Jak inwestować w ropę naftową w 2024? Poradnik dla początkujących, metody, informacje jak handlować

Ceny paliw zapewne co jakiś czas pojawiają się w twoich rozmowach. Zapewne zauważałeś wzrost cen paliwa na stacji, a i spadki potrafiły cię czasem pozytywnie zaskoczyć. W tym kontekście warto wiedzieć, że możliwe jest zarabianie zarówno na spadkach, jak i wzrostach cen ropy.

Inwestowanie w ropę dla początkujących - stacja paliw

Ropa naftowa – ważne dla inwestujących

Czarne złoto jest najważniejszym surowcem energetycznym. Ropa jest też najważniejszym składnikiem m.in. benzyny, olejów, asfaltów i syntetyków. Mimo, że wielu przewiduje zmierzch ery ropy naftowej, to nie wydaje się to bliską perspektywą. Do dziś rafinerie nie planują zmniejszenia produkcji, a infrastruktura (np. terminale naftowe) jest stale rozwijana.

Wskazuje się, że koniec aut spalinowych może być początkiem końca ropy naftowej. Jednak ropa naftowa odpowiada teraz nawet za 40% całej energii na świecie. Prawdopodobnym jest, że ropa naftowa będzie jeszcze długo ważnym surowcem. Należy pamiętać, że wartość ropy wynika z jej możliwości wykorzystania. Jednocześnie raz zużyta ropa nie może być wykorzystana ponownie.

Inwestor powinien rozróżniać rodzaje ropy. Brent, WTI oraz REBCO to trzy najważniejsze benchmarki cenowe, które są wyznacznikami dla instrumentów pochodnych. Ropa typu Brent jest wydobywana ze złóż zlokalizowanych pod dnem Morza Północnego i interesuje głównie europejskich inwestorów. Ropa WTI (West Texas Intermediate) to amerykański rodzaj ropy naftowej produkowanej w Teksasie, jest najpopularniejszym na świecie benchmarkiem dla cen ropy. Natomiast REBCO to skrót od Russian Export Blend Crude Oil, nazywana jest również jako Ural. Wszystkie te rodzaje różnią się nieznacznie składem chemicznym, a ceny są często podobne.

Co zmienia cenę ropy?

Pomijając truizm, że na cenę ropy wpływa podaż i popyt, ważnym czynnikiem zmian ceny są kwestie polityczne. Konflikty na Bliskim Wschodzie czy zmiany polityk handlowych OPEC sprawiają, że cena ropy jest bardzo podatna na jakiekolwiek informacje geopolityczne.

Niemniej ważnym czynnikiem jest też wykorzystanie prądu. Wskazuje się, że im bardziej ekstremalne niskie/wysokie temperatury, tym większe zapotrzebowanie na prąd. Oznacza to, że cena ropy w tych okresach powinna rosnąć.

Jak inwestować w ropę naftową? Poznaj najlepsze metody

Akcje spółek wydobywczych

Na polskiej giełdzie spółki, które są powiązane z ropą naftową to Orlen, Lotos, Mol, PGNiG, Serinus Energy. Należy mieć świadomość, że jednocześnie te spółki są odpowiedzialne za różne elementy cyklu życia ropy naftowej oraz swoją działalność opierają również na innych obszarach. Udziały w tych spółkach kupimy we wszystkich polskich domach maklerskich.

Największymi spółkami giełdowymi, które wydobywają ropę są amerykańskie Exxon MobilChevron, holenderski Shell, norweskie Equinor (dawniej Statoil), brytyjskie BP, oraz chiński PetroChina,. Tutaj również należy mieć świadomość, że nie tylko ropa naftowa wpływa na cenę akcji tych spółek. Akcje części z tych spółek kupimy u zagranicznych, ale też polskich maklerów. 

ETF na ropę naftową

Jednym z popularniejszych funduszy ETF, który umożliwia inwestowanie w ropę jest United States Oil Fund (USO). Najbardziej płynny na rynku ropy fundusz nie kupuje akcji spółek wydobywczych i przetwarzających ropę a jego wartość opiera się na cenie miesięcznych kontraktów terminowych. Robi tak natomiast Energy Select Sector SPDR Fund (XLE), który oferuje płynną ekspozycję na spółki amerykańskie z sektora energetycznego znajdujące się w s&p500. Oba te ETF-y na ropę są dostępne na giełdach amerykańskich i można je zakupić za pomocą zagranicznych brokerów (np. poprzez Exante).

Inwestowanie w ropę przez kontrakty na różnice cenowe CFD

Najczęściej sprzedawanym towarem w ramach instrumentów pochodnych jest właśnie ropa naftowa. Często realizowane są opcje kupna lub sprzedaży pozwalające uzyskiwać ponadprzeciętne wysokie stopy zwrotu na zmianie ceny (kontrakty CFD pozwalają zarabiać zarówna na wzroście jak i spadku ceny ropy). Jednocześnie wiążą się z wyższym ryzykiem utraty całego kapitału.

Należy mieć świadomość, że kontrakty zazwyczaj dotyczą 1000 baryłek, więc nawet przy wysokiej dźwigni finansowej, musimy mieć stosunkowo wysoki kapitał. Kontrakty CFD na ropę naftową znajdziesz u większości polskich i zagranicznych brokerów Forex.

Era ropy naftowej

Uważa się, że proces przejścia na inne źródła energii niż ropa naftowa będzie dłuższy niż postulują politycy i bardziej spokojny. Inwestorzy nie powinni obawiać się zakończenia wydobycia ropy.

Jednocześnie każdy musi wiedzieć, że cena ropy zależy też od kwestii politycznych. Państwa w ramach umów międzynarodowych mogą specjalnie ograniczać wydobycie, aby zwiększać cenę i odwrotnie. Inwestycja w ropę powinna być poprzedzona szczegółową analizą, która przede wszystkim uwzględni czas inwestycji.

Poradnik Inwestora
Logo