Inwestowanie w srebro cieszy się coraz większą popularnością. Wysoka stopa zwrotu przyciąga nieustannie uwagę nowych osób na rynku. Jednak nie każdy chce nabywać srebro w postaci fizycznej. Wiąże się to z dużymi kosztami i wadami przechowywania metalu, możliwością kradzieży, trudnością odsprzedaży po satysfakcjonującym kursie, który obniża rentowność inwestycji. Właśnie dla tych osób stworzono alternatywę w postaci funduszy ETF, które dają pełną ekspozycję na srebro bez konieczności zakupu sztabek lub monet. Z uwagi na renomę tego metalu szlachetnego oferta produktów jest szeroka – jaki ETF na srebro będzie więc najlepszy? Jak handlować, w którym domu maklerskim? Sprawdźmy!
Czym są ETF-y na srebro?
ETF, czyli exchange traded fund to instrument finansowy, który stara się dokładnie odwzorowywać cenę danego surowca, aktywa lub wybranego segmentu rynku. Został stworzony w latach 70. XX wieku jako alternatywę dla tradycyjnych funduszy. Jego pomysłodawcy wykorzystali fakt, że większość inwestorów nie potrafi wypracować lepszych wyników niż średnia rynkowa. Skoro nie można pokonać rynku, to po co w ogóle się z nim ścigać?
ETF jest właściwą odpowiedzią na to pytanie. Dodatkowym bodźcem do używania biernie zarządzanych funduszy są niezwykle niskie koszty – oscylują w granicach 0,05 – 2% wartości ETF-ów przez cały rok. ETF-y na srebro są skorelowane z ceną tego surowca. Są oparte o wartość metalu fizycznego, który jest szeroko wykorzystywany w przemyśle, elektronice i w jubilerstwie. Jest to materiał, którego dostępność kurczy się z każdym rokiem. Szacuje się, że przy obecnym tempie wydobycia srebra zabraknie go za 25 lat! Co więcej, nie ma dla tego surowca alternatywy a samo srebro posiada ponad 10 tysięcy unikalnych zastosowań.
Inwestowanie w ETF-y na srebro to nie tylko wybór funduszu i zakup jednostek na giełdzie. Podobnie jak w przypadku inwestowania w akcje spółek, ważny jest odpowiedni moment nabycia – jeśli kupisz w momencie wybicia ceny srebra możesz zanotować stratę przy korekcie. Jeśli kupisz ETF w momencie gdy metal jest tani, zysk w dłuższej perspektywie jest niemal gwarantowany. Czasami też zdarza się „rozjazd” pomiędzy ceną ETF a faktyczną ceną srebra – jeśli jednostki funduszu są droższe niż cena metalu mamy do czynienia z „premią” (sytuacja niekorzystna dla inwestora), natomiast gdy jednostki są tańsze niż cena kruszcu odnotowujemy „dyskonto” (sytuacja korzystna dla inwestora, warto inwestować).
Jednostki ETF na srebro kupisz m.in. za pośrednictwem brokerów takich jak:
Firma | Opis | Ocena | Rejestracja |
---|---|---|---|
XTBPolski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro. | XTB opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
DEGIROHolenderski broker, którego cechują bardzo niskie prowizje. Dostęp do 30 światowych giełd, w tym w USA, Japonii, Hongkongu czy Singapurze. | DEGIRO opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
EXANTEBroker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta. | Exante opinie i recenzja 2024 r. |
|
Najlepsze ETF-y na srebro
Poniżej kilka najpopularniejszych funduszy, które dobrze odwzorowują rynek srebra. Nie są to wszystkie opcje, wybór jest naprawdę szeroki.
iShares Silver Trust ETF
- symbol: SLV
- emitent: Blackrock
- opłaty roczne: 0,5%
- rok założenia: 2006
- replikacja: fizyczna
- notowane na giełdzie: NYSE Arca (USA)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. Exante, DIF Broker
- opis:
ETF iShares Silver Trust obecny na rynku od 28 kwietnia 2006 roku, jest najpopularniejszym ETF-em na srebro. Do funduszu należy 18 ton srebra fizycznego przechowywanego w skarbcu w Londynie a jego odniesieniem jest cena ustalana przez LBMA. Niektórzy inwestorzy zarzucają temu ETF-owi, iż nie jest on w pełni zabezpieczony fizycznym kruszcem, co oznacza, że wartość srebra jaka jest w posiadaniu Funduszu jest mniejsza od wartości wyemitowanych jednostek.
WisdomTree Physical Silver ETF
- symbol: PHAG
- emitent: WisdomTree Metal Securities Limited
- opłaty roczne: 0,49%
- rok założenia: 2007
- replikacja: fizyczna
- notowane na giełdzie: London Stock Exchange, Euronext, Borsa Italiana, TSX, Xetra (Europa Zachodnia i Japonia)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. mBank
- opis:
ETF WisdomTree Phisical Silver (PHAG) odpowiada zmianom ceny srebra według ceny spot. Oznacza to, że jest to dokładnie cena wyznaczana na giełdzie. ETF jest bardzo dobrze znany w Europie, można go kupić na parkiecie w Londynie, Paryżu, Rzymie, Frankfurcie, Madrycie oraz na giełdzie tokijskiej. W posiadaniu funduszu znajdują się 3 tony kruszcu przechowywane w banku HSBC. Każda sztabka srebra jest segregowana i podlega indywidualnej weryfikacji.
Sprott Physical Silver Trust ETF
- symbol: PSLV
- emitent: Sprott Inc.
- opłaty roczne: 0,62%
- rok założenia: 2010
- replikacja: fizyczna
- notowane na giełdzie: NYSE, TSX (USA, Kanada)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. Exante, DIF Broker
- opis:
Fundusz Sprott przechowuje tylko w pełni przydzielony i nieobciążony długiem metal fizyczny. Kustoszem srebra jest The Royal Canadian Mint, która przechowuje około 4 tony kruszcu. ETF jest dostępny na giełdzie nowojorskiej oraz w Kanadzie. Inwestorzy mają możliwość wykupienia udziałów w funduszu raz w miesiącu. Fundusz jest bardzo korzystny dla inwestorów z USA dzięki preferencyjnej stawce podatkowej. Ocenia się, że dzienny wolumen obrotów funduszu to 22 miliony dolarów. Cieszy się dużym zaufaniem inwestorów.
ZKB Silver ETF AA CHF
- symbol: ZSIL
- emitent: Zürcher Kantonalbank
- opłaty roczne: 0,6%
- rok założenia: 2011
- replikacja: fizyczna
- notowane na giełdzie: SIX Swiss Exchange (Szwajcaria)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. Exante
- opis:
Szwajcarki fundusz został założony przez Zürcher Kantonalbank w 2011 roku. Jedna jednostka funduszu odzwierciedla 100 gram czystego srebra. ETF jest w pełni zabezpieczony fizycznym kruszcem. Fundusz dzięki swojej konstrukcji replikacji fizycznej opartej na monetach bulionowych pomaga wyeliminować defekty spotykane w kontraktach terminowych – głównie efekt contanga i backwardation, które mogą w znaczący sposób obniżyć ROI (return on investment) inwestycji.
Jednostki funduszu można kupić na giełdzie w Szwajcarii (SIX). Cieszy się dużą wiarygodnością wśród inwestorów, którzy doceniają wysoką reputację i renomę instytucji finansowej z Zurychu.
Jak i gdzie kupić ETF na srebro?
Inwestowanie w ETF na srebro jest bardzo proste, można je zrealizować w kilku podstawowych krokach:
Krok 1 – zdecyduj w który ETF zainwestujesz
Znajdź i wybierz ETF na srebro korzystając z treści tego lub podobnych artykułów. Możesz to zrobić szukając stron brokerów bądź emitentów funduszy. Najpopularniejsi dostawcy ETF-ów to globalni gracze tacy jak Sprott, BlackRock, Invesco, WisdomTree, Vanguard, i wielu innych.
Krok 2 – przeanalizuj wyniki wybranego ETF
Sprawdź czy dany fundusz rzeczywiście odwzorowuje poprawnie cenę srebra. Prześledź ostanie 5 lat działalności ETF-u i porównaj jego korelację z ceną srebra spot. Zobacz, jakie opłaty wiążą się z inwestowaniem w wybrany ETF – większość funduszy z replikacją fizyczną srebra posiada opłaty na poziomie około 0,5% – 0,6%. Uważaj na fundusze używające mechanizmu dźwigni, są one obarczone wyższym ryzykiem niewypłacalności.
Krok 3 – znajdź brokera lub dom maklerski i kup ETF
Kup ETF za pośrednictwem brokera, który posiada go w swojej ofercie. W niektórych przypadkach będzie trzeba skorzystać z przewalutowania, ponieważ ETF-y są denominowane w euro lub dolarach. Jeśli posiadasz już konto maklerskie w PLN, sprawdź czy nie możesz otworzyć dodatkowego rachunku w USD i EUR (zasil go potem przelewem z jakiegoś taniego kantoru online jak Walutomat, Kantor Walutowy Alior Banku czy Internetowy Kantor). Spójrz na jakiej giełdzie notowany jest dany ETF – przykładowo jeśli ETF ZKB Silver AA CHF od Zürcher Kantonalbank notowany jest na giełdzie szwajcarskiej musisz znaleźć biuro maklerskie z dostępem do rynku zagranicznego w tym kraju oferujące instrumenty finansowe z giełdy SIX Swiss Exchange.
Nie będziesz miał problemu ze znalezieniem pośrednika w transakcji – najchętniej wybieranymi brokerami, u których możesz dokonać zakupu ETF-ów są: Degiro, Exante, DIF Broker, XTB, mBank.
Kontrakty CFD na ETF na srebro
Alternatywą do kupowania ETF-ów są kontrakty na różnice cenowe, czyli CFD. Są one wystawiane również na fundusze replikujące dany rynek. Kontraktami możesz handlować u lokalnych brokerów za polską walutę. Dodatkowym plusem jest konstrukcja instrumentu – umożliwia on inwestowanie poprzez wzrosty lub spadki natomiast ETF-y są mniej elastyczne – pokazują dokładne zachowanie danego rynku.
Jak wiadomo, dostęp do amerykańskich ETF-ów jest dość utrudniony w Europie. CFD na ETF na srebro częściowo są w stanie zrekompensować to ograniczenie.
Podsumowanie
ETF na srebro to doskonały instrument, który daje możliwość inwestowania w metale szlachetne. Jego działanie jest bardzo proste – działa dokładnie tak, jak dany rynek, nie próbuje go pobić za wszelką cenę. Fundusze oparte o srebro należą do zagranicznych dostawców, którzy emitują je na giełdach USA oraz zachodniej Europy. Jednostki ETF możesz nabyć bezpośrednio w domach maklerskich lub u brokerów lub możesz nimi handlować poprzez kontrakty na różnice cenowe (CFD) oparte na ETF-ach.