Inwestowanie w platynę w 2023 roku. Poradnik

Inwestować w platynę możesz na kilka sposobów: fizyczny zakup monet bulionowych czy sztabek, nabycie akcji spółek wydobywających platynę, poprzez ETF odwzorowujący kurs platyny, czy poprzez kontrakty na różnice cenowe CFD. Wybór metody zależy od twoich preferencji i horyzontu czasowego. Sprawdźmy czy warto inwestować w platynę i jak to najlepiej zrobić.

inwestowanie w platynę
Sztabki platyny nie są zbyt popularną metodą.

Co trzeba wiedzieć inwestując w platynę

Platyna to młodzieniaszek w porównaniu z takimi klasykami metali szlachetnych jak złoto i srebro. Pierwiastek ten bowiem został odkryty dopiero w 1735 roku w Kolumbii i początkowo nie zaskarbił sobie zbyt wiele uwagi, skąd wzięła się jego pogardliwa nazwa, platina po hiszpańsku oznacza „sreberko” – nazwa ta XVIII wiecznym podróżnikom wydawała się adekwatna, platynę z początku uważano za bezwartościową i bezużyteczną wersję srebra. Ciekawostką jest to, że samorodki platyny, uznawane za bezużyteczne, często były używane kiedyś… do budowy domów lub fałszowania srebrnych monet.

Jej niezwykłe właściwości zagwarantowały jej wejście na „przemysłowe i inwestycyjne salony” dopiero kilka wieków później. Platyny używa się bowiem w produkcji katalizatorów samochodowych, elektroniki czy precyzyjnych instrumentów pomiarowych. Coraz powszechniej i chętniej stosuje się również platynę w jubilerstwie.

Największe złoża platyny występują w RPA, Rosji, Zimbabwe, Etiopii czyli w krajach mało stabilnych społecznie i politycznie. Kluczowym państwem kształtującym cały rynek jest RPA skąd pochodzi trzy czwarte światowej produkcji a główne koncerny wydobywcze to Anglo American Platinium, Impala Platinium oraz Sibanye-Stillwater.

Platyna inwestycyjna szansą na bogactwo?

O inwestowaniu w metale szlachetnie mówi się jako o „bezpiecznej przystani”, która w opinii inwestorów ma gwarantować bezpieczeństwo naszego kapitału w dobie kryzysu. Narzędziem takiej inwestycji najczęściej stają się złoto lub srebro. Są to metale uznane i używane już od tysiącleci za środek płatniczy, sprawia to, że wzbudzają one zaufanie potencjalnych inwestorów, a na rynku dostępnych jest mnogość monet lub sztabek o różnej masie, produkowanych przez mennice z niemal całego świata.

Co jednak z platyną? Choć oferta nie jest już tak szeroka jak w przypadku złota i srebra to bez trudu znajdziesz mennicę oferującą sztabki i monety wybite z tego metalu. Istnieją również ETFy, których celem jest odzwierciedlanie rynkowej ceny tego kruszcu. Tak naprawdę łatwość inwestowania w platynę porównywalna jest z inwestowaniem w złoto i srebro. Pozostaje jednak tylko jedno, chyba najważniejsze pytanie…

Czy warto inwestować w platynę? 

Cóż, na to pytanie może być tylko jedna odpowiedź – to zależy. Dodatkowo musisz pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak inwestycja bez ryzyka, a powodzenie inwestycji często zależne jest od wielu czynników zewnętrznych, na które inwestor nie ma żadnego wpływu. Niemniej jednak inwestorzy często mówią o potencjale inwestycyjnym platyny, gdyż jej podaż jest mocno ograniczona (a wraz z zamykaniem kopalni będzie się jeszcze zmniejszać) a popyt ma szansę rosnąć ze względu, iż coraz szerzej jest wykorzystywana  w motoryzacji, przemyśle, jubilerstwie oraz inwestycjach.
Czynnikiem, który może również wywindować cenę do góry jest inflacja a tej spodziewamy się nieuchronnie z uwago na znaczne dodrukowanie pieniędzy przez banki centralne na całym świecie.

Platyna fizyczna czy „papier” na platynę? 

Tak jak wspomniałem już wcześniej, platynę, tak samo, jak pozostałe metale inwestycyjne możemy kupić w formie fizycznej w postaci sztabek lub monet bulionowych, jak również w wersji „papierowej” w postaci akcji spółek wydobywczych czy funduszy ETF.  Wielu inwestorów w przypadku kruszców przy zakupie fizycznym kieruje się jednak w stronę złota i srebra – chodzi tu głównie o płynność i możliwość późniejszej odsprzedaży po satysfakcjonującej cenie. Niezwykle trudno jest zarobić na handlu fizyczną platyną.

Gdyby podejść do inwestycji w platynę inaczej i potraktować ją jako zabezpieczenie na wypadek krachu, wojny czy innego globalnego nieszczęścia. Czy platynę łatwo będzie odsprzedać lub wymienić na inne dobre? Nie. Złoto i srebro na trudne czasy jest lepszym wyborem. Wynika to z faktu, że mniej osób zna się na takich metalach i jest w stanie odróżnić czy są prawdziwe.

Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem w platynę to papierowa wersja wydaje się być lepszym rozwiązaniem.

Gdzie kupić platynę fizyczną? Jak kupić platynę na giełdzie?

Platynę fizyczną w postaci sztabek, jak i monet możesz bez większego problemu kupić przez Internet na portalu aukcyjnym, w mennicy lub od firm zajmujących się handlem metalami szlachetnymi. Najprawdopodobniej trudno będzie znaleźć lepsze oferty niż te internetowe, wiążą się one natomiast z ryzykiem oszustwa. Przy wydawaniu większych sum powinniśmy być bardzo ostrożni, zamawiać przesyłkę z opłatą po odbiorze, a najlepiej przesyłkę do stacjonarnego punktu (niektóre mennice posiadają je na przykład w galeriach handlowych), a tam udać się z ekspertem, który będzie w stanie ocenić zakup.

Obracać platyną możesz również, podobnie jak akcjami spółek, na giełdzie. Możesz zrobić to kupując w wybranym domu maklerskim jednostki ETF na platynę, których wycena ma za zadanie odwzorowywać wartość kruszcu. Jeśli liczysz na wzrost wartości platyny możesz także zakupić akcje spółek zajmujących się jej wydobyciem. Inną opcją tradingu platyną w formie „papierowej” są kontrakty na różnice cenowe.

Poradnik Inwestora
Logo