Jak i gdzie kupić akcje Amazona?

Amazon logotyp
 • akcje Amazon notowane są na giełdzie NASDAQ pod symbolem AMZN
 • jeśli chcesz kupić akcje firmy Amazon, musisz posiadać rachunek inwestycyjny u brokera, który da ci dostęp do amerykańskiej giełdy papierów wartościowych
 • od każdej transakcji kupna lub sprzedaży akcji Amazon zapłacisz prowizję – wybierając brokera, zwróć uwagę aby ta opłata była jak najniższa (zdarza się, że niektórzy brokerzy w ramach promocji nie pobierają prowizji – takie rozwiązanie jest oczywiście najlepsze)

Kupno akcji najbardziej cenionych amerykańskich firm takich jak Amazon, Apple, Facebook czy Google jest niewiarygodnie proste i tanie. Niektórzy brokerzy umożliwiają ci handel akcjami spółek z USA nie pobierając za to żadnej opłaty. Inni stosują minimalne prowizje. Klucz w tym aby założyć konto inwestycyjne u odpowiedniego brokera – taka taktyka pozwoli ci chronić twój kapitał. W szczególności ma to znaczenie, jeśli planujesz być aktywnym inwestorem.

Gdzie można kupić akcje Amazon (AMZN)?

Akcje Amazona kupisz w Polsce w takich domach maklerskich jak:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Inwestując z Polski masz wiele możliwości lokowania kapitału na całym świecie. Brokerzy, domy maklerskie, firmy inwestycyjne – wszyscy rywalizują ze sobą oferując przeróżne udogodnienia dla klientów. Na niektórych platformach poza dostępem do rynków możesz otrzymać narzędzia analityczne, na innych darmowe kursy, a na jeszcze innych możliwość kopiowania innych traderów. Przed podjęciem decyzji koniecznie musisz jednak trzeba sprawdzić wysokość prowizji, kwotę minimalnej wpłaty, opłatę za wypłatę środków. Wiele osób traci pieniądze, gdyż nie docenia jak duże znaczenie mają koszty operacyjne. Nie wystarczy tylko wybrać spółek, w które chce się zainwestować. Trzeba zadbać o szczegóły.

Jak kupić akcje Amazon?

Amazon jest spółką giełdową, notowaną na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych NASDAQ. Jej akcje można znaleźć pod symbolem AMZN. Dostęp do giełdy NASDAQ oferuje wiele polskich domów maklerskich (m.in. XTBmBankBossa) oraz europejskich brokerów (m.in. DEGIROExanteDIF Broker).

Proces, niezależnie od wyboru firmy w której założysz konto inwestycyjne jest podobny:

 • rejestracja na stronie internetowej wybranego brokera
 • wpłata depozytu (w złotówkach lub w dolarach amerykańskich – Ty decydujesz)
 • wyszukanie po nazwie lub symbolu akcji danej spółki
 • określenie ile akcji i po jakiej cenie chciałbyś kupić (lub skorzystanie z opcji realizacji natychmiastowej i kupno po cenie rynkowej)

Wśród aktualnych ofert z pewnością wyróżnia się broker EXANTE (opłata za każdą nabytą akcję na rynku amerykańskim to tylko 0,02 USD) oraz polski dom maklerski XTB (X-Trade Brokers nie pobiera prowizji za handel akcjami do wysokości miesięcznego obrotu 100 tysięcy euro, niezależnie czy są to akcje polskie, amerykańskie, europejskie). Brokerzy posiadają z reguły bardzo rozbudowaną ofertę oferując tysiące różnych instrumentów finansowych. Klienci mogą uczestniczyć nie tylko na rynku akcji i ETF, ale również handlować na rynku Forex i kontraktów CFD. To daje każdemu szansę na zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego poprzez dywersyfikację portfela.

Czym zajmuje się Amazon?

Założony w 1995 w USA przez Jeffa Bezosa Amazon początkowo zajmował się wyłącznie sprzedażą książek. Z czasem ewoluował i stał się największym sklepem świata, oferującym niemal wszystko czego można zapragnąć. Amazon od konkurencji typu eBay czy Allegro odróżnia przede wszystkim to, że oferuje on własne produkty, które fizycznie znajdują się w posiadaniu firmy. Od kilku lat w Polsce również znajduje się kilka takich ogromnych magazynów, dających pracę tysiącom ludzi.

Niedawno Amazon ogłosił wejście na polski rynek i porozumienie z firmą InPost, czyli paczkomatami. Amazon posiada bardzo ambitną i nowatorską strategię na przyszłość, w śmiałych planach firmy jest między innymi dostarczanie zamówień do domu w kilkanaście minut za pomocą dronów. Sam Bezos, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, często dzieli się wizjonerskimi przemyśleniami.

Czy warto kupić akcje Amazon?

Firma prężnie się rozwija, wchodzi na nowe rynki, podejmuje zdawać by się mogło racjonalne i przyszłościowe decyzje. Jeśli myślimy o inwestycji długoterminowej to prawdopodobnie będzie to dobry pomysł. W krótkim terminie kurs akcji trudny jest do przewidzenia ze względu na nieobliczalność rynku.

Do pozytywnych aspektów zaliczyć trzeba iż Amazon stale realizuje długoterminową wizję Bezosa z obsesją jakością obsługi klienta oraz koncentracji na innowacyjnych rozwiązaniach. Choć nie każdy o tym wie, Amazon rozwija swój biznes w kilku obszarach, począwszy od e-commerce, przez cloud computing (usługi gromadzenia i przetwarzania danych) a skończywszy na reklamie online. Do ryzyk zaliczyć trzeba fakt, iż akcje amerykańskie są wyceniane bardzo wysoko. Giganci technologiczni borykają się również z rosnącymi obawami regulacyjnymi.

Krótki rzut oka na historyczne notowania Amazona pokazuje, że posiadacze akcji tej spółki mogą byc bardzo zadowoleni:

 • wrzesień 2021: Amazon.com Inc. (AAPL)- 3 462 USD
 • wrzesień 2020: Amazon.com Inc. – 3 008 USD
 • wrzesień 2016: Amazon.com Inc. – 778 USD
 • wrzesień 2011: Amazon.com Inc. – 239 USD

Zysk w w ciągu jednego roku – 15%. Patrząc na dłuższą perspektywę, w okresie 5 lat stopa zwrotu wyniosła 344%, a w ciągu 10 lat jest to 1346%. Rewelacyjny wynik. W ciągu ostatniej dekady Amazon dał inwestorom lepiej zarobić niż Apple.

Jak inwestować w Amazon? Wszystkie metody

Istnieje kilka opcji inwestowania w Amazon: zakup akcji spółki, nabycie jednostek funduszu ETF, który daje znaczącą ekspozycję na tę firmę lub handel kontraktami CFD z wykorzystaniem dźwigni finansowej.

Akcje Amazon (AMZN)

Akcje Amazon to jednak oferta dla osób posiadających już pewien kapitał. Nie każdego stać lub nie każdy chce lokować kilka tysięcy dolarów w jedną akcję spółki. Przy takich gigantach jak Amazon nie musimy martwić się jednak fundamentami spółki czy płynnością akcji.

Fundusze ETF z ekspozycją na Amazon

Żeby zainwestować w Amazon nie musimy ograniczać się do zakupu akcji. Inwestycji możemy dokonać również przy pomocy ETF, których zadaniem jest imitowanie zmian indeksów, jest to znacznie łatwiejsza i bardziej zautomatyzowana, a przy tym tańsza, niż aktywnie zarządzane fundusze, metoda. Olbrzymi rynek funduszy Exchange Traded Fund za Oceanem i mocna pozycja Amazon na rynku powodują, że do wyboru mamy kilkaset ETF-ów dających częściową ekspozycję na tę spółkę. Można wymienić chociażby takie ETF-y jak:

 • Vanguard Consumer Discretionary ETF ETF (VCR)
 • ProShares Online Retail ETF (ONLN)
 • Consumer Discretionary Select Sector SPDR ETF (XLY)

Kontrakty CFD na akcje Amazon

Kolejną opcją inwestycji w firmę Amazon są kontrakty CFD. Termin CFD jest skrótem oznaczającym angielskie określenie kontraktu na różnicę kursową (“Contract for difference”). To bardzo popularny rodzaj krótkoterminowego tradingu na akcje spółek. W przypadku CFD na akcje, strony kontraktu spekulują nad kierunkiem, jaki w przyszłości obiorą akcje danej firmy. Na przykład, kupno CFD na Amazon (pozycja długa) zakłada, że akcje Amazon wzrosną w przyszłości. I odwrotnie, inwestor decydujący się na zajęcie pozycji krótkiej (sprzedaż CFD na Amazon) prognozuje spadek cen tej spółki.

Instrumenty CFD na akcje znajdziesz u wielu brokerów. Przykładowo, w XTB zainwestujesz w instrument CFD, którego wartość bazuje na cenie rynkowej akcji Amazon.

CFD na akcje Amazon
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Na obrazku znajdują się ceny ilustracyjne.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo