eMakler mBank opinie i recenzja 2024 r.

eMakler mBank opinie

W ostatnich miesiącach w kontekście konta maklerskiego w mBanku mówi się głównie o podniesieniu opłat. Ile faktycznie wynosi prowizja od obrotu akcjami? Jak wygląda poziom pozostałych opłat budzących tak duże kontrowersje? Jakie są opinie o usłudze eMakler w mBanku? Przekonajmy się.

 • Warunkiem koniecznym do założenia konta maklerskiego eMakler jest posiadanie rachunku bankowego w mBanku – są to usługi połączone
 • W ofercie mBanku znajdują się (tylko) 4 giełdy: w Warszawie, Nowym Jorku, Londynie i Frankfurcie – kupisz na nich akcje, obligacje i fundusze ETF
 • Największą zaletą eMaklera jest możliwość inwestowania w programach IKE i IKZE a największą wadą wysokie koszty

Ogólna opinia o koncie maklerskim eMakler w mBanku

MBank to lider rynku rachunków maklerskich w Polsce. Prowadzi ponad 400 000 kont z dużą przewagą nad kolejnym domem maklerskim w rankingu. O ile nie ma wątpliwości co do faktu przewagi ilościowej nad konkurentami, to jeśli chodzi o pozytywne opinie i sentyment do brokera to sytuacja w ostatnim czasie uległa zmianie. Cennik eMaklera przeszedł lekką metamorfozę wprowadzając zamieszanie i częściową „ucieczkę” klientów do innych biur. Skala tego zjawiska nie jest na razie duża, a pozycja lidera na polskim rynku wydaje się być jeszcze długo niezagrożona.

W poniższej recenzji opowiem jakie instrumenty są dostępne poprzez eMaklera, jak zacząć trading, jakich dokładnie opłat i prowizji możesz się spodziewać i czy w ogóle warto inwestować poprzez mBank.

Spis treści:

Biuro Maklerskie mBanku czy usługa eMakler mBanku – co wybrać?

Zastanawiając się nad założeniem konta maklerskiego w mBanku zapewne po chwili zauważysz, że istnieją dwie możliwości otwarcia rachunku.

biuro maklerskie mbank czy emakler mbank - telefony na infolinię
Źródło mBank. Osobne infolinie dla MB mBanku i eMaklera

O co chodzi? Co wybrać? Jaka jest różnica pomiędzy Biurem Maklerskim mBanku a eMaklerem? Różnic jest kilka: powiązanie z bankiem, wysokość opłat, zakres usług. Z grubsza ujmując:

 • eMakler mBank jest usługą doklejoną do konta bankowego. Uruchomienie tej formy rachunku inwestycyjnego możliwe jest tylko dla posiadaczy konta w mBanku. Oczywiście jeśli nie jesteś związany z mBankiem możesz najpierw otworzyć rachunek indywidualny a następnie uruchomić z jego poziomu eMaklera. Opłata za prowadzenie rachunku wynosi 0 zł (przy zgodzie na komunikację elektroniczną)
 • Biuro Maklerskie mBank umożliwia założenie rachunku maklerskiego niezależnie od konta osobistego, nie musisz w ogóle być klientem mBanku. Usługa jest bardziej rozbudowana, umożliwia inwestowanie z dźwignią. Opłata za prowadzenie rachunku wynosi 25 zł za pół roku (przy zgodzie na komunikację elektroniczną)

Reasumując, rachunek eMakler jest tańszy, prostszy, przeznaczany głównie dla początkujących inwestorów. Rachunek w BM mBanku przypadnie do gustu zaawansowanym traderom, którzy szukają wyrafinowanych narzędzi takich jak np. kredyt maklerski. Te dwa typy rachunków to jeszcze nie wszystko co oferuje mBank w zakresie produktów inwestycyjnych. Młodzi, zainteresowani giełdą znajdą tu specjalne konto maklerskie dla studentów, dedykowane osobom od 18. do 26. roku życia.

W tym artykule skoncentrujemy się na usłudze eMakler – najpopularniejszej formie rachunku inwestycyjnego w mBanku.

Oferta eMaklera – akcje polskie i zagraniczne w domu maklerskim mBank

Z eMaklerem mBanku uzyskasz dostęp do kilku rynków zagranicznych. W porównaniu jednak do wielu konkurentów tutaj masz tylko trzy zagraniczne giełdy: amerykańską, brytyjską oraz niemiecką. Skromny wybór, dziwi trochę fakt, iż mBank nie jest otwarty chociażby na europejski Euronext zawierający 7 giełd z naszego kontynentu. Pocieszeniem jest rewelacyjna oferta akcji z GPW.

Sumiennie analizując, z eMakler mBank możesz zainwestować w następujące instrumenty finansowe:

 • akcje polskie – z głównego rynku GPW oraz NewConnect
 • akcje amerykańskie – bardzo duża ilość spółek notowanych na nowojorskiej NYSE i NASDAQ
 • akcje niemieckie – pokaźna ilość ponad 200 akcji z giełdy Xetra (Deutsche Börse)
 • akcje brytyjskie – wybrane, najważniejsze firmy z angielskiej London Stock Exchange (LSE)
 • ETF-y – świetny wybór, kilkaset funduszy notowanych na giełdzie w Londynie i we Frankfurcie
 • obligacje – szeroki wybór emitentów
 • kontrakty terminowe – dodatkowa usługa, wymaga odrębnej aktywacji

Dla wielu osób wartościowe być może uczestnictwo w debiutach giełdowych spółek poprzez eMaklera. Nie każdy broker czy dom maklerski daje możliwość zapisów na akcje firm wystawiających akcje na rynku pierwotnym, czyli jeszcze przed wejściem na giełdę. IPO (ang. Initial Public Offering) ponownie przyciąga uwagę inwestorów szukających perspektywicznych firm z modnych sektorów.

Pełna lista instrumentów dostępna tutaj.

Jak założyć konto maklerskie w mBank? Jak otworzyć eMakler? Czy potrzebne jest konto walutowe?

Pierwszym krokiem w kierunku usługi eMakler jest założenie konta indywidualnego w mBanku. Zwykły rachunek bankowy, tzw. eKonto jest bezpłatne, również rachunek maklerski zakładany właśnie z poziomu eKonta jest darmowy (pod warunkiem, że wyrazisz zgodę na komunikację elektroniczną).

MBank nie oczekuje od ciebie jakiejś określonej kwoty na start inwestycji, nie jest określony minimalny próg. To duża zaleta tego rachunku maklerskiego. Po prawdzie, możesz otworzyć eMaklera nawet jeśli na razie nie jesteś pewien czy zdecydujesz się na inwestowanie na giełdzie (konto jest przecież całkowicie darmowe i można je w dowolnej chwili zamknąć).

Zakładając, że twoim celem jest również inwestowanie na giełdzie amerykańskiej możesz zastanawiać się czy potrzebne będzie konto walutowe. Otóż nie. Nie jest ono konieczne. Usługa eMakler powiązana jest z podstawowym rachunkiem bankowym w PLN. Z tego powiązanego rachunku środki są pobierane na wszystkie inwestycje i przewalutowywane jeśli zlecenie dotyczy giełdy zagranicznej.

Usługi inwestycyjne w mBanku: eMakler, IKE, IKZE, instrumenty pochodne

Wypełniając formularz o otwarcie konta maklerskiego, oprócz eMaklera możesz zawnioskować przy okazji o usługę Instrumenty Pochodne, usługę IKE eMakler oraz usługę IKZE eMakler.

Wniosek o usługę eMakler mBank
Źródło mBank. Wniosek o usługę eMakler

To czy zaznaczysz „Instrumenty Pochodne” skutkować będzie tym jaki rachunek bankowy będzie używany do rozliczeń transakcji giełdowych. I tak:

 • eMakler bez Instrumentów Pochodnych – usługa maklerska powiązana jest z indywidualnym rachunkiem bankowym. Nie musisz wykonywać dodatkowego przelewu środków finansowych. Środki na zakup akcji, ETF-ów itp. pobierane są bezpośrednio z rachunku indywidualnego i na niego są zwracane po sprzedaży aktywów. Dla jednych to wygoda i zaleta, dla innych wada, gdyż pieniądze na inwestycje „wymieszane” są z bieżącymi znajdującymi się na koncie.
 • eMakler z Instrumentami Pochodnymi – automatycznie założony zostanie ci specjalny rachunek transakcyjny. Aby kupić akcje, ETF-y itp. musisz najpierw przelać środki z konta indywidualnego na rachunek transakcyjny. Jak sama nazwa mówi, ten nowy rachunek służyć będzie do wszelkich rozliczeń związanych z twoimi inwestycjami. Plusem jest odseparowanie aktywności giełdowych. Wadą dodatkowe czynności związane z wpłatami i wypłatami na ten rachunek.

Jak kupić akcje? Giełdy amerykańskie NYSE, NASDAQ i GPW dostępne w usłudze eMakler

Po zalogowaniu do swojego eMaklera ujrzysz okno zlecenia.

Okno zlecenia kupna akcji w usłudze eMakler
Źródło mBank. Wniosek o usługę eMakler

Nie musisz dokonywać wyboru z jakiej giełdy chcesz kupić akcje, czy ma to być GPW, NYSE, NASDAQ czy LSE. Kupno akcji w eMaklerze polega na wpisaniu nazwy bądź symbolu waloru, określeniu liczby instrumentów oraz podaniu limitu ceny lub zaznaczeniu PKC, PCR lub PEG. Możesz też określić ważność zlecenia. Jeśli nic nie ustawisz, zlecenie będzie ważne do końca sesji w danym dniu.

Zwróć uwagę, że zlecenie PKC oznacza Po Każdej Cenie (kupujesz bez względu na kurs jaki ma akcja), PCR jest skrótem Po Cenie Rynkowej a PEG to zlecenie z limitem powiązanym z kursem referencyjnym.

Jak kupić ETF w usłudze eMakler?

Schemat zakupu ETF jest dość podobny jak w przypadku kupna akcji, z jedną istotną różnicą. W oknie zlecenia, w wyszukiwarce instrumentów wpisz nazwę skróconą lub ticker danego funduszu. Wybieranie po pełnej nazwie w eMaklerze nie zadziała. Zaczynając wyszukiwanie od nazwy emitenta takiej jak iShares, Vanguard czy SPDR pokaże brak wyników.

Po wpisaniu symbolu ETF, w kolejnym kroku podajesz ilość oraz określasz cenę, a następnie finalnie potwierdzasz chęć złożenia zlecenia.

Prowizja od transakcji giełdowych

W mBanku spotkasz się ze standardowym podejściem do opłat transakcyjnych. Prowizja maklerska wynosi „określony procent” ale „nie mniej niż”. W szczegółach wygląda to tak:

 • akcje polskie – prowizja 0,39% od każdej transakcji kupna i sprzedaży, min 5 PLN
 • ETF polskie – prowizja 0,29% od każdej transakcji kupna i sprzedaży, min 19 PLN
 • akcje i ETF zagraniczne – prowizja 0,29% od każdej transakcji kupna i sprzedaży, min 19 PLN (5 USD / 5 EUR / 5GBP)
 • obligacje – prowizja 0,19% od każdej transakcji kupna i sprzedaży, min 5 PLN
 • kontrakty terminowe – 9 PLN (na indeksy)

Czy to dużo? Na pewno nie jest to mało. Prowizje nie zachęcają w szczególności do inwestowania małych kwot. Przykładowo gdybym zechciał kupić jedną akcję Facebooka, to oprócz wartości samego aktywa, w mBanku muszę zapłacić 19 zł prowizji, podczas gdy konkurencyjne firmy pobiorą za takie działanie opłatę 0,02 dolara amerykańskiego lub wcale.

Osoby, które otwierają i zamykają pozycję w tym samym dniu mogą liczyć na zniżki w eMaklerze. Prowizja za tzw. day trading wynosi dla polskich akcji 0,25% wartości transakcji zamiast 0,39%.

Kupno akcji i ETF-ów bez prowizji, czy to możliwe? Tak, wiele domów maklerskich stosuje tzw. promocję „0% prowizji”. Przykładowo w polskim domu maklerskim XTB kupisz akcje i ETF bez opłat do miesięcznego obrotu 100 000 EUR. Inny polski dom maklerski TMS promuje akcje amerykańskie nie pobierając żadnych opłat od transakcji. Świetne warunki mają również eToro (bez prowizji i bez limitu) oraz DEGIRO (bez prowizji na wybrane fundusze ETF).

Inne opłaty w eMakler

Dla większości inwestorów otwarcie i prowadzenie rachunku eMakler jest bezpłatne. Jedynie te osoby, które nie wyrażą zgody na komunikację elektroniczną poniosą opłatę 50 zł rocznie.

Obciążeniem budzącym największe kontrowersje wśród inwestorów jest opłata za depozyt zagranicznych instrumentów finansowych. Tak zwana, custody fee oznacza, iż każdy kto posiada na koncie maklerskim w mBanku zagraniczne akcje, ETF-y czy obligacje o wartości większej niż 10 000 zł, zapłaci bankowi dodatkowo 0,15% ich wartości w skali roku. Oburzenie klientów wywołane zostało drastyczną zmianą w cenniku. Wcześniej limit, do którego obowiązywał brak opłat wynosił 500 tys. a nie 10 tys. Przy obecnym progu na opłatę „łapią się” prawie wszyscy inwestorzy posiadający eMaklera.

Usługa IKE eMakler – opinie

Jednym z czynników sukcesu eMaklera jest dostęp do usług IKE i IKZE, które są sposobem na optymalizację podatkową.

Rachunek IKE eMakler ma zachęcić cię do odkładania pieniędzy na emeryturę. Jeśli wytrwasz do określonego przepisami wieku otrzymasz bonus w postaci braku konieczności zapłaty podatku dochodowego od swoich inwestycji. Zwrot pieniędzy wpłaconych na Indywidualne Konto Emerytalne z ulgą podatkową jest możliwy po ukończeniu 60 roku życia (55, jeśli masz uprawnienia do wcześniejszej emerytury). Limit wpłat na IKE wynosi trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia. W 2022 roku jest to kwota 17 766 zł., a w 2023 r. stawka podniesiona zostanie prawdopodobnie do 20 805 zł.

IKE eMakler założysz składając wniosek o podstawowy rachunek maklerski lub uruchomisz go później z poziomu ustawień konta.

Usługa IKZE eMakler – opinie

Program IKZE umożliwia ulgi podatkowe już w roku, w którym dokonujesz wpłaty środków. Na pieniądze musisz jednak trochę dłużej poczekać – najwcześniej, bez konsekwencji podatkowych po środki możesz sięgnąć w 65-te urodziny.

Limit wpłat na IKZE w 2022 r. uzależniony jest od źródła Twoich dochodów i wynosi:

 • 7 106,40 zł dla otrzymujących wynagrodzenia z umowy o pracę i umów cywilno-prawnych, (szacunkowo 8 322 zł w 2023 roku)
 • 10 659,60 zł dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą (prognozy mówią o 12 483 w 2023 roku)

Uruchomienie IKZE eMakler nie stanowi żadnego problemu. Do programu można przystąpić w dowolnym momencie po założeniu rachunku maklerskiego.

Biuro maklerskie mBanku – za i przeciw

Czy eMakler należy do grupy najlepszych kont maklerskich? Jak każde funkcjonujące na rynku biuro maklerskie, eMakler mBank, ma swoich fanów i przeciwników. Aby wyrobić sobie swoją opinię warto przyjrzeć się zestawieniu największych zalet i wad:

Zalety
 • Dostęp do najważniejszych ofert publicznych (IPO)
 • Usługa IKE eMakler i IKZE eMakler
 • Dostęp do najważniejszych giełd: Warszawa, Nowy Jork, Londyn
 • Spory wybór ETF-ów
 • Niski próg wejścia – brak minimalnej kwoty
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa
Wady
 • Wysokie prowizje od zleceń
 • Opłata depozytowa od instrumentów notowanych na giełdach zagranicznych
 • Brak bieżącego podglądu wartości konta – stan aktywów wyliczany jest według kursów zamknięcia z dnia poprzedniego
 • Pieniądze ze sprzedaży papierów wartościowych dostępne do wypłaty dopiero po dwóch dniach

Podsumowując, eMakler mBank jest dobrym wyborem dla osób pragnących inwestować w IPO, w oferty publiczne spółek zanim jeszcze akcje trafią na giełdę. Konto posiada jednak kilka istotnych minusów, w szczególności poziom opłat może być uciążliwy dla inwestorów dokonujących dużo transakcji. Warto pamiętać również, że eMakler umożliwia skorzystanie z usług IKE i IKZE a tym samym skorzystania z oszczędności na podatkach.

eMakler mBanku czy XTB – porównanie rachunków maklerskich

a

DOSTĘP DO GIEŁD
iNSTRUMENTY
Platforma
PROWIZJA
 
eMakler mBank
mbank.pl
DOSTĘP DO GIEŁD
4 giełdy: 1000 akcji, ponad 450 ETF-ów
iNSTRUMENTY
3000 instrumentów: akcje rzeczywiste oraz kontrakty CFD na waluty, indeksy, surowce, kryptowaluty, akcje, ETF
Platforma
mBank
PROWIZJA
0,29% akcje i ETF zagraniczne (min. 14 zł), 0,39% akcje i ETF polskie (min. 5 zł)
XTB
xtb.com
DOSTĘP DO GIEŁD
16 giełd: 3000 akcji, 300 ETF-ów
iNSTRUMENTY
6000 instrumentów: akcje rzeczywiste oraz kontrakty CFD na na waluty, indeksy, surowce, kryptowaluty, akcje, ETF
Platforma
xStation 5
PROWIZJA
0% akcje zagraniczne i polskie (do miesięcznego obrotu 100 tys. euro)

Opinie ekspertów o usłudze eMakler mBanku: bezpieczeństwo

W kwestii bezpieczeństwa domu maklerskiego najważniejsze jest to, aby dany broker miał licencję od KNF (Komisji Nadzoru Finansowego). W przypadku mBanku warunek ten jest oczywiście spełniony. Tym samym, wszystkie twoje aktywa niepieniężne zakupione poprzez eMaklera mają 100% gwarancji. Twoje akcje, ETF-y, obligacje przechowywane są w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych i nawet w przypadku upadłości biura maklerskiego nie są zagrożone.

Odnośnie wpłaconych pieniędzy na rachunek maklerski (tych, za które nie zostały kupione jeszcze aktywa). Zwykle w biurach maklerskich sytuacja wygląda tak, że całość papierów wartościowych jest objęta gwarancją ale środki pieniężne zabezpieczane są tylko do określonego poziomu. Najczęściej spotykamy się z takim zapisem:

„Środki pieniężne są objęte systemem rekompensat Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych do kwoty 3000 EUR – 100% i do 22 000 EUR – 90% środków, w przypadku zdarzeń losowych. Tym samym, maksymalna rekompensata dla jednego inwestora wynosi równowartość 20 100 euro.”

I tak wygląda zabezpieczenie w eMaklerze gdy korzystasz z usługi Instrumenty Pochodny.

Gdy z niej jednak nie korzystasz poziom bezpieczeństwa środków finansowych jest wyższy. Dlaczego? Powód jest prosty. Twój eMakler nie ma osobnego rachunku transakcyjnego, jest przecież powiązany z eKontem. A eKonto to „zwykłe” konto bankowe z gwarancją BFG. Mamy więc takie warunki:

„Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia bezpieczeństwo twoich środków pieniężnych zgromadzonych w każdym banku do równowartości 100 tys. euro w złotych.”

mBank giełda opinie – podsumowanie recenzji

Ogólna ocena: 4.7

Podsumowując, Biuro Maklerskie mBanku można polecić osobom, które przedkładają wygodę nad niskie koszty. Zintegrowanie konta bankowego z rachunkiem maklerskim jest przydatną funkcjonalnością choć nie na tyle znaczącą aby stanowiło główną przesłankę przy wyborze domu maklerskiego.

Konto eMakler z pewnością trzeba docenić za brak minimalnego depozytu oraz wyróżniającą się ofertę europejskich ETF-ów. Fani polskiej giełdy szukający perełek na NewConnect i w ofertach publicznych IPO również powinni pomyśleć o dołączeniu do tej popularnej usługi.

Osoby, które jednak planują dokonywać sporej ilości transakcji, bardziej liczą na szybki zysk niż wypłatę na emeryturze powinny rozważyć założenie konta bez prowizji na obrót akcjami i sprawdzić warunki u brokerów takich jak XTB, TMS, eToro czy DEGIRO.

Metodologia

Poradnik Inwestora dedykowany osobom pragnącym nabywać aktywa w oparciu o świadome i bezpieczne decyzje. Przed publikacją recenzji zawsze zakładamy konto, aktywnie tradujemy, wpłacamy i wypłacamy środki aby poznać wszelkie niuanse danej platformy handlowej. W większości domów maklerskich posiadamy aktywne konto inwestycyjne od wielu lat!

Przeprowadziliśmy analizę a następnie opublikowaliśmy recenzje brokerów, uwzględniając ich poziom bezpieczeństwa, opłaty, liczbę dostępnych instrumentów, pracę supportu, dostosowanie do lokalnego rynku, opinie klientów i inne aspekty. Przyjrzeliśmy się historii firmy, regulacjom, lokalizacji siedziby oraz osobom stojącym za daną platformą. Nasz zespół badawczy ocenia każdy dom maklerski na bazie 20 kryteriów przyznając jej punkty wg ustalonej hierarchii wartości.

4.6 Ocena
eMakler mBank

Bezpieczny dom maklerski z dostępem do akcji, ETF, obligacji polskich i zagranicznych (w sumie 4 giełdy). Dostępne usługi IKE oraz IKZE.

5 komentarzy
 1. Dzien dobry,

  mam pytanie o eMakler w mBanku. Były na nim środki. Zlozylam wypowiedzenie umowy z okresem 2 tygodniowym. Pod koniec tego okresu wypowiedzenia akcje zostały sprzedane (jeszcze eMakler istniał), potem eMakler został zamkniety, ale pieniadze nie przyszły na konto. Minelo 3 dni od sprzedaży.

  Czy to mozliwe, ze bank przejął tak po prostu te pieniadze???

  Nigdzie w instrukcjach zamkniecia eMaklera nie było informacji co sie dzieje ze srodkami, tylko było odniesienie do umowy wypowiedzenia.

  Czy to jest uczciwe?

  • To niemożliwe, aby bank tak po prostu przejął twoje pieniądze. Skontaktuj się jak najszybciej z Infolinią i wyjaśnij sprawę.

 2. Tak, skontaktowalam sie. Pieniadze utkwily gdzies w eMaklerze (sprawa techniczna). Odzyskałam je.
  Dziekuje za odpowiedz.

 3. Od siebie dodam, że infolinia MDM to jakiś żart, albo po prostu fikcja. Od kilku dni próbuję się dodzwonić, bez skutku. Dziś próbowałem wykazać się większą cierpliwością i po prostu odkładałem telefon na bok. Za każdym razem wymiękałem po ponad pół godziny czekania.

  Ktokolwiek zastanawiający się nad wyborem tej instytucji powinien mieć ten fakt na uwadze, bo niektórych operacji nie da się wykonać przez aplikację internetową, a wyłącznie telefonicznie, no i właśnie tak się da, że się nie da, bo nikt nie odbiera 😉

 4. Ciekawy jest ten wyścig na prowizje pomiędzy Bossa a mbank. Mam nadzieję że w emaklerze utrzymają niższe opłaty na stałe a nie tylko podczas promocji.

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo