Obligacje skarbowe – czy warto je kupić w 2021 roku

Obligacje skarbowe należą do najbezpieczniejszych inwestycji, oferują nam szereg korzyści, choć kryją też w sobie pewne pułapki. Z tego artykułu dowiesz się o wszystkich najważniejszych aspektach inwestowania w obligacje skarbowe w 2020 roku.

Obligacje skarbowe – które wybrać i jak na nich zarobić?

Czym są obligacje skarbowe? Podstawowe informacje

Obligacje skarbowe to papiery wartościowe generowane przez Skarb Państwa. Dla uproszczenia można powiedzieć, że kraj emitujący obligacje pożycza w ten sposób określoną kwotę od nabywcy obligacji na wyznaczony czas, jednocześnie zobowiązuje się do zwrotu pożyczonej kwoty wraz z odsetkami. Pieniądze pozyskane przez Państwo służą do zaspokojenia dziury budżetowej, programów socjalnych czy inwestycji. Nabywcą obligacji nie muszą być wyłącznie obywatele danego kraju. Oznacza to, że ty, jako Polak możesz zakupić obligacje skarbowe innych państw np. Niemiec, Francji, Hiszpanii a każde z nich będą oprocentowane inaczej.

Czy warto inwestować w obligacje skarbowe?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka sama dla każdego. Wszystko bowiem zależy od grubości twojego portfela, strategii inwestowania, okresu na jaki czas chcesz ulokować środki, ogólnej sytuacji na rynku i wielu innych aspektów. Na pewno obligacje skarbowe mają kilka uniwersalnych zalet, które mogą wpłynąć na twoją decyzję:

obligacje skarbowe są bezpieczne – ich spłatę gwarantuje Skarb Państwa, co prawda zdarzały się w historii sytuacje, kiedy to obligacje były umarzane w całości lub części, jednak takie sytuacje to ewenement.

obligacje skarbowe są stabilne – jeśli weźmiemy pod lupę koszt uncji złota to jej cena potrafi w ciągu kilku tygodni wyskoczyć z 1700 USD do 2000 USD a następnie spaść do 1900 USD. W przypadku obligacji nie dochodzi do takich różnic w cenie podstawowej aktywa, dodatkowo są one zwolnione z dodatkowych opłat.

inwestowanie w obligacje skarbowe jest łatwe – nie potrzebujemy do tego specjalnego konta, doradcy czy księgowej. Obligacje zakupić możemy online za pomocą rachunku rejestrowego, a informacje o nich znajdziemy bez problemu w Internecie

obligacje skarbowe są zróżnicowane – masz wiele wariantów, możesz zainwestować w nie 100 zł, a możesz też i milion. Istnieje wiele różnych opcji związanych z oprocentowaniem – możesz kupić obligacje stałoprocentowe, zmiennoprocentowe, indeksowane inflacją, rodzinne, premiowe, IKE-obligacje

Wady i ryzyka obligacji skarbowych. Czy Państwo może nie wykupić obligacji?

Z najważniejszych wad inwestowania w obligacje skarbowe należy wymienić przede wszystkim:

zamrożenie kapitału – ulokujemy nasze środki w miejscu, z którego wypłacenie ich jest zupełnie nieopłacalne. Oznacza to, że z reguły na kilka lat pozbawiamy te środki płynności. Może zdarzyć się bowiem sytuacja, w której po ulokowaniu pieniędzy w obligacjach skarbowych pojawi się przed nami inna, świetna okazja do inwestycji, którą będziemy musieli odpuścić i pożegnać się z większymi zyskami, ze względu na brak dostępnych pod ręką środków

ryzyko – firmy bankrutują częściej… czy to oznacza, że Państwo również może zbankrutować? Jak najbardziej! Taka sytuacja miała miejsce w ostatnim czasie chociażby w Grecji, kiedy to kraj ten zwrócił swoim wierzycielom jedynie niespełna połowę powierzonych im środków. Pomimo, iż obligacje są i będą w czołówce bezpiecznych form inwestowania, nie ma 100% gwarancji że otrzymamy nasze środki z powrotem. Polska i inne kraje w związku z pandemią zadłużają się jeszcze szybciej niż dotychczas a poziom długów współczesnego świata przybrał już tak abstrakcyjny poziom, że nieuchronnie zbliżamy się do krytycznej granicy. Nieuniknione są bankructwa państw, umorzenia czy restrukturyzacje państwowych długów. Pytanie tylko kiedy to nastąpi.

Detaliczne obligacje skarbowe, a fundusze obligacji skarbowych. Jaka jest różnica?

Inwestując samodzielnie masz pełną kontrolę, możesz sam podejmować ryzyko i dobierać obligacje tych krajów, co do których masz zaufanie i tych, które bez dużego ryzyka dadzą zarobić najwięcej. Jeśli jednak nie masz czasu czy wiedzy na śledzenie rynku obligacji lub chcesz mniejszą kwotą być obecnym na kilku rynkach, pozostaje Ci zainwestować w fundusze obligacji skarbowych. Dzięki temu twoimi pieniędzmi zajmą się zawodowcy i rozlokują twój kapitał zgodnie z oczekiwaniami. Niestety w tym drugim przypadku musisz liczyć się z licznymi opłatami, które zjedzą część zysku.

[Total: 5 Average: 4,6]