Metale szlachetne, takie jak złoto, srebro, pallad i platyna, są cenione przez wielu inwestorów jako zabezpieczenie przed inflacją i bezpieczna przystań w czasach zawirowań gospodarczych. Lubiane są również za ich unikatowość i szerokie zastosowanie w przemyśle. Inwestowanie w platynę za pomocą sztabek i monet bulionowych nie jest jednak tak proste jak ma to miejsce w przypadku innych kruszców. ETF-y na platynę są więc pierwszym i naturalnym wyborem dla osób pragnących uzyskać zysk z ekspozycji na ten metal.
Z artykułu dowiesz się jakie ETF-y na platynę są najchętniej kupowane przez inwestorów oraz gdzie możesz nabyć jednostki funduszu.
Jednostki funduszy ETF kupisz m.in. za pośrednictwem brokerów:
Firma | Opis | Ocena | Rejestracja |
---|---|---|---|
XTBPolski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro. | XTB opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
DEGIROHolenderski broker, którego cechują bardzo niskie prowizje. Dostęp do 30 światowych giełd, w tym w USA, Japonii, Hongkongu czy Singapurze. | DEGIRO opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
EXANTEBroker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta. | Exante opinie i recenzja 2024 r. |
|
Czym są ETF-y na platynę?
ETF-y odzwierciedlające cenę platyny to jeden z lepszych sposobów na inwestowanie w ten metal. Fundusze aktywnie zarządzane nie pozwalają na inwestowanie wyłącznie w przemysłowy metal i są drogie. Innym czynnikiem, który sprzyja ETF-om jest słabo rozwinięty i mało płynny rynek fizycznej platyny w Polsce.
Fundusze ETF na platynę stosują całościową lub częściową replikację fizyczną tego kruszcu. Jest wiele zalet przemawiających za inwestowaniem w platynę i wykorzystaniem do tego celu uznanych na rynku ETF-ów. ETF-y oferują bardziej płynne i łatwiejsze podejście do inwestowania niż kupowanie kontraktów terminowych, kupowanie kruszcu czy kupowanie akcji spółek notowanych na giełdzie zajmujących się poszukiwaniem, wydobyciem czy przetwarzaniem tego metalu.
Najlepsze ETF-y na platynę na rynku
Poniżej przedstawiono najbardziej perspektywiczne fundusze, które posiadają ekspozycję na rynek platyny:
Aberdeen Standard Physical Platinum Shares ETF (PPLT)
- symbol: PPLT
- emitent: Standard Life Aberdeen
- opłaty roczne: 0,60%
- rok założenia: 2010
- notowane na giełdzie: NYSE Arca (USA)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. Exante, DIF Broker
- opis:
Struktura powiernicza funduszu PPLT pozwala na śledzenie ceny spot platyny po odliczeniu kosztów zarządzania. ETF jest skapitalizowany na 1,6 miliarda dolarów. Fundusz jest pozbawiony wad jakie posiadają kontrakty terminowe, wymagające ponoszenia kosztów rolowania. ETF posiada zabezpieczenie w postaci fizycznego metalu przechowywanego w skarbcach w Londynie oraz w Zurychu. Jest przeznaczony dla inwestorów, którzy chcą opłacalnego i wygodnego sposobu inwestowania w fizyczną platynę za pomocą jednostek ETF. Nie ma możliwości wymiany jednostek ETF na fizyczny metal.
WisdomTree Physical Platinum ETF (PHPT)
- symbol: PHPT
- emitent: WisdomTree Commodity Securities LTD
- opłaty roczne: 0,49%
- rok założenia: 2009
- notowane na giełdach: LSE (Wielka Brytania), Borsa Italiana (Włochy), TSX (Japonia), Euronext (Niderlandy), Xetra (Niemcy)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. mBank
- opis:
Fundusz PHPT zapewnia prosty i ekonomiczny dostęp do rynku platyny. Metal znajduje się w posiadaniu brytyjskiego banku HSBC, który jest kustoszem funduszu. Przechowywana platyna jest zgodna z normami LPPM, czyli London Platinum and Palladium Association. Każda sztabka metalu jest indywidualnie segregowana, identyfikowana i przydzielana. Nie ma możliwości wymiany jednostek ETF na fizyczny metal.
Sprott Physical Platinum and Palladium Trust ETF (SPPP)
- symbol: SPPP
- emitent: Sprott Inc.
- opłaty roczne: 1,07%
- rok założenia: 2012
- notowane na giełdzie: NYSE Arca (USA), TSE (Kanada)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. Exante, DIF Broker
- opis:
Ceniony przez inwestorów Fundusz Sprotta nie posiada dedykowanego w 100% platynie instrumentu. Łączy natomiast platynę i pallad w jednym ETF co też jest ciekawym rozwiązaniem dla osób zainteresowanych inwestowaniem w te kruszce. Fundusz SPPP posiada pełne zabezpieczenie w zapasach fizycznego metalu. Do tej pory ETF zgromadził 39 tysięcy uncji czystego palladu i 44 tysiące czystej platyny. Kapitalizacja funduszu wynosi ponad 170 milionów dolarów. Zasoby funduszu są gwarantowane przez rząd kanadyjski oraz Mennicę Królewską. Wadą tego ETF jest wyższy w porównaniu do poprzedników koszt obsługi. Zaletą natomiast pełne zabezpieczenie kruszcem z możliwością wymiany jednostek na fizyczny metal.
Jak i gdzie kupić ETF-y na platynę?
Inwestowanie w ETF-y to bardzo prosta operacja. Można ją wykonać w zaledwie kilku prostych krokach:
Krok 1 – zdecyduj w który ETF zainwestujesz
Zastanów się czy ważniejsze są dla ciebie niższe koszty obsługi czy też bezpieczeństwo. Przemyśl czy ma dla ciebie znaczenie czy ETF jest notowany na giełdzie amerykańskiej czy europejskiej.
Krok 2 – przeanalizuj wyniki wybranego ETF
Porównaj korelację ceny danego ETF z cenami platyny w dowolnym czasie. Jeśli potrzebujesz mocniej zgłębić temat odszukaj Key Information Document („KID”) i przeanalizuj dane w nim zawarte.
Krok 3 – znajdź brokera lub dom maklerski i kup ETF
Wybierz fundusz z okna przeglądarki twojego brokera. Możesz wpisać jego nazwę lub ticker. Jeśli oferta nie jest dostępna załóż nowy rachunek inwestycyjny u brokera, który posiada w ofercie interesujący cię produkt. Dokonaj zakupu jednostek ETF podobnie jak robisz to w przypadku akcji.
Instrumenty CFD na ETF
Większość dobrych ETF-ów niestety dostępna jest tylko na giełdzie amerykańskiej a domy maklerskie w Polsce nie posiadają ich w ofercie. Rozwiązaniem jest skorzystanie z jednego z niewielu europejskich brokerów z dostępem do rynku w USA lub zainwestowanie w wybrany ETF za pośrednictwem instrumentu jakim jest CFD. I choć jest to znacznie bardziej ryzykowne rozwiązanie znajduje wielu chętnych, którzy doceniają w nim możliwość zarabiania zarówno na wzrostach, jak i na spadkach ceny platyny.
Kontraktami na różnice cenowe, czyli CFD, możesz handlować mając nawet niewielki depozyt u wielu znanych brokerów np. w X-Trade Brokers (XTB).
Przykładowo w XTB kupisz instrument CFD, którego wartość bazuje na cenie rynkowej Aberdeen Standard Physical Platinum Shares ETF (PPLT).
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy
Podsumowanie
ETF na platynę to doskonały sposób na inwestowanie w rynek metali szlachetnych. Zrównoważone fundusze pozwalają korzystać z koniunktury panującej na rynku. Dzięki posiadaniu metalu w postaci fizycznej ETF jest bezpiecznym rozwiązaniem. Jednostki funduszu możesz kupić na giełdzie papierów wartościowych lub możesz wejść na ten rynek z kontraktami CFD na ETF.