Cyfrowe aktywa wciąż oddziałują na wyobraźnię inwestorów na całym świecie. Od momentu powstania, rynek kryptowalut zdążył kilkuset krotnie urosnąć. Kryptowaluty są na tyle poważnym rynkiem, że zaczęły na nim inwestować znane instytucje finansowe oraz najwięksi gracze. Najwybitniejsi traderzy podążają z trendem zarabiając zarówno na wzrostach jak i na spadkach cen walut cyfrowych. Wykorzystują do tego narzędzie jakim jest kontrakt CFD na kryptowaluty.
Co to jest i jak działa kontrakt CFD na kryptowaluty?
Czym jest kontrakt CFD na kryptowaluty? Upraszczając, można powiedzieć, że jest to umowa z brokerem o przyszłą cenę kryptowaluty. Jedna strona zyskuje, druga traci. Zyskiem jest różnica w cenie danego instrumentu. Z tego tytułu bierze się nazwa: CFD to skrót od Contract For Difference, czyli kontrakt na różnicę.
Przykładowo, handlując kontraktem CFD na bitcoin, możesz wykupić kontrakt long (pozycja długa na wzrost ceny) lub short (pozycja krótka na spadek ceny). Jeśli dobrze przewidziałeś kierunek zmiany ceny bitcoina (BTC) zarabiasz odpowiednią kwotę. Jeśli źle – tracisz część kapitału. Okno zlecenia jest podobne do klasycznego kupowania rzeczywistych aktywów – na platformie brokerskiej widzisz przyciski „kup” i „sprzedaj” oraz dynamicznie zmieniające się wartości.
Oto przykład kontraktu CFD na platformie xStation, do której dostęp oferuje polski dom maklerski XTB:
Popularność kontraktów CFD na kryptowaluty bierze się również z możliwości stosowania dźwigni finansowej. Tak zwany lewar pozwala pomnożyć ekspozycję. Dzięki temu rozwiązaniu możesz szybciej zarobić lub stracić pieniądze.
Jakimi CFD na kryptowaluty handluje się najczęściej?
Kryptowaluty są niezwykle zmiennym aktywem, dzięki czemu stanowią obiekt spekulacji. CFD to instrument pochodny, który jest oparty na zmianach cen najpopularniejszych walut cyfrowych. Rozliczenie tego instrumentu, a więc i oszacowanie zysku z transakcji jest możliwe dzięki porównaniu ceny zamknięcia z ceną otwarcia danego kontraktu. Większość brokerów posiada w ofercie CFD na najbardziej znane i wykorzystywane kryptowaluty takie jak:
- Bitcoin
- Ethereum
- Litecoin
- Stellar
- Polkadot
- Ripple
- Cardano
Broker, wybierając krypto dla swoich klientów, kieruje się głównie popularnością projektu oraz jego płynnością na rynku. Firmy potrafią jednak też zaskoczyć ofertą. Oferta CFD na kryptowaluty stale się poszerza. Wśród mniej znanych aktywów cyfrowych w ofercie brokerów znaleźć też można takie projekty jak Avalanche, Binance Coin, Chainlink, EOS, Kusama, Moonbeam, Polygon, Tezos czy Uniswap.
Handel kontraktami CFD możesz realizować w parach krypto/waluta tradycyjna (np. BTC/USD) lub w parach krypto/krypto (np. ETH/BTC).
Jaką wielkość lewara dopuszczają brokerzy na rynku kryptowalut?
Lewarowanie to możliwość używania kapitału brokera do przeprowadzania transakcji. Pozwala to na osiąganie dużo większych efektów, niż w przypadku korzystania tylko z własnych pieniędzy. W przypadku CFD kryptowalut, europejscy brokerzy (np. XTB, TMS, Exante) zmuszeni są regulacjami do stosowania maksymalnej dźwigni w wysokości 1:2. Oznacza to konieczność posiadania tylko 50% kapitału, aby wziąć udział w transakcji o oczekiwanym wolumenie. Taka niska dźwignia wynika z wysokiej zmienności na rynku krypto – na rynkach nie ma bardziej ryzykownych aktywów od cyfrowych walut. Niektórzy brokerzy w ogóle rezygnują z możliwości lewarowania.
Na drugim biegunie są giełdy kryptowalut. Wiele z nich dopuszcza stosowanie wyższej dźwigni. Handel z wysokim lewarem na niezwykle zmiennym rynku wymaga zachowania dużego skupienia i poświęcenia uwagi.
Przykład handlu krypto z użyciem CFD
Na rynku Litecoina można zauważyć zwiększoną zmienność – jego cena jest pomiędzy 122 a 132 $ i widać wyraźnie, że występuje tu trend wzrostowy. Postanawiasz zająć pozycję długą na tym rynku. Kupujesz 200 kontraktów za 126 $, przeznaczając na ten cel 12 600 $ (wolumen transakcji łącznie z pożyczonym kapitałem wynosi 25 200 $). Czekasz, aż cena jednego Litecoina osiąga 140 $ i zamykasz pozycję.
Uzyskujesz na tym posunięciu 2 799 $. Ta kwota wynika z możliwości zastosowania mnożnika:
- wielkość zaangażowanego kapitału x wartość dźwigni x wzrost wartości Litecoina,
12 600 x 2 x 11,11% = 2 799 $ – zysk
Aby ten rachunek był w pełni uczciwy, trzeba od tej wartości odjąć koszty transakcyjne oraz wartość dodatkowych prowizji.
Czy warto handlować kontraktami CFD na kryptowaluty?
Istnieje kilka niezaprzeczalnych zalet kontraktów CFD na kryptowaluty. Po pierwsze nie trzeba ograniczać się tylko do hossy. Nawet jeśli cena bitcoina, ethereum i innych kryptowalut spada istnieje szansa na zarobek. Po drugie, szybciej można osiągnąć zamierzony efekt korzystając z dźwigni finansowej i zwiększonej wartości transakcji. Po trzecie, nie musisz się martwić w jaki sposób przechowywać Kyptowaluty – nie są ci potrzebne żadne portfele sprzętowe. Całkowicie omijasz problem przetrzymywania aktywów na giełdach kryptowalut.
Wadą oczywiście jest zwiększone ryzyko. Dźwignia działa w dwie strony. Jeśli przyjmiesz pozycję finansową w niewłaściwym kierunku znacznie szybciej uszczuplisz swój kapitał niż w przypadku standardowego handlu. Na handel CFD musisz też przeznaczyć znacznie więcej czasu niż w przypadku strategii hodl (kup i zapomnij na dłuższy czas).
Jak zacząć handel za pomocą CFD na kryptowalutach?
Handel CFD na kryptowalutach jest możliwy u większości polskich i europejskich brokerów. Wśród nich najbardziej wyróżniają się następujące firmy:
Firma | Opis | Ocena | Rejestracja |
---|---|---|---|
XTBPolski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro. | XTB opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
Oanda TMS BrokersPolski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu). | Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
EXANTEBroker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta. | Exante opinie i recenzja 2024 r. |
|
Ich oferta jest konsekwentnie wzbogacana o nowe kontrakty CFD na kryptowaluty, które można zawierać na wykorzystując sytuację rynkową. Oprócz wspomnianych wyżej pojedynczych kryptowalut, którymi możesz handlować w odniesieniu do dolara amerykańskiego brokerzy oferują też „zestawy kryptowalut” w metodzie CFD. Przykładowo, instrument o nazwie „Indeks 10 krypto” w ofercie brokera Plus500 obserwuje, mierzy i odwzorowuje wyniki dziesięciu najlepszych kryptowalut na rynku.
Podsumowanie
Podsumowując, kontrakt na różnice CFD na bitcoin to instrument lewarowany mający charakter umowy pomiędzy brokerem a inwestorem co do przyszłej ceny kryptowaluty, dający możliwość zajęcia pozycji długiej i krótkiej, bez konieczności posiadania rzeczywistego bitcoina w portfelu. Tym samym umożliwia on grę zarówno na wzrosty jak i na spadki wyceny BTC, dodatkowo przy wsparciu pożyczonego od brokera kapitału.
Kryptowaluty są i będą jeszcze długo aktywem budzącym najwięcej emocji wśród inwestorów. Media z uwielbieniem podchwytują historie o spektakularnych zarobkach i druzgocących porażkach fanów walut cyfrowych. Kontrakty CFD ze swoim mechanizmem dźwigni podsycają jeszcze i tak już rozgrzaną atmosferę wokół tych aktywów.
Technologia blockchain, która jest bazą tworzenia kryptowalut, będzie się niewątpliwie dalej rozwijać. Nowe kryptowaluty, kolejne tokeny użytkowe, będą kreować okazje inwestycyjne, na których mogą zarabiać zarówno poczatkujący j i doświadczeni traderzy.