Inwestowanie w złoto może przyjąć wiele różnych odmian: fizyczny zakup sztabek i monet bulionowych, zakup jednostek ETF, kupno akcji spółek wydobywczych. Niezależnie od metody jedno jest pewne – złoto jest doskonałym aktywem, które skutecznie przenosi wartość w czasie.
Kto wybiera ETF-y na złoto? Każdy kto nie chce zaprzątać sobie głowy przechowywaniem kruszcu. Każdy kto chce w łatwy sposób odsprzedać w przyszłości swoje złoto. Każdy kto głównie nastawia się na zysk z tego aktywa niż na przyjście „trudnych czasów”. Zalet ETF-ów na złoto można byłoby wymienić jeszcze kilka. Spójrzmy jaki ETF wybrać i gdzie go można kupić.
Jednostki ETF na złoto kupisz m.in. u brokerów:
Firma | Opis | Ocena | Rejestracja |
---|---|---|---|
XTBPolski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro. | XTB opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
DEGIROHolenderski broker, którego cechują bardzo niskie prowizje. Dostęp do 30 światowych giełd, w tym w USA, Japonii, Hongkongu czy Singapurze. | DEGIRO opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
EXANTEBroker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta. | Exante opinie i recenzja 2024 r. |
|
Czym są ETF-y na złoto?
Ekspozycję na rynek złota możemy uzyskać na wiele sposobów kupując akcje wybranych spółek wydobywczych lub kompanii royalties, poprzez zakup metalu w formie fizycznej czy poprzez zakup ETF-ów.
Wśród tych ostatnich możemy wyróżnić dwie grupy ETF-ów na złoto – ta, która odwzorowuje rynkową cenę złota, , i taka, która daje ekspozycję na spółki wydobywające złoto. Pierwsza grupa jest znacznie szersza, te fundusze są częściej wybierane i mają większą kapitalizację rynkową. Należą do nich m.in. fundusze o tickerach GLD, IAU, PHYS, PHAU. Wybór w tej kategorii jest ogromny. Druga grupa charakteryzuje się większą zmiennością. Możesz wybrać fundusz, który stawia na największe spółki z tego sektora lub taki, który wyselekcjonował spółki o średniej kapitalizacji. Jeśli ta forma według ciebie a większą przestrzeń do wzrostów szukaj ETF-ów o symbolach GDX, GDXJ, SGDM, SGDJ.
Najlepsze ETF-y na fizyczne złoto na rynku
Prawda jest taka, że największe, najbardziej popularne ETF-y na złoto na rynku nie są w pełni zabezpieczone fizycznym kruszcem. Dominują one na rynku, przyciągają największą ilość inwestorów jednak istnieje w ich przypadku niewielkie zagrożenie iż w momentach gwałtownych zmian cen złota jednostki ETF mogą mieć większe odchylenia niż fundusze w pełni zabezpieczone fizycznym metalem. Warto więc na to zwrócić uwagę dokonując wyboru. Jeśli pełne fizyczne zabezpieczenie jest dla ciebie istotne wybierz ETF-y Sprotta lub Zurich Cantonal Bank.
Poniżej przedstawiono wyjątkowe ETF-y, które posiadają duże udziały w rynku złota:
SPDR Gold Trust ETF
- symbol: GLD
- emitent: World Gold Council
- opłaty roczne: 0,40%
- rok założenia: 2004
- notowane na giełdzie: NYSE Arca (USA)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. Exante, DIF Broker
- opis:
Fundusz SPDR Gold Trust GLD oferuje zabezpieczenie się przed zmiennością na rynku akcji, inflacją lub słabością dolara. ETF posiada aktywa bazowe w postaci fizycznego kruszcu przechowywanego w bezpiecznych skarbcach. Fundusz odzwierciedla ceny spot złota, które występują na rynku. Jest to doskonała alternatywa dla rynku kontraktów terminowych, którymi handluje się na rynku COMEX. GLD to najpopularniejszy na rynku ETF na złoto.
iShares Gold Trust ETF
- symbol: IAU
- emitent: Blackrock
- opłaty roczne: 0,25%
- rok założenia: 2005
- notowane na giełdzie: NYSE Arca (USA)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. Exante, DIF Broker
- opis:
Złoty fundusz iShares Gold Trust IAU nie jest typowym ETF-em. Został ustanowiony na mocy aktu nr. 1940 dotyczącego funduszy inwestujących w surowce. Posiada ponad 16 milionów uncji czystego kruszcu. Benchmarkiem IAU jest cena złota ustanawiana przez LBMA, czyli stowarzyszenie wyznaczające i nadzorujące jakość wyrobów menniczych.
