej kolejności

Gdzie można kupić amerykańskie akcje? Który broker najlepszy na spółki z USA?

Inwestować w akcje amerykańskich spółek możesz za pośrednictwem wielu domów maklerskich. Giełdy z USA są na tyle popularne, że dostęp do nich jest powszechny. Wybierając biuro maklerskie kieruj się przede wszystkim wysokością opłat (w szczególności poziomem prowizji od transakcji) oraz szerokością oferty (ilością akcji z rynku USA).

Aktualnie najpopularniejszymi domami maklerskimi, które posiadają dostęp do amerykańskich akcji są:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Najkorzystniej jest dokonać zakupu akcji amerykańskich w domu maklerskim, który nie pobiera prowizji od transakcji. Taką ofertę znajdziesz m.in. w XTB oraz TMS Brokers. Obydwie firmy pozwolą ci sięgnąć po papiery wartościowe z najpopularniejszych nowojorskich giełd NYSE i NASDAQ. Wybór akcji zadowoli każdego, na platformach handlowych znajdziesz ponad 1600 spółek z USA.

Żeby kupić amerykańskie akcje wystarczy posiadać kapitał w wysokości 10 dolarów. To minimalna wartość transakcji i depozyt, pozwalający na otwarcie konta maklerskiego na ten zagraniczny rynek akcji. Oczywiście, kwotę inwestycji musisz dopasować do aktywów w które będziesz chciał zainwestować.

Inwestowanie na giełdzie w USA

Największymi giełdami są NYSE oraz NASDAQ. Są to największe giełdy nie tylko w USA, ale również na całym świecie. To właśnie na nich znajduje się większość amerykańskich spółek. Giełda NYSE jest otwarta od godziny 15:30 do godziny 22:00. Giełda NASDAQ jest otwarta od 15:30 do 23:30. W momencie, gdy giełda jest zamknięta, dalej można składać zlecenia, lecz zostaną one zrealizowane dopiero w momencie otwarcia. Warto wspomnieć o tym, że na giełdzie NYSE znajdują się w większości spółki, które mają dość stabilną pozycję rynkową. Na giełdzie NASDAQ znajdują się w większości technologiczne spółki.

Topowym indeksem giełdowym w USA jest S&P 500. W jego skład wchodzi 500 spółek o największej kapitalizacji notowanych na NYSE lub NASDAQ. W głównej mierze są to przedsiębiorstwa amerykańskie.

Amerykańskie akcje dywidendowe czy technologiczni giganci?

Na giełdach w Stanach znajdziesz kilka tysięcy spółek. Większość inwestorów sięga po znane marki jak Tesla, Microsoft, Amazon, Apple, Google czy Facebook. Wpisując nazwę firmy lub jej giełdowy symbol (tzw. ticker) w wyszukiwarce platformy transakcyjnej dotrzesz do okna zlecenia. Tam wystarczy podać ilość akcji oraz zdecydować czy kupujesz po cenie rynkowej czy też wolisz chwilę zaczekać aż cena przyjmie twój oczekiwany poziom. Warto nadmienić, iż Facebook to obecnie Meta Platforms Inc. (META) a Google chowa się pod nazwą Alphabet Inc. (GOOGL) – w ten sposób namierzysz te znane firmy w brokerskiej bazie.

Ciekawą grupą są amerykańskie akcje dywidendowe. Są one świetnym rozwiązaniem dla osób szukających pasywnego dochodu, gdyż spółki dywidendowe przekazują regularnie część swojego zysku akcjonariuszom. Większość amerykańskich spółek dywidendowych wypłaca pieniądze co kwartał. Dla odmiany w Polsce dywidenda wpada ci na konto od danej spółki raz w roku. Różnic jest więcej. Inną zaletą jest fakt, iż na giełdach USA znajdziesz specjalne spółki określane mianem dywidendowych arystokratów – to firmy, które wypłacają i stale zwiększają wypłacane dywidendy od ponad 25 lat!

Arystokraci dywidendowi spółki z USA

Alternatywne metody inwestowania w amerykańskie akcje

Kupno prawdziwych amerykańskich akcji nie jest jedyną metodą inwestowania na rynku USA. Zamiast kupować pojedyncze spółki możesz skorzystać z rozwiązania jakie oferują fundusze ETF. W tym systemie jedną transakcją, kupując jednostki wybranego ETF, uzyskujesz ekspozycję na kilkadziesiąt, kilkaset czy nawet kilka tysięcy spółek. Dla przykładu:

  • SPDR S&P 500 ETF (SPY) – w portfolio 500 największych amerykańskich akcji
  • Vanguard Total Stock Market Index Fund ETF (VTI) – w portfolio 3 900 akcji z giełd w USA
  • Invesco NASDAQ 100 ETF (QQQM) – w portfolio setka największych z technologicznej giełdy

Inną metodą są kontrakty na różnice cenowe CFD. Dają one szansę na zarobek zarówno przy wzrostach jak i spadkach cen. Jest to zależne od tego jaki rodzaj pozycji wybierzesz. Warto wspomnieć o tym, że kontrakty CFD są to instrumenty lewarowe, dzięki czemu możesz handlować kontraktami o dużym wolumenie posiadając nawet niewielki kapitał.

O ile fundusze ETF uznawane są za instrumenty o średnim ryzyku, o tyle CFD z powodu dźwigni finansowej należą do kategorii o dużym ryzyku inwestycyjnym. Dostęp do kontraktów CFD i funduszy ETF znajduje się w ofercie większości brokerów i domów maklerskich.

Podsumowanie

Kupno akcji amerykańskich jest prostą czynnością. Zupełnie nie różni się od handlu akcjami polskimi. No może poza godzinami sesji:)

Kluczowy jest wybór domu maklerskiego (w szczególności, jeśli planujesz zawierać wiele transakcji). To gdzie kupować akcje amerykańskie powinno być dobrze przemyślane – prowizje w wysokości 0,3% od każdego zlecenia mogą być w dłuższej perspektywie bolesne. Warto skorzystać z tych ofert, które są przyjazne dla twojego kapitału i chronią go w maksymalny sposób.

Rynek amerykański daje wspaniałe możliwości, których nie znajdziesz na GPW ani żadnej innej europejskiej giełdzie. Istotną kwestią jest pamiętanie, iż inwestując w USA skuteczność twoich działań uzależniona jest też od kursu dolara. Przy wysokim kursie wyjścia z inwestycji możesz zyskać „podwójnie”, przy niskim zysk zostanie niejako pomniejszony o różnice walutowe.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo