Inwestowanie w srebro w 2024 roku. Poradnik

Inwestycja w srebro może być realizowana na kilka sposobów: fizyczny zakup sztabek lub monet bulionowych wytworzonych z tego metalu szlachetnego, nabycie akcji spółek wydobywających srebro, poprzez fundusz ETF odwzorowujący kurs srebra lub handel kontraktami na różnice cenowe CFD. Wybór metody zależy od twoich preferencji i horyzontu czasowego. Sprawdźmy czy warto inwestować w srebro i jak to najlepiej zrobić.

Inwestycja w srebro - monety bulionowe

Srebro – co trzeba wiedzieć o tym metalu szlachetnym

Srebro jest pierwiastkiem chemicznym, potrzeba niemal 1 000 stopni Celsjusza, żeby je stopić, cechuje się bardzo wysoką przewodnością elektryczną oraz termiczną (najlepszą ze wszystkich metali), przez co ma często zastosowanie w przemyśle. Natomiast uwagę medycznych przedsiębiorstw zawdzięcza swojej antyseptyczności. Dzięki pięknemu wyglądowi bardzo dobrze sprawdza się w przemyśle jubilerskim. Na tym wyliczania jednak nie można zakończyć, bowiem srebro jest też bardzo cenionym kruszcem inwestycyjnym.

Zanim zdecydujesz się kupić srebro odpowiedz sobie najpierw na pytanie jaki jest cel twojej inwestycji. Od tego zależeć będzie wybór metody. Jeśli traktujesz srebro jako zabezpieczenie na wypadek wojny czy kryzysu gospodarczego to najlepszą postacią będą srebrne sztabki i monety. Natomiast jeśli głównie zależy ci na spekulacji i chcesz wykorzystać zmienność cen to lepsze będą akcje spółek oraz kontrakty CFD. Inwestowanie długoterminowe w oparciu o srebrny kruszec najbardziej opłacalne może okazać się gdy kupisz jednostki funduszu ETF.

Srebro inwestycyjne – forma fizyczna

Srebro inwestycyjne w fizycznej formie dostępne jest w kilku wariantach, do zdecydowanie najpopularniejszych należą srebrne monety oraz srebrne sztabki.

Srebrne monety bulionowe

Najpopularniejszą wagą monet srebrnych jest jedna uncja, czyli około 28,3 grama. Takie monety są dość duże, zdecydowanie większe niż jakakolwiek moneta, którą posługują się europejskie kraje. Dzięki temu, że bite są przez różne mennice, oraz posiadają bardzo zróżnicowane awersy i rewersy stanowią także nie lada gratkę dla kolekcjonerów monet. Z tego też powodu ceny jednouncjowych monet srebrnych kształtują się na bardzo różnym poziomie. Zdecydowanie największym plusem srebrnych monet jest ich łatwa zbywalność.

Kupując srebrne monety najrozsądniej jest wybrać te najpopularniejsze. Rozpoznawalne monety są najbardziej płynne. Należą do nich przede wszystkim:

  • Amerykański Orzeł
  • Australijski Kangur
  • Wiedeńscy filharmonicy
  • Kanadyjski Liść Klonowy
  • Krugerrand

Srebrne sztabki

Sztabki ze srebra cieszą się mniejszą popularnością, ze względu na to, że płynność sztabki jest bardziej ograniczona niż monety. Sztabki są jednak dobrą alternatywą dla osób, które chcą ulokować w tym kruszcu wyższe kwoty oraz posiadają bezpieczne miejsce na ich przechowywanie.

Podobnie jak w przypadku monet, znaczenie ma nie tylko sam metal ale też to kto go wyprodukował. Sztabki uznanych producentów łatwiej później odsprzedać. Firmy liczące się na rynku to Umicore, Heraeus, Valcambi, PAMP, Royal Canadian Mint.

srebrne sztabki valcambi

Srebrny złom

Jest to potoczne określenie na srebro z tak zwanej drugiej ręki. Mogą to być na przykład srebrne łańcuszki, sztućce, pierścionki czy inne ozdoby, które był używane przez jakiś czas i trafiają do skupu w formie przedmiotów używanych. Teoretycznie srebro to srebro, jednak cena za gram srebrnego złomu będzie zdecydowanie niższa, niż srebra z mennicy.

Srebro inwestycyjne: akcje, ETFy, kontrakty CFD

Oprócz srebra w formie fizycznej masz też wiele innych możliwości inwestowania w ten kruszec. Zarabianie na srebrze poprzez akcje spółek, fundusze ETF, czy handel kontraktami CFD może być łatwiejsze w realizacji i znacznie szybsze. Potrzebujesz jedynie założyć  rachunek maklerski, który umożliwi ci dokonywanie transakcji na rynku.

Akcje spółek wydobywających srebro

Daleko nie trzeba szukać. Polska spółka KGHM jest jednym z największych producentów srebra na świecie. To lider w zakresie wydobycia i przetwórstwa tego metalu. Akcje KGHM są wyjątkowo łatwo dostępne, kupisz je praktycznie w każdym domu maklerskim. Musisz jedynie pamiętać, że inwestycja w srebro w poprzez spółki wydobywcze nie jest jednokierunkowa – producenci w zakresie swojej działalności mają wiele surowców, które sumarycznie ujmując wpływają na wycenę akcji. Tak jest właśnie chociażby z KGHM – około 12% przychodów KGHM pochodzi ze sprzedaży srebra. Nieporównywalnie większy udział ma w strukturze dochodów tej spółki ma miedź.

Warto jednak przyjrzeć się spółkom z sektora srebra, gdyż kupione i sprzedane w odpowiednim momencie akcje przynieść mogą większy zarobek niż fizyczne srebro. Inni ważni producenci na rynku srebra to:

  • Fresnillo (FRES) – meksykańska spółka notowana na giełdzie w Londynie. Największy na świecie producent srebra i drugi pod względem wielkości wydobywca złota na świecie. 
  • Pan American Silver Corporation (PAAS) – kanadyjska firma wydobywcza zajmująca się produkcją srebra, złota, cynku, ołowiu i miedzi. Akcje do kupienia na giełdzie NASDAQ w USA.
  • Hochschild Mining (HOC) – czołowy brytyjski producent złota i srebra z ponad 50-letnią historią. Koncentruje swoje działania w Peru w Ameryce Południowej. Akcje bezproblemowo kupisz na londyńskim parkiecie.

Akcje spółek wydobywających srebro kupisz tutaj:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

ETFy na srebro

Jako inwestor indywidualny możesz też uzyskać pośrednią ekspozycję na cenę kruszcu poprzez ETF-y na srebro. ETF na srebro to fundusz, którego celem jest śledzenie ceny tego metalu szlachetnego. Jednostki ETF kupujesz podobnie jak akcje spółek – określasz ich ilość i cenę na platformie transakcyjnej w wybranym domu maklerskim. Obecnie na GPW nie jest notowany żaden fundusz ETF na srebro. Ze względu na ten fakt, jeśli jesteś zainteresowany tym aktywem będziesz musiał sięgnąć po ofertę z europejskich lub światowych giełd. Instrumenty te, ze względu na niskie koszty operacyjne stają się coraz popularniejsze w naszym kraju. Założenie konta inwestycyjnego w XTB, DEGIRO czy EXANTE pozwoli ci zainwestować w te interesujące instrumenty finansowe.

CFD na srebro

Handlując kontraktem CFD na srebro, nie stajesz się właścicielem instrumentu, ale możesz czerpać korzyści ze zmian jego wartości. Decydując się na tę metodę możesz nawet zarabiać na spadkach ceny srebra. CFD w swojej konstrukcji pozwala obstawić ci kierunek zmiany ceny: zajmując pozycję krótką wierzysz, że cena srebra spadnie, kupując kontrakt z pozycją długą liczysz na wzrost notowań. Jeśli twoja prognoza się sprawdzi – zarabiasz, jeśli nie – tracisz. Kontrakty CFD stały się popularne dzięki mechanizmowi dźwigni finansowej. Lewar pozwala ci otwierać transakcje o wyższym wolumenie niż wynosi wartość twojego depozytu. W ten sposób nie posiadając pieniędzy możesz zwielokrotnić swoje zyski (ale też pogłębić straty).

Czy warto inwestować w srebro?

Istnieje wiele czynników przemawiających za tym, że tak. Srebro posiada dość ugruntowaną pozycję na rynku nie tylko metali szlachetnych ale ogólnie inwestycyjnym. Jest to aktywo dość płynne, trzymające wartość, posiadające zastosowanie w wielu branżach oraz ograniczone ilościowo. Oczywiście srebro, jak i każde inne aktywo należy potraktować jako część swojego portfela inwestycyjnego, w żadnym przypadku nie jako całość. Dywersyfikacja to niezwykle ważna zasada każdego inwestora.

Srebro to przede wszystkim aktywo świetne do zakupu tuż przed kryzysem czy dużym krachem. Kruszce uchodzą za aktywa trzymające wartość i tym samym zainteresowanie nimi wzrasta w niesprzyjających warunkach na popularniejszych rynkach. Jest to też dobra forma przetrzymania pieniędzy, których w najbliższym czasie nie będziemy potrzebować i mogą sobie spokojnie w bezpiecznym miejscu czekać na czarną godzinę będąc naszą poduszką finansową, odporną na inflację czy zamrożenie konta bankowego.

Inwestycja w srebro lepsza niż w złoto? Co lepiej kupić?

Srebro od złota w ujęciu inwestycyjnym różni się przede wszystkim ceną. Można przyjąć też, że złoto z uwagi na większą popularność posiada bardziej dynamiczny kurs, który w kryzysowych przypadkach może wzrosnąć szybciej niż kurs ceny srebra. Można przyjąć, że inwestycja w srebro będzie odpowiedniejsza dla osób dysponujących niewielkimi budżetami lub dopiero testujących rynki kruszców. Żeby inwestować w złoto, trzeba posiadać już pewien określony kapitał. Co ciekawe, srebro w porównaniu do złota jest niezwykle rzadko podrabiane ze względu na nieopłacalność takiego występku.

Gdzie i jak kupić srebro?

Kupując srebro w formie fizycznej powinieneś zachować wzmożoną uwagę. Szczególnie jeśli przeznacz na tę inwestycję spore kwoty. Najtaniej srebro kupisz w internecie na aukcjach internetowych, ale z oczywistych względów ryzyko jest większe niż zakup w mennicy. Najgorszym wyjściem byłby zakup srebra od trefnego sprzedawcy, który wcisnąłby nam podróbkę lub nie dostarczył produktu wcale. Warto przy większych zakupach pomyśleć o płatności po odbiorze towaru.

Poza ostrożnością i sprawdzeniem renomy sprzedającego użytkownika, renomy sklepu czy mennicy warto jest porównać ceny, uwzględniając tak oczywiste aspekty jak waga, cena, stop, to czy srebro będzie nowe czy z drugiej ręki oraz pochodzenie, ale także mniej oczywiste parametry jak czas dostawy, ponieważ ten może wahać się od kilku do kilkudziesięciu dni.

Do nabycia srebra w formie papierowej będziesz potrzebować rachunek maklerski (akcje spółek wydobywających srebro, ETF-y) lub rachunek brokerski (kontrakty na różnice cenowe srebra). Przed założeniem konta u brokera warto spojrzeć na aktualny ranking kont maklerskich, gdyż poziom prowizji i opłat bywa zmienny. Odpowiednie warunki do inwestowania są równie ważne jak wybór aktywa.

Poradnik Inwestora
Logo