Sprott Physical Gold Trust ETV
- symbol: PHYS
- emitent: Sprott Inc.
- opłaty roczne: 0,42%
- rok założenia: 2010
- notowane na giełdach: NYSE Arca (USA), TSX (Kanada)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. Exante, DIF Broker
- opis:
Fundusz Sprotta PHYS utrzymuje wszystkie aktywa w fizycznym kruszcu. ETF spełnia wymagania LGD, czyli zasady obejmujące dobrą dostawę. Posiadacze funduszu mają możliwość wykupienia swoich jednostek w zamian za fizyczną dostawę złota raz w miesiącu.
WisdomTree Physical Gold ETF
- symbol: PHAU / PHGP / VZLD
- emitent: WisdomTree Commodity Securities LTD
- opłaty roczne: 0,39%
- rok założenia: 2009
- notowane na giełdach: LSE (Wielka Brytania), Borsa Italiana (Włochy), TSE (Japonia), Euronext (Niderlandy), Xetra (Niemcy)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. mBank
- opis:
Fundusz WisdomTree Phisical Gold pozwala w prosty i opłacalny sposób inwestować na rynku złota. ETF jest częściowo zabezpieczony przez fizyczny kruszec znajdujący się w posiadaniu banku HSBC. Jest to metal, który spełnia normy ustanowione przez LBMA.
Jak i gdzie kupić ETF-y na złoto?
Inwestowanie w funduszach pasywnych nie wymaga dużego wysiłku. Wystarczy kilka prostych kroków:
Krok 1 – zdecyduj w który ETF zainwestujesz
Podejmij decyzję czy inwestujesz w ETF odwzorowujący cenę złota czy też w ETF dający ekspozycję na spółki wydobywcze (a może w obydwa fundusze?). Przemyśl jak duże znaczenie ma dla ciebie pełne zabezpieczenie fizycznym kruszcem. Dokonaj wyboru odpowiedniego funduszu.
Krok 2 – przeanalizuj wyniki wybranego ETF
Sprawdź, czy wybrany ETF faktycznie odzwierciedla wyniki w sektorze, który jest celem inwestycji. Dobrym pomysłem jest porównanie wyników funduszu z wykresem złota w dłuższym terminie.
Przeanalizuj również roczne koszty zarządzania funduszem. ETF-y charakteryzują się bardzo niskimi opłatami – dla złota nie powinny przekraczać 0,5% w skali roku.
Krok 3 – znajdź brokera lub dom maklerski i kup ETF
Znajdź ETF-a w przeglądarce Twojej platformy brokerskiej. Wpisz jego nazwę lub wybierz właściwy symbol. Wybierz liczbę instrumentów, którą chcesz dodać do portfela. Jeśli wybranego ETF nie ma w ofercie twojego domu maklerskiego załóż nowe konto u właściwego brokera.
Kontrakty CFD na ETF na złoto
Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty kontraktów różnicowych CFD na ETF-y. W tym przypadku nie kupujesz bezpośrednio ETF-ów do swojego portfela inwestycyjnego a jedynie próbujesz określić kierunek w jakim podążać będzie cena danego funduszu. Taka konstrukcja umożliwia zarabianie na spadkach lub na wzrostach notowań. Instrument pozwala na zastosowanie dźwigni finansowej co skutkować może zwielokrotnionym zyskiem lub istotną stratą, nawet do utraty kapitału.
ETF-y to instrumenty dedykowane długoterminowym inwestorom, CFD na ETF-y na złoto będą odpowiednie dla tych bardziej niecierpliwych, nie bojących się ryzyka osób. Przykładowo w XTB kupisz instrument CFD, którego wartość bazuje na cenie rynkowej SPDR Gold Trust.
Podsumowanie
ETF na złoto to doskonały sposób na ochronę przed inflacją oraz negatywnymi stopami procentowymi. Pozwala zachować wartość nabywczą oszczędności i zdywersyfikować portfel inwestycyjny. Nie jest to jednak cudowny instrument, który gwarantuje ci 100% zysk – tak jak w przypadku innych aktywów liczy się moment zakupu i sprzedaży, sytuacja na rynku, dobór odpowiedniego funduszu.
Złoto jest i będzie jednym z kluczowych aktywów na rynku. Metal pełni funkcję zabezpieczającą w okresach kryzysów, załamaniami w gospodarce, jest ochroną naszego majątku. To wszyscy wiemy. Z uwagi na ograniczoną ofertę ETF-ów na polskiej giełdzie inwestowanie w złoto poprzez fundusze pasywne nie jest jednak mocno rozpowszechnione. A szkoda. Bo ETF-y na złoto są naprawdę instrumentami godnymi uwagi.