Gospodarki krajów Azji południowo – wschodniej radzą sobie ostatnio dużo lepiej niż Europa i Stany Zjednoczone. Kraje dalekiego wschodu poradziły sobie szybciej z pandemią i rozwijają się w dynamicznym tempie. Inwestycja w ETF-y na rynki azjatyckie może okazać się najlepszą decyzją w niedługiej przyszłości. Jakie ETF-y są najczęściej kupowane? Gdzie kupić jednostki funduszu? Wybór jest naprawdę szeroki, w poniższym artykule znajdziesz przykłady 3 topowych ETF-ów z długą historią na rynku.
W rynek azjatycki (m.in. poprzez fundusze ETF) zainwestujesz posiadając konto tutaj:
Firma | Opis | Ocena | Rejestracja |
---|---|---|---|
XTBPolski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro. | XTB opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
DEGIROHolenderski broker, którego cechują bardzo niskie prowizje. Dostęp do 30 światowych giełd, w tym w USA, Japonii, Hongkongu czy Singapurze. | DEGIRO opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
EXANTEBroker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta. | Exante opinie i recenzja 2024 r. |
|
Czym są rynki azjatyckie i dlaczego warto tam inwestować?
Rynki azjatyckie skupiają grupę krajów takich jak Singapur, Hong Kong, Malezja, Indonezja, Chiny czy Japonia. W poprzednich dekadach część z tych krajów określano mianem “tygrysów azjatyckich” z powodu dynamicznego rozwoju gospodarczego. Wkrótce ta sytuacja może się powtórzyć. Pod koniec roku 2020 grupa 15 krajów z Azji południowo – wschodniej i Australii podpisało umowę o wolnym handlu. Kraje te skupiają około 30% światowej populacji, z czego większość to młode społeczeństwa, które są szybko się bogacą. Sprzyja im demografia, ale także brak biurokracji, jaką można spotykać w rozwiniętych krajach zachodu.
Najlepsze ETF-y na rynki azjatyckie
Popularność funduszy inwestujących w rynki dalekiego wschodu dopiero się rozpoczyna. Dlatego warto przyjrzeć się ETF-om skupiającym udziały w najlepszych firmach z Azji. Poniżej przedstawiono najbardziej perspektywiczne fundusze pasywne, notowane na giełdzie.
SPDR S&P Emerging Asia Pacific ETF (GMF)
- symbol: GMF
- emitent: State Street
- opłaty roczne: 0,49%
- rok założenia: 2007
- notowane na giełdzie: NYSE Arca (USA)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. Exante, DIF Broker
- opis:
Fundusz GMF jest przede wszystkim skoncentrowany na spółkach z Chin (46%), Tajwanu (18,7%) oraz Indii (15,8%) i Hong Kongu (11%). ETF posiada silną ekspozycję na eksport kraju rosnącej klasy średniej i dynamicznie rozwijającego się społeczeństwa chińskiego. Ponad 23% aktywów GMF to olbrzymie konglomeraty, takie jak Alibaba, Tencent oraz Taiwan Semiconductor Manufacturing.
Jeśli interesuje cię inwestowanie w ETF-y z ekspozycją tylko i wyłącznie na Chiny rozważ takie fundusze jak: iShares MSCI China ETF (MCHI), iShares China Large-Cap ETF (FXI), Global X MSCI China Consumer ETF (CHIQ).
iShares MSCI Japan ETF (EWJ)
- symbol: EWJ
- emitent: Black Rock
- opłaty roczne: 0,51%
- rok założenia: 1996
- notowane na giełdzie: NYSE Arca, NASDAQ (USA)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. Exante, DIF Broker
- opis:
Fundusz EWJ oferuje ekspozycję na 270 japońskich spółek o dużej kapitalizacji. ETF jest dobrze zdywersyfikowany, posiada sporo indywidualnych akcji i unika zbyt dużej koncentracji na pojedynczych sektorach. Fundusz pasywnie inwestuje w znane wszystkim spółki takie jak Toyota, Sony, Mitsubishi, Nintendo, Hitachi, Honda itd.
Vanguard FTSE Pacific ETF (VPL)
- symbol: VPL
- emitent: Vanguard
- opłaty roczne: 0,53%
- rok założenia: 2005
- notowane na giełdzie: NYSE Arca (USA)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. Exante, DIF Broker
- opis:
Fundusz VPL skupia ponad 2 tysiące spółek z Korei Południowej, Hong Kongu, Singapuru, ale także Australii i Nowej Zelandii. Około 16% aktywów ETF-u to największe firmy, do których zalicza się Samsung, Sony czy Toyota. Fundusz jest najbardziej skoncentrowany na branży finansowej i przemysłowej (około 20% udziałów w ogólnej puli funduszu).
Jak i gdzie kupić ETF na rynki azjatyckie?
Inwestycja w ETF-y to bardzo prosta i przystępna operacja. Można ją wykonać w każdym miejscu, w którym jest dostęp do internetu:
Krok 1 – wybierz ETF, w który zainwestujesz
Wybierając fundusz należy sprawdź, czy jego skład rzeczywiście pasuje do twojej strategii. Wybór ETF-ów na Azję jest ogromny – są fundusze dedykowane poszczególnym rynkom, bez problemu znajdziesz ETF na Indie, ETF na Tajwan, ETF na Malezję, ETF na Koreę Południową, ETF na Indonezję, ETF na Hong Kong itd. Są też fundusze obejmujące wiele rynków lub koncentrujące się na danym sektorze.
Krok 2 – sprawdź historyczne wyniki wybranego funduszu
Jeśli ETF deklaruje, że śledzi konkretny indeks rynku azjatyckiego, wtedy sprawdź wyniki jak w rzeczywistości wygląda ta korelacja. Tylko wysoko skorelowany fundusz daje gwarancję zainwestowania we właściwe aktywa.
Krok 3 – załóż konto u brokera i i kup ETF
Kup ETF wybierając go z listy funduszy lub wpisując skróconą nazwę funduszu w oknie przeglądarki na platformie inwestycyjnej. Twój dom maklerski nie ma w ofercie interesującego instrumentu? Rozważ założenie nowego konta inwestycyjnego u brokera.
Jednostki funduszu ETF kupujesz w ten sam sposób co akcje spółek.
Czym są instrumenty CFD na ETF-y? Gdzie można nimi handlować?
Jeśli już słyszałeś o kontraktach CFD to z pewnością w kontekście inwestowania w surowce, złoto czy akcje.
Okazuje się, że równie dobrze można handlować kontraktami CFD na ETF-y. Sprawdza się to głównie w przypadku amerykańskich ETF-ów, które są trudno dostępne dla polskiego inwestora.
Kontrakty CFD są atrakcyjnym sposobem inwestowania kapitału. Dzięki dźwigni finansowej możesz uzyskać w szybkim czasie wysoki zysk. Oczywiście, jeśli przewidzisz trend wzrostu lub spadku danego ETF. Możesz jednak sporo stracić, ponieważ z mechanizmem lewarowania wiąże się ponadprzeciętne ryzyko. Handlując kontraktami CFD MOŻESZ zarabiać zarówno w czasie bessy, jak i hossy.
Przykładowo w Domu Maklerskim XTB możesz handlować kontraktem CFD, którego wartość bazuje na cenie rynkowej iShares MSCI All Country Asia ex Japan ETF (AAXJ).
Podsumowanie
ETF-y na rynki azjatyckie już teraz zyskują na wartości. To kwestia czasu, gdy kraje dalekiego wschodu prześcigną przeregulowane gospodarki USA i Europy Zachodniej. Dla inwestora jest to szansa na zdywersyfikowanie swojego portfela. ETF-y i instrumenty CFD dają niepowtarzalną szansę na korzystanie z dynamicznie bogacących się gospodarek wschodu.