Exante opinie i recenzja 2024 r.

Logo brokera Exante

Uznany broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymasz 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta. Jeśli chcesz mieć możliwość bezpośredniego inwestowania w amerykańskie ETF-y musisz skorzystać z usług zagranicznego brokera. Czy Exante to dobry wybór? Jakie opinie o Exante mają polscy traderzy? Sprawdźmy.

  • W ofercie Exante znajdziesz kilkadziesiąt tysięcy oryginalnych amerykańskich ETF-ów
  • Sumarycznie będziesz mieć dostęp do 300 000 różnych instrumentów finansowych
  • Kupisz trudno dostępne akcje z rynków azjatyckich na giełdach w Singapurze, Hong Kongu czy Tokio

Opinie o Exante

Opinie o Exante są jednoznaczne – najwyższa jakość obsługi, pełen profesjonalizm i transparentność. Firma kieruje swoją ofertę do inwestorów zainteresowanych długoterminowym lokowaniem swoich oszczędności. Krytyczne opinie z reguły dotyczą konieczności wpłaty dość wysokiego depozytu co blokuje osoby nie dysponujące takim budżetem.

W poniższej recenzji opowiem jak wygląda oferta Exante, jak zacząć trading, jakich opłat możesz się spodziewać, których prowizji możesz uniknąć i w jaki sposób to zrobić.

Spis treści:

Exante broker – oferta. Czym można handlować

Exante to doświadczona firma brokerska funkcjonująca na rynku od 2011 roku. Po założeniu u nich konta i wpłacie depozytu otrzymujesz dostęp do 50 giełd z całego świata oraz do 300 tysięcy instrumentów finansowych.

Oprócz klasycznych akcji i funduszy ETF, w ofercie są także waluty, metale (złoto, srebro, pallad, platyna, miedź), obligacje , opcje, transakcje terminowe, fundusze hedgingowe. Wszystko to na rynkach w USA, Europie oraz Azji. Co ciekawe, będziesz potrzebował tylko jednego konta wielowalutowego. Jego główną cechą jest umożliwienie pracy z szeregiem instrumentów pochodnych za pośrednictwem własnej platformy transakcyjnej ATP EXANTE (Automated Trading Platform), która obsługuje wszystkie rynki handlowe.

  • firma zapewnia dostęp do niemal wszystkich rynków na świecie
  • na stronie brokera możesz otworzyć konto DEMO w dosłownie 15 sekund i zobaczyć, jak prawdziwe akcje i inne aktywa są kupowane i sprzedawane w czasie rzeczywistym, w realnych warunkach, ale za wirtualne pieniądze!
  • otrzymasz wsparcie od polskiego managera
Broker Exante - osobisty opiekun konta

Jak zacząć z brokerem Exante? Minimalny depozyt

Założenie konta brokerskiego nie jest skomplikowaną procedurą. Trwa zazwyczaj kilkanaście minut.

Należy wypełnić formularz rejestracyjny online, który jest wnioskiem o otwarcie rachunku. Następnie załączyć dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub zezwolenie na pobyt) oraz dokument potwierdzający adres zamieszkania (wyciąg z banku lub rachunek z ostatnich 6 miesięcy). Będziesz musiał również odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących twojego doświadczenia z rynkami finansowymi.

Exante-rejestracja-weryfikacja

Po weryfikacji, jeśli wszystko będzie w porządku, otrzymasz potwierdzenie otwarcia rachunku inwestycyjnego. Depozyt nie sprawia kłopotu, dokonuje się go za pomocą zwykłego przelewu bankowego. Minimalny kapitał potrzebny do otwarcia konta wynosi 10 000 euro lub równowartość tej kwoty. Przy uruchomieniu rachunku firmowego, poprzeczka jest zawieszona jeszcze wyżej, minimalny wkład to 50 000 euro.

Domyślną metodą wpłaty jest przelew bankowy, ale możliwe jest również zasilenie rachunku za pośrednictwem RevolutWise, Walutomat, Internetowy Kantor (po przedstawieniu dowodu posiadania konta na jednej z tych platform, którym może być potwierdzenie przelewu).

Gdy dokonasz przelewu i środki zostaną zaksięgowane na twoim rachunku, otrzymasz mailowe potwierdzenie i możesz zacząć inwestować.

Czy przewalutowanie to duży koszt?

Wpłaty możesz dokonać w złotówkach. Równie skutecznie zasilisz swoje w EUR, USD, GBP, CHF, CZK, RUB . Rachunek jest wielowalutowy i jednocześnie możesz mieć kilkanaście walut na rachunku. Nie tylko te wymienione powyżej – na platformie możesz dokonać konwersji również na JPY, HKD, AUD, NOK w zależności od planowanych inwestycji itd.

Przewalutowanie może odbywać się automatycznie lub manualnie. Początkowe ustawienia konta mają wyłączoną konwersję automatyczną, łatwo to zmienisz w ustawieniach.

Wymiana euro na dolary jest darmowa. Przy konwersji PLN/EUR lub PLN/USD Exante pobiera prowizję w wysokości 0,4%. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że opłata nie jest najniższa. Po zagłębieniu się w szczegóły, okazuje się, że waluty wymieniane są bezpośrednio na rynku walutowym i nie dodawany jest tam dodatkowy % przy spreadzie (jak to robią inne firmy). Finalnie, przewalutowanie wychodzi korzystniej niż w kantorach walutowych.

Prowizje od transakcji giełdowych

Exante nie pobiera opłat za prowadzenie konta oraz wpłatę środków. Prowizje brokera oparte są głównie o dokonywane przez inwestorów transakcje i różnią się w zależności od giełdy i rodzaju instrumentu finansowego.

Opłaty za handel na poszczególnych giełdach wyglądają następująco:

  • giełda USA (NYSE, NASDAQ) – 0,02 USD za akcję/ETF
  • główne giełdy w Europie (Euronext) – 0,05% za akcję/ETF
  • giełda w Londynie (London Stock Exchange) – 0,05% za akcję/ETF
  • giełda japońska (Tokyo Stock Exchange) – 0,1% za akcję/ETF
  • giełda chińska w Hong Kongu – 0,08% za akcję/ETF
  • giełda polska w Warszawie (GPW_ – 0,4% za akcję/ETF
  • pozostałe giełdy – opłaty wahają się od 0,02% do 0,4% za akcję/ETF

Rozkład prowizji jasno pokazuje, że Exante jest idealne dla osób pragnących inwestować w amerykańskie akcje i ETF-y (prowizja to tylko 2 centy od zakupionego aktywa). Nie jest natomiast najlepszym rozwiązaniem dla osób lokujących swój kapitał na warszawskiej GPW (jedna z najwyższych opłat w wysokości 0,4%). Opłaty za handel na trudno dostępnych giełdach w Hong Kongu, Szanghaju czy Johannesburgu są naprawdę niskie.

Warto zwrócić uwagę na jeden pozytywny aspekt. Exante nie pobiera tzw. minimalnej opłaty za zlecenie. Masz ochotę kupić jedną jednostkę amerykańskiego ETF – ok, zapłacisz 2 centy prowizji. Tak dobrze nie ma w ofertach konkurencyjnych brokerów – minimalna opłata np. w wysokości 15 USD w praktyce uniemożliwia drobne transakcje.

Opłaty, na które warto zwrócić uwagę

Jednorazowa opłata przy wypłacie środków to 30 euro (30 USD / 30 GBP lub równowartość). Wypłatę otrzymasz przelewem, zwykle w ciągu 3-5 dni roboczych.

Musisz wiedzieć, że za nieaktywność na koncie zapłacisz 50 euro. Za brak aktywności uznawane jest, gdy inwestor jednocześnie spełnia 3 warunki:

  • ma saldo konta poniżej 5 000 euro
  • nie dokonał żadnej transakcji przez ostatnie 6 miesięcy
  • nie ma kupionego żadnego aktywa (brak otwartych pozycji)

Jeżeli masz chociaż jedną z wyżej wymienionych akcji zostaniesz uznany za klienta aktywnego i opłata nie będzie pobierana.

Czy warto inwestować z brokerem Exante? Czy to się opłaca?

