Miedź jest uważana za towar koniunkturalny – jego cena wzrasta, gdy gospodarka rośnie i spada, gdy gospodarka zwalnia. Ze względu na jego szerokie zastosowanie, niektórzy inwestorzy wykorzystują miedź do dywersyfikacji portfela. Miedź rośnie również, gdy inflacja przyspiesza, metal jest postrzegany także jako zabezpieczenie przed rosnącymi cenami. ETF-y na miedź są postrzegane natomiast jako najlepsza metoda inwestowania w ten surowiec. Z poniższego artykułu dowiesz się jakie fundusze z tej kategorii są najchętniej kupowane na rynku europejskim i amerykańskim.
W miedź (m.in. poprzez fundusze ETF) zainwestujesz tutaj:
Firma | Opis | Ocena | Rejestracja |
---|---|---|---|
XTBPolski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro. | XTB opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
DEGIROHolenderski broker, którego cechują bardzo niskie prowizje. Dostęp do 30 światowych giełd, w tym w USA, Japonii, Hongkongu czy Singapurze. | DEGIRO opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
EXANTEBroker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta. | Exante opinie i recenzja 2024 r. |
|
Czym są ETF-y na miedź?
ETF-y naśladujące cenę miedzi od dawna cieszą się popularnością wśród inwestorów. Fundusze pasywne zarządzane powoli zastępują tradycyjną formę inwestowania, jaką są fundusze aktywne. Osiągają dużo lepsze wyniki a poza tym są dużo tańsze w utrzymaniu.
ETF na miedź pomimo wzrostów wciąż ma duży potencjał. Metal ten, podobnie jak lit, nikiel, ma ogromne znaczenie w działalności gospodarczej. Odznacza się dużym przewodnictwem cieplnym, jest podstawowym surowcem w elektrotechnice i w instalacjach ciepłowniczych. Jest niezastąpiony w budownictwie, transporcie, elektronice oraz w wielu gałęziach przemysłu.
Miedź po angielsku to copper – szukając funduszu z ekspozycją na miedź wystarczy w wyszukiwarce swojego brokera wpisać „copper” aby znaleźć właściwe produkty inwestycyjne.
Najlepsze ETF-y na miedź na rynku
Poniżej znajdziesz wybrane ETF-y na miedź, charakteryzujące się dobrą ekspozycją na czerwony metal:
United States Copper Index Fund (CPER)
- symbol: CPER
- emitent: US Commodity Funds
- opłaty roczne: 1,08%
- rok założenia: 2011
- notowane na giełdzie: NYSE (USA)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. Exante, DIF Broker
- opis:
Fundusz CPER stara się odzwierciedlać indeks Summer Haven Copper Index, który jest zbiorem kontraktów terminowych na miedź. Zabezpieczeniem funduszu są trzymiesięczne bony skarbowe rządu USA. Wycena funduszu odbywa się raz w ciągu dnia. Oferuje on ekspozycję na towary bez korzystania z rachunku kontraktów terminowych i dostarcza codziennie dane o stanie portfela.
WisdomTree Copper (COPA)
- symbol: COPA, COPAP
- emitent: WisdomTree Commodity Securities Limited
- opłaty roczne: 0,49%
- rok założenia: 2006
- notowane na giełdzie: LSE (Wielka Brytania), Borsa Italiana (Włochy), TSX (Japonia), Euronext (Niderlandy), Xetra (Niemcy)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. mBank
- opis:
Fundusz COPA śledzi subindeks Bloomberg Copper, który opiera się na cenie rynkowej miedzi. ETF działa w modelu ETC, co oznacza, że jego udziały są tworzone i wykupywane na żądanie przez uprawnionych uczestników funduszu. COPA wykorzystuje w rozliczeniach instrumenty swapowe, które są zabezpieczone przez środki finansowe emitenta na osobnym rachunku powierniczym.
iPath Series B Bloomberg Copper Subindex Total Return ETN (JJC)
- symbol: JJC
- emitent: Barclays Capital Inc.
- opłaty roczne: 0,45%
- rok założenia: 2018
- notowane na giełdzie: NYSE Arca (USA)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. Exante, DIF Broker
- opis:
Fundusz JJC śledzi pojedynczy indeks na kontrakt terminowy oparty o cenę miedzi. Nie jest to bezpośrednia ekspozycja na fizyczny metal a na instrument pochodny. Zgodnie z modelem ETN co 2 miesiące JJC roluje kontrakty przed upływem terminu zapadalności. ETF posiada zabezpieczenie gotówkowe zainwestowane w bony skarbowe.
Jak i gdzie można kupić ETF-y na miedź
Inwestowanie w ETF-y jest możliwe za pośrednictwem profesjonalnego brokera lub domu maklerskiego. Można to zrobić dosłownie w ciągu kilku minut:
Krok 1 – zdecyduj w który ETF zainwestujesz
Znajdź i wybierz ETF na miedź korzystając z treści tego lub podobnych artykułów. Zdecyduj czy wolisz kupić jednostki ETF na europejskiej czy amerykańskiej giełdzie.
Krok 2 – przeanalizuj wyniki wybranego ETF
Sprawdź, czy wybrany ETF faktycznie odzwierciedla ceny rynkowe miedzi. Wystarczy porównać ostatnie wyniki funduszu z wykresami cen surowca z przeszłości. Warto spojrzeć na wysokość opłat – nie powinny być zbyt wysokie. Roczne koszty utrzymania wynoszą zazwyczaj 0,4% – 1% wartości funduszu. Większe opłaty mogą wynikać z lewarowania lub wyższej prowizji.
Krok 3 – znajdź brokera lub dom maklerski i kup ETF
Kup fundusz, wybierając go z okna przeglądarki twojego brokera, możesz wybrać nazwę lub symbol ETF. Cały proces jest zbliżony do zakupu akcji spółek. Realizacja zlecenia może nastąpić w ciągu kilku minut lub dłużej, zależy to od rodzaju złożonego zlecenia.
Instrumenty CFD na ETF
Handel ETF-ami wymaga zakupu obcych walut lub przewalutowania przez brokera. Przewalutowanie wiąże się z dodatkowymi kosztami inwestycji. Alternatywą mogą być kontrakty CFD na ETF-y, którymi można handlować u brokerów za złotówki. Nie wymagają wysokiego depozytu i pozwalają na stosowanie elastycznych strategii.
Kontrakty CFD umożliwiają inwestowanie poprzez wzrost lub spadek ceny miedzi a także pozwalają zwiększyć kwotę inwestycji dzięki dźwigni finansowej. Oczywiście jeśli twoje inwestycje nie będą trafione transakcja może się zakończyć stratą.
Podsumowanie
ETF na miedź pozwala wykorzystać koniunkturę na rynku metali przemysłowych. Dobrze zdywersyfikowany fundusz pasywny to korzystny sposób inwestowania w surowce. ETF-y śledzą cenę surowca lub posiadają udziały w firmach wydobywających miedź oraz zajmujących się przetapianiem i przetwórstwem tego metalu. Fundusz można kupić bezpośrednio u brokera lub w postaci kontraktów różnicowych CFD na ETF.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Podejmując decyzje inwestycyjne, powinieneś kierować się własnym osądem.