W połowie lipca 2016 roku w Turcji doszło do próby zamachu stanu. Wpłynęło to bardzo mocno na przecenę akcji tureckich spółek. Od tamtego czasu indeks potaniał jeszcze bardziej, jednak kraj przetrwał i wzmocnił swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Turcja ze względu na położenie jest kluczowym zwornikiem pomiędzy Azją, Europą oraz Afryką. Indeks giełdy w Ankarze wciąż jest bardzo atrakcyjnie wyceniany. Dla osób akceptujących podwyższone ryzyko inwestowanie na rynku tureckim jest szansą na wysoki zarobek.
W rynek turecki (m.in. poprzez fundusze ETF) zainwestujesz posiadając konto inwestycyjne tutaj:
Firma | Opis | Ocena | Rejestracja |
---|---|---|---|
XTBPolski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro. | XTB opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
DEGIROHolenderski broker, którego cechują bardzo niskie prowizje. Dostęp do 30 światowych giełd, w tym w USA, Japonii, Hongkongu czy Singapurze. | DEGIRO opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
EXANTEBroker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta. | Exante opinie i recenzja 2024 r. |
|
Czym są ETF-y na rynek turecki?
ETF-y replikujące indeks giełdy tureckiej to instrumenty o ogromnym potencjale inwestycyjnym. Są lepiej zarządzane niż fundusze aktywne a dzięki niskim kosztom obsługi pozwalają na wyższy poziom zysków.
Turcja jest uważana za kraj średniej wielkości, jednak tak naprawdę odgrywa znacznie ważniejszą rolę niż mogłoby się wydawać. Dzięki kontroli nad cieśniną Bosfor Turcy mogą wpływać na jeden z ważniejszych kanałów komunikacyjnych na świecie. Są uważani za mocarstwo regionalne z silną armią i od dawna należą do NATO, zabezpieczając jej wschodnią flankę. Dzięki młodej i dynamicznej populacji Turcja należy do najszybciej rozwijających się krajów na świecie. Posiada niski poziom długu publicznego. Jest beneficjentem szlaków handlowych prowadzących z Europy na Bliski Wschód oraz z północy na południe.
Dodatkową zaletą są bardzo tanie akcje tureckich spółek, które są atrakcyjnie wyceniane ze względu na niski poziom współczynników CAPE oraz P/BV. Turcja należy do liderów grupy krajów rozwijających się, czyli emerging markets.
Najlepsze ETF-y na rynek turecki
Emitentem najbardziej uznanych ETF-ów na Turcję jest finansowy gigant, firma BlackRock. Wypuściła ona ETF o tej samej nazwie iShares MSCI Turkey w dwóch wersjach: w wersji UCITS (fundusz dedykowany na rynek europejski) o tickerze ITKY oraz w wersji globalnej (fundusz dedykowany głównie na rynek amerykański) o tickerze TUR.
Na giełdach możesz również nabyć jednostki ETF-ów, które mają częściową ekspozycję na rynek turecki.
iShares MSCI Turkey UCITS ETF (ITKY)
- symbol: ITKY
- emitent: BlackRock Asset Management Ireland Limited
- opłaty roczne: 0,74%
- rok założenia: 2006
- notowane na giełdzie: Deutsche Boerse Xetra (Niemcy), Euronext, Amsterdam (Holandia), London Stock Exchange, Borsa Italiana (Włochy)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. mBank, XTB
- opis:
Fundusz ITKY w wersji UCITS (zarejestrowany w Irlandii) to ETF dedykowany na rynek europejski. Naśladuje indeks MSCI Turkey Index. Posiada najwięcej udziałów w sektorach: przemysłowym (23%), finansowym (20%) oraz w spółkach produkujących surowce (20%). W portfolio funduszu znajduje się niewiele, bo tylko 11 największych tureckich firm, takich jak sieć sklepów BIM (BİM Birleşik Mağazalar A.Ş) , producent stali Erdemir czy holding Koç Group. Jest to fundusz o dużej zmienności, który jest jednym z niewielu alokujących kapitał bezpośrednio w Turcji.
iShares MSCI Turkey ETF (TUR)
- symbol: TUR
- emitent: Blackrock Financial Management
- opłaty roczne: 0,59%
- rok założenia: 2008
- notowane na giełdzie: NASDAQ (USA)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. Exante, DIF Broker
- opis:
Fundusz TUR to amerykański odpowiednik wyżej opisanego produktu. Bazuje na indeksie MSCI Turkey IMI 25/50 Index . Pozyskany kapitał inwestuje w akcje 50 tureckich przedsiębiorstw takich jak Akbank, Bim Birlesik Magazalar, Turkiye Garanti Bankasi, Turkcell itd. Jednostki funduszu notowane są blisko historycznych dołków, co dla wielu jawi się jako okazja inwestycyjna.
First Trust Markets Small Cap AlphaDEX ETF (FEMS)
- symbol: FEMS
- emitent: First Trust
- opłaty roczne: 0,80%
- rok założenia: 2012
- notowane na giełdzie: NASDAQ (USA)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. Exante, DIF Broker
- opis:
Fundusz FEMS daje tylko częściową ekspozycję na Turcję. Inwestuje przede wszystkim w branżę surowcową (18,12%), nowe technologie i IT (17,60%) oraz przemysł (14,44%) i usługi (11,68%). Jest zdywersyfikowanym portfelem aktywów, które posiadają szeroką ekspozycję na rynki wschodzące. Dzięki dużemu zrównoważeniu inwestor nie powinien obawiać się dużych wahań indeksu. ETF posiada duży udział akcji tureckich (ponad 10%) oraz spółek z Tajwanu, Chin oraz Brazylii.
Jak i gdzie można kupić ETF na rynek turecki?
Kupowanie ETF-ów to operacja, którą można zrealizować w prosty sposób. Wystarczy wykorzystać wskazówki z poniższej instrukcji:
Krok 1 – zdecyduj w który ETF zainwestujesz
Zobacz, czy możesz dostać wybrany fundusz na twojej platformie brokerskiej. Dużego wyboru nie masz – to bardziej decyzja czy stawiasz na fundusz zarejestrowany w Irlandii (ITKY) czy w Stanach Zjednoczonych (TUR). Pod rozwagę musisz wziąć czy koncentrujesz się na węższym czy szerszym zakresie ilości spółek giełdowych w Turcji.
Krok 2 – przeanalizuj wyniki wybranego ETF
Porównaj wyniki ETF-a z indeksem giełdy tureckiej, który dany fundusz odwzorowuje. Różnica w kosztach pomiędzy funduszami jest niewielka i nie będzie miała dużego wpływu na wynik końcowy.
Krok 3 – znajdź brokera lub dom maklerski i kup ETF
Wpisz nazwę funduszu w listę instrumentów na platformie brokerskiej. Możesz też wpisać jego symbol w przeglądarce. Jeśli twój dom maklerski nie oferuje ETF-ów z giełd zagranicznych, załóż nowy rachunek inwestycyjny u wybranego brokera.
A może CFD na ETF …
Inną popularną, oprócz funduszy inwestycyjnych ETF, opcją handlu dostępną na rynku są kontrakty na różnice kursowe CFD. Podczas gdy pasywny fundusz ETF zazwyczaj śledzi indeks bazowy i jest ogólnie uważany za produkt o niskim poziomie ryzyka, to kontrakt na różnice kursowe CFD jest produktem „z drugiego bieguna”, o dość wysokim ryzyku.
Mechanizm dźwigni finansowej umożliwia ci pożyczenie większej kwoty na transakcje zwiększając tym samym potencjalne zyski lub straty.
Innymi słowy, jeśli chciałbyś spróbować krótkoterminowej spekulacji na wyżej omawianych instrumentach, możesz użyć lewarowanego produktu jakim jest CFD na ETF-y.
Przykładowo w domu maklerskim XTB możesz handlować instrumentem CFD, którego wartość bazuje na cenie rynkowej iShares MSCI Turkey ETF (TUR).
Podsumowanie
ETF-y na rynek turecki to doskonały sposób ekspozycji na dynamicznie rozwijający się kraj bogaty w surowce i posiadający strategiczne położenie. Przez ostatnie lata inwestowanie w tureckie aktywa nie przynosiło spodziewanych efektów. Tym samym Turcja jest obecnie jednym z liderów na najtańszych rynkach akcji na świecie z dużym potencjałem do wzrostu.
Musisz pamiętać jednak, że inwestowanie zawsze jest związane z ryzykiem. Niezależnie od przedmiotu inwestycji – czy są to ETF-y, akcje, obligacje, nieruchomości – zawsze istnieje ryzyko straty. Im większy możliwy zysk, tym większe ryzyko.