Złoto jest jednym z najbardziej pożądanych aktywów na świecie. Poza pięknym blaskiem oferuje bezpieczeństwo i możliwość przechowania kapitału w niepewnych czasach. Jednocześnie podlega wahaniom cen, dzięki czemu można na nim zarobić. Jednym z wygodniejszych sposobów zarabiania na złocie jest handel z użyciem kontraktów CFD. Dzięki niemu nie trzeba martwić się o przechowywanie cennego kruszcu i jego odsprzedaży. Co to jest kontrakt CFD na złoto? Czy warto inwestować tą metodą? Jak duże jest ryzyko? Sprawdźmy.
CFD na złoto – co to znaczy? czym jest kontrakt na różnicę na złoto?
Czym jest kontrakt CFD na złoto? Można powiedzieć, że jest to taka umowa z brokerem o to czy cena złota wzrośnie czy spadnie. CFD to skrót od Contract For Difference, czyli kontrakt na różnicę. W Polsce dopowiadamy, że jest to kontrakt na różnicę kursową bądź kontrakt na różnicę cenową. Tak czy inaczej, możesz obstawić, że cena złota pójdzie w górę lub założyć, że metal osunie się w dół. Jeśli dobrze przewidziałeś – „wygrywasz” i zarabiasz. Jeśli źle – tracisz odpowiednią część kapitału. Na pierwszy rzut oka, mechanizm wydaje się dość podobny do klasycznego kupowania aktywów – na platformie brokerskiej widzisz przyciski „kup” i „sprzedaj” oraz dynamicznie zmieniające się ceny.
Oto przykład kontraktu CFD na złoto na platformie xStation, do której dostęp oferuje polski dom maklerski XTB:
Po chwili zastanowienia dociera jednak do ciebie, że stosowane nazewnictwo nie jest takie oczywiste. Jak mogę sprzedać coś czego nie posiadam? Wydaje się to dość abstrakcyjne. Po jakimś czasie w pełni zaakceptujesz jednak tę nomenklaturę. Przyjęło się zatem, że „Buy” (Kup) odpowiada za pozycję long, czyli grę na wzrosty a „Sell” (Sprzedaj”) to nic innego jak zajęcie pozycji short, czyli próbę osiągnięcia zysku wtedy gdy cena złota spadnie.
Po otwarciu pozycji obserwujesz wyniki notowań i w odpowiednim momencie zamykasz pozycję.
Jaka dźwignia dla kontraktów CFD na złoto?
Cała magia CFD związana jest z dźwignią finansową. Popularność tego instrumentu wśród inwestorów wynika właśnie z tego, że posiadając niewielki kapitał, możesz dokonywać naprawdę dużych transakcji. Przykładowo posiadając około 1 000 USD możesz handlować kontraktami na złoto wartymi blisko 20 000 USD. Wyższa wartość kontraktu to możliwość wyższego zarobku. Dźwignia to jednak miecz obosieczny. Łatwo możesz zyskać, ale równocześnie nie jest wcale trudno stracić.
Dla każdego surowca, waluty czy indeksu giełdowego Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wyznacza maksymalny poziom dźwigni. W wyniku odgórnych regulacji kontrakty CFD na złoto mogą mieć maksymalny lewar w wysokości 20:1. Można w ten sposób kontrolować pozycję, mając jedynie 5% własnego kapitału. Reszta to pieniądze pożyczone od brokera, które trzeba zwrócić po zakończonej transakcji.
Broker, podobnie jak każda inna instytucja finansowa pobiera „opłatę za pożyczone pieniądze”. Ten koszt transakcyjny, w przypadku instrumentów CFD nazywa się swap. Pojawi się w przypadku, gdy zdecydujesz się przetrzymać pozycję na kolejny dzień. Zamknięcie pozycji w tym samym dniu pozwala uniknąć tej opłaty.
Przykład handlu CFD na złocie
Zanim zaczniesz handel CFD na złoto powinieneś spojrzeć na podstawowe informacje dotyczące instrumentu jakie prezentuje dany broker.
Oprócz godzin handlu kluczowe są: wartość nominalna 1 lota, a także minimalna i maksymalna wielkość pozycji. Lot to podstawowa jednostka, która określi wolumen i wartość twojej transakcji. Pojedynczy lot odpowiada wartości 1 kontraktu. W przypadku kontraktu CFD na złoto, wartość 1 lota to cena 1 uncji trojańskiej pomnożona przez 100 (tzw. mnożnik) czyli 1918 x 100 (191 800 dolarów).
Nie musisz od razu zaczynać od takich wartości. W omawianym przypadku minimalna wielkość pozycji wynosi 0,01 co daje 1 918 USD. Tym samym, możesz zacząć handel CFD na złoto od wartości 1 uncji, zwiększając ten poziom w zależności od twoich potrzeb i możliwości. Omawiane 0,01 – setna część lota – to tzw. mikro lot.
Przykład kontraktu CFD na złoto
Załóżmy, że cena złota waha się w przedziale od 1 928 $ do 1 935 $. Jako trader zauważasz możliwość wybicia z trendu. Wykupujesz kontrakt o wolumenie 0,6 przy cenie 1 932 $, lokując 5 796 $ jako depozyt (całkowita ekspozycja to 115 920 $). Po kilku dniach cena złota wzrasta do 1 992 $ i postanawiasz zamknąć tę pozycję z zyskiem.
- zaangażowana kwota x dźwignia x procentowy wzrost wartości pozycji, czyli:
inkasujesz 3 589 $, które wynikają z różnicy pomiędzy ceną kupna a sprzedaży kontraktu CFD. Można to z łatwością policzyć za pomocą wzoru:
5 796 x 20 x 3,10% = 3 593 $ – zysk
W tym przykładzie pominięto dla uproszczenia wysokość prowizji, opłaty nocne i dzienne utrzymania prowizji jakie są pobierane przez brokera. W takim układzie zysk będzie nieco mniejszy niż podana kwota.
Czy warto handlować CFD na złoto? Zalety i ryzyka inwestycji
W przeciwieństwie do prawdziwego złota, kontrakty nie wymagają posiadania fizycznego metalu. Nie występuje ryzyko zgubienia lub kradzieży metalu. CFD można w każdej chwili otworzyć i zamknąć. Prowadzenie handlu jest osiągalne z każdego miejsca na świecie, w którym działa Internet. To oczywiste zalety handlu CFD na złoto.
Wadą tej metody jest to, iż nie posiadasz fizycznego metalu. To tylko handel w oparciu o wahania cenowe. Nie jesteś w stanie zabrać ze sobą sztabek czy monet, cieszyć się ich widokiem.
Ryzyko w handlu CFD wynika głównie z dostępu do dźwigni finansowej oraz trudności w opanowaniu emocji. Inwestorzy tracą gdyż korzystają ze zbyt dużego lewara. Stratę ze źle ukierunkowanej inwestycji z wysoką dźwignią nie jest łatwo odrobić. Negatywne emocje potęgują tylko nerwowość w kolejnych ruchach.
Czy warto handlować CFD? Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie jaki jest mój stosunek dio ryzyka. Czy jestem w stanie zaakceptować ewentualną stratę? Jak dużą? Wielu brokerów pozwala regulować wysokość dźwigni. Jeśli jesteś początkującym inwestorem zacznij od niskiej dźwigni i małego wolumenu. Stosuj strategię dotyczącą ryzyka. Rozważ stosowanie funkcji Stop loss i Take profit. Bezsprzecznie przeznacz odpowiednio dużo czasu na zdobywanie wiedzy i doświadczenia.
Najlepszy broker do handlu kontraktami CFD na złoto
Aby handlować CFD na złoto, należy otworzyć rachunek inwestycyjny u któregoś z brokerów, którzy oferują ten instrument, np.:
Firma | Opis | Ocena | Rejestracja |
---|---|---|---|
XTBPolski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro. | XTB opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
Oanda TMS BrokersPolski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu). | Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
EXANTEBroker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta. | Exante opinie i recenzja 2024 r. |
|
Następnie należy zarejestrować się, zweryfikować konto i przelać dowolną kwotę pieniędzy. Jest to bardzo proste i intuicyjne. Rachunek brokerski to dostęp do setek a czasami nawet tysięcy różnych instrumentów. Z pewnością każdy inwestor w dłuższej perspektywie doceni możliwość tradingu na rzeczywistych aktywach i instrumentach pochodnych.
Złoto inwestycyjne a złoto spekulacyjne
Złoto, najpopularniejszy wśród inwestorów metal szlachetny, uznawany jest za bardzo wdzięczny instrument finansowy. Możesz wykorzystywać go jako bezpieczną przystań kupując sztabki złota i monety bulionowe. Kolejnym poziomem jest inwestycja w spółki zajmujące się wydobyciem i przetwórstwem tego kruszcu – tutaj masz do wyboru kolejne dwie metody, akcje spółek i fundusze ETF notowane na giełdzie. Na samym końcu, najbardziej zaawansowaną formą jest spekulacja na cenie złota z wykorzystaniem mechanizmu dźwigni finansowej. Omawiany w tym artykule sposób – kontrakty CFD na złoto – nie jest wszakże jedynym dostępnym narzędziem dla traderów. Dużą popularnością wśród profesjonalnych graczy cieszą się kontrakty futures na złoto.
Te ostatnie wymagają jednak zaangażowania wysokiego kapitału na początku inwestycji. Futures na złoto notowane są na nowojorskiej giełdzie towarowej COMEX, a jeden taki kontrakt opiewa na 100 uncji złota. Stąd jeśli jesteś początkującym inwestorem, dużo łatwiej będzie ci sięgnąć najpierw po kontrakty na różnice cenowe CFD.
Podsumowanie
Kontrakty różnicowe to elastyczny sposób na handel z użyciem złota. To narzędzie może być wykorzystane zarówno do grania na wzrosty cen, jak również do obstawiania spadków cen. Zarabianie na tym instrumencie może być bardzo korzystne dzięki istnieniu dwóch mechanizmów:
- różnicy pomiędzy ceną kupna i sprzedaży instrumentu podstawowego,
- możliwości używania dźwigni
Handel kontraktami CFD nie wymaga dużego kapitału, aby przeprowadzać transakcje. Pozwala na zarabianie na różnych instrumentach bez konieczności ich kupowania. Dzięki mechanizmowi dźwigni można zwielokrotnić swój zysk (ale również znacznie powiększyć stratę). Aby zacząć, należy założyć konto u zaufanego brokera i zasilić je przelewem bankowym, kartą płatniczą lub poprzez system szybkich płatności.