Ranking giełd kryptowalut – czerwiec 2024 r.

Jeśli przymierzasz się do pierwszego zakupu bitcoinów, to ranking giełd kryptowalut pomoże znaleźć ci sprawdzoną platformę handlową. Przy wyborze giełdy, kluczowe jest bezpieczeństwo oraz koszty transakcji.

Ranking najlepszych giełd kryptowalut:

Giełda OpisOcena Rejestracja
Zonda Crypto opinie i recenzja 2024 r.

Zonda Crypto

Najbardziej znana polska giełda kryptowalut. Postrzegana jako bezpieczna, ustabilizowana platforma z możliwością realizacji przelewów bankowych w PLN. Duża płynność gwarantująca najlepsze warunki do handlu BTC/PLN oraz na innych parach z polską walutą.

Zonda Crypto opinie i recenzja 2024 r.
2 Binance opinie i recenzja 2024

Binance

Binance to największa na świecie giełda kryptowalut pod względem osiąganego dziennego wolumenu transakcji handlowych. Oferuje dostęp do kilku tysięcy par tradingowych. Giełdę cechują niskie opłaty oraz duża ilość dodatkowych usług.

Binance opinie i recenzja 2024
3 Coinbase opinie i recenzja 2024 r.

Coinbase

Zaufana platforma z USA z długą historią i osiągnięciami. Przy pierwszej transakcji możliwość otrzymania darmowych bitcoinów o wartości 8 euro. Idealna dla początkujących. Jedyna giełda kryptowalut na świecie, która jest spółką giełdową.

Coinbase opinie i recenzja 2024 r.

Na najwyższej pozycji w rankingu znajduje się polska giełda Zonda Crypto. Nie jest to największa na świecie giełda kryptowalut pod względem wolumenu obrotów, nie zawiera również najbardziej zaawansowanych narzędzi. Jest jednak najlepsza w użytkowaniu dla polskiego użytkownika. Posiada największą płynność w parach z polską walutą. Umożliwia transfer środków na wiele sposobów w tym najtańszą opcję jaką jest przelew bankowy. Jest stabilną, bezpieczną platformą, przyjazną dla początkującego użytkownika.

Jak działa giełda kryptowalut?

Giełda kryptowalut działa jak klasyczny pośrednik finansowy – kojarzy kupujących ze sprzedającymi. Uczestnik z reguły może skorzystać z jej usług na dwa sposoby:

  • kupić kryptowalutę po cenie rynkowej poprzez tzw. szybkie zlecenie
  • wystawić swoją ofertę, deklarując po jakiej cenie i jaką ilość kryptowaluty chce kupić

Oferty uczestników prezentowane są w tzw. oderbooku. Każda giełda ma swoich twórców oferty (tzw. Maker) oraz odbiorców (tzw. Taker). Innymi słowy, jeśli zdecydujesz się wystawić ofertę, twoja propozycja pojawi się na liście a gdy zostanie zrealizowana zapłacisz Maker Fee (opłatę transakcyjną). W innym przypadku, jeśli zobaczysz w orderbooku ofertę, która cię interesuje i zdecydujesz się z niej skorzystać zapłacić Taker Fee (opłatę z reguły wyższą niż Maker fee choć w wielu przypadkach jest ona taka sama).

Dzięki dodatkowym zabezpieczeniom i wielopoziomowemu uwierzytelnieniu giełdy kryptowalut starają się zapewnić swoim uczestnikom bezpieczeństwo obrotu.

O czym należy pomyśleć przed założeniem konta na giełdzie kryptowalut?

Istnieje kilka ważnych kwestii, o których możesz pomyśleć, zanim założysz konto na giełdzie kryptowalut. Zwróć szczególną uwagę na:

  • ofertę kryptowalut
  • bezpieczeństwo transakcji – jak długo giełda istnieje na rynku, jakie stosuje zabezpieczenia
  • metody płatności – przelew bankowy, karta płatnicza lub kredytowa, inne
  • opłatę transakcyjną dla osoby wystawiającej ofertę (Maker) oraz realizującej ofertę (Taker)
  • wysokość prowizji za wpłatę i wypłatę środków
  • opinie na temat giełdy wśród jej użytkowników,
  • obszar działalności giełdy pod kątem geograficznym,
  • sposoby weryfikacji tożsamości

Nasz ranking giełd kryptowalutowych dostarcza szczegółowe informacje. Dla każdej giełdy z rankingu przygotowaliśmy szczegółową recenzję, opartą na własnych doświadczeniach. To doskonałe źródło wiedzy na temat działania rynku.

Dlaczego warto inwestować w kryptowaluty?

Waluty cyfrowe zaistniały w 2008 roku, kiedy rynkiem finansowym wstrząsnął poważny kryzys. Pojawiły się jako rozwiązanie dla osób, które chciały uchronić swoje oszczędności przed spadkiem siły nabywczej. Kryptowaluty zapewniają pełną anonimowość i dzięki technologii blockchain umożliwiają bezproblemowy dostęp praktycznie w każdym miejscu na świecie. Ich koszty transakcyjne są nieporównywalnie niskie w stosunku do wysyłania tradycyjnych pieniędzy. W końcu niektóre z nich mają ograniczoną podaż i nie będą podlegać stopniowej dewaluacji, tak jak złotówki, funty czy dolary.

Kryptowaluty możesz kupić w wielu miejscach: na giełdzie, w kantorze, od innego użytkownika, w bitomacie itd. Giełda kryptowalut jest jednak najlepszym (najtańszym) sposobem nabycia bitcoina i alternatywnych kryptowalut. Giełdy nie są jednak regulowane i nadzorowane przez komisje nadzoru finansowego. To czym możesz się kierować przy wyborze giełdy to jej historia, niezawodność, opinie innych traderów. Obecnie, giełdy kryptowalut cieszące się najlepszą opinią na rynku to m.in. Zonda, Binance, KuCoin, Coinbase, Kraken.

Ranking giełd kryptowalut – o czym jeszcze warto pamiętać?

Jednym z aspektów inwestowania w kryptowaluty jest płynność rynku. Jeśli na giełdzie liczba użytkowników chętnych na wymianę kryptowalut jest zbyt mała, to trudno będzie ci sprzedać bądź kupić kryptowalutę. Twoje zlecenie może tkwić w orderbooku tygodniami. Warto więc wybierać giełdy o dużej płynności.

Liczy się również wiarygodność, pewność, że nagle po kilku miesiącach giełda nie „wyparuje” ze środkami od deponentów. Podmioty o ugruntowanej pozycji działają już kilka lat i zyskały dobrą reputację. Ranking giełd kryptowalut pomaga znaleźć najlepszy sposób wymiany walut cyfrowych. Dzięki możliwości porównania oferty użytkownik może lepiej poruszać się na tym trudnym rynku. Można sprawdzić bezpieczeństwo obrotu, wypłacalność oraz wysokość prowizji. Waluty cyfrowe pomagają dywersyfikować portfel inwestycyjny, umożliwiają przeprowadzanie anonimowych transakcji. Najlepsze giełdy kryptowalut cieszą się dobrą opinią i odznaczają się dużą płynnością.

Poradnik Inwestora
Logo