Jaki ETF na ropę naftową? Gdzie i jak najlepiej dokonać transakcji

Ropa naftowa to jeden z najpowszechniej wykorzystywanych surowców. Posiada najwięcej zastosowań spośród wszystkich paliw kopalnych. Jak inwestować w „czarne złoto”? Jedną z najlepszych metod jest bez wątpienia ETF na ropę naftową. W poniższym artykule znajdziesz opis najchętniej kupowanych funduszy ETF z Europy i USA. 

ETF na ropę naftową - krajobraz przemysłowy

Czym są ETF-y na ropę naftową?  

ETF, czyli exchange traded fund to nazwa funduszy pasywnie zarządzanych. Oznacza to, że skład portfela zmienia się bardzo rzadko. Dzięki temu można zaoszczędzić na opłatach związanych z funkcjonowaniem ETF. Dzięki dużej ekspozycji na dowolny segment rynku fundusze pasywne są dobrym rozwiązaniem dla inwestora, który chce stworzyć skuteczną strategię. 

ETF-y na ropę, z reguły, odzwierciedlają cenę tego surowca na rynkach finansowych. Są silnie związane z paliwem, które jest szeroko wykorzystywane w transporcie samochodowym, lotniczym i wielu gałęziach przemysłu. Jest to surowiec, którego dostępność zmniejsza się z każdym dniem. Z technicznego punktu widzenia inwestowanie w ETF na ropę jest łatwe. Nie jesteś skazany tylko na amerykańskie ETF-y. Powszechnie dostępne są chociażby fundusze notowane na londyńskiej giełdzie.

W fundusze ETF zainwestujesz u brokerów:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.

DEGIRO

Holenderski broker, którego cechują bardzo niskie prowizje. Dostęp do 30 światowych giełd, w tym w USA, Japonii, Hongkongu czy Singapurze.

DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Najlepsze ETF-y na ropę naftową na rynku 

Poniżej zobaczysz najlepsze ETF-y śledzące cenę surowca lub dające ekspozycję na spółki działające w przemyśle naftowym. Oto ich krótka charakterystyka: 


United States Oil Fund (USO)

 • symbol: USO  
 • emitent: Concierge Technologies 
 • opłaty roczne: 0,79%  
 • rok założenia: 2006  
 • notowane na giełdzie: NYSE Arca (USA)
 • broker u którego kupisz ten ETF: m.in. Exante, DIF Broker   
 • opis:  

Amerykański fundusz USO śledzi cenę indeksu West Texas Intermediate Light Sweet Crude Oil (WTI). Jego konstrukcja wykorzystuje własności instrumentów pochodnych opartych na cenach ropy typu Crude, która jest wydobywana w USA. Jest to najlepszy jakościowo surowiec o dobrych parametrach gęstości i niskiej zawartości siarki. 


Energy Select Sector SPDR Fund (XLE)

Fundusz XLE jest oparty o udziały w największych amerykańskich firmach energetycznych. Skupiają one producentów ropy naftowej, gazu ziemnego, sprzętu do produkcji energii oraz usług w sektorze petrochemicznym. Preferuje spółki o dużej kapitalizacji, jednak żadna firma nie przekracza 25% udziału w wartości całego funduszu. 


WisdomTree WTI Crude Oil (CRUD)

 • symbol: CRUD 
 • emitent: WTC Commodity Securities LTD. 
 • opłaty roczne: 0,49% 
 • rok założenia: 2006  
 • notowane na giełdzie: London Stock Exchange (Wielka Brytania)
 • broker u którego kupisz ten ETF: m.in. XTB, mBank   
 • opis:  

Fundusz śledzi indeks Bloomberg WTI Crude Oil Multi-Tenor Excess Return Index. ETF wykorzystuje umowy swapowe w zobowiązaniach płatniczych wobec kontrahentów. Są one codziennie wyceniane i zabezpieczane przez środki na rachunkach The Bank of New York Mellon. 


WisdomTree Brent Crude Oil (BRNT)

 • symbol: BRNT  
 • emitent: WTC Commodity Securities LTD. 
 • opłaty roczne: 0,49%  
 • rok założenia: 2012  
 • notowane na giełdzie: London Stock Exchange (Wielka Brytania) 
 • broker u którego kupisz ten ETF: m.in. mBank
 • opis:  
   

Fundusz BRNT został stworzony, aby umożliwić inwestorom ekspozycję na ropę typu brent. Odwzorowuje działanie subindeksu  Bloomberg Brent Crude Subindex, który odzwierciedla zmiany kontraktów terminowych opartych na Brent Crude. 


Jak i gdzie kupić ETF na ropę naftową? 

Kupowanie funduszy ETF jest prostą operacją, wymaga wykonania kilku podstawowych kroków:   

Krok 1 – zdecyduj w który ETF zainwestujesz

Wybierz interesujący fundusz z listy emitowanych ETF-ów. Sprawdź jego notowania i wysokość rocznych opłat.  

Krok 2 – przeanalizuj wyniki wybranego ETF

Zobacz czy fundusz rzeczywiście spełnia twoje wymagania inwestycyjne i działa w oparciu o rynek ropy naftowej. Można to zrobić porównując wyniki ETF z wykresami ropy naftowej za wybrany okres. 

Krok 3 – znajdź brokera lub dom maklerski i kup ETF

Kup wybrany fundusz ETF z pomocą brokera, który posiada go w ofercie. Ropa naftowa jest najpopularniejszym surowcem, większość uznanych brokerów oferuje ETF-y na „czarne złoto”.

Czym są instrumenty CFD na ETF-y? 

Alternatywnym rozwiązaniem są CFD na ETF-y. Ich konstrukcja pozwala w pełni czerpać korzyści ze wzrostu lub spadku wartości ETF a jednocześnie pozwala inwestować ze znacznie większym kapitałem (za środki pożyczone od brokera). Pamiętaj, że rynek ropy naftowej rządzi się własnym prawem a kurs surowca zależy od wielu czynników takich jak decyzje polityczne, podaż – popyt, informacje medialne, dane, sentyment inwestorów itp. stąd dokonane transakcje mogą zakończyć zarówno zyskiem jak i stratą.

Instrumenty CFD są dostępne u większości brokerów Forex. Przykładowo w XTB kupisz instrument CFD, którego wartość bazuje na cenie rynkowej Energy Select Sector SPDR Fund ETF .

Kontrakt CFD na ropę w XTB
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 81% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Podejmując decyzje inwestycyjne, powinieneś kierować się własnym osądem.

Podsumowanie  

ETF na ropę naftową to świetna metoda na wykorzystanie wzrostów w przemyśle naftowym. Jej działanie opiera się na sile ETF-ów, które nie próbują wygrać z rynkiem, ale go naśladują. Fundusze pasywnie zarządzane charakteryzują się niskimi kosztami zarządzania i dużą dywersyfikacją, która ogranicza ryzyko.

 

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo