Jak kupić akcje Orlenu? Dowiedz się gdzie kupić akcje PKN Orlen w 5 prostych krokach

Akcje Orlenu - logo
 • akcje Orlenu notowane są pod symbolem PKN
 • jeśli chcesz kupić akcje firmy Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A., musisz założyć rachunek inwestycyjny w domu maklerskim lub u brokera z dostępem do warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych
 • wybór pośrednika ma duże znaczenie dla wyniku twojej inwestycji – są domy maklerskie, które w ramach promocji nie pobierają zupełnie prowizji od transakcji (0%) a są też takie, które od każdego zakupu i sprzedaży akcji naliczą ci opłatę (np. 0,39%)

Spółka PKN Orlen jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym samym jej akcje są powszechnie dostępne – kupisz je w biurze maklerskim twojego banku, wyspecjalizowanym domu maklerskim czy poprzez zagranicznego maklera. Koszty, które poniesiesz zależne będą od twojego wyboru. Sama transakcja nie jest niczym skomplikowanym, poniżej znajdziesz 5 prostych kroków, po wykonaniu których staniesz się posiadaczem akcji Orlenu.

Jak kupić akcje Orlenu

 1. Wybierz dom maklerski. Sprawdź nasz ranking kont maklerskich aby ocenić, która firma ma najkorzystniejszą ofertę.
 2. Otwórz rachunek inwestycyjny. Na stronie internetowej domu maklerskiego dokonaj rejestracji podając swoje dane osobowe.
 3. Zasil swoje konto maklerskie odpowiednią kwotą. Zdecyduj jaką kwotę przeznaczasz na inwestycję i prześlij ją na swoje konto inwestycyjne
 4. Wyszukaj akcje Orlenu wpisując ich symbol: PKN. Na platformie transakcyjnej, w oknie zlecenia wpisz symbol PKN lub nazwę spółki Orlen.
 5. Kup akcje. Złóż zlecenie kupna określając ilość akcji (i ewentualnie ich cenę). To bardzo proste.

1. Wybór domu maklerskiego do zakupu akcji Orlen

Jeśli chcesz kupować akcje na giełdzie, to pierwszym krokiem jest założenie rachunku inwestycyjnego. Licencjonowany przez Komisję Nadzoru Finansowego dom maklerski jest pośrednikiem między inwestorami. Na twoje zlecenie będzie kupować i sprzedawać akcje na giełdzie. Taki rachunek możesz założyć w banku, w którym posiadasz konto (będzie drogo), w pozabankowym domu maklerskim (zwykle najtańsza opcja), u zagranicznego brokera (tanio, opcja warta rozważenia).

Bankowe instytucje z wyróżniającą się ofertą to dom maklerski mBank (usługa eMakler), dom maklerski Banku Ochrony Środowiska (Bossa), dom maklerski Alior Banku, dom maklerski ING itd.

Pozabankowe, wyspecjalizowane instytucje ze świetnymi warunkami na handel akcjami to przede wszystkim dom maklerski XTB oraz dom maklerski TMS. Ze względu na stosowane promocje, np. darmowe konto i 0% prowizji przy określonych warunkach, inwestorzy najchętniej wybierają ten typ rachunków. XTB to aktualnie najszybciej rosnące pod względem ilości klientów biuro maklerskie w Polsce.

Rozważyć możesz również zagranicznych brokerów. Kilku z nich ma naprawdę dobre stawki dla akcji z GPW. Takie rozwiązanie ma sens jeśli planujesz również inwestowanie na światowych giełdach. Przykładowo DEGIRO i Exante jako jedni z niewielu pomogą ci handlować na giełdach w Azji.

Akcje Orlen kupisz zakładając konto m.in w następujących domach maklerskich:

5
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB opinie i recenzja 2024 r.

Przyciągająca promocja 0% prowizji za handel akcjami i ETF-ami, dostęp do 16 światowych giełd, lecz brak możliwości …
4.9
Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Amerykańskie akcje bez prowizji, polskie akcje z niską stawką 0,19% od transakcji, setki instrumentów w ofercie, lecz …
4.9
DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.

DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.

DEGIRO to holenderska firma inwestycyjna założona w 2013 roku. Plasuje się w czołówce najlepszych …

2. Otwarcie konta maklerskiego

Otwierając konto maklerskie powinieneś wziąć pod uwagę wszystkie czynniki towarzyszące. Gdy widzisz reklamę „darmowe konto maklerskie” możesz zastanawiać się gdzie jest haczyk. Nie ma się jednak czego obawiać. Nie ma żadnych ukrytych niespodzianek, pod warunkiem, że dobrze poznasz zasady.

Podobnie jak w banku, gdzie twoje osobiste konto bankowe będzie darmowe wtedy gdy zapłacisz kartą X razy w miesięcy i zasilisz je kwotą Y zł. Tak samo w domu maklerskim, twoje konto maklerskie będzie darmowe przy spełnieniu kilku warunków – może to być dokonanie co najmniej jednej transakcji w roku, niewypłacanie kwot mniejszych niż np. 500 zł itp. Każdy dom maklerski kształtuje inaczej swoje warunki.
Tak czy inaczej samo założenie konta maklerskiego jest procesem zbliżonym do założenia konta bankowego czy konta w kantorze internetowym – i każdy sobie z nim poradzi.


3. Zasilenie konta maklerskiego

Niektóre domy maklerskie umożliwiają transfer środków wyłącznie przelewem bankowym, inne oferują rozbudowane możliwości wpłat w oparciu o szybkie przelewy, BLIK czy kartę płatniczą.

Dane do przelewu znajdziesz w sekcji ogólnej platformy, w zależności od firmy przyjmować będzie ona różne nazwy. Przykładowo w XTB nosi nazwę „Pokój Inwestora”.

wpłata na konto maklerskie - przykład
Przykład metod wpłaty: Sekcja Pokój Inwestora -> Wpłata. źródło xtb.com

Zwróć uwagę, iż niektóre metody wpłat mogą generować koszty – zdecydowanie lepiej wybrać darmowe rozwiązania.


4. Wyszukiwanie akcji PKN

To najprostsza czynność. Po zalogowaniu na platformę, w oknie zlecenia wpisujemy ticker lub nazwę firmy. Dobrym nawykiem jest wyszukiwanie po symbolu, przydaje się przy wyszukiwaniu mniej popularnych instrumentów jak chociażby funduszy ETF. Akcje Orlenu oznaczone są tickerem PKN.


5. Składanie zlecenia kupna

Złożenie zlecenia kupna akcji jest również prostą czynnością, przy czym trzeba się wcześniej zdecydować z jakiego typu zlecenia zamierzasz skorzystać.

Tak zwana „egzekucja natychmiastowa” pozwoli kupić akcje po cenie rynkowej. Transakcja wykona się natychmiast, w tej wersji określasz jedynie ilość akcji spółki.

Inny typ – „zlecenie oczekujące” – da ci szansę na zakup akcji po cenie określonej przez ciebie. Wpisujesz wolumen oraz cenę jaką jesteś w stanie zapłacić, następnie czekasz czy zlecenie się wypełni. Pełna kontrola, lecz z brakiem gwarancji na kupno.

Jak kupić akcje Orlenu - przykład zlecenia w XTB
Przykład okna zlecenia zakupu akcji – źródło xtb.com

Domy maklerskie stosują różne nazewnictwo dla typów zleceń – na innych platformach spotkasz się np. z PCR (Po cenie Rynkowej), PKC (Po Każdej Cenie) itp.


Gdzie kupić akcje Orlenu

Jeśli zdecydowałeś się zainwestować w spółkę, z pewnością zastanawiasz się, gdzie kupić jej akcje. Zgodnie z tym, co zostało już napisane, podstawowym warunkiem jest założenie rachunku inwestycyjnego w domu maklerskim lub banku.

Po dopełnieniu tej formalności wystarczy złożyć zlecenie kupna akcji pamiętając o przemyśleniu szczegółów zlecenia, czyli wolumen i limit ceny. Zastanów się, jaka prowizja zostanie naliczona za transakcję. I jak często planujesz obracać akcjami. To wszystko będzie miało wpływ na wynik twojej inwestycji.

Najkorzystniej kupisz akcje Orlenu korzystając z biura maklerskiego oferującego darmowe konto maklerskie oraz prowizję 0% za transakcje giełdowe. Przykładowo, dzięki platformie xStation i ofercie Domu Maklerskiego XTB, inwestowanie w akcje PKN Orlen jest możliwe bez ponoszenia jakichkolwiek opłat. W ramach obowiązującej promocji – do obrotu 100.000 EUR miesięcznie – inwestor nie płaci prowizji kupując rzeczywiste akcje w tym domu maklerskim. Innymi tanimi biurami maklerskimi są Oanda TMS, Degiro czy dom maklerski banku ING.

Przykładowe koszty transakcyjne znajdziesz w poniższej tabeli:

DOM MAKLERSKI / BROKERPROWIZJA MIN. PROWIZJA
XTB0%brak
TMS0,19%min. 5 zł
DEGIRO1 zł + 10 zł opłaty manipulacyjnejbrak
Dom Maklerski ING0,30%
(stawka zależna od konta i obrotu z maks. zejściem do progu 0,16%)
min. 5 zł
Dom Maklerski Pekao0,375%
(stawka zależna od obrotu z maks. zejściem do progu 0,25%)
min. 5,90 zł
Dom Maklerski Alior0,38% (stawka zależna od obrotu z maks. zejściem do progu 0,29%)min. 3 zł
Dom Maklerski BOŚ (Bossa)0,38%min. 5 zł
Dom Maklerski mBank0,39%min. 5 zł
EXANTE 0,40%min. 5 zł

Inwestowanie w Orlen – alternatywne metody

Jednym z najpopularniejszych sposobów inwestowania w daną spółkę jest kupowanie jej prawdziwych akcji notowanych na giełdzie. Nie jest to jednak jedyna metoda. Możesz też spróbować swoich sił w handlu instrumentami pochodnymi lub pośrednio uzyskać częściową ekspozycję na Orlen kupując określony ETF.

ETFy z ekspozycją na PKN Orlen

Rozważ też przystąpienie do funduszu ETF, który jest przydatny dla małych inwestorów. To narzędzie emituje jednostki uczestnictwa, które inwestor kupuje. Każda jednostka gwarantuje udział w całkowitych aktywach funduszu. Następnie ETF inwestuje środki wszystkich swoich inwestorów w całe sektory i branże. W ten sposób buduje aktywa, których poszczególni inwestorzy nie mogliby kupić samodzielnie lub to zadanie byłoby bardzo utrudnione. Akcje PKN Orlen znajdziesz w wielu funduszach, w tym m. in. w etf na indeksy, etf na gaz, etf na ropę, etf na rynki wschodzące itd. Od przyjętej przez ciebie strategii zależeć będzie czy inwestujesz w pojedyncze spółki czy w grupę spółek ujętą w jednym ETF.

Przykłady ETF-ów dających częściową ekspozycję na Orlen:

 • Lyxor WIG 20 UCITS ETF (ETFW20L)
 • iShares MSCI Poland UCITS ETF
 • Expat Poland WIG20 UCITS

Kontrakty CFD na Orlen

A może wybierzesz kontakt CFD? Jest to umowa pomiędzy brokerem a inwestorem zobowiązująca strony do wypłacenie różnic kursowych wynikających z zakupionych transakcji. W rzeczywistości więc nie kupujesz akcji, tylko kontrakt na nie. Jeśli trafnie przewidzisz przyszły kurs akcji, to osiągniesz przychód ze wzrostu ceny. Jeśli jednak spekulacja się nie powiedzie, to poniesiesz stratę.

Inwestowanie w Orlen za pomocą kontraktów
Przykład okna kontraktu CFD – możliwość gry na wzrosty i na spadki. Źródło xtb.com

Co trzeba wiedzieć przed kupnem akcji Orlenu?

Orlen, a dokładniej Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna, to polska firma z branży paliwowej i energetycznej. Funkcjonuje również pod skróconymi nazwami PKN Orlen i PKN Orlen S.A. Jest to jedna z największych spółek petrochemicznych na obszarze Europy. Poza produktami petrochemicznymi produkuje również polimery i monomery.

PKN Orlen jest właścicielem trzech rafinerii w Polsce (Płock, Trzebinia i Jedlicz), dwóch w Czechach (Litvinova, Kralupy nad Vltavou) oraz jednej na Litwie (Możejki). Dostarcza paliwa do około 50 krajów. Posiada ponad 2800 stacji paliw. Ciekawostką jest fakt, że Orlen posiadając zaledwie mały kawałek swojej działalności na Litwie pozostaje największa firmą w tym kraju.

Firma jest znaczącym graczem na światowych rynkach gazu i ropy. Od 1994 roku jest notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Z ponad 6 miliardami dolarów rocznej sprzedaży jest jednym z największych pracodawców w Polsce, zatrudniającym ponad 12 000 pracowników. PKN Orlen planuje rozwijać swoją działalność również w kierunku technologii wodorowych i innych odnóg energetycznych.

Czy warto kupić akcje Orlen

Orlen to firma gazowo-naftowa, która posiada stabilną pozycję rynkową. Inwestorzy doceniają szeroki pakiet produktów i długą historię sukcesów. Spółka jest rentowna, ma mocny bilans i bardzo dobrze rozpoznawalną markę. Przedsiębiorstwo realizuje szeroko zakrojone projekty inwestycyjne przygotowujące firmę na zmiany regulacyjne i wyprzedzające trendy rynkowe.

Zalet jest naprawdę wiele. Gdy jednak spojrzy się na historyczny wykres wyceny Orlenu można nabrać wątpliwości. Spółka przez ostatnie 10 lat urosła niewiele ponad 10%. To kiepski wynik. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, iż Orlen jest spółką Skarbu Państwa – narzędziem wykorzystywanym przez polityków do swoich celów. I trzeba o tym pamiętać decydując się na długoterminowe inwestowanie w PKN Orlen. Jeśli jednak jesteś inwestorem i planujesz zakup akcji w krótkim i średnim terminie z myślą o odsprzedaży z zyskiem, spółka może być naprawdę interesująca. Duża dynamika wahań, wzrosty i spadki, wszystko to daje szansę na zarobek zarówno dla inwestujących w rzeczywiste akcje jak i kontrakty CFD.

Cena akcji Orlen
obrazek ilustracyjny

Podsumowanie

Reasumując, inwestowanie w Orlen ma wiele plusów i minusów inwestowania. Czołowy polski koncern naftowy ma wysoki potencjał, który sprytny inwestor potrafi wykorzystać. PKN Orlen przyciąga też fanów pasywnego inwestowania – dywidenda wypłacana jest regularnie, a nabywając akcje przy niskiej cenie można liczyć na całkiem wysoką stopę dywidendy.

Kupno akcji Orlenu jest bardzo proste – wystarczy kilka kroków aby założyć konto maklerskie, przelać środki i złożyć zlecenie. Ważny jest natomiast sam wybór domu maklerskiego – firmy pośredniczące w handlu na giełdzie stosują prowizję od zakupu akcji od 0% do 0,39% wartości każdej transakcji.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo