Roczne obligacje skarbowe (tzw. antyinflacyjne) – opinie czy warto kupić nowe „skarbówki”

Antyinflacyjne obligacje skarbowe przyciągnęły uwagę osób oszczędzających oraz inwestorów. Czy to chwilowe zainteresowanie z uwagi na wprowadzenie nowości czy też instrument, który warto kupić właśnie teraz? Jakie są opinie specjalistów odnośnie możliwego zysku? W artykule poniżej sprawdzam różne scenariusze i wyciągam wnioski dla rocznych obligacji skarbowych ROR.

  • Roczne obligacje skarbowe, potocznie zwane jak antyinflacyjne nie są oparte o wskaźnik inflacji a o stopę referencyjną NBP. Niech cię nie zmyli nazwa używana przez media, to dwie odmienne wartości. „Obligacje indeksowane inflacją” to zupełnie inna oferta – na 4 lata lub dłużej.
  • Aby ocenić czy warto inwestować w roczne obligacje Skarbu Państwa musisz przyjrzeć się prognozom dla stóp procentowych. Oprocentowanie 1 rocznych obligacji jest zmienne i weryfikowane co miesiąc.
  • Inwestycja w obligacje skarbowe jest właściwym podejściem pod warunkiem, że będą one stanowić skład szerszego portfela. Jedynie uzupełnienie portfela o inne aktywa – akcje, kryptowaluty, nieruchomości, metale szlachetne – da ci szansę na pobicie inflacji.
Obligacje skarbowe roczne

Roczne obligacje skarbowe ROR – jak ustalane jest oprocentowanie?

W zeszłym roku na rynek trafiły nowe obligacje Skarbu Państwa. Poprzednie emisje nie cieszyły się taką popularnością, jakiej oczekiwał rząd, dlatego ministerstwo finansów postanowiło zaoferować bardziej atrakcyjne warunki. Cechą charakterystyczną nowych obligacji jest zmienne oprocentowanie. W pierwszym miesiącu wszystko jest jasne:

Oprocentowanie: 6,05 % w skali roku w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym

Nadzieją na lepszy wynik mogą być kolejne miesiące. Z listu emisyjnego poznajemy zasady oprocentowania w kolejnych okresach:

Oprocentowanie: w kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych: stopa referencyjna NBP + 0,00%

Czyli to co ogłosi prezes NBP znajdzie odwzorowanie w wysokości oprocentowania rocznych obligacji skarbowych. Jeśli Rada Polityki Pieniężnej znów podniesie stopy procentowe (co jest bardzo prawdopodobne), to w kolejnym miesiącu nowe obligacje będą płacić wyższe odsetki. Jeśli Rada uzna, że inflacja jest już poskromiona, oprocentowanie ustabilizuje się na jakiś czas. Zapewne w kolejnym cyklu, aby pobudzić gospodarkę, Rada ponownie zacznie obniżać stopy procentowe. W efekcie nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakie będzie roczne oprocentowanie dla tych papierów. Dynamika rynkowa jest niespotykana – w ciągu kilku miesięcy mamy zwroty w jedną lub drugą stronę.

Nowość na rynku – obligacje oparte o stopę referencyjną NBP. Czy to się opłaca? Jaki zysk jest możliwy?

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na cenę obligacji z nowej emisji jest stopa referencyjna NBP. Jest to miernik rentowności bonów pieniężnych, które emituje Narodowy Bank Polski. Te bony są niezbędne do operacji otwartego rynku, jakie przeprowadza Bank Centralny. Stopa referencyjna wyznacza cenę zakupu lub sprzedaży krótkoterminowych bonów pieniężnych na rynku międzybankowym.

Obecnie stopa referencyjna wynosi 6,50% w skali rocznej. Najważniejsze jest zrozumienie, że wynik tej inwestycji musisz oceniać z perspektywy całego roku a nie pojedynczego miesiąca. Nawet jeśli oprocentowanie obligacji wzrośnie a odczyt inflacji zmaleje to i tak w perspektywie roku będziesz pod kreską. Ta forma oszczędzania nie zapewni ci realnej ochrony kapitału. Na początku, w pierwszym miesiącu masz już kilka procent straty. Aby dać sobie szansę na pokonanie inflacji musisz zbudować portfel inwestycyjny zawierający oprócz obligacji jeszcze inne aktywa (np. akcje, kryptowaluty, metale szlachetne lub surowce).

Innymi słowy – jeśli masz ambicję pobić inflację, oprócz obligacji i lokat bankowych musisz sięgnąć też inne instrumenty. W przeciwnym razie w ujęciu nominalnym zyskasz, ale w realnym stracisz, bo same obligacje nie są w stanie ochronić kapitału przed inflacją.

Sprawdź gdzie kupisz bitcoina i inne kryptowaluty:

Giełda OpisOcena Rejestracja
Zonda Crypto opinie i recenzja 2024 r.

Zonda Crypto

Najbardziej znana polska giełda kryptowalut. Postrzegana jako bezpieczna, ustabilizowana platforma z możliwością realizacji przelewów bankowych w PLN. Duża płynność gwarantująca najlepsze warunki do handlu BTC/PLN oraz na innych parach z polską walutą.

Zonda Crypto opinie i recenzja 2024 r.
2 Binance opinie i recenzja 2024

Binance

Binance to największa na świecie giełda kryptowalut pod względem osiąganego dziennego wolumenu transakcji handlowych. Oferuje dostęp do kilku tysięcy par tradingowych. Giełdę cechują niskie opłaty oraz duża ilość dodatkowych usług.

Binance opinie i recenzja 2024
3 Coinbase opinie i recenzja 2024 r.

Coinbase

Zaufana platforma z USA z długą historią i osiągnięciami. Przy pierwszej transakcji możliwość otrzymania darmowych bitcoinów o wartości 8 euro. Idealna dla początkujących. Jedyna giełda kryptowalut na świecie, która jest spółką giełdową.

Coinbase opinie i recenzja 2024 r.

Dlaczego warto kupić obligacje Skarbu Państwa z nowej emisji? Opinie, wady i zalety tej metody oszczędzania

Roczne obligacje skarbowe, w opinii wielu mają wiele zalet. Po pierwsze, niski próg wejścia. Cena nominalna obligacji to 100 zł i od tej kwoty możesz już rozpocząć oszczędzanie. Po drugie, kapitalizacja odsetek tych obligacji odbywa się co miesiąc, co oznacza, że będą one wypłacane raz w miesiącu. Musisz jednak pamiętać, że na konto wpłynie ci kwota pomniejszona o podatek od zysków kapitałowych.

Zalety
  • Oprocentowanie wyższe niż na lokatach bankowych
  • Krótki termin inwestycji
  • Odsetki wypłacane co miesiąc, możliwość reinwestycji uzyskanych kwot
Wady
  • Nieznana wysokość oprocentowania dla całego okresu oszczędzania
  • Niewielkie szanse na pokonanie inflacji
  • Inwestycja w państwowe papiery dłużne

Opinie ekspertów – co oprócz rocznych obligacji skarbowych?

Żadna z dostępnych form obligacji – czy to roczne, 4-letnie, 10-letnie papiery – nie gwarantuje osiągnięcia realnego zysku. Oprocentowanie każdej z tych wersji w zderzeniu z inflacją pokazuje słabość tych instrumentów. Lokaty i rachunki oszczędnościowe również nie są ratunkiem dla osób dysponujących wolną gotówką. Inwestorzy są niejako zmuszeni do sięgnięcia po bardziej ryzykowne aktywa jeśli chcą uzyskać satysfakcjonujący zysk. I tak właśnie robią, najlepsi, najbardziej doświadczeni gracze giełdowi oraz kryptowalutowi budują zdywersyfikowane portfele i cierpliwie czekają aż recesja minie i gospodarki światowe znów nabiorą rozpędu.

Oto kilka przykładów portfeli zawierających w swoim składzie obligacje skarbowe. Obligacje pełnią w nich funkcję „poduszki finansowej” – instrumentu, który w łatwy sposób można spieniężyć i uzyskać środki finansowe w przypadku nieprzewidzianych okoliczności.

Portfel Nowoczesny: Obligacje (10%), Akcje (20%), Nieruchomości (30%), Kryptowaluty (40%)

Dobra propozycja na aktualną sytuację rynkową. Ceny kryptowalut i akcji są przecenione i dalekie od szczytów, na które w przyszłości najlepsze aktywa powinny bez problemu powrócić. Na rynek nieruchomości można wskoczyć zaczynając od REIT-ów inwestując w amerykańskie lub singapurskie spółki.

Inwestowanie podział: Obligacje (10%), Akcje (20%), Nieruchomości (30%), Kryptowaluty (40%

Portfel Fabera: Obligacje (25%), Akcje (25%), Nieruchomości (25%), Złoto (25%)

Wieloletnie analizy pokazują skuteczność takiej struktury gromadzenia majątku. Portfel powstał wiele dekad temu, stąd zawiera złoto a nie kryptowaluty. Odważni mogą spróbować zamienić metal szlachetny na bitcoina lub znaleźć miejsce dla obydwóch aktywów w swoim portfolio.

Inwestowanie podział: Obligacje (25%), Akcje (25%), Nieruchomości (25%), Złoto (25%)

Portfel Grahama: Obligacje (50%), Akcje (50%)

Najprostszy w konstrukcji portfel do którego wystarczy jedynie rachunek rejestrowy (dla obligacji) oraz rachunek maklerski (dla akcji). Kilku brokerów (np. XTB, TMS, eToro) daje możliwość zakupu akcji bez żadnej prowizji co stwarza wyjątkowo dobre warunki dla początkujących inwestorów. Możesz zdecydować się na zakup akcji polskich spółek, amerykańskich, europejskich, azjatyckich. Dostęp do światowych akcji nigdy nie był tak łatwy. W ciągu kilkunastu minut jesteś w stanie założyć rachunek, zasilić go odpowiednią kwotą i stać się współposiadaczem takich gigantów jak Apple, Facebook, Netflix czy Google.

Podział inwestycji: Obligacje (50%), Akcje (50%)

Podsumowanie opinii

Obligacje skarbowe są sprzedawane różnymi kanałami dystrybucji: w oddziałach PKO BP gdzie funkcjonują Punkty Sprzedaży Obligacji, w Punktach Obsługi Klientów biura maklerskiego PKO BP a nawet telefonicznie. Najłatwiej kupisz je jednak przez internet na stronie https://www.zakup.obligacjeskarbowe.pl

Papiery dłużne z nowej emisji konkurują głównie z promocyjnymi lokatami w bankach. Ich oprocentowanie zmienia się co miesiąc, wraz ze zmianą wysokości stopy referencyjnej. Od zysku z odsetek płaci się podatek Belki. Jest on automatycznie pobierany. Obligacje skarbowe często pojawiają się w składzie dobrze zdywersyfikowanych portfeli inwestycyjnych.

Akcje spółek z całego świata kupisz tutaj:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Zobacz również artykuły:

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo