- akcje Tesli notowane są na giełdzie NASDAQ oraz na giełdzie XETRA pod symbolem TSLA
- jeśli chcesz kupić akcje firmy Tesla Inc., musisz posiadać rachunek inwestycyjny u brokera, który da ci dostęp do amerykańskiej lub niemieckiej giełdy papierów wartościowych
- od każdej transakcji kupna lub sprzedaży akcji Tesla zapłacisz prowizję – wybierając brokera, zwróć uwagę aby ta opłata była jak najniższa (zdarza się, że niektórzy brokerzy w ramach promocji w ogóle nie pobierają prowizji – takie rozwiązanie jest oczywiście najlepsze)
Z Teslą dojedziesz do przyszłości. Firma Elona Muska zmieni oblicze Ziemi. Zapewne często słyszałeś podobne hasła od fanów firmy oraz nowoczesnych technologii. I choć, jak przy każdej inwestycji, trzeba zachować rozsądek i panować nad emocjami to nie ulega wątpliwości, że kupno akcji Tesla to jedna z najbardziej perspektywicznych inwestycji w długim terminie. Dlaczego?
Bezdyskusyjnie wchodzimy aktualnie w epokę pojazdów elektrycznych. A Tesla jest (i będzie) jednym z wiodących producentów aut elektrycznych na świecie.
Firma ma najbardziej ekscentrycznego wizjonera na świecie. Jego każdą wypowiedź cytują najważniejsze media. Silny marketing, plotki, obietnice, spekulacje to wszystko powoduje, że inwestorzy kochają takie spółki jak Tesla.
Gdzie można kupić akcje Tesli (AMZN)?
Akcje Tesla kupisz u brokerów:
Firma | Opis | Ocena | Rejestracja |
---|---|---|---|
XTBPolski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro. | XTB opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
Oanda TMS BrokersPolski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu). | Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
EXANTEBroker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta. | Exante opinie i recenzja 2024 r. |
|
Czy najlepszym wyborem będzie broker, u którego zapłacimy najniższą prowizję? Wysokość prowizji jest kluczowym elementem przy wyborze rachunku maklerskiego. Rachunek jest prosty. Jeśli dany broker nie pobiera prowizji, cały nasz kapitał zostanie przeznaczony na zakup akcji Tesla. Jeśli dany dom maklerski ma wysoką opłatę transakcyjną, nasz kapitał zostanie uszczuplony o prowizję należną pośrednikowi, tym samym kupimy mniejszą ilość akcji.
Warto śledzić rankingi kont maklerskich i jeśli jest to opłacalne zakładać nowe rachunki inwestycyjne. Nie ma żadnych ograniczeń. Podobnie jak możesz mieć kilka kont bankowych, możesz też mieć kilka kont brokerskich.
W chwili obecnej akcje Tesli wyjątkowo korzystnie możesz kupić za pośrednictwem polskiego domu maklerskiego XTB (X-Trade Brokers nie pobiera prowizji za handel akcjami do wysokości miesięcznego obrotu 100 tysięcy euro, niezależnie czy są to akcje polskie, amerykańskie, europejskie) oraz brytyjskiego brokera EXANTE (opłata za każdą nabytą akcję na rynku amerykańskim to tylko 0,02 USD). Również broker DEGIRO jest wart rozważenia. Swoją silną pozycję na rynku europejskim zdobył właśnie dzięki niskim prowizjom.
Czy warto kupić akcje Tesli?
Amerykanie uwielbiają takie aktywa jak Tesla czy Bitcoin. Nowatorskie, medialne, dające kosmiczny wręcz zysk.
Spójrzmy na wyceny i przykładowe stopy zwrotu z inwestycji w akcje Tesli w poprzednich latach:
- październik 2021: Tesla Inc. (TSLA) – 785,98 USD
- październik 2020: Tesla Inc. (TSLA) – 415,09 USD
- październik 2016: Tesla Inc. (TSLA) – 42,28 USD
- październik 2011: Tesla Inc. (TSLA) – 4,73 USD
Zysk w ciągu jednego roku – 89%. Patrząc na dłuższą perspektywę, w okresie 5 lat stopa zwrotu wyniosła aż 1758%. W ciągu 10 lat inwestor wierny Tesli zarobił oszałamiające 16 517%.
Czy warto inwestować w akcje Tesli? Czy akcje spółki Elona Muska będą rosły w nieskończoność?
Zapewne, bessa która kiedyś nadejdzie dotknie częściowo i akcje TSLA. Moja subiektywna opinia jest jednak taka, że to nie koniec wzrostu wyceny aktywów. Za kilka lat akcje Tesli po kilka tysięcy dolarów nie będą czymś niezwykłym.
Inwestowanie zawsze wiąże się z pewnym poziomem ryzyka. Z tego względu każdy, kto zamierza zaangażować swój kapitał w akcje Tesli, powinien przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest gotów zaakceptować możliwość pojawienia się strat. Pomocne może też oszacowanie argumentów za i przeciw taką inwestycją.
Argumenty przemawiające za zainwestowaniem w akcje Tesli to:
- ustabilizowana już pozycja na rynku, w konsekwencji mniejsze ryzyko wprowadzenia złego produktu,
- rosnąca popularność aut elektrycznych i autonomicznych, popyt na technologię w pojazdach,
- ciągły rozwój spółki na wszystkich kontynentach,
- możliwość wprowadzenia przepisów wymagających w pojazdach określonych technologii,
- niewielki udział przychodów finansowych w całości przychodów (w przeciwieństwie do np. Forda), więc mniejsze powiązanie z rynkami kapitałowymi.
Możliwe elementy, które mogą zagrozić Tesli to:
- ekscentryczny czy nawet egocentryczny dyrektor generalny, Elon Musk, którego wpisy w mediach społecznościowych często negatywnie wpływały na kursy akcji,
- kłopoty z niektórymi produktami spółki – możliwe skargi, procesy sądowe, a w ich wyniku wysokie odszkodowania,
- silnie rosnąca konkurencja,
- stosunkowo powolny rozwój produktów, niepołączony z ich odpowiednią jakością.
Czym zajmuje się Tesla Inc.?
Zapewne wielu z was marzy o aucie z logiem Tesli. Niewielu jednak kojarzy inne osiągnięcia tego przedsiębiorstwa. Tesla, oprócz tego, że jest coraz to popularniejszym producentem aut elektrycznych czy ogólniej pojazdów (w ofercie znajdują się również ciągniki siodłowe), to sprzedaje również oprogramowanie umożliwiającą jazdę autonomiczną i akumulatory.
Tesla jest również producentem paneli słonecznych. Spółka zaistniała w sektorze fotowoltaiki po przejęciu firmy SolarCity. I choć solarny biznes nie kręci się na razie tak dobrze, jak chcieliby akcjonariusze Tesli to sam produkt – solarny dach – jest bez wątpienia przyszłościowym rozwiązaniem.
Jak inwestować w Teslę? Wszystkie metody
Metoda 1 – kupno akcji Tesla
Najłatwiejszym sposobem na inwestycje w Teslę jest zakup jej akcji. Akcje Tesli możesz bez kłopotów kupić u największych brokerów obsługujących giełdy zagraniczne. Wybrane polskie domy maklerskie, również umożliwią ci transakcję nabycia akcji z USA lub z Niemiec. Tu warto podkreślić, iż akcje Tesli notowane są na dwóch giełdach papierów wartościowych: nowojorskiej NASDAQ oraz niemieckiej XETRA.
Metoda 2 – kupno ETF z ekspozycją na akcje Tesli
Ciekawym rozwiązaniem są fundusze ETF (Exchange Traded Fund), które pozwalają zainwestować w wiele spółek danej branży. Kupując ETF na branżę aut elektrycznych lub przynajmniej innowacyjną, możesz liczyć na to, że cena ETF będzie odzwierciedlać sytuację całej branży, w tym Tesli. Ograniczasz więc ryzyko związane z samą Teslą na rzecz ryzyka sektorowego.
Przykładowe ETF-y dające częściową ekspozycję na akcje Tesli:
- Simplify Volt RoboCar Disruption and Tech ETF (VCAR)
- First Trust NASDAQ Global Auto Index Fund (CARZ)
- ARK Autonomous Technology & Robotics ETF (ARKQ)
Metoda 3 – Handel CFD na akcje Tesli
Skutecznym rozwiązaniem mogą okazać się również kontrakty CFD (contract for difference), które śledzą kursy akcji. Korzystanie z dźwigni może znacząco zwiększyć naszą ekspozycję na ryzyko spadku cen akcji, ale również może pozwolić na szybszy zarobek. Decydując się na handel kontraktami CFD nie stajesz się właścicielem akcji. Określasz jedynie zmianę kierunku i starasz się zarobić na zmianach kursu akcji.
Kontrakty CFD na akcje Tesli kupisz przykładowo w domu maklerskim XTB.
Podsumowanie
Tesla wydaje się dla niektórych wielką okazją inwestycyjną, a dla innych za wysoko wycenioną spółką. Dobra spółki (czy to fundamentalnie, czy technicznie) pozwolą nam samemu znaleźć odpowiedź czy warto zainwestować w Teslę. To jest właśnie piękno giełd pieniężnych, że każdy ma inne preferencje dotyczące ryzyka i zysku, inny horyzont inwestycyjny oraz każdy ma inny pogląd na daną sytuację.
Warto wiedzieć, że Tesla wprowadziła innowacje nie tylko na rynku motoryzacyjnym. Akcje amerykańskiego producenta są więcej warte niż BMW i Volkswagena razem wziętych. To również rewolucja na rynku giełdowym.