Inwestowanie w lit w 2024. Poradnik jak i gdzie handlować tym surowcem.

Lit to akumulatory do aut elektrycznych. A auta elektryczne to przyszłość. Tak obecnie postrzega ten nietuzinkowy surowiec większość inwestorów. Czy warto i w jaki sposób najlepiej inwestować w lit?

Inwestowanie w lit - akumulatory samochodu elektrycznego

Lit – co warto wiedzieć?

Lit jest surowcem powszechnie stosowanym w produkcji baterii. Wykorzystuje się go rowerach, hulajnogach, laptopach, smartfonach, tabletach, aparatach cyfrowych, wkrętarkach, zabawkach i długo można byłoby jeszcze wymieniać.

Koncerny samochodowe używają go do budowy akumulatorów do samochodów elektrycznych. Większa popularność aut elektrycznych i brak wdrożonych alternatyw sprawia, że popyt na lit powinien stale rosnąć. Jeszcze niedawno rzecznik Tesli narzekał, że surowców do budowy akumulatorów powoli zaczyna brakować.

Za największe znane złoże litu na Ziemi uchodzi pustynia solna Salar de Uyuni w Boliwii, czyli kraju o niestabilnej sytuacji politycznej. Jeszcze do niedawna w Boliwii amerykańskie firmy nie wydobywały litu, (powód: degradacja środowiska), to jednak po zamachu stanu (swoją drogą podejrzewano nawet Elona Muska o napędzanie zmian politycznych), sytuacja się zmieniła. Państwami bogatymi w lit dający się wydobywać są również Chile, Brazylia, Argentyna, Australia, Chiny, USA, Kanada i Zimbabwe.

Lit znajduje zastosowanie również w optyce, medycynie, produkcji smarów, oczyszczaniu powietrza a nawet elektrowniach atomowych.

Co wpływa na cenę litu?

Prawdopodobnie lit jest najmniej rozpoznanym badawczo metalem. Oznacza to, że wpływ na jego cenę jest wynikiem jedynie domysłów, a nie empirycznych opracowań naukowych.

Dość powiedzieć, że na cenę litu wpływają proste prawa podaży i popytu. Jednak nie tłumaczy to faktu, że podaż litu rośnie znacznie szybciej niż popyt na lit a cena dalej wykazuje trend wzrostowy. Wskazuje się, że dużą determinantą popytu będzie zaufanie i zainteresowanie pojazdami elektrycznymi. Na stronę podażową mają wpływać przede wszystkim kwestie polityczne. Nie chodzi tylko o przychylność władz krajowych, ale również o opinię międzynarodową. Wzrost wymagań środowiskowych, stawianych przez społeczeństwo dla globalnych korporacji, może spowodować konieczność wdrażania mniej agresywnych rozwiązań przy wydobyciu.

Niemniej ważną kwestią są ceny metali „współzależnych” i „akumulatorowych”. Dobrym przykładem jest kobalt. Największe wydobycie tego surowca jest w Zimbabwe. Władze uznały kobalt za metal o znaczeniu strategicznym i potroiły opłaty licencyjne za wydobycie. Jednocześnie wzrosły wtedy ceny litu.

Jak inwestować w lit? Poznaj najlepsze metody

Inwestowanie w lit poprzez kupno akcji spółek wydobywczych

Prawdopodobnie najbardziej dostępnym aktywem opartym na licie są akcje spółek wydobywczych. Niestety nie znajdziemy żadnej spółki wydobywającej lit. Nawet KGHM, który ma odpowiednie możliwości techniczne i kapitałowe, rezygnuje z wydobycia litu. Największą amerykańską spółką wydobywającą lit jest Albemarle Corporation (ALB). Kolejnymi spółkami notowanymi na amerykańskiej giełdzie są FMC Corporation (FMC) oraz Sociedad Química y Minera (SQM). Łączne wydobycie litu przez te trzy spółki przekracza połowę światowego wydobycia.

Pragnąć inwestować w lit przez akcje przedsiębiorstw, należy dokonać szczegółowej analizy spółki, jej dotychczasowej działalności, prognoz oraz naszego kapitału. Duża część z tych spółek może albo mieć otwarte pozwy zbiorowe, albo opiera swoją działalność nie tylko na licie. Patrząc na trend długookresowy, akcje spółek wydobywających lit mogą przynosić satysfakcjonujące zyski.

Inwestowanie w lit poprzez ETF

W ramach polskich brokerów nie można znaleźć instrumentów ETF na lit. Jednak zagraniczni brokerzy oferują na przykład ETF o nazwie Global X Lithium& Battery Tech. Inwestujemy nie tylko w sam lit (od wydobycia po przetwórstwo), ale też rozwój rynku akumulatorów. Jest on notowany w ramach amerykańskiej giełdy NYSE Arca. Mniej popularnym funduszem ETF jest Amplify Lithium&Battery Technology. W przyszłości prawdopodobnie będzie więcej rozwiązań ETF opierających się na licie.

CFD na lit – inwestowanie w lit poprzez instrumenty pochodne

W ramach London Metal Exchange można inwestować w wiele instrumentów pochodnych opartych na cenie litu. Jednak inwestorzy indywidualni mają ograniczony dostęp do tej giełdy. Konieczny jest więc udział brokerów. Dość średnie zainteresowanie instrumentami opartymi na licie sprawia, że liczba instrumentów pochodnych oferowanych przez brokerów jest również dość ograniczona.

Jedną z ciekawszych opcji jest CFD na lit jest CFD na wspomniany wcześniej ETF Global X Lithium & Battery Tech dostępny np. u brokera Plus500.

Czy warto inwestować w lit

Wydaje się, że inwestycja w lit może być ciekawym źródłem ryzyka inwestycyjnego (rozumianego też pozytywnie, jako możliwych zysków). Jeśli uważamy, że baterie dla aut elektrycznych będą coraz bardziej potrzebne i nie obawiamy się alternatyw (np. napędu azotowego, lepszej wydajności akumulatorów innego typu) oraz nie spodziewamy się dużych konfliktów politycznych, to inwestycja w lit może być niezwykle zyskowna.

Jednak duża zmienność otoczenia sprawia, że inwestowanie w lit postrzegane jest jako dość ryzykowne.

Poradnik Inwestora
Logo