Inwestorzy, którzy wyśmienicie czują się na klasycznym rynku akcji a giełda papierów wartościowych jest ich głównym miejscem transakcji od dawna wyczekiwali produktu jakim jest etf na bitcoin. Dzięki takiej ekspozycji można zarabiać na wzroście wartości BTC bez konieczności zakładania konta na giełdzie kryptowalut, co dla wielu jest dużą zaletą. Gdzie kupić bitcoin ETF? Jakie fundusze dostępne są na rynku? Przeanalizujmy dostępne opcje.
ETF na bitcoin spot (BCOIN) notowany na Euronext
Inwestowanie w bitcoin może przyjąć różne formy: bezpośredni zakup i sprzedaż BTC na giełdzie lub w kantorze kryptowalut, handel bitcoin CFD czyli kontraktami na różnice cenowe a także kupno jednostek funduszu ETF z ekspozycją na tę najpopularniejszą kryptowalutę.
To co nas najbardziej interesuje, czyli ETF na bitcoin jest zupełnie nowym produktem inwestycyjnym na rynku. Niewielu firmom jak do tej pory udało się wprowadzić do oferty ETF oparty na BTC. Wynika to z faktu, iż regulatorzy tacy jak Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przeciągają bezgranicznie proces przyjęcia i akceptacji wniosków dla spot BTC ETF. Pod ścianą postawione zostały tak duże instytucje finansowe jak BlackRock czy Fidelity, którym nie udało się przekonać komisji do akceptacji ich aplikacji. Ku zaskoczeniu wielu ekspertów, pierwszy ETF na bitcoin oparty o bazową wycenę został wypuszczony w Europie przez firmę Jacobi Asset Management (Jacobi . Jest on notowany na giełdzie w Amsterdamie pod symbolem BCOIN i nazwą Jacobi FT Wilshire Bitcoin ETF . Możesz go kupić poprzez domy maklerskie oferujące dostęp do tej europejskiej giełdy.
Czym jest ETF na bitcoin?
Fundusze pasywne ETF na bitcoin możemy podzielić na 3 kategorie:
- ETF z ekspozycją na cenę bitcoina zabezpieczony fizycznym bitcoinem
- ETF z ekspozycją na spółki kryptowalutowe posiadający znaczne inwestycje w bitcoina, kopalnie czy giełdy kryptowalut
- ETF oparty na kontraktach terminowych na Bitcoin, dostępny na giełdach amerykańskich
Jak widzisz, różne są rodzaje ETF-ów na bitcoin i spore różnice pomiędzy nimi. Nie każdy bitcoin ETF odzwierciedla cenę bitcoina, przed zakupem konieczne jest poznanie specyfikacji i zrozumienie czego dokładnie dotyczy ekspozycja.
Przykłady ETF-ów na BTC
Jeśli planujesz inwestować w bitcoina poprzez ETF możesz nabyć jeden z kilku dostępnych na rynku produktów inwestycyjnych:
- Jacobi FT Wilshire Bitcoin ETF (BCOIN)
- Melanion Bitcoin Equities UCITS ETF (BTC)
- ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO)
- 2x Bitcoin Strategy ETF (BITX)
- Valkyrie Bitcoin Miners ETF (WGMI)
W pierwszej kategorii. etfów ceny spot, na rynku dostępny jest jedynie wymieniony w pierwszej części artykułu ETF o symbolu giełdowym BCOIN wyemitowany przez Jacobi. Ciekawostką jest fakt, iż bitcoin powstał w Europie ale poza Unią Europejską, został on zarejestrowany na Wyspach Normandzkich. Podkreślić należy troskę zarządzających o ekologię i przepisy unijne w tym zakresie. Fundusz wykorzystuje dane zewnętrzne do pomiaru zużycia energii związanego z posiadanym bitcoinem (BTC) w portfolio ETF. Następnie Jacobi kupuje i wycofuje odpowiednie Certyfikaty Energii Odnawialnej (REC) – uznane narzędzie do zakupu zielonej energii.
BCOIN nie jest jedynym europejskim ETF-em na bitcoinem. Chwilę wcześniej, na giełdzie Euronext w Paryżu pojawił się produkt inwestycyjny o symbolu BTC i nazwie Melanion Bitcoin Equities UCITS ETF. Jego celem jest śledzenie indeksu Melanion Bitcoin Exposure Index (MBCEXI) próbującego zapewnić maksymalną możliwą ekspozycję na wyniki rynkowe Bitcoin. Ten ETF różni się jednak znacznie od ETF typu spot, którym jest BCOIN. W jego portfolio wchodzi niestandardowy koszyk europejskich i amerykańskich akcji spółek z branży krypto. Obejmuje on firmy technologiczno- inwestycyjne takie jak MicroStrategy, która posiada ponad 140 000 BTC oraz firmy górnicze takie jak Marathon Digital, Riot czy Hut8.
BITO, BITX, WGMI to amerykańskie ETFy. Pierwszy z nich to fundusz, którego zadaniem jest śledzenie kursu najpopularniejszej kryptowaluty za pośrednictwem kontraktów terminowych będących przedmiotem obrotu na rynku CME. Zdobył on dużą popularność na rynku. Drugi to lewarowany ETF, dzięki któremu możesz zwiększyć szybkość swoich inwestycji. Kolejny, WGMI, to ETF sfokusowany na spółkach wydobywczych bitcoina. Otóż Valkyrie poprzez 80% udziałów netto oferuje ekspozycję poprzez papiery wartościowe spółek, których przychody lub zyski w 50% pochodzą z wydobycia BTC. Pozostałe 20% inwestuje w podmioty, które posiadają „znaczną część swoich aktywów netto” ulokowanych w bitcoinie.
Podsumowanie
ETF na Bitcoin, czyli Bitcoin Exchange-Traded Fund, to rodzaj funduszu inwestycyjnego, który replikuje cenę Bitcoina bądź zapewnia ekspozycję na akcje spółek związanych ściśle z branżą kryptowalut. Jest to produkt finansowy notowany na giełdzie i handlowany podobnie jak akcje. Dostępne są zarówno ETF-y notowane na giełdach europejskich jak i USA. Inwestując w ETF na Bitcoin, nie nabywasz bezpośrednio kryptowaluty. Kupujesz jednostki funduszu, który z kolei jest powiązany z bitcoinem w sposób określony w dokumentacji.
Główną zaletą jest ETF na bitcoin jest prostota inwestycji. Ten instrument jest w szczególności atrakcyjny dla osób którzy chcą inwestować w bitcoin poprzez tradycyjne konto maklerskie. Nie muszą one rejestrować się na giełdzie kryptowalut, zaopatrywać się w portfel kryptowalut i przejmować technicznymi aspektami przesyłania cyfrowych aktywów.