Inwestowanie w srebro w 2021 roku. Poradnik

Inwestować w srebro możesz na kilka sposobów: fizyczny zakup tego metalu szlachetnego, poprzez bezpośrednie nabycie akcji spółek wydobywających srebro, poprzez ETF odwzorowujący kurs srebra, czy poprzez kontrakty na różnice cenowe CFD. Wybór metody zależy od twoich preferencji i horyzontu czasowego. Sprawdźmy czy warto inwestować w srebro i jak to najlepiej zrobić.

Srebro – co trzeba wiedzieć o tym metalu szlachetnym

Srebro jest pierwiastkiem chemicznym, potrzeba niemal 1 000 stopni Celsjusza, żeby je stopić, cechuje się bardzo wysoką przewodnością elektryczną oraz termiczną (najlepszą ze wszystkich metali), przez co ma często zastosowanie w przemyśle. Natomiast uwagę medycznych przedsiębiorstw zawdzięcza swojej antyseptyczności. Dzięki pięknemu wyglądowi bardzo dobrze sprawdza się w przemyśle jubilerskim. Na tym wyliczania jednak nie można zakończyć, bowiem srebro jest też bardzo cenionym kruszcem inwestycyjnym trzymającym wartość pieniądza.

Srebro inwestycyjne

Srebro inwestycyjne w fizycznej formie dostępne jest w kilku wariantach, do zdecydowanie najpopularniejszych należą srebrne monety oraz srebrne sztabki.

Monety ze srebra

Najpopularniejszą wagą monet srebrnych jest jedna uncja, czyli około 28,3 grama. Takie monety są dość duże, zdecydowanie większe niż jakakolwiek moneta, którą posługują się europejskie kraje. Dzięki temu, że bite są przez różne mennice, oraz posiadają bardzo zróżnicowane awersy i rewersy stanowią także nie lada gratkę dla fanów numizmatyki i kolekcjonerów monet. Z tego też powodu ceny jednouncjowych monet srebrnych kształtują się na bardzo różnym poziomie. Zdecydowanie największym plusem srebrnych monet jest ich łatwa zbywalność.

Srebrne sztabki

Sztabki ze srebra cieszą się mniejszą popularnością, ze względu na to, że nie wszystkich inwestorów na nie stać, oraz na to, że płynność sztabki jest znacznie mniejsza niż monety. Sztabka jest też mało wygodna do posiadania jej przy sobie, a niejednokrotnie okazuje się też droższa, niż moneta po przeliczeniu ceny za 1 gram. Sztabki są jednak dobrą alternatywą dla osób, które chcą ulokować w tym kruszcu wyższe kwoty oraz posiadają bezpieczne miejsce na ich przechowywanie.

Srebrny złom

Jest to potoczne określenie na srebro z tak zwanej drugiej ręki. Mogą to być na przykład srebrne łańcuszki, sztućce, pierścionki czy inne ozdoby, które był używane przez jakiś czas i trafiają do skupu w formie przedmiotów używanych. Teoretycznie srebro to srebro, jednak cena za gram srebrnego złomu będzie zdecydowanie niższa, niż srebra z mennicy.

Czy warto inwestować w srebro?

Istnieje wiele czynników przemawiających za tym, że tak. Srebro posiada dość ugruntowaną pozycję na rynku nie tylko metali szlachetnych ale ogólnie inwestycyjnym. Jest to aktywo dość płynne, trzymające wartość, posiadające zastosowanie w wielu branżach oraz ograniczone ilościowo. Oczywiście srebro, jak i każde inne aktywo należy potraktować jako część swojego portfela inwestycyjnego, w żadnym przypadku nie jako całość. Dywersyfikacja to niezwykle ważna zasada każdego inwestora.

Srebro to przede wszystkim aktywo świetne do zakupu tuż przed kryzysem czy dużym krachem. Kruszce uchodzą za aktywa trzymające wartość i tym samym zainteresowanie nimi wzrasta w niesprzyjających warunkach na popularniejszych rynkach. Jest to też dobra forma przetrzymania pieniędzy, których w najbliższym czasie nie będziemy potrzebować i mogą sobie spokojnie w bezpiecznym miejscu czekać na czarną godzinę będąc naszą poduszką finansową, odporną na inflację czy zamrożenie konta bankowego.

Srebro czy złoto? W co lepiej inwestować?

Srebro od złota w ujęciu inwestycyjnym różni się przede wszystkim ceną. Można przyjąć też, że złoto z uwagi na większą popularność posiada bardziej dynamiczny kurs, który w kryzysowych przypadkach może wzrosnąć szybciej niż kurs ceny srebra. Można przyjąć, że inwestycja w srebro będzie odpowiedniejsza dla osób dysponujących niewielkimi budżetami lub dopiero testujących rynki kruszców. Żeby inwestować w złoto, trzeba posiadać już pewien określony kapitał. Co ciekawe, srebro w porównaniu do złota jest niezwykle rzadko podrabiane ze względu na nieopłacalność takiego występku.

Gdzie i jak kupić srebro?

Kupując srebro w formie fizycznej powinieneś zachować wzmożoną uwagę. Szczególnie jeśli przeznacz na tę inwestycję spore kwoty. Najtaniej srebro kupisz w internecie na aukcjach internetowych, ale z oczywistych względów ryzyko jest większe niż zakup w mennicy. Najgorszym wyjściem byłby zakup srebra od trefnego sprzedawcy, który wcisnąłby nam podróbkę lub nie dostarczył produktu wcale. Warto przy większych zakupach pomyśleć o płatności po odbiorze towaru.

Poza ostrożnością i sprawdzeniem renomy sprzedającego użytkownika, renomy sklepu czy mennicy warto jest porównać ceny, uwzględniając tak oczywiste aspekty jak waga, cena, stop, to czy srebro będzie nowe czy z drugiej ręki oraz pochodzenie, ale także mniej oczywiste parametry jak czas dostawy, ponieważ ten może wahać się od kilku do kilkudziesięciu dni.

Do nabycia srebra w formie papierowej będziesz potrzebować rachunek maklerski (akcje spółek wydobywających srebro, ETF-y) lub rachunek brokerski (kontrakty na różnice cenowe srebra). W tych przypadkach, z reguły nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo transakcji.

[Total: 15 Average: 4,4]
Poradnik Inwestora - jak zacząć inwestować i pomnażać swój kapitał
Logo