Jakie obligacje skarbowe w 2022 – czy warto je teraz kupić?

Obligacje skarbowe należą do najbezpieczniejszych inwestycji, oferują nam szereg korzyści, choć kryją też w sobie pewne pułapki. Z tego artykułu dowiesz się o wszystkich najważniejszych aspektach inwestowania w obligacje skarbowe w 2021 i w 2022 roku.

  • Mamy w Polsce najwyższą od 20 lat inflację – w listopadzie 2021 ceny towarów i usług wzrosły o 7,7 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku
  • Obligacje skarbowe 3-miesięczne oprocentowane są 0,5% w skali roku – inwestowanie w te instrumenty przynosi realną stratę na lokowanym kapitale
  • Szansą na zarobek mogą być obligacje indeksowane inflacją, dadzą one zarobić ale tylko przy spełnieniu określonych założeń
Obligacje skarbowe – które wybrać i jak na nich zarobić?

Czym są obligacje skarbowe? Podstawowe informacje

Obligacje skarbowe to papiery wartościowe generowane przez Skarb Państwa. Dla uproszczenia można powiedzieć, że kraj emitujący obligacje pożycza w ten sposób określoną kwotę od nabywcy obligacji na wyznaczony czas, jednocześnie zobowiązuje się do zwrotu pożyczonej sumy wraz z odsetkami. Pieniądze pozyskane przez Państwo służą do zaspokojenia dziury budżetowej, programów socjalnych czy inwestycji. Nabywcą obligacji nie muszą być wyłącznie obywatele danego kraju. Oznacza to, że ty, jako Polak możesz zakupić obligacje skarbowe innych państw np. USA, Niemiec, Francji, Hiszpanii a każde z nich będą oprocentowane inaczej.

Większość z nas, i słusznie, skupia się jednak na obligacjach skarbowych emitowanych przez nasz kraj. Na rynku pierwotnym do wyboru mamy:

  • obligacje stałoprocentowe: 3-miesięczne lub 2-letnie
  • obligacje zmiennoprocentowe: z lokatą kapitału na 3 lata
  • obligacje indeksowane inflacją: 4-letnie, 6-letnie, 10-letnie i 12-letnie
Obligacje skarbowe - tabela z aktualnym oprocentowaniem
Aktualna oferta „skarbówek”. Źródło: obligacjeskarbowe.pl

Które obligacje wybrać do portfela inwestycyjnego?

Nie ma się co oszukiwać – aktualne oprocentowanie obligacji skarbowych jest dramatycznie niskie…

Obligacje 3-miesięczne – 0,5%

Obligacje 2-letnie – 1,0%

Obligacje 3-letnie – 1,1%

Jeśli zestawimy to z inflacją oscylującą w granicach 8% to jasne jest, że produkty te w żaden sposób nie wywiązują się podstawowego zadania jakim jest ochrona realnej wartości naszych oszczędności. Osobiście tych obligacji w ogóle nie biorę pod uwagę. Inwestowanie w produkty przy których na 100% pewne jest, że przyniosą realną stratę jest zupełnie bezsensowne.

Warto natomiast rozważyć obligacje skarbowe indeksowane inflacją. I o ile z pełną świadomością pierwszy rok inwestycji „będzie pod dużą kreską” to istnieje prawdopodobieństwo, że kolejne lata skutecznie ochronią nasz kapitał. Dla wielu optymalnym wyborem w tej kategorii są obligacje rodzinne.

Obligacje 6-letnie ROS
 Obligacje Rodzinne dostępne są wyłącznie dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”

Jak działają obligacje skarbowe indeksowane inflacją?

Jeśli spełniasz warunki Programu możesz rozważyć rodzinne obligacje skarbowe w wersji 6-letniej lub 12-letniej. Jeśli nie, pozostaje ci decyzja czy lokować kapitał na 4 lata czy też zamrozić go na 10 lat.

Istotna różnica pomiędzy 4-letnimi obligacjami skarbowymi o symbolu COI a 10-letnimi papierami wartościowymi o symbolu EDO jest taka, że w pierwszym przypadku odsetki wypłacane są co roku, a w drugiej wersji odsetki są kapitalizowane i wypłacane dopiero w dniu wykupu, czyli po zakończeniu okresu oszczędzania. Coroczna wypłata odsetek dla jednych jest zaletą, dla innych wadą. Uzyskiwaną kwotę można alokować w inne aktywa, dokupić ponownie obligacje skarbowe (być może na lepszych warunkach) lub swobodnie rozdysponować na swoje potrzeby. Trzeba jednak pamiętać, aby wypłacać je z rachunku rejestrowanego, gdyż pozostawiając je w systemie nie będą już „pracować” (można w ustawieniach ustawić aby odsetki automatycznie były przesyłane przelewem na twój rachunek bankowy).

Dla ciekawych, skrót EDO pochodzi od nawy  Emerytalne Dziesięcioletnie Oszczędnościowe, a symbol COI bazuje na obligacjach określonych jako Czteroletnie Oszczędnościowe Indeksowane.

Obligacje Skarbu Państwa indeksowane inflacją – kiedy pokonasz inflację a kiedy nie?

Nazwa tych „skarbówek” brzmi obiecująco – niech cię jednak ona nie zmyli, w praktyce te papiery wartościowe nie dają ci gwarancji wyższego oprocentowania niż inflacja.

O co chodzi? Dlaczego miałoby to nie zadziałać?

Przyjrzyjmy się 6-letnim obligacjom indeksowanym inflacją.

W pierwszym roku oprocentowanie wynosić będzie 1,5%. Dużo poniżej inflacji.

W drugim roku oprocentowanie obliczone zostanie wg wzorca: marża 0,75% + inflacja. Czy faktycznie będzie to poniżej czy powyżej inflacji tego nie wiesz i nie jesteś w stanie przewidzieć. Dzieje się tak dlatego, że oprocentowanie na cały kolejny rok ustalane jest i weryfikowane tylko jeden raz w roku a inflacja jest przecież zmienna i jej wysokość ogłaszana jest co miesiąc.

Przykład:

W kwietniu 2020 roku kupiłem swoje 6-letnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją. W pierwszym roku oprocentowanie wyniosło 2,80% (oferta była wtedy znacznie lepsza niż obecne 1,50%). Oprocentowanie na drugi roku obliczone zostało w kwietniu:

Marża 1,75% (też wyższa niż obecnie) + inflacja 2,4% z lutego 2021 = 4,15%

Moje obligacje indeksowane inflacją mają obecnie oprocentowanie 4,15% a inflacja wynosi prawie 8%. Bardzo słabo. Drugi rok z rzędu inwestycja w obligacje skarbowe okazuje się nieudana. Jest oczywiście jeszcze szansa, że sytuacja się odwróci i w kolejnych latach zyski będą wyższe. Dużo jednak zależy od miesiąca, w którym obligacje są indeksowane. Inwestorzy, którzy trafili z indeksacją na okres październik-listopad 2021 być może będą finalnie zadowoleni (pod warunkiem, że poziom inflacji się obniży).

Czy w ogóle warto inwestować w obligacje skarbowe?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka sama dla każdego. Wszystko bowiem zależy od grubości twojego portfela, strategii inwestowania, okresu na jaki czas chcesz ulokować środki, ogólnej sytuacji na rynku i wielu innych aspektów. Na pewno obligacje skarbowe mają kilka uniwersalnych zalet, które mogą wpłynąć na twoją decyzję:

obligacje skarbowe są bezpieczne – ich spłatę gwarantuje Skarb Państwa, co prawda zdarzały się w historii sytuacje, kiedy to obligacje były umarzane w całości lub części, jednak takie sytuacje to ewenement.

obligacje skarbowe są stabilne – jeśli weźmiemy pod lupę koszt uncji złota to jej cena potrafi w ciągu kilku tygodni wyskoczyć z 1700 USD do 2000 USD a następnie spaść do 1900 USD. W przypadku obligacji nie dochodzi do takich różnic w cenie podstawowej aktywa, są one także zwolnione z dodatkowych opłat.

inwestowanie w obligacje skarbowe jest łatwe – nie potrzebujesz do tego specjalnego konta, doradcy czy księgowej. Obligacje możesz zakupić online za pomocą rachunku rejestrowego, a informacje o nich znajdziemy bez problemu w Internecie

obligacje skarbowe są zróżnicowane – masz wiele wariantów, możesz zainwestować w nie 100 zł, a możesz też i milion. Istnieje wiele różnych opcji związanych z oprocentowaniem – możesz kupić obligacje stałoprocentowe, zmiennoprocentowe, indeksowane inflacją, rodzinne, premiowe, IKE-obligacje

Wady i ryzyka obligacji skarbowych. Czy Państwo może nie wykupić obligacji?

Z najważniejszych wad inwestowania w obligacje skarbowe należy wymienić przede wszystkim:

zamrożenie kapitału – ulokujemy nasze środki w miejscu, z którego wypłacenie ich jest zupełnie nieopłacalne. Oznacza to, że z reguły na kilka lat pozbawiamy te środki płynności. Może zdarzyć się bowiem sytuacja, w której po ulokowaniu pieniędzy w obligacjach skarbowych pojawi się przed nami inna, świetna okazja do inwestycji, którą będziemy musieli odpuścić i pożegnać się z większymi zyskami, ze względu na brak dostępnych pod ręką środków

ryzyko – firmy bankrutują częściej… czy to oznacza, że Państwo również może zbankrutować? Jak najbardziej! Taka sytuacja miała miejsce w ostatnim czasie chociażby w Grecji, kiedy to kraj ten zwrócił swoim wierzycielom jedynie niespełna połowę powierzonych im środków. Pomimo, iż obligacje są i będą w czołówce bezpiecznych form inwestowania, nie ma 100% gwarancji że otrzymamy nasze środki z powrotem. Polska i inne kraje w związku z pandemią zadłużają się jeszcze szybciej niż dotychczas a poziom długów współczesnego świata przybrał już tak abstrakcyjny poziom, że nieuchronnie zbliżamy się do krytycznej granicy. Nieuniknione są bankructwa państw, umorzenia czy restrukturyzacje państwowych długów. Pytanie tylko kiedy to nastąpi.

Detaliczne obligacje skarbowe, a fundusze obligacji skarbowych. Jaka jest różnica?

Zgłębiając temat obligacji dowiesz się z pewnością, że istnieją dwa rodzaje aktywów: detaliczne obligacje skarbowe oraz obligacje notowane na rynku. Te pierwsze, przeznaczone są dla inwestorów indywidualnych (właśnie o nich jest mowa w tym artykule), te drugie oferowane są inwestorom instytucjonalnym (dużym firmom zarządzającym ogromnym kapitałem). Ten drugi rodzaj trafia w znacznej części do portfeli funduszy obligacji skarbowych, w wyniku czego możesz pośrednio poprzez fundusz nabyć również i te aktywa.

Inwestując samodzielnie masz pełną kontrolę, możesz sam podejmować ryzyko i dobierać takie obligacje, które dadzą zarobić ci najwięcej. Jeśli jednak nie masz czasu czy wiedzy na śledzenie rynku obligacji lub chcesz mniejszą kwotą być obecnym na kilku rynkach, pozostaje Ci zainwestować w fundusze obligacji skarbowych. Dzięki temu twoimi pieniędzmi zajmą się zawodowcy i rozlokują twój kapitał zgodnie z oczekiwaniami. Niestety w tym drugim przypadku musisz liczyć się z licznymi opłatami, które zjedzą część zysku.

[Total: 91 Average: 4,1]
Poradnik Inwestora - jak zacząć inwestować i pomnażać swój kapitał
Logo