Jaki ETF na uran? Gdzie i jak najlepiej dokonać transakcji

Po katastrofie w Fukushimie w 2011 roku uran był przez wielu uważany za znienawidzony surowiec. Po tym wydarzeniu ceny tego pierwiastka osiągnęły dno. Wiązało się to ze spadkiem popytu i strachem wśród inwestorów. Obecnie rynek się odradza i zaczyna odnosić coraz poważniejsze sukcesy. Zwolennikami uranu stają się nawet dawni przeciwnicy energii atomowej, jak Patrick Moore – współzałożyciel fundacji Greenpeace. Czy rynek uranu czeka złota era? Czy ETF na uran to najlepszy sposób inwestowania w ten surowiec? W poniższym artykule przyglądam się szczegółowo najpopularniejszym ETF-om z tej kategorii.

Jednostki ETF kupisz za pośrednictwem wielu brokerów, w tym m.in:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.

DEGIRO

Holenderski broker, którego cechują bardzo niskie prowizje. Dostęp do 30 światowych giełd, w tym w USA, Japonii, Hongkongu czy Singapurze.

DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Czym są ETF-y na uran?     

Inwestowanie w uran może przyjąć różne formy: nabycie akcji spółek wydobywczych, zakup jednostek ETF, spekulacja poprzez kontrakty CFD.

Fundusze pasywne ETF na uran możemy podzielić na 2 kategorie:

  • ETF-y dające ekspozycję na uran (np. U.U)
  • ETF-y dające ekspozycję na producentów uranu (np. URNM lub URA)

Te drugie odwzorowują nie tyle samą cenę surowca co przede wszystkim wyniki spółek zajmujących się poszukiwaniem, wydobyciem, poszukiwaniem i produkcją rudy uranu. Można powiedzieć, że są takim barometrem, pokazującym w jakiej kondycji jest ten sektor a wycena jednostek w czasie pokazuje nam aktualny trend. Fundusze pasywne są w stanie zapewnić inwestorom większe zyski niż inne instrumenty ze względu na dużą dywersyfikację oraz niskie koszty stałe. Jest też znacznie łatwiej kupić wybrany ETF niż kolekcjonować akcje trudno dostępnych spółek.

Wyzwaniem jest jednak samo kupno ETF-ów z tej kategorii. Najważniejsze aktywa dostępne są w postaci amerykańskich ETF-ów, co powoduje znaczne ograniczenia w dostępności – jedynie wybrani brokerzy jak EXANTE czy Dif Broker umożliwiają transakcje ETF-ami z USA. Wybrane odpowiedniki dostępne są od niedawna na europejskich giełdach – lecz daleko jeszcze do stwierdzenia, że oferta jest zadowalająca. Europejskie ETFy (w nazwie z UCITS) znajdziesz u taniego brokera DEGIRO.

Najlepsze ETF-y na uran na rynku   

Poniżej pokazano najlepsze fundusze pasywne, które są świetną ekspozycją na rynek uranu: 


Sprott Physical Uranium Trust ETF

  • symbol: U.U / U.UN
  • emitent: Sprott Inc. 
  • opłaty roczne: 0,96%     
  • rok założenia: 2021   
  • notowane na giełdzie: Toronto Stock Exchange TMX (Kanada)
  • broker u którego kupisz ten ETF: m.in. Exante         
  • opis:    

ETF utworzony w 2021. Najnowszy produkt w portfolio firmy dobrze dopasowany do zmieniającej się sytuacji surowcowej na świecie. Darzony ogromnym zaufaniem fundusz Sprotta wprowadził na rynek absolutnie unikatowy produkt – ETF zabezpieczony fizycznym uranem. Firma skupuje surowiec a następnie przechowuje go w Kanadzie (firma Cameco), USA (ConverDyn) oraz we Francji (Orana). Zadaniem funduszu jest odwzorowywanie ruchów rynkowej ceny uranu.

Jest to najpopularniejszy ETF na uran, pomimo krótkiej historii wielkość aktywów którymi zarządza przebiła dużo starsze ETF-y z tej kategorii. Na giełdzie w Toronto jednostki funduszu notowane są w dolarach amerykańskich USD (ticker U.U) oraz w dolarach kanadyjskich CAD (ticker U.UN).


Sprott Uranium Miners ETF (URNM)

  • symbol: URNM 
  • emitent: Sprott Inc. 
  • opłaty roczne: 0,85%   
  • rok założenia: 2019  
  • notowane na giełdzie: NYSE Arca (USA)
  • broker u którego kupisz ten ETF: m.in. ExanteDIF Broker     
  • opis:        

Drugi fundusz Sprotta zapewnia nam ekspozycję na akcje spółek wydobywających uran. URNM śledzi w ponad 80% indeks North Shore Global Uranium Mining, który odwzorowuje wyniki 36 spółek zajmujących się wydobyciem, poszukiwaniem i przetwarzaniem rudy uranu. W portfolio funduszu znajdują się podmioty magazynujące fizyczny uran, tantiemy uranowe oraz aktywa niezwiązane z wydobyciem. Struktura udziałów funduszu bazuje na 82,5% akcji w spółkach wydobywczych i 17,5% w akcjach posiadaczy uranu. 


Global X Uranium ETF (URA)

  • symbol: URA 
  • emitent: Mirae Asset Global Investments Co., Ltd.  
  • opłaty roczne: 0,69%     
  • rok założenia: 2010   
  • notowane na giełdzie: NYSE Arca (USA)
  • broker u którego kupisz ten ETF: m.in. ExanteDIF Broker         
  • opis:      

Fundusz URA posiada udziały w 38 spółkach uranowych. Aktywa funduszu to akcje firm wydobywających rudę uranu oraz produkujących komponenty w przemyśle jądrowym. Zakres jest dość szeroki, do portfolio łapią się kompani zajmujące się także poszukiwaniem surowca czy produkcją sprzętu dla sektora nuklearnego. Benchmarkiem jest indeks Solactive Global Uranium & Nuclear Components Total Return Index. 


Jak i gdzie można kupić ETF-y na uran?     

Kupowanie ETF-ów można wykonać w kilku krokach. Wystarczy skorzystać z tej krótkiej instrukcji: 

Krok 1 – zdecyduj w który ETF zainwestujesz

Przeanalizuj ofertę i dokonaj wyboru funduszu poprzez który zainwestujesz w uran. Jeśli decyzja nie przychodzi ci łatwo, możesz podzielić kapitał i kupić więcej niż jeden ETF.  

Krok 2 – przeanalizuj wyniki wybranego ETF

Porównaj wyniki ETF-ów w dowolnym okresie. Zwróć uwagę na poziom kosztów. Roczne opłaty funduszu typu ETF to mniej więcej 0,5% – 1% wartości instrumentu.  

Krok 3 – znajdź brokera lub dom maklerski i kup ETF

Sprawdź, czy możesz kupić dany fundusz u twojego brokera. Jeśli nie, załóż konto inwestycyjne w nowej firmie inwestycyjnej aby zrealizować zamierzony cel. Sama transakcja przypomina zakup akcji – wpisujesz nazwę lub symbol w oknie przeglądarki, określasz ilość jednostek. Realizacja nastąpi wkrótce po przyjęciu zlecenia. 

Instrumenty CFD na ETF      

W instrumenty CFD można inwestować nawet z niewysokim depozytem a ich konstrukcja umożliwia zarabianie zarówno na wzrostach, jak i na spadkach. Dźwignia finansowa działa w dwie strony – możesz szybko zwielokrotnić swoje zyski, możesz równie dobrze stracić swój kapitał.

Kontrakty CFD są też zdecydowanie bardziej dostępne niż amerykańskie ETF-y. Przykładowo – w popularnym domu maklerskim XTB nie kupisz ETF na uran (URA) – dostępny jest za to kontrakt CFD na ten ETF.

ETF URA w postaci kontraktu CFD dostępny w domu maklerskim XTB
XTB kupisz instrument CFD, którego wartość bazuje na cenie rynkowej Global X Uranium ETF 

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Podejmując decyzje inwestycyjne, powinieneś kierować się własnym osądem.

Podsumowanie

ETF na uran to dobra metoda na inwestowanie w energię nuklearną. Wyważony fundusz pozwala lepiej zarobić niż podmioty aktywnie zarządzane. Pozwala wykorzystać szansę na koniunkturze panującej na rynku uranu. 

Co do samego uranu jest uważany za ekologiczne paliwem. Jego wykorzystanie nie powoduje zanieczyszczeń czy gazów cieplarnianych. Ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa praca w przemyśle nuklearnym jest uważana za mniej niebezpieczną niż w innych branżach. Popyt na energię elektryczną rośnie cały czas na całym świecie. Jednocześnie rządzący chcę ograniczyć emisję spalin i dwutlenku węgla. W tej sytuacji korzystanie z energii atomowej wydaje się idealnym rozwiązaniem. W samych Chinach zaplanowano budowę nowych 30 elektrowni nuklearnych, które miałyby zastąpić te tradycyjne. Atom zaczyna konkurować nawet z odnawialnymi źródłami energii, które do tej pory wydawały się faworytem nowej energii.

 

2 komentarze
  1. Aktualnie w budowie są 54 reaktory energetyczne a drugie tyle w planach. Zamykanych ma być tylko kilkanaście. Popyt na uran na pewno będzie większy

  2. Trzeba jeszcze dodać, że w kontraktach CFD występują punkty swapowe, czyli opłata za „pożyczony” przez brokera kapitał. Aktualnie dla pozycji 100 URA.US, czyli pozycji o wartości 10 473 PLN w XTB mamy -1,97 PLN dziennie opłaty, co w skali roku daje 6,87%. To oznacza, że długoterminowe inwestowanie za pomocą kontraktów CFD jest znacznie mniej opłacalne niż bezpośrednio za pomocą ETF. W takiej sytuacji lepiej jest już kupić koszyk akcji kilku spółek uranowych, które w XTB są dostępne. Szczególnie, że aktualnie XTB nie pobiera od obrotu poniżej 100 000 PLN miesięcznie.

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo