Co to jest Fundusz Inwestycyjny? Czym jest i jak działa
Wydawać się może, że inwestowanie poprzez Fundusze Inwestycyjne jest najłatwiejsze. Forma inwestowania, w której powierzamy wysokiej klasy specjalistom nasz kapitał z zamiarem odebrania go znacznie powiększonego. Prawda jest taka, że bardzo ciężko jest wykonać tutaj ten pierwszy krok – ilość dostępnych funduszy na rynku jest przeogromna i można spędzić miesiące na analizie, który z nich będzie najlepszy. Do tego dochodzą głosy doradców, którzy odradzają ten sposób inwestycji ze względu na wysokie koszty. Jaka jest prawda? Co to są Fundusze Inwestycyjne? Czy warto poprzez nie inwestować? Sprawdźmy!
Fundusz Inwestycyjny – co to takiego
Pierwsze fundusze inwestycyjne pojawiły się w XVIII wieku, a ich idea polegała na inwestowaniu większych kwot, zebranych od wielu podmiotów. I tak jest do dzisiaj. Profesjonalnie zarządzana firma, nosząca nazwę TFI (Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych) zbiera środki od setek czy tysięcy inwestorów, zatrudnia najlepszych na rynku specjalistów i stara się pomnożyć kapitał w oparciu o poczynione założenia. Fundusze inwestują twoje środki w różnej klasy aktywa – akcje, obligacje, złoto, waluty obce – pobierając za tę usługę stosowną opłatę.
Wydaje się proste, prawda?
Haczyk tkwi w tym, iż nie ma absolutnie żadnej gwarancji, iż inwestycje Funduszy będą skuteczne i zwrócą ci kapitał powiększony o zysk. Możesz zyskać, możesz też stracić, a w jednym i drugim przypadku musisz zapłacić Funduszom za obsługę. A o te opłaty wnoszone do Funduszy zwykle jest najwięcej hałasu. W szczegółach będzie więcej o tym w dalszej części artykułu.
Na początek, warto zapamiętać, iż za środki wpłacone do Funduszu otrzymasz jednostki uczestnictwa, które każdego dnia są wyceniane a ich cena uzależniona jest od tego czy inwestycje są udane czy też nie. Jeśli Fundusz przynosi zysk – wartość jednostek uczestnictwa rośnie; jeśli przynosi stratę – maleje.
Zalety funduszy inwestycyjnych
Poza oddaniem pieniędzy w bardziej doświadczone ręce zyskasz też możliwość wejścia w rynki, na które nie masz wystarczającego kapitału do samodzielnego inwestowania.
Dla przykładu:
Posiadasz 50 000 zł i po gruntownej analizie całego sektora finansowego i europejskiej… a co tam, światowej gospodarki doszedłeś do wniosku, że nieruchomości są świetną inwestycją, a cena za metr kwadratowy w najbliższych kwartałach będzie dynamicznie rosła. Z kwotą jaką dysponujesz niestety niewiele wskórasz, nie zbudujesz przecież za taką kwotę domu, ani nawet nie kupisz mieszkania. W takiej sytuacji możesz zainwestować środki w Fundusz Inwestycyjny ukierunkowany na nieruchomości. Twoje pieniądze połączą się z pieniędzmi innych osób i firm, które widzą potencjał w tym sektorze i o ile twoje analizy były trafione, niebawem powinieneś cieszyć się ze wzrostów.
Ponadto inwestując w Fundusze zyskujesz elastyczność. Firmy zarządzające nimi są zobowiązane do przedstawiania wyników i raportów. W każdej chwili możesz sprawdzić czy dany Fundusz rośnie czy idzie mu słabo. Mając takie informacje możesz też wyprowadzać środki z jednych Funduszy i wrzucać je na inne, o ile Twoja umowa nie zobowiązuje Cię do utrzymania kapitału w funduszu przez określony czas. Duży wybór funduszy to kolejny plus warty odnotowania. Możesz zainwestować w bardzo bezpieczne fundusze, które skupiają się na obligacjach państwowych czy pożyczkach dla firm z ugruntowaną renomą, a możesz też wpłacić pieniądze na bardzo agresywne fundusze, gdzie ryzyko straty jest większe, ale wprost proporcjonalne do możliwości zarobku.
Inne, powszechnie wymieniane zalety Funduszy Inwestycyjnych to:
- profesjonalne zarządzanie – nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy z zakresu giełdy i rynków finansowych
- oszczędność czasu – ty tylko decydujesz jaką kwotę chcesz zainwestować i jaki kierunek inwestycji cię interesuje
- niski próg wejścia – w zależności od funduszu, inwestycję możesz już rozpocząć z kwotą 100 zł
- bezpieczeństwo środków – kontrolę nad działaniem Funduszy sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego a środki wpłacone do Funduszu są wydzielone od majątku TFI, które zarządza Funduszem
Wady Funduszy Inwestycyjnych
Główną wadą Funduszy Inwestycyjnych są wspomniane już wcześniej bardzo wysokie koszty. Musisz się liczyć z kilkoma opłatami we współpracy z Funduszami:
- opłata za zarządzanie – ok. 3% w skali roku
- opłata transakcyjna za zakup bądź sprzedaż aktywów
- opłata za sukces, tzw. success fee – stosowana nie przez wszystkie, dodatkowa prowizja dla firmy, jeśli w danym roku firma osiągnie dobry wynik
Pułapką w ocenie kosztów danego Funduszu jest to, że pewnych opłat po prostu nie widać. Nie dowiesz się wprost o kosztach administracyjnych, gdyż są one sprytnie ukryte przez oczami inwestora i pokrywane są bezpośrednio z jego aktywów. W materiałach marketingowych Funduszy znajdziesz z reguły tylko opłatę za zarządzanie – pamiętaj, że to nie wszystko.
Rodzaje Funduszy Inwestycyjnych
Fundusze Inwestycyjne możemy podzielić ze względu na wspomniany wcześniej cel inwestycyjny. Czy ma to być fundusz pasywny czy agresywny, czy ma inwestować w obligacje, w waluty, spółki czy może konkretne branże? Wyróżniamy także podział na kryterium obszaru inwestycji – rynki wschodzące, rozwijające się, tygrysy Azji, Ameryka Południowa i wiele innych. Spotkać się można także z podziałem na fundusze otwarte / zamknięte. Fundusze wypłacające zyski stopniowo, lub takie, które obracają całą kwotą, aż do ostatniego dnia.
Jak wybrać dobry fundusz?
Wybierając Fundusz dla siebie powinieneś mieć na uwadze powyższe informacje i dobrze przemyśleć swój cel inwestycji. Pamiętaj, że na obrazku w prospekcie wszystko wygląda ładnie, a osoba reprezentująca Fundusz będzie prezentowała więcej zalet niż wad. Pamiętaj jednak, żeby jak zawsze zachować głowę na karku i podejmować racjonalne decyzje, a całych swoich oszczędności nie lokować w jednym miejscu. Nie zaszkodzi też w przypadku Funduszy Inwestycyjnych i firm nimi zarządzających poczytać nieco opinii w sieci. Wybierając Fundusz Inwestycyjny powinieneś też zwrócić uwagę na jego historię, a dokładniej na wypracowane w poprzednich latach zyski.