Jak inwestować w uran w 2024? Wszystko co musisz wiedzieć

Obecnie na świecie, w czasach powszechnego konsumpcjonizmu, przesytu i nadprodukcji, we wszelkich mediach społecznościowych i TV mocno przewija się temat zanieczyszczenia klimatu oraz odnawialnych źródeł energii. Coraz bardziej odchodzimy od tradycyjnych metod pozyskiwania mocy, zamykamy elektrownie, których głównym paliwem był węgiel, przesiadamy się do samochodów elektrycznych, inwestujemy w fotowoltaikę i w farmy wiatrowe. Gdzie w tym wszystkim jest energia atomowa? Zepchnięta na drugi plan, przeżywa kryzys i załamanie czy też stabilnie i prężenie funkcjonuje? Jakie w obecnej chwili są prognozy inwestowania w uran i plany budowy kolejnych elektrowni jądrowych?

Inwestowanie w uran - żółta, radioaktywna bryła uranu

Czym jest uran?

Zacznijmy od podstaw. Uran to metal ciężki, powszechnie występujący na naszej planecie. Dosłownie wszędzie, w wodzie w ziemi, roślinach, a nawet w niewielkiej ilości w ciele człowieka. Jednak w formie istotnej z punktu widzenia inwestora, pierwiastek ten odnaleźć możemy w rudach uranowych, które wydobywa się na 3 sposoby:

  • metodą odkrywkową
  • metodą głębinową
  • metodą otworową

Zanim jednak nasz pierwiastek trafi do elektrowni jako paliwo jądrowe, musi przejść szereg obróbek.

Do paliwa jądrowego wykorzystuje się izotopy uran-235 i uran-238. Rozszczepienie w kontrolowany sposób atomów izotopów, daje nam najczystszą i przede wszystkim tanią energię. Wbrew pozorom, jest to najbezpieczniejsza i najstabilniejsza forma pozyskiwania energii. Do liderów państw zajmujących się wydobyciem należą Kazachstan, Kanada, Australia, Namibia i Niger. Całkiem spore złoża znaleźć można też w Kongo i USA.

W ostatnich latach na rynek uran trafiał uran nie tylko z kopalni. Pod koniec zimnej wojny Rosjanie i Amerykanie zrealizowali porozumienie rozbrojeniowe, w wyniku którego wysoko wzbogacony uran z broni nuklearnej został przetworzony na nisko wzbogacony i następnie wykorzystany w elektrowniach atomowych.

Czy warto inwestować w uran? Analiza i prognozy na przyszłość

Niestety incydenty takie jak wybuch w Czarnobylu spowodowany przegrzaniem reaktora lub trzęsienie ziemi w japońskiej Fukushimie, które również doprowadziły do wybuchu, nie tworzą dobrej opinii na temat uranu. Wydarzenia te sprawiły, że surowiec znalazł się na językach całego świata, protesty przeciwko tego typu źródłom energii, spowodowały, że, notowania uranu mocno ucierpiały. Dlatego nasuwa się pytanie, jaka jest przyszłość omawianego pierwiastka?

Świeżo po incydencie w Fukushimie, ceny uranu spadły do tak niskich notowań, że jego wydobycie stało się po prostu nieopłacalne, gdyż koszty były wyższe, niż cena samego surowca. Musisz jednak pamiętać, że, każdy skrajny pesymizm na rynku, oznacza wyczerpanie potencjału do dalszych spadków. Energia atomowa to najczystsza, najwydajniejsza, najtańsza i najbezpieczniejsza energia, więc trudno sobie wyobrazić scenariusz w którym, z niej całkowicie rezygnujemy. Oczywiste jest, że koncentracja i fundusze w najbliższych latach będą skierowane na odnawialne źródła energii , jednak trzeba pamiętać, ze są one uzależnione od pogody, dlatego nie będą jedynymi producentami energii. Energetyka atomowa wraca do łask, świadczyć mogą o tym chociażby plany Polski, która chce wybudować aż trzy elektrownie jądrowe.

Jak inwestować w uran? Poznaj najlepsze metody

Inwestowanie w uran poprzez kupno akcji spółek wydobywczych

Fundusze, naśladując rynek, posiadają w swoim portfelu, wiele spółek wydobywających surowce. Jednak jeśli wolisz skupić się na kilku głównych spółkach, istnieje możliwość bezpośredniego zakupu ich akcji. Do największych spółek uranowych należą:

Dwaj najwięksi producenci na świecie to kazachski Kazatomprom oraz kanadyjska firma Cameco, w wyniku pandemii ograniczyli znacznie swoje wydobycie co znalazło przełożenie na wzrost ceny surowca. Innymi kluczowymi firmami z branży energetyki jądrowej są australijska BHP Group, francuska Areva i japońskie Sumitomo Corporation.

Akcje spółek uranowych kupisz m.in u brokerów:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Inwestowanie w uran poprzez ETF – gdzie kupić Global X Uranium (URA)?

Jedną z opcji inwestowania w ten surowiec jest zakupienie jednostek odpowiedniego ETF na uranGlobal X Uranium ETF (URA) to jeden z największych obecnie funduszy zajmujących się inwestowaniem w uran. Odwzorowuje notowania 21 największych spółek wydobywających i dystrybuujących surowiec na rynki międzynarodowe. 

North Shore Global Uranium Mining ETF (URNM), to drugi obecnie największy fundusz związany z uranem. Nie ma długiej historii, ale na ten moment wygląda, że świetnie odwzorowuje to co dzieje się na rynku.

Obydwa ETF-y notowane są na nowojorskiej giełdzie NYSE ARCA – zarówno Global X Uranium ETF (URA) oraz North Shore Global Uranium Mining ETF (URNM) kupisz u brokera, który ma dostęp do amerykańskich ETF-ów (np. broker Exante).

Największy wybór ETF-ów oferują brokerzy tacy jak:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.

DEGIRO

Holenderski broker, którego cechują bardzo niskie prowizje. Dostęp do 30 światowych giełd, w tym w USA, Japonii, Hongkongu czy Singapurze.

DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

CFD na uran – inwestowanie poprzez instrumenty pochodne

W ostatnich latach najpopularniejszym sposobem inwestowania w surowce stały się kontrakty na różnice cenowe CFD. Działanie niezależnie od rynku, transakcje nieobejmujące rzeczywistych aktywów, możliwość zajmowania pozycji krótkich i inwestowanie z dźwignią pojawia się w reklamach wielu brokerów Forex i CFD.

Co jednak może dziwić, nie znajdziemy w ich ofercie, CFD na uran. Możemy jedynie zainwestować w instrument ETF CFD – przykładowo broker XTB udostępnia instrument, którego wartość bazuje na cenie rynkowej Global X Uranium ETF.

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że uran oraz energia atomowa, przeżywały przez wiele lat kryzys. Historia uczy nas, że gdy aktywo tanieje, dobijając praktycznie dna, to najlepszy czas na zakup i w dłuższej perspektywie powolną akumulację, która bez wątpienia w długim terminie przyniesie przyzwoitą stopę zwrotu. Wydaje się, że rok 2020 był takim maksymalnym dołkiem dla uranu. Prawdopodobnie ten rok i kolejne lata mogą być bardzo satysfakcjonujące dla inwestujących w uran. Jedyne co może popsuć te prognozy to jakiś duży wstrząs na rynku (np. spowodowany kolejną awarią elektrowni jądrowej), do czego miejmy nadzieję nie dojdzie.

Poradnik Inwestora
Logo