Jak kupić Bitcoina? Instrukcja krok-po-kroku dla początkujących

Bitcoin, najbardziej znana kryptowaluta, jest aktywem bardzo pożądanym. Kupisz go tanio i wygodnie na giełdzie kryptowalut. Może wydawać się to bardzo skomplikowane, ale w rzeczywistości nie jest trudne. Wystarczy przyswoić podstawową wiedzę. W poniższym artykule opiszę, jak kupić Bitcoina w kilku
prostych krokach. Na końcu znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania.

  • Bitcoin notowany jest na giełdach kryptowalut są pod symbolem BTC
  • Jeśli chcesz kupić bitcoina, możesz to zrobić w dowolnym momencie 24h na dobę / 7 dni w tygodniu. W przeciwieństwie do klasycznych giełd akcji – giełdy kryptowalut nie mają sesji, godzin otwarcia itp.
  • Istnieje wiele metod na zakup bitcoina – na giełdzie krypto, w kantorze, w bitomacie, od innej osoby – najkorzystniejszym rozwiązaniem jest jednak zaufana giełda kryptowalut
Bitcoin notowany jest na giełdach kryptowalut na całym świecie

Spis treści: Założenie kontaWeryfikacjaWpłataZleceniePortfel kryptowalut

Jak kupić Bitcoina?

Krok 1 – załóż konto na giełdzie kryptowalut

Giełda kryptowalut (cryptocurrency exchange) jest platformą, na której inwestorzy kupują i sprzedają kryptowaluty. Bitcoina nie kupujesz od giełdy, ale od innego użytkownika, który wystawił ofertę sprzedaży. Giełda kryptowalut jest tylko pośrednikiem. Transakcje odbywają się pomiędzy użytkownikami, którzy pozostają dla siebie anonimowi. Widzisz tylko oferty kupna i sprzedaży.

Sprawdź jak założyć konto na polskiej giełdzie kryptowalut Zonda Crypto tutaj.

Przy wyborze giełdy kryptowalut (jest ich wiele) zwróć uwagę czy dana giełda dopiero powstała, czy funkcjonuje dłuższy okres czasu. Zapoznaj się z opiniami użytkowników i recenzjami ekspertów. Istotna jest wysokość opłat za transakcje, opcje wpłaty i wypłaty pieniędzy, obsługa klienta.

Do najważniejszych giełd kryptowalut należą:

Giełda OpisOcena Rejestracja
Zonda Crypto opinie i recenzja 2024 r.

Zonda Crypto

Najbardziej znana polska giełda kryptowalut. Postrzegana jako bezpieczna, ustabilizowana platforma z możliwością realizacji przelewów bankowych w PLN. Duża płynność gwarantująca najlepsze warunki do handlu BTC/PLN oraz na innych parach z polską walutą.

Zonda Crypto opinie i recenzja 2024 r.
2 Binance opinie i recenzja 2024

Binance

Binance to największa na świecie giełda kryptowalut pod względem osiąganego dziennego wolumenu transakcji handlowych. Oferuje dostęp do kilku tysięcy par tradingowych. Giełdę cechują niskie opłaty oraz duża ilość dodatkowych usług.

Binance opinie i recenzja 2024
3 Coinbase opinie i recenzja 2024 r.

Coinbase

Zaufana platforma z USA z długą historią i osiągnięciami. Przy pierwszej transakcji możliwość otrzymania darmowych bitcoinów o wartości 8 euro. Idealna dla początkujących. Jedyna giełda kryptowalut na świecie, która jest spółką giełdową.

Coinbase opinie i recenzja 2024 r.

Krok 2 – dokonaj weryfikacji i zabezpieczenia konta

Giełdy kryptowalut, wzorem innych instytucji finansowych, wprowadziły szereg zabezpieczeń mających za zadanie ochronę środków. Na najlepszych giełdach bitcoin będziesz musiał przejść weryfikację – proces, w którym online dostarczysz dokumenty oraz potwierdzisz za pomocą technik biometrycznych (selfie) swoją tożsamość. Weryfikacja tożsamości wynika z ustawy o przeciwdziałaniu prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. Praktycznie na każdej giełdzie, zaraz po zakończonej weryfikacji możesz dokonać wpłaty środków a następnie kupić bitcoina.
Wcześniej, warto jednak, abyś dodatkowo zabezpieczył swoje konto uwierzytelnieniem dwuskładnikowym z Google Authenticator. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe, w którym logowanie jest chronione za pomocą dwóch metod autoryzacji jest dobrą praktyką. Pierwszą warstwą będzie login i hasło, a kolejną np. kod generowany przez aplikację. Zabezpieczenie konta za pomocą Google Authenticator jest wygodne, proste i wprowadza dodatkowy poziom zabezpieczeń. Przy logowaniu i dokonywaniu transakcji giełda poprosi Cię o przepisania sześciocyfrowego kodu z aplikacji na Twoim smartfonie. Zadbaj o zabezpieczenia zaraz po utworzeniu konta, przed pierwszym zakupem, aby mieć pewność, że twoja tożsamość jest chroniona, a środki na koncie pozostaną bezpieczne.

Krok 3 – zasil konto odpowiednią kwotą

Jeśli wybierzesz polską giełdę kryptowalut, to Bitcoina możesz kupić za złotówki. Jest to dobre rozwiązanie dla osoby początkującej, chociażby ze względu na branżowe słownictwo, którego nie będziesz musiał tłumaczyć. Możesz zarejestrować się również na zagranicznej giełdzie.

Konto zasilisz przelewem. To najczęstszy i najtańszy sposób. W ten sam sposób możesz wypłacić też gotówkę. Przelewy w PLN lub EUR to najbardziej korzystna forma wpłaty i wypłaty środków na giełdę kryptowalut.

Wiele giełd oferuje także podpięcie karty debetowej, w większości przypadków takie rozwiązanie niweluje problem dysponowania odpowiednią walutą. Minusem tego rozwiązania jest to, iż depozyt przy pomocy karty jest zwykle obarczony wyższą prowizją niż zrealizowany przelewem bankowym.

Jeszcze innym rozwiązaniem, jakie można spotkać jest wpłata za pomocą Poczty Polskiej. Taką funkcjonalność ma chociażby giełda kryptowalut Zonda.

Krok 4 – złóż zlecenie zakupu Bitcoina

Zakupu możesz dokonać za pomocą jednego z dwóch najpopularniejszych typów zleceń – po cenie rynkowej lub zlecenie oczekujące. Zlecenie po cenie rynkowej, nazywane również szybką transakcją, powoduje zakup po najtańszej, dostępnej w danej chwili, cenie. Zlecenie oczekujące jest realizowane, gdy pojawi się oferta po określonej przez klienta cenie. Jeżeli wybrałeś rodzaj zlecenia, to określ, jaka ilość kryptowaluty cię interesuje (lub jaką kwotę przeznaczasz na zakup BTC)

Krok 5 – zdecyduj, jak będziesz przechowywać kryptowaluty

Inwestowanie w kryptowaluty to nie tylko proces decyzyjny kiedy kupić a kiedy sprzedać bitcoina. Po zakupie BTC musisz podjąć jeszcze decyzję jak będziesz go przechowywać.

Przy zakupie bitcoina za niewielkie kwoty, możesz go trzymać na swoim koncie na giełdzie kryptowalut. Transfery BTC wiążą się z dość wysokimi prowizjami, co może pochłonąć sporą część twojego kapitału. Do przechowywania większej kwoty bezpieczniej jest posiadać portfel kryptowalutowy. Dzięki niemu uzyskasz całkowitą kontrolę nad posiadanymi walutami i w pełniejszy sposób zadbasz o ich bezpieczeństwo. Z tego względu zainteresuj się odpowiednim portfelem, najlepiej sprzętowym. Jest to urządzenie podobne do pendrive’a, na którym przechowujesz swoje kryptowaluty w zaszyfrowanej formie. Jest to najbezpieczniejsza forma przechowywania, gdyż nikt z Internetu nie ma do nich dostępu.

Wskazówki przed zakupem

Podsumowując, aby kupić bitcoina musisz jedynie założyć konto na giełdzie kryptowalut przechodząc proces weryfikacji tożsamości, wpłacić środki i złożyć zlecenie kupna określonej ilości po oczekiwanej cenie. Alternatywną metodą jest skorzystanie z kantoru internetowego lub bitomatu, z tym że transakcja będzie obarczona wyższą prowizją niż na giełdzie.

Przed zakupem BTC przygotuj sobie dowód osobisty oraz dokument potwierdzający twój adres zamieszkania. Skorzystanie z zaufanej platformy przestrzegającej zasad KYC (Know Your Customer) jest lepszym rozwiązaniem niż anonimowe działania z nikomu nie znanym pośrednikiem. Inwestowanie w bitcoin nie jest trudne, pod warunkiem iż zachowasz podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Jak kupić Bitcoina – najczęściej zadawane pytania

Czy można kupić „kawałek” Bitcoina?

Ze względu na bardzo wysoką cenę tej waluty niewiele początkujących osób stać na zakup
chociażby jednego Bitcoina. Czy można kupić jakąś jego część? Bitcoin dzieli się na sto
milionów kawałków. Jedna mała część to satoshi. W związku z tym jest możliwość zakupienia
ułamka Bitcoina. Na platformie twojej giełdy kryptowalut wpisz, jaką kwotę w złotówkach
chcesz zainwestować, a wartość w Bitcoinach zostanie przeliczona automatycznie.

Jak wybrać giełdę kryptowalut?

Wybranie giełdy, na której będziesz przeprowadzać wszystkie operacje powiązane z
kryptowalutami jest bardzo ważne. Musisz zwróć uwagę na koszty, bezpieczeństwo,
niezawodność serwisu. Najłatwiejszą metodą jest korzystanie z rankingu giełd, na których
możesz w wygodny i szybki sposób porównać wiele platform i wybrać najlepiej dopasowaną
do twoich potrzeb.

Co to jest bitomat?

Bitomat jest urządzeniem przypominającym bankomat. Możesz w nich kupić i sprzedać
Bitcoiny i inne kryptowaluty. Znajdziesz je w każdym większym mieście w
Polsce. Zrobisz to szybko i wygodnie. Dodatkowo Bitcoiny kupisz anonimowo, nie musisz
poświadczać swoich danych osobowych. Jedyne co potrzebujesz to portfel kryptowalutowy,
na który zostaną przelane środki. Minusem tej metody obrotu walutami są wysokie prowizje.

Jak przesłać kryptowalutę na portfel sprzętowy?

Przede wszystkim należy skonfigurować portfel. W tym celu podłączasz urządzenie do
komputera, ustawiasz PIN oraz hasło umożliwiające dostęp w przypadku utraty sprzętu. Do
wykonywania operacji na portfelu potrzebujesz jeszcze odpowiedniej aplikacji ze strony
producenta. Jak widzisz używanie urządzenia nie jest bardzo trudne, a nieporównywalnie
zwiększa bezpieczeństwo Twoich aktywów.

Czy Bitcoin jest legalny?

Kryptowaluty to środek płatniczy, którego status nie jest taki sam na całym świecie. W
Chinach obowiązuje całkowity zakaz obrotu cyfrowymi pieniędzmi. Zakazane jest też kopanie
kryptowalut. W Unii Europejskiej, a więc również w Polsce, kryptowaluty są legalne. Bez obaw możesz je kupować i sprzedawać.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo