Rachunek maklerski dla firm – inwestowanie poprzez spółkę z o. o. i spółkę akcyjną

Domy maklerskie i brokerzy oferują możliwość otwarcia rachunku maklerskiego dla firm. Konto inwestycyjne na spółkę z o.o. nie jest jednak tak powszechne w użyciu jak w przypadku osoby fizycznej. Często wiąże się z koniecznością wpłaty wyższego depozytu. Osoby prawne mogą ponosić opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku. W innym przypadku przed rejestracją trzeba przeprowadzić bezpośrednią rozmowę z biurem maklerskim. Formalności i opłat jest więcej niż przy inwestowaniu indywidualnym.

Warto więc poznać odpowiedzi na pytania. Gdzie najkorzystniej założyć konto inwestycyjne dla swojej firmy? O czym trzeba pamiętać? Jakie dokumenty zgromadzić? W poniższym artykule znajdziesz przegląd ofert oraz możliwości w zakresie inwestowania poprzez firmę na giełdzie papierów wartościowych.

Formalności przy zakładaniu rachunku maklerskiego dla firm

W co warto inwestować nadwyżki finansowe firmy na giełdzie?

Celem istnienia każdego przedsiębiorstwa jest generowanie zysków. Jednym ze sposobów pomnażania kapitału może być inwestowanie na giełdzie. Osiągnięte w ten sposób zyski określane są operacjami kapitałowymi i rozliczane razem z innymi przychodami w ramach zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Nie należy się obawiać dodatkowych działań. Księgowość każdej firmy bez problemu poradzi sobie z tymi dodatkowymi operacjami.

W przypadku inwestycji na firmę nie można sobie jednak pozwolić na zbyt duże ryzyko, aby nie zachwiać równowagi przedsiębiorstwa. Warto skoncentrować swoje działania na bezpiecznym inwestowaniu z pewnym zyskiem. Jest wiele aktywów, które z dużym prawdopodobieństwem będą generować dodatkowy, pasywny przychód dla firmy. Warto przyjrzeć się bliżej inwestycjom w polskie spółki giełdowe, które regularnie od wielu lat wypłacają dywidendę, arystokratom dywidendowym z USA, ETF-om dywidendowym, REIT-om, które przepisami prawa zobligowane są do dzielenia się zyskiem. Wszystkie te aktywa spółka z o.o. może nabyć zakładając konto maklerskie u najlepszych na rynku brokerów takich jak XTB czy EXANTE.

Akcje spółek z całego świata kupisz tutaj:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Dokumenty potrzebne, aby otworzyć rachunek maklerski / brokerski dla firmy

Rachunek maklerski dla firm można otworzyć online lub podczas wizyty w banku. Należy mieć przygotowane dokumenty. Niezależnie od instytucji, w której zdecydujesz się założyć konto, zestaw niezbędnych dokumentów prawdopodobnie będzie identyczny. Potrzebujesz aktualnego potwierdzenia osobowości prawnej lub statusu firmy. W tym celu należy pobrać odpis rejestru sądowego aktualny KRS. Dokumenty te nie mogą być starsze niż 3 miesiące. Dodatkowo niezbędny jest do wglądu oryginał nadania numeru REGON, NIP oraz kod LEI.

Co to jest kod LEI?

W związku z Dyrektywą MiFID II od kilku lat istnieje obowiązek posiadania kodu LEI przez każdą firmę, która inwestuje na giełdzie. Dotyczy to zarówno osób prawnych jak i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Jest to rodzaj unikalnego kodu przypisanego do użytkownika giełdy. Kod ten można uzyskać w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Jego nadanie jest odpłatne, ale niezbędne do przeprowadzania transakcji na giełdzie.

Rachunek maklerski dla firm – przegląd ofert

Tak jak w przypadku konta indywidualnego kluczowym czynnikiem przy wyborze konta maklerskiego dla firmy będzie poziom kosztów: prowizja od każdej transakcji zakupu i sprzedaży akcji, opłaty za wpłatę i wypłatę środków, opłata za przechowywanie aktywów itd. Niebagatelne znaczenie będzie miała też oferta czyli dostęp do giełd. Warto zwrócić uwagę na inne czynniki takie jak dostęp do notowań, rodzaj platformy, narzędzia analityczne. Rachunek maklerski dla firm otworzysz m.in. w XTB, Exante, Bossa, BM Alior Banku, BM Pekao. Kilka wybranych ofert prezentujemy poniżej:


Rachunek brokerski dla firm w Alior Banku

Alior Bank oferuje rachunek brokerski dedykowany firmom, za otwarcie i prowadzenie którego nic nie zapłacisz. To spora zaleta. Aby go założyć musisz udać się do jednego z oddziałów Alior Banku, który świadczy usługi w zakresie działalności Biura Maklerskiego. Na dalszym etapie, składanie zleceń kupna-sprzedaży odbywa się już w bankowości elektronicznej. Prowizja od obrotu akcjami przez internet kształtuje się na poziomie od 0,38% do 0,29% za zlecenie w zależności od wysokości miesięcznego. Minimalna prowizja wynosi 3 zł.

Konto maklerskie zostanie zintegrowane z bankowym. Inwestor otrzyma również dostęp do specjalnych aplikacji ułatwiających trading.


Rachunek inwestycyjny dla firm w banku Pekao

Posiadając konto firmowe w banku Pekao S.A. możesz skorzystać z oferty Biura Maklerskiego Pekao. Pozwala to w jednym serwisie zarządzać finansami i inwestycjami. Ta zintegrowana oferta gwarantuje dostęp do bieżących informacji giełdowych i tysięcy instrumentów finansowych (w sumie 18 giełd). W ramach rachunku inwestycyjnego możesz samodzielnie inwestować lub wykorzystać predefiniowane rozwiązania do lokowania kapitału. Umowę możesz podpisać tylko w Punkcie Usług Maklerskich Pekao – wizyta w oddziale jest konieczna.


Zalety rachunku maklerskiego na firmę

Inwestor indywidualny z reguły nie zdaje sobie sprawy, iż inwestowanie na rynkach zagranicznych na własny rachunek narażone jest na ryzyko bardzo wysokiego podatku spadkowego. Jeśli inwestujesz długoterminowo w akcje amerykańskie z myślą o twoich dzieciach to warto zastanowić się czy nie lepiej robić to poprzez firmę. Jest to sposób na uniknięcie podatku spadkowego, który dla bliskich ci osób może być trudny do uregulowania. Proste i tanie dziedziczenie to jedna z ważniejszych korzyści firmowego rachunku maklerskiego.

Innych zalet nietrudno się domyślić. Lepsze zagospodarowanie firmowych rezerw i ochrona kapitału przed inflacją, dodatkowy pasywny przychód z akcji dywidendowych, dywersyfikacja działalności czy oszczędność czasu.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo