Jaki ETF na uran? Gdzie i jak najlepiej dokonać transakcji

Po katastrofie w Fukushimie w 2011 roku uran był przez wielu uważany za znienawidzony surowiec. Po tym wydarzeniu ceny tego pierwiastka osiągnęły dno. Wiązało się to ze spadkiem popytu i strachem wśród inwestorów. Obecnie rynek się odradza i zaczyna odnosić coraz poważniejsze sukcesy. Zwolennikami uranu stają się nawet dawni przeciwnicy energii atomowej, jak Patrick Moore – współzałożyciel fundacji Greenpeace. Czy rynek uranu czeka złota era? Czy ETF na uran to najlepszy sposób inwestowania w ten surowiec? W poniższym artykule przyglądam się szczegółowo dwóm najpopularniejszym ETF-om z tej kategorii.

Jednostki ETF kupisz za pośrednictwem wielu brokerów, w tym m.in:

Firma OpisOcena Rejestracja
Exante opinie i recenzja 2022

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

2 DIF Broker opinie i recenzja 2022

DIF Broker

Broker z ofertą 2000 amerykańskich ETF-ów, chińskich akcji na giełdzie w Hong Kongu, REIT-ów z Singapuru i wielu innych wyjątkowych instrumentów

3 DEGIRO opinie i recenzja 2022

DEGIRO

Holenderski broker, którego cechują bardzo niskie prowizje. Dostęp do 30 światowych giełd, w tym w USA, Japonii, Hongkongu czy Singapurze.

Czym są ETF-y na uran?     

Inwestowanie w uran może przyjąć różne formy: nabycie akcji spółek wydobywczych, zakup jednostek ETF, spekulacja poprzez kontrakty CFD.

Fundusze pasywne ETF na uran odwzorowują nie tyle samą cenę surowca a przede wszystkim wyniki spółek zajmujących się poszukiwaniem, wydobyciem, poszukiwaniem i produkcją rudy uranu. Można powiedzieć, że są takim barometrem, pokazującym w jakiej kondycji jest ten sektor a wycena jednostek w czasie pokazuje nam aktualny trend.

Fundusze pasywne są w stanie zapewnić inwestorom większe zyski niż inne instrumenty ze względu na dużą dywersyfikację oraz niskie koszty stałe. Jest też znacznie łatwiej kupić wybrany ETF niż kolekcjonować akcje trudno dostępnych spółek.

Co do samego uranu jest on naprawdę bardzo ekologicznym paliwem. Jego wykorzystanie nie powoduje zanieczyszczeń czy gazów cieplarnianych. Ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa praca w przemyśle nuklearnym jest uważana za mniej niebezpieczną niż w innych branżach. Popyt na energię elektryczną rośnie cały czas na całym świecie. Jednocześnie rządzący chcę ograniczyć emisję spalin i dwutlenku węgla. W tej sytuacji korzystanie z energii atomowej wydaje się idealnym rozwiązaniem. W samych Chinach zaplanowano budowę nowych 30 elektrowni nuklearnych, które miałyby zastąpić te tradycyjne. Atom zaczyna konkurować nawet z odnawialnymi źródłami energii, które do tej pory wydawały się faworytem nowej energii.

Najlepsze ETF-y na uran na rynku   

Poniżej pokazano najlepsze fundusze pasywne, które są świetną ekspozycją na rynek uranu: 


Global X Uranium ETF  

 • symbol: URA 
 • emitent: Mirae Asset Global Investments Co., Ltd.  
 • opłaty roczne: 0,69%     
 • rok założenia: 2010   
 • notowane na giełdzie: NYSE Arca (USA)
 • broker u którego kupisz ten ETF: m.in. ExanteDIF Broker         
 • opis:      

Fundusz URA posiada udziały w ponad 38 spółkach uranowych. Ponad 73% aktywów funduszu to firmy wydobywające rudę uranu. Występują na terenie dwóch największych eksporterów surowca na świecie – Kanady i Kazachstanu. ETF posiada największą wartość AUM spośród funduszy tego typu na świecie. Jest to łączna wartość zarządzanych aktywów w ramach funduszu w wysokości ponad 705 milionów dolarów. Przedkłada się to znacznie na większą płynność w zakresie dziennych wolumenów i oznacza lepsze warunki kupna oraz sprzedaży dla inwestorów. 


North Shore Global Uranium Mining ETF 

 • symbol: URNM 
 • emitent: Exchange Traded Concepts 
 • opłaty roczne: 0,85%   
 • rok założenia: 2019  
 • notowane na giełdzie: NYSE Arca (USA)
 • broker u którego kupisz ten ETF: m.in. ExanteDIF Broker     
 • opis:        

Fundusz URNM może pochwalić się wskaźnikiem kapitalizacji AUM na poziomie 310 milionów dolarów. ETF śledzi indeks North Shore Global Uranium Mining, który odwzorowuje wyniki spółek zajmujących się wydobyciem, poszukiwaniem i przetwarzaniem rudy uranu. W portfolio funduszu znajdują się podmioty magazynujące fizyczny uran, tantiemy uranowe oraz aktywa niezwiązane z wydobyciem. Struktura udziałów funduszu bazuje na 82,5% akcji w spółkach wydobywczych i 17,5% w akcjach posiadaczy uranu. 

Jak i gdzie można kupić ETF-y na uran?     

Kupowanie ETF-ów można wykonać w kilku krokach. Wystarczy skorzystać z tej krótkiej instrukcji: 

Krok 1 – zdecyduj w który ETF zainwestujesz

Przeanalizuj ofertę i dokonaj wyboru funduszu poprzez który zainwestujesz w uran. Jeśli decyzja nie przychodzi ci łatwo, możesz podzielić kapitał i kupić więcej niż jeden ETF.  

Krok 2 – przeanalizuj wyniki wybranego ETF

Porównaj jego wyniki ETF-ów w dowolnym okresie. Zwróć uwagę na poziom kosztów. Roczne opłaty funduszu typu ETF to mniej więcej 0,5% – 1% wartości instrumentu. Większe opłaty są wynikiem lewarowania lub zawyżonej prowizji.   

Krok 3 – znajdź brokera lub dom maklerski i kup ETF

Sprawdź, czy możesz kupić dany fundusz u twojego brokera. Jeśli nie, załóż konto inwestycyjne u nowego brokera aby zrealizować zamierzony cel. Sama transakcja przypomina zakup akcji – wpisujesz nazwę lub symbol w oknie przeglądarki. Realizacja nastąpi wkrótce po przyjęciu zlecenia. 

Instrumenty CFD na ETF      

W instrumenty CFD można inwestować nawet z niewysokim depozytem a ich konstrukcja umożliwia zarabianie zarówno na wzrostach, jak i na spadkach. Dźwignia finansowa działa w dwie strony – możesz szybko zwielokrotnić swoje zyski, możesz równie dobrze stracić swój kapitał.

Kontrakty CFD są też zdecydowanie łatwiej dostępne niż amerykańskie ETF-y. Przykładowo – w najpopularniejszym obecnie domu maklerskim XTB nie kupisz najpopularniejszego ETF na uran (URA) – dostępny jest za to kontrakt CFD na ten ETF.

ETF URA w postaci kontraktu CFD dostępny w domu maklerskim XTB
XTB kupisz instrument CFD, którego wartość bazuje na cenie rynkowej Global X Uranium ETF 

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Podejmując decyzje inwestycyjne, powinieneś kierować się własnym osądem.

Podsumowanie

ETF na uran to dobra metoda na inwestowanie w energię nuklearną.  Wyważony fundusz pozwala lepiej zarobić niż podmioty aktywnie zarządzane. Pozwala wykorzystać szansę na koniunkturze panującej na rynku uranu. ETF-y posiadają ekspozycję na firmy wydobywające i przetwarzające uran poprzez udziały. Fundusze są dostępne u rodzimego brokera lub w postaci kontraktów różnicowych CFD na ETF-y. 

[Total: 16 Average: 4.9]

2 komentarze
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Dodaj swoją opinię
 1. Aktualnie w budowie są 54 reaktory energetyczne a drugie tyle w planach. Zamykanych ma być tylko kilkanaście. Popyt na uran na pewno będzie większy

 2. Trzeba jeszcze dodać, że w kontraktach CFD występują punkty swapowe, czyli opłata za „pożyczony” przez brokera kapitał. Aktualnie dla pozycji 100 URA.US, czyli pozycji o wartości 10 473 PLN w XTB mamy -1,97 PLN dziennie opłaty, co w skali roku daje 6,87%. To oznacza, że długoterminowe inwestowanie za pomocą kontraktów CFD jest znacznie mniej opłacalne niż bezpośrednio za pomocą ETF. W takiej sytuacji lepiej jest już kupić koszyk akcji kilku spółek uranowych, które w XTB są dostępne. Szczególnie, że aktualnie XTB nie pobiera od obrotu poniżej 100 000 PLN miesięcznie.

Dodaj Odpowiedź

Poradnik Inwestora - Kryptowaluty, Akcje, ETFy, REITy
Logo