W przypadku nieznanego (a do tego zagranicznego) brokera zawsze pojawiają się pytania: czy to bezpieczne? czy przysługują mi wszystkie prawa wynikające z bycia właścicielem aktywów? czy mogę zaufać temu brokerowi? itp.

W kwestii przysługujących ci praw nie musisz się martwić – kupując aktywa poprzez Exante, przysługują ci wszystkie te same przywileje tak jakbyś kupował papiery wartościowe poprzez polski dom maklerski. Na przykład będąc akcjonariuszem danej firmy masz prawo do dywidendy, prawo poboru itp.

Exante ma dobre opinie, cieszy się dużym zaufaniem inwestorów. Oczywiście, nie oznacza to, ze jest idealnym brokerem (tacy nie istnieją). Potencjalnie wyższe ryzyko wynikające z lokalizacji poza Polską rekompensowane jest przez dostęp do unikatowych produktów inwestycyjnych niedostępnych w lokalnych biurach maklerskich.

Bezpieczeństwo. Czy broker Exante podlega nadzorowi KNF?

Exante jest licencjonowane przez CySEC (The Cyprus Securities and Exchange Commission), czyli cypryjskiego odpowiednika naszej Komisji Nadzoru Finansowego. Taka regulacja pozwala brokerowi prowadzić działalność zgodnie z prawem we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Exante może pochwalić się również licencjami brokerskimi z Hongkongu, Malty czy z Wielkiej Brytanii.

Exante działa w Polsce na podstawie paszportyzacji w UE, nie podlega bezpośrednio nadzorowi KNF, lecz organom kraju macierzystego, czyli wspomnianej wcześniej CySEC.

Czy zatem Exante jest bezpieczne? Co z naszymi aktywami w przypadku ewentualnego bankructwa brokera? Jak przechowywane są środki finansowe? To bardzo ważne pytania, gdyż każdy z nas kto decyduje się na współpracę z brokerem alokuje niemałą część kapitału.

Odpowiadając na pierwsze pytanie – aktywa klientów są oddzielone od aktywów Exante zgodnie z wymogami MIFID II i w razie upadku firmy nie wchodzą w masę upadłościową, gdyż to klient jest właścicielem papierów wartościowych.

Jeśli chodzi o drugie zagadnienie – klienci z Polski są rejestrowani na Cyprze i bankowy depozyt gotówkowy zgodnie z regulacjami UE jest objęty funduszem gwarancyjnym do kwoty ok. 20 tys. euro. Ta kwota, którą nie wykorzystasz na inwestycje w akcje, ETF-y itp. będzie podlegała ochronie do takiej właśnie wysokości. Exante, jako licencjonowana firma inwestycyjna stosuje się do MiFID II. Zgodnie z tą dyrektywą, twoje pieniądze są przechowywane na osobnych rachunkach. Do grona powierników należy ponad 25 dużych banków.

Co istotne, Exante nie pożycza aktywów podmiotom trzecim. Firma jest brokerem typu DMA czyli direct market access (jest pośrednikiem pomiędzy inwestorem, a giełdą). Exante nie jest Market Makerem, nie udostępnia własnych instrumentów – zlecenia trafiają bezpośrednio na giełdę

Plusy i minusy brokera Exante

Można powiedzieć, że jest Exante to rzetelny i nowoczesny broker, dzięki któremu z pewnością kupisz akcje znanych firm notowanych na różnych giełdach światowych. To wybór dla profesjonalistów, jednak prosta obsługa, elastyczność i szeroki wachlarz możliwości sprawiają, że jest to także opcja dla osób początkujących, posiadających spory kapitał.

Zalety brokera

  • szeroka oferta, dostęp do ogromnej ilości światowych rynków
  • darmowe prowadzenie konta
  • dostęp do amerykańskich ETF-ów
  • prowizja za handel akcjami i ETF-ami na rynku amerykańskim to jedynie 0,02 USD
  • złożona analiza techniczna z możliwością personalizacji wskaźników handlowych. 
  • Exante pozwala uczestniczyć w IPO firm z całego świata

Wady Exante

Platforma Exante jest bardzo przyjazna inwestorowi. Nie zmienia to faktu, że nowy inwestor na początku „czuje się obco” i potrzebuje trochę czasu aby oswoić się z nowym brokerem. Jest kilka elementów, na które trzeba uważać od samego początku.

  • automatycznie, domyślnie włączony margin trading. Handel z dźwignią to nie jest coś od czego powinieneś zaczynać działąnie na platformie Exante. Lepiej zmienić to ustawienie, aby uniknąć też potencjalnej pomyłki. W każdej chwili można z powrotem włączyć opcję lewarowania
  • opłata za nieaktywność. To raczej nie powinno się przydarzyć. Każdy z reguły ma otwartą jakąś pozycję lub dokonuje nowych transakcji co kilka tygodni / miesięcy. Nie mniej, trzeba mieć z tyłu głowy, że taka opłata istnieje

Kontakt z brokerem

Broker stawia na budowanie relacji z klientem, opartej na zaufaniu, dlatego możesz być spokojny i liczyć na rzetelną pomoc w obsłudze serwisu. Zaskakujące jest, że już zaraz po dokonaniu rejestracji poznasz przypisanego do ciebie Account Managera, z którym zawsze możesz się bezpośrednio kontaktować telefonicznie czy mailowe i poprosić o wsparcie. Polski manager stacjonuje w Warszawie i gwarantuje wysokiej jakości obsługę klienta.

Gdyby ci było mało, możesz również skorzystać z wielojęzycznego helpdesku 24/7 czy ogólnego wsparcia support@exante.eu.

Platforma transakcyjna jest dostępna w języku polskim, co oczywiście też usprawnia działanie. Exante szczyci się też szybkością działania. Przykładowo, jeśli na platformie w danej chwili nie ma jakiegoś instrumentu dostępnego z giełdy, z którą broker współpracuje, to w przeciągu maksymalnie 24 godzin udostępni instrument na życzenie klienta (bez dodatkowych opłat).

Czy broker wystawia PIT?

Broker Exante jako zagraniczna firma inwestycyjna nie ma obowiązku prawnego wystawienia PIT polskiemu inwestorowi. Jeżeli osiągniesz zysk z transakcji giełdowych najlepszym rozwiązaniem będzie przesłanie statementu do biura rachunkowego, które obliczy należny podatek.

W zakładce Transakcje, znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące twoich dywidend, dzięki czemu nie będziesz miał problemów z rozliczeniem się z zarobionych pieniędzy. Na życzenie klienta menedżer personalny może w terminie określonym regulaminem wygenerować wszelkie raporty dotyczące transakcji i operacji dokonanych przy użyciu gotówki i papierów wartościowych.

Podsumowanie opinii

Ogólna ocena: 4.8

Jeśli myślisz o inwestowaniu na światowych rynkach i dysponujesz odpowiednim kapitałem, możesz rozpocząć tutaj swoją inwestorską przygodę. Jak łatwo wywnioskować oferta Exante nie jest skierowana do masowego klienta. Minimalny depozyt odstrasza większość drobnych inwestorów, dając przestrzeń do wysokiej jakości współpracy zamożnym osobom. Bez wątpienia Exante to broker klasy premium z obsługą klienta na najwyższym poziomie.

Metodologia

Poradnik Inwestora dedykowany osobom pragnącym nabywać aktywa w oparciu o świadome i bezpieczne decyzje. Przed publikacją recenzji zawsze zakładamy konto, aktywnie tradujemy, wpłacamy i wypłacamy środki aby poznać wszelkie niuanse danej platformy handlowej. W większości domów maklerskich posiadamy aktywne konto inwestycyjne od wielu lat!

Przeprowadziliśmy analizę a następnie opublikowaliśmy recenzje brokerów, uwzględniając ich poziom bezpieczeństwa, opłaty, liczbę dostępnych instrumentów, pracę supportu, dostosowanie do lokalnego rynku, opinie klientów i inne aspekty. Przyjrzeliśmy się historii firmy, regulacjom, lokalizacji siedziby oraz osobom stojącym za daną platformą. Nasz zespół badawczy ocenia każdy dom maklerski na bazie 20 kryteriów przyznając jej punkty wg ustalonej hierarchii wartości.

4.8 Ocena
EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo