ETF na rynek chiński – gdzie i jak kupić najlepiej ETFy na Chiny

Chiny posiadają obecnie najpotężniejszy rynek wewnętrzny na świecie. Przodują w produkcji sprzętu elektronicznego i są największym eksporterem na naszej planecie. Dzięki niskim kosztom pracy i dostępności surowców energetycznych Chiny produkują towary w atrakcyjnych cenach. Jeśli chcesz zainwestować w chińskie akcje, najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po ETF-y – kompleksowe i tanie rozwiązanie dające ekspozycję na Państwo Środka.

Szacuje się, że liczba spółek giełdowych w Chinach i ich kapitalizacja rynkowa dynamicznie będzie rosnąć w najbliższych latach

Czym są ETF-y na rynek chiński?

ETF-y skierowane na spółki chińskie mogą być najbardziej pożądanym aktywem. Dzięki niskim kosztom i dużym perspektywom gospodarczym może to być doskonały wehikuł inwestycyjny. 

Chiny często są nazywane “fabryką świata” i nie jest to określenie na wyrost. Dzięki 770 milionom aktywnych pracowników i 600 miliardom dolarów nadwyżki eksportowej Chiny nie mają konkurencji. Ten kraj kreuje popyt na ponad 1/3 światowych surowców. Społeczeństwo tego kraju bogaci się w błyskawicznym tempie, co dodatkowo wpływa na atrakcyjność tego rynku. W czasie, gdy USA zajmuje się dodrukiem pustego pieniądza i rozdawaniem pieniędzy, jego główny konkurent zwiększa nad zachodnim hegemonem swoją przewagę technologiczną i ekonomiczną. 

W rynek chiński (m.in. poprzez fundusze ETF) zainwestujesz posiadając rachunek maklerski tutaj:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.

DEGIRO

Holenderski broker, którego cechują bardzo niskie prowizje. Dostęp do 30 światowych giełd, w tym w USA, Japonii, Hongkongu czy Singapurze.

DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Najlepsze ETF-y na rynek chiński

Poniżej umieszczono wybrane fundusze ETF, które posiadają doskonałą pozycję na rynku chińskim. Dwa najpopularniejsze na świecie fundusze na Chiny to te wyemitowane przez firmę Blackrock pod znaną marką iShares.


iShares MSCI China ETF (MCHI)

  • symbol: MCHI 
  • emitent: Blackrock Financial Management 
  • opłaty roczne: 0,59%       
  • rok założenia: 2011  
  • notowane na giełdzie: NASDAQ (USA)    
  • broker u którego kupisz ten ETF: m.in. ExanteDIF Broker  
  • opis:  

Fundusz MCHI odzwierciedla indeks MSCI China Index. Obejmuje głównie firmy w sektorze usługowym (32%), komunikacji (19,37%) oraz finansach (14%). Emitent ETF posiada akcje ponad 600 spółek, spośród których zdecydowanie największy udział stanowią dwa podmioty: TencentAlibaba. W tak szerokim portfolio znajdują się również wszystkim znane marki jak Xiaomi, Baidu czy Bank of China. Jest to zdywersyfikowana ekspozycja na akcje dużych oraz średnich przedsiębiorstw dzięki czemu może być korzystna w długim terminie. MCHI jest najpopularniejszym ETF-em na Chiny.


iShares China Large-Cap ETF (FXI)

  • symbol: FXI 
  • emitent: Blackrock Financial Management 
  • opłaty roczne: 0,74%       
  • rok założenia: 2004   
  • notowane na giełdzie: Nyse Arca (USA)
  • broker u którego kupisz ten ETF: m.in. ExanteDIF Broker          
  • opis:      

Fundusz iShares China Large-Cap ETF (FXI) koncentruje się tylko i wyłącznie na 50 największych chińskich spółkach. Swoimi działaniami odwzorowuje indeks FTSE China 50 Index. Historyczne wyniki pokazują, że przynosi mniejszy zwrot z inwestycji (choć i tak dla większości inwestorów zadowalający) niż jego większy brat ETF o tickerze MCHI. Portfel FXI składa się z akcji o dużej kapitalizacji i opiera bardziej o finanse i niż nowoczesne spółki technologiczne i konsumenckie. Dla traderów krótkoterminowych, którzy cenią płynność i szybki zysk, FXI jest świetną opcją.


Global X MSCI China Consumer ETF (CHIQ)

  • symbol: CHIQ 
  • emitent: Mirae Asset Global Investments Co.,Ltd 
  • opłaty roczne: 0,65%       
  • rok założenia: 2009   
  • notowane na giełdzie: Nyse Arca (USA) 
  • broker u którego kupisz ten ETF: m.in. ExanteDIF Broker        
  • opis:       

Fundusz Global X MSCI China Consumer Disc ETF (CHIQ) inwestuje w spółki usługowe w Chinach o dużej i średniej kapitalizacji. Należą do niego takie firmy jak Meituan, Alibaba czy Pinduoduo. ETF śledzi indeks MSCI China Consumer Discretionary 10/50. Obejmuje zróżnicowane segmenty gospodarki, takie jak rynek e-commerce, hotele, restauracje, towary luksusowe czy samochody. Jest to duża zaleta funduszu, który pozwala zarabiać na bogacącej się chińskiej klasie średniej. 


Invesco Golden Dragon China ETF (PGJ)

  • symbol: PGJ
  • emitent: Invesco
  • opłaty roczne: 0,70% 
  • rok założenia: 2004 
  • notowane na giełdzie: NASDAQ (USA)
  • broker u którego kupisz ten ETF: m.in. ExanteDIF Broker      
  • opis:   

Fundusz Invesco Golden Dragon China ETF (PGJ) inwestuje co najmniej 90% swoich aktywów w papiery wartościowe spółek z terenu Chin. Co ciekawe znajdziemy też tu spółki notowane na giełdach w USA, ale czerpiące znaczną część swoich przychodów z Chin. PGJ radzi sobie całkiem nieźle z z ekspozycją na całą gospodarkę – wagi banków i energetyki nie są dominujące, a często pomijany sektor technologiczny otrzymuje tu znaczną ekspozycję.


Jak i gdzie można kupić ETF na rynek chiński? 

Wszystkie wyżej wymienione ETF-y znajdziesz u brokera oferującego amerykańskie ETF-y takiego jak Exante czy DIF Broker. Nie oznacza to jednak, że ETF-y na chiński rynek są dostępne tylko za Oceanem. Tam znajduje się największy wybór i największy wolumen obrotów. Chiny są jednak na tyle popularnym rynkiem, że kupno ETF-ów nie stanowi większego problemu.

Możesz to zrobić w kilku prostych krokach: 

Krok 1 – zdecyduj w który ETF zainwestujesz

Sprawdź dostępność wybranego funduszu w twoim domu maklerskim wpisując nazwę tickera w wyszukiwarce. Przefiltruj również dostępne instrumenty ETF przez słowo „China”. Gdy już będziesz „mieć coś na oku” sprawdź jaki indeks śledzi dany ETF i jakie wyniki osiąga w porównaniu z benchmarkiem. Pozwoli ci to ocenić korelację funduszu z rynkiem chińskim. 

Krok 2 – przeanalizuj wyniki wybranego ETF

Zobacz, czy poziom kosztów jest na akceptowalnym poziomie. Oznacza to około 0,5% – 0,7% kosztów zarządzania w perspektywie roku. Jeśli opłaty przewyższają te wartości to może wynikać z kosztów zabezpieczających funkcjonowanie dźwigni lub z wyższej prowizji brokera. 

Krok 3 – załóż konto u brokera

Jeśli dojdziesz do wniosku, że potrzebujesz dostępu do amerykańskich ETF-ów, sprawdź warunki a następnie założ nowe konto inwestycyjne. Zanim zaczniesz używać konta rzeczywistego możesz początkowo skorzystać z wersji demo, aby oswoić się z nową platformą.

Handel kontraktami CFD na rynek chiński

Alternatywą do ETF-ów mogą być kontrakty na różnice cenowe CFD. Może zdarzyć się, że przy próbie wyszukania ETF na Chiny u twojego brokera pojawi ci się w wynikach instrument CFD na ETF. Kontrakty CFD są instrumentami wykorzystującymi efekt dźwigni finansowej. Oznacza to, że do przeprowadzania transakcji wymagany jest tylko ułamek pełniej wartości transakcji. Dźwignia finansowa zwiększa ryzyko i może zwielokrotnić zarówno straty, jak i zysk.

Przykładowo w XTB możesz handlować instrumentem CFD, którego wartość bazuje na cenie rynkowej FXI ETF.

CFD na ETF FXI w domu maklerskim XTB
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Podejmując decyzje inwestycyjne, powinieneś kierować się własnym osądem.

Podsumowanie

ETF-y na rynek chiński w najbliższej dekadzie mogą przynieść duży zwrot z inwestycji dzięki błyskawicznie rozwijającej się gospodarce Chin. Czerwony smok jest liderem w nadwyżce handlowej i szacuje się, że w którymś momencie prześcignie USA w wyścigu o hegemonię na świecie. Czy inwestowanie w chińskie spółki to jedna z lepszych opcji na lokowanie oszczędności? Wszystko zależy od horyzontu czasowego. Jedno jest pewne – kupno ETF-ów na akcje chińskie to optymalna forma dywersyfikacji portfela aktywów o rynki wschodzące.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo