Lit to bardzo popularny metal, który stosuje się powszechnie we współczesnym przemyśle motoryzacyjnym. Jest najczęściej używany do produkcji akumulatorów w pojazdach elektrycznych, ale także w smartfonach i popularnych urządzeniach elektronicznych. Wraz z rozwojem technologii i zwiększeniem podaży sprzętu cyfrowego rośnie również popyt na lit. Ocenia się, że w ciągu najbliższej dekady cena litu może urosnąć o setki procent. Wpłynie na to rewolucja w motoryzacji oraz moda na popularne “elektryki”. Z powodu większej dostępności tego metalu niż metale ziem rzadkich lub kobalt branża motoryzacyjna stawia właśnie na wykorzystanie litu. ETF-y na lit to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych instrumentów.
Jednostki ETF kupisz u najlepszych brokerów, w tym m.in.:
Firma | Opis | Ocena | Rejestracja |
---|---|---|---|
![]() |
DEGIROHolenderski broker, którego cechują bardzo niskie prowizje. Dostęp do 30 światowych giełd, w tym w USA, Japonii, Hongkongu czy Singapurze. | DEGIRO opinie i recenzja 2023 r. |
|
![]() |
EXANTEBroker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta. | Exante opinie i recenzja 2023 r. |
|
![]() |
DIF BrokerBroker z ofertą 2000 amerykańskich ETF-ów, chińskich akcji na giełdzie w Hong Kongu, REIT-ów z Singapuru i wielu innych wyjątkowych instrumentów | DIF Broker opinie i recenzja 2023 r. |
|
Czym są ETF-y na lit?
ETF-y odzwierciedlające cenę litu byłyby doskonałą formą inwestowania w ten metal przemysłowy. Jednak struktura „litowych” funduszy jest odmienna od chociażby dobrze znanych ETF-ów na złoto czy ETF-ów na srebro. W przypadku metali szlachetnych dany ETF stara się odzwierciedlać cenę kruszcu, ETF-y na lit oparte są głównie o akcje firm wydobywających i przetwarzających ten surowiec.
Zaletą takiej struktury jest to, iż właściciele ETF-ów na lit, podobnie jak w przypadku akcji spółek, otrzymują dywidendy. Nie są to duże kwoty, ale może to być dodatkowa zachęta aby mieć je w swoim portfelu. Inwestowanie w formie funduszy pasywnych ma sporo zalet. Osiągają z reguły lepsze wyniki, ponieważ nie próbują pobić rynku i są bardzo tanie przy zakupie.
Fundusze oparte na licie posiadają udziały w kopalniach zróżnicowanych pod kątem geograficznym. Ich kupowanie jest dużo bezpieczniejsze niż inwestowanie w akcje tylko jednej spółki wydobywającej ten surowiec. Ponadto próba samodzielnego zbudowania portfela akcji spółek zaangażowanych w wydobycie i wykorzystanie litu byłaby niezwykle czasochłonna i trudna w realizacji.
Najlepsze ETF-y na lit
Dzięki temu, że litem interesuje się wielu inwestorów, na rynku pojawiło się kilka funduszy pasywnych. Poniżej charakterystyka specjalnie wyselekcjonowanych ETF-ów, posiadających duży potencjał do wzrostów.
Global X Lithium & Battery Tech ETF (LIT)
- symbol: LIT
- emitent: Mirae Asset Global Investments Co., Ltd.
- opłaty roczne: 0,75%
- rok założenia: 2010
- notowane na giełdzie: NYSE (USA)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. Exante, DIF Broker
- opis:
Fundusz LIT.US jest porównywany z indeksem Solactive Lithium, który stworzono, aby śledzić wyniki przemysłu litowego. Należą do niego podmioty zajmujące się wydobyciem, poszukiwaniem tego metalu oraz produkcją baterii litowo-jonowych. Zgodnie z opisem LIT ETF posiada udziały w spółkach znajdujących się w Chinach (40%), USA (22,7%), Korei Południowej (12,1%) oraz w krajach rozwiniętych.
Amplify Lithium & Battery Technology ETF (BATT)
- symbol: BATT
- emitent: Foreside Fund Services, LLC. Amplify Investments
- opłaty roczne: 0,59%
- rok założenia: 2018
- notowane na giełdzie: NYSE Arca (USA)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. Exante, DIF Broker
- opis:
BATT zawiera portfel firm generujących dochody z produkcji akumulatorów litowych, rozwiązań służących do przechowywania akumulatorów oraz pojazdów elektrycznych. Jest oparty na indeksie EQM, który odpowiada zmianom na rynku technologii litowo- akumulatorowej. Ponad 75% kapitalizacji funduszu oparto o największe podmioty o ugruntowanej pozycji na rynku takie jak Contemporary Amperex Technology, Amperex Technology Limited, Tesla, BHP Group itd.
Jak i gdzie kupić ETF na lit?
Inwestowanie w ETF-y jest dosyć proste, można je przeprowadzić w oparciu o kilka kroków:
Krok 1 – zdecyduj w który ETF zainwestujesz
Przed wybraniem funduszu warto sprawdzić, jak zachowywał się w przeciągu kilku ostatnich lat i czy rzeczywiście pokrywał się z porównywalnym indeksem. Aby kupić wymienione powyżej ETF-y musisz wybrać brokera z dostępem do amerykańskich ETF-ów. Możesz oczywiście sprawdzić również ofertę twojego domu maklerskiego czy posiada jakiś ciekawy instrument z tej kategorii notowany na którejś europejskiej giełdzie papierów wartościowych. Sprawdź, jakie koszty wiążą się z zakupem jednostki danego ETF-u
Krok 2 – przeanalizuj wyniki wybranego ETF
Sprawdź, jakie wyniki osiągał twój kandydat do zakupu. Pamiętaj, że wycena ETF w tej kategorii zależy od dwóch czynników – ceny samego surowca oraz wyników spółek z wybranego sektora.
Krok 3 – znajdź brokera lub dom maklerski i kup ETF
Kup fundusz wybrany z listy instrumentów finansowych u twojego brokera. Najłatwiej zlokalizować go po kilkuliterowym skrócie – tzw. tickerze. Jeśli twój dom maklerski nie dysponuje ETF-ami na lit załóż konto u nowego brokera np. Exante, DIF Broker.
Instrumenty CFD na ETF
Handel ETF-ami nie zawsze jest korzystny. Dla osób, które szukają alternatywy warto zainteresować się kontraktami na różnicę cenową, czyli CFD. Pozwalają zaoszczędzić na kosztach przewalutowania, można nimi handlować u brokera za złotówki. Dodatkową zaletą korzystania z CFD jest możliwość dostosowania strategii do sytuacji na rynku – można zarabiać na wzrostach a jednocześnie na spadkach. W swoich aktywnościach kalkuluj również fakt, że transakcje mogą zakończyć się stratą – lit, jak wiele innych surowców cechuje się dużą dynamiką.
Przykładowo u brokera Plus500 zainwestujesz w instrument CFD, którego wartość bazuje na cenie rynkowej omawianego wcześniej Global X Lithium & Battery Tech ETF.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Na obrazku znajdują się ceny ilustracyjne.
Podsumowanie
ETF na lit to prawdziwa gratka dla inwestora na wykorzystanie nadchodzącej rewolucji motoryzacyjnej. Fundusze posiadają akcje spółek wydobywających lit na całym świecie, mają bardzo bezpieczny i zdywersyfikowany portfel. Jednostki ETF możesz kupić u brokera, możesz również dokonać inwestycji poprzez instrumenty CFD stworzone w oparciu o fundusz inwestujący w lit.