Jak inwestować w akcje w 2024 roku? Kompletny poradnik początkującego

Czy warto inwestować w akcje? Które spółki wybrać, polskie czy zagraniczne? Jaką strategię przyjąć i jak zbudować dobry portfel? Początkujący inwestor ma dziesiątki pytań a im dalej zagłębia się w temat tym bardziej fascynujący świat odkrywa. Panuje powszechna opinia, że inwestowanie długoterminowe w akcje jest jedną z lepszych i pewniejszych metod budowania majątku. Przyjrzyjmy się bliżej jak zrobić pierwszy krok na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Inwestowanie w akcje

Co to są akcje?

Najprościej mówiąc akcje to papiery wartościowe odzwierciedlające kawałki firm. Zakupując je stajemy się pełnoprawnymi współwłaścicielami danych spółek i w zależności od charakteru i liczby akcji zyskujemy różne prawa, na przykład prawo do głosowania nad przyszłością spółki czy udziału w zyskach. Akcje nie są przypisywane raz na zawsze. Możesz nimi handlować i to na tym da się zarobić najwięcej. Kupując akcje firmy, która jest w dołku i sprzedając je, kiedy firma dobrze prosperuje możesz liczyć nawet na kilkusetprocentowe wzrosty. Akcje możesz kupić nie tylko od spółek giełdowych, możesz stać się współwłaścicielem niemal każdej istniejącej firmy. To co sprawia, że większość inwestorów wybiera spółki notowane na giełdzie to przede wszystkim transparentność (wymagana przez GPW), ugruntowana pozycja rynkowa (odpowiednia skala działalności) oraz przede wszystkim płynność akcji, czyli możliwość ich szybkiego zakupu lub sprzedania, co przy niewielkich i mniej znanych firmach może być dużym problemem.

Jak działa giełda?

Giełda kieruje się prawami rynku, właściwie można powiedzieć, że giełda to rynek, rynek firm, a dokładniej ich akcji. Znajdziemy tam firmy, fundusze, osoby fizyczne, które kupują i sprzedają akcje różnych firm. Na giełdzie handlować można także obligacjami, certyfikatami inwestycyjnymi czy kontraktami terminowymi. Do transakcji dochodzi kiedy znajdzie się sprzedający, gotowy pozbyć się części swoich papierów wartościowych za określoną kwotę, oraz kupujący, który będzie gotowy tę kwotę zapłacić.

Obecnie giełda dostępna jest online, niemal każdy może zacząć na niej swoją przygodę, warunki jakie trzeba spełnić to: pełnoletniość, założenie konta u licencjonowanego maklera oraz posiadanie kapitału. Posiadanie takiego rachunku umożliwia zakup i sprzedaż wszystkich notowanych na giełdzie spółek, papierów wartościowych i instrumentów finansowych.

Zalety inwestowania w akcje

Zarobek – jest to niewątpliwie główny powód, dla którego tak wiele osób interesuje się giełdą i inwestowaniem w akcje. Pomnożyć swoje pieniądze za pomocą inwestowania w akcje możesz na kilka sposobów. Jednym z nich jest spekulacja krótkoterminowa, czyli szybkie reagowanie na informacje rynkowe i na ich podstawie dokonywanie zakupu akcji, licząc, że za moment ich wartość znacznie wzrośnie. Inną możliwością zarobienia na inwestycjach w akcje jest długoterminowe podejście. Kup akcje i zapomnij o nich na kilka lat. Jeśli wybierzesz odpowiednią spółkę z solidnymi fundamentami to powinieneś po kilku latach sprzedać swoje aktywa z zyskiem. Jeszcze inną formą zarobku na akcjach jest dywidenda wypłacana przez część spółek, czyli nic innego jak podzielenie się firm zyskiem, ze swoimi akcjonariuszami.

Płynność rynku – wybierając inwestowanie w akcje spółek giełdowych zyskujesz kolejny ogromny plus. Wystarczy dostosować się do godzin funkcjonowania giełdy i możesz niemal natychmiast zakupić akcje dostępnych na niej spółek lub się ich pozbyć, kiedy szybko potrzebujesz gotówki. Inwestując w złoto, obligacje czy sztukę taka płynność jest na znacznie niższym poziomie, a odzyskanie gotówki może zająć Ci całe miesiące.

Dostępność i wybór – giełda ma to do siebie, że nie zamyka się na żadnych inwestorów, ani na żadne branże. Możesz z naprawdę małym budżetem inwestować zarówno w spółki chemiczne, deweloperskie, spożywcze czy technologiczne. W takich warunkach bardzo łatwo zadbać o solidną dywersyfikację. Wybór spółek zależy od Twojej strategii.

Emocje – giełda to też skrajne przeżycia, ogromny stres i euforia szczęścia potrafią się przeplatać ze sobą nawet w jednej godzinie. Próżno szukać takich wrażeń inwestując chociażby we wspomniane wcześniej kruszce czy obligacje, a jak to wielu uważa, najciekawsza i najlepsza jest sama droga, a nie jej finisz.

Wady i ryzyka związane z inwestowaniem w akcje

Utrata kapitału – inwestowanie wiąże się z ryzykiem, ten często powtarzany slogan pewnie towarzyszy ci od dawna. Niestety nie inaczej jest z inwestowaniem w akcje. Na wycenę spółek wpływa masa czynników, zarówno gospodarczych, politycznych, naturalnych jak i psychologicznych. Jeden błąd w komunikacji medialnej czy źle zinterpretowana wypowiedź prezesa spółki potrafią korygować wartość akcji o dziesiątki procent. Powinieneś zdawać sobie z tego sprawę.

Brak pewności odzyskania wkładu – kupując złoto czy obligacje (najlepiej takie, które uwzględniają inflację) masz niemal stuprocentową pewność, że odzyskasz to co wpłacisz. W przypadku inwestowania w akcje niestety takiej pewności mieć nie można, rynek jest bardzo zmienny i możliwe jest, że kupione przez ciebie akcje spadną niemal do zera i tym samym stracisz całą zainwestowaną kwotę.

Stres i uzależnienie – stres jest nieodłącznym elementem silnych emocji, nie inaczej jest na giełdzie, duże straty mogą zagrozić zdrowiu niejednej osoby. Osoby podatne na tak silne emocje mogą uzależnić się od nich i zacząć działać nieracjonalnie, zaciągać kredyty i narażać na straty swoją rodzinę.

Jak zacząć? Jak kupować i sprzedawać akcje?

Żeby zacząć swoją przygodę z giełdą teoretycznie potrzebujesz jedynie konta maklerskiego. Oferuje je wiele banków, być może nawet ten w którym masz konto. Żeby jednak działać na giełdzie rozsądnie potrzebujesz solidnej dawki wiedzy i cierpliwości, kupując czy sprzedając akcje nie możesz dać się ponieść emocjom i działać pod wpływem impulsu czy pędu wywołanego przez masy inwestorów. Często niekonwencjonalne działania przynoszą lepsze rezultaty.

Poradnik Inwestora
Logo