Najlepsze książki o inwestowaniu dla początkujących – ranking TOP 5 pozycji

Jak zacząć? W co zainwestować? Gdzie najlepiej założyć konto maklerskie? Jak pomnożyć pieniądze? Na początku przygody z inwestowaniem w głowie każdego z nas pojawia się ogromna ilość pytań. Aby znaleźć na nie odpowiedzi zaczynamy szukać informacji.

Nie możemy jednak narzekać na brak dostępnej wiedzy – ilość blogów finansowych, podcastów i materiałów video na You Tube jest z pewnością wystarczająca. Większym problemem jest raczej poukładanie wszystkiego w całość, nauka od A do Z. Kwestię tę najlepiej rozwiązują książki o inwestowaniu. Z reguły prowadzą czytelnika za rękę, wdrażając stopniowo w elementarz, następnie wciągając w coraz to bardziej złożone zagadnienia. Wzorem mistrzów inwestowania warto sięgnąć po najlepsze pozycje na rynku.

Książki o inwestowaniu dla początkujących – ranking 2023

Jeśli jesteś gotowy aby zacząć inwestować i szukasz przewodnika, sprawdź nasz ranking najlepszych książek o inwestowaniu dla początkujących:

1. Inteligentny Inwestor XXI wieku (pakiet 4 tomów) – Trader21

Każdy kto szpera na YouTube w poszukiwaniu informacji o inwestowaniu zapewne natknął się na Tradera21. Cezary Głuch, bo tak nazywa się ten twórca internetowy, stworzył wraz ze swoim zespołem bez wątpienia jedną z najlepszych książek o inwestowaniu dla początkujących. Jest to dzieło godne polecenia, gdyż w unikalny sposób kompleksowo opisuje wszystkie klasy aktywów i rządzące nimi mechanizmy. Znajdziemy tu praktyczne aspekty dotyczące akcji, ob­li­ga­cji, nie­ru­cho­mo­ści, wa­lu­t, kruszców czy su­row­ców. Trdaer21 w bardzo przystępny sposób opisuje zasady bu­do­wy port­fe­la in­we­sty­cyj­ne­go, dy­wer­sy­fi­ka­cji oraz psy­cho­lo­gii in­we­sto­wa­nia.

Każdy tom książki można kupić osobno. W mojej opinii nie warto tego jednak robić. Aby zbudować w swojej głowie pełen obraz rynku, trzeba przejść przez wszystkie zagadnienia z książki. Pomimo, iż cena za wszystkie tomy jest też wyjątkowa, wydatek z pewnością zwróci się z nawiązką w przyszłości w trafnych decyzjach finansowych.

Książka Inteligentny Inwestor XXI wieku – pakiet 4 tomów
źródło: maklerska.pl

2. Książka o inwestowaniu tom 1 i 2 – Rafał Janik

Jeśli myślisz o inwestowaniu, wcześniej czy później strumień swoich środków skierujesz na giełdę. Rafał Janik w dwóch tomach „Książki o inwestowaniu” pięknie prezentuje tajniki gry giełdowej okraszając opowieść własnymi analizami i przykładami. To co najbardziej podobało mi się w tej książce to właśnie odwołania do konkretnych przykładów spółek. Teoria sama w sobie nie ma takiego odbioru, jak ta powiązana z praktyką. Warto sięgnąć po tę lekturę.

Sukces pierwszej części zmotywował autora do kontynuacji przypowieści o giełdzie. W drugim tomie większy nacisk położono na ogólny opis zjawisk gospodarczych oraz prezentację zasad funkcjonowania całego ekosystemu finansowego. Kompletując całość czytelnik znajdzie sporo opracowań z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, a także omówienie firm notowanych na parkietach Nowego Jorku, w tym arcyciekawych REIT-ów.

3. Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym – Benjamin Graham

Klasyka. Tak jednym słowem można byłoby określić te książkę. Autorem jest Benjamin Graham – guru inwestorów, najznamienitszy doradca inwestycyjny XX wieku. Od kogo się uczyć, jeśli nie od najlepszych? Można wysnuć zarzuty, że dotyczy tylko rynku amerykańskiego, że treść częściowo jest już nieaktualna itp. Nie po ją jednak kupujemy aby dowiedzieć się jak długo będą jeszcze rosły akcje Alphabet (Google). Sięgamy po nią aby nauczyć się sposobu myślenia, zrozumienia zjawisk rynkowych, przyjrzeć się doświadczeniom osoby, która była aktywna na rynkach kilkadziesiąt lat.

Jeszcze jedno – tytuł książki wydaje się znajomy? Tak, nie da się nie zauważyć bezpośredniej inspiracji zwycięzcy tego rankingu książką Grahama. To tylko pokazuje jak znacząca jest to lektura zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących inwestorów.

Książka Inteligentny Inwestor
źródło: maklerska.pl

4. Inwestowanie w jednej lekcji – Mark Skousen

Skousen to autor 25 książek z 40-letnim doświadczeniem w pracy w charakterze maklera i doradcy finansowego. „Inwestowanie w jednej lekcji” to dobra, dydaktyczna pozycja, która pozwala nauczyć się zbudować w miarę bezpieczny portfel inwestycyjny. To też ciekawy drogowskaz inwestycyjny celujący w giełdę papierów wartościowych. Jak zapewnia autor, jego ambicją jest zapewnienie czytelnikom dostatniej przyszłości, i to w stosunkowo krótkim czasie. Oczywiście przy stosowaniu zasad zawartych w książce.

Książka Inwestowanie dla początkujących w jednej lekcji
źródło: maklerska.pl

5. Bogaty ojciec, biedny ojciec – Robert T. Kiyosaki

Poradnik finansowy wszechczasów? Bo tak reklamowana jest ta książka. Tak, to zdecydowanie jedna z najważniejszych książek o finansach jakie kiedykolwiek pojawiły się na rynku. Jeśli jeszcze nie miałeś przyjemności jej przeczytać to jest to lektura obowiązkowa.

Nie nauczysz się z niej w co dokładnie inwestować, jaką strategię przyjąć i jak minimalizować ryzyko. Dowiesz się za to czym tak naprawdę są aktywa. Dlaczego są tak ważne w życiu. Poznasz wiele wskazówek, które wykorzystasz w swoim codziennym życiu i inwestowaniu.

Można powtarzać w nieskończoność – pozycja obowiązkowa.

Bogaty ojciec, biedny ojciec
źródło: maklerska.pl

Którą książkę o inwestowaniu wybrać?

Chcesz osiągnąć sukces? Zostać skutecznym inwestorem? A może po prostu pomnożyć swój kapitał? Badania pokazują, iż jednym z ważniejszych nawyków ludzi sukcesu jest regularne czytanie książek.

Dotyczy to również najlepszych na świecie inwestorów. Warren Buffett, kiedy był początkującym inwestorem, czytał 1000 stron dziennie. Inny słynny inwestor, Charlie Munger, często radził młodym inwestorom, aby „przez całe życie byli samoukami poprzez zachłanne czytanie”.

Nie jest istotne po którą pierwszą książkę sięgniesz. Ważniejsze abyś robił to regularnie, stale się uczył. I czytał zarówno polskich jak i zagranicznych autorów, co da ci szerokie spojrzenie na rynek finansowy.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo