Jak i gdzie kupić akcje Alibaba?

Alibaba logotyp
  • akcje Alibaba notowane są pod tickerem BABA
  • jeśli chcesz kupić akcje firmy Alibaba, musisz znaleźć brokera, który da ci dostęp do amerykańskiej giełdy NYSE lub azjatyckiej giełdy w Hong Kongu
  • Alibaba to duży holding, jego częścią jest jeden z największych sklepów online na świecie – AliExpress.

W dzisiejszych czasach nie musisz się ograniczać do zakupu akcji tylko na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Masz ochotę zainwestować w największych światowych gigantów takich jak Alibaba, Apple czy Tesla? Nic nie stoi na przeszkodzie. Akcje spółek, zarówno amerykańskich jak i chińskich przedsiębiorstw są na wyciągnięcie ręki. Dosłownie w ciągu kilku minut jesteś w stanie założyć konto u brokera i kupić akcje Alibaba Group Holding Limited.

Gdzie można kupić akcje Alibaba (BABA)?

Akcje Alibaba kupisz u brokerów:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Akcje Alibaba (BABA) notowane są na nowojorskiej giełdzie NYSE. Aby nabyć akcje tej spółki musisz posiadać konto maklerskie u brokera, który oferuje dostęp do akcji amerykańskich. Możliwości jest wiele , akcje firmy Alibaba kupisz w polskim domu maklerskim (XTB, mBank, Bossa) lub poprzez zaufanego brokera zagranicznego (DEGIRO, Exante, DIF Broker). W kilku prostych krokach założysz konto, wpłacisz depozyt i dokonasz transakcji.

Czym kierować się przy wyborze brokera?

Kluczową kwestią jest oczywiście bezpieczeństwo inwestycji oraz jakość obsługi. Dla większości, przy wyborze oferty brokerskiej najbardziej znaczący wpływ na decyzję ma to jakie koszty będziemy ponosić przy realizacji transakcji. Okazuje się, że różnice w opłatach mogą być spore. Przykładowo, obecnie polski dom maklerski XTB nie pobiera prowizji za handel akcjami do wysokości miesięcznego obrotu 100 tysięcy euro a u brytyjskiego brokera EXANTE prowizja przy akcjach na rynku amerykańskim wynosi tylko 0,02 USD. Na drugim biegunie, w usłudze eMakler mBanku, za zakup akcji Alibaba zapłacisz prowizję w wysokości 0,29% (min. 19 PLN). Drugie tyle będziesz musiał uiścić gdy zdecydujesz się sprzedać akcje.

Wniosek jest taki, że czasami opłaca się założyć nowe konto maklerskie, które pozwoli zaoszczędzić pieniądze na opłatach transakcyjnych.

Czym zajmuje się Alibaba?

Warto zacząć od tego, że Alibaba Group to holding, który zarządza wieloma przedsięwzięciami. W jego skład wchodzą firmy z branży e-handlu, logistyki, żywienia, turystyki i nie tylko. Jednak to przede wszystkim z e-commerce słynie Alibaba. To nie tylko znany powszechnie serwis AliExpress, ale również popularne w Chinach Taobao, Tmall, Lazada czy oczywiście Alibaba.com. Wszystkie razem stanowią znaczną część chińskiego e-handlu. Platformy te umożliwiają handel B2B (między dwoma przedsiębiorstwami gospodarczymi), B2C (między przedsiębiorcą a klientem indywidualnym) oraz C2C (między klientem a klientem).

Warto orientować się chociaż w dwóch platformach założonych przez Jacka Ma: Alibaba.com i AliExpress. To pierwsze przedsiębiorstwo, założone już w 1999 roku, jest liderem światowej sprzedaży hurtowej i korzystają z niego klienci z ponad 190 państw. Ta potężna baza produktów oferuje zniżki na duże zamówienia, którym może być trudno się oprzeć. AliExpress, dedykowany klientowi indywidualnemu, funkcjonuje już w języku polskim, przez co grupa jego odbiorców w naszym kraju gwałtownie się powiększa. Sukces tej platformy wynika z wystawianych na niej bardzo tanich produktów oraz darmowej dostawy nawet wtedy, kiedy zakup ma nas kosztować kilka złotych.

Czy warto kupić akcje Alibaba?

Na giełdę Alibaba została wystawiona w 2014 roku po tym, jak jej IPO (z ang. “pierwsza oferta publiczna”) zebrało ponad 25 miliardów dolarów. Rozwoju Alibaba Group końca nie widać. Tworzone są, lub przejmowane kolejne spółki. Rywale znikają z rynku. Fenomenalne osiągnięcia chińskiej spółki można by wymieniać godzinami, jednak pytanie jakie należy sobie zadać, to: jakie są perspektywy na przyszłość? Alibaba nie spowolniła ani na krok nawet podczas pandemii a jej kapitalizacja wciąż rośnie, odpowiedź zatem nasuwa się sama.

Warto mieć na uwadze potężnego chińskiego gracza, który z wielu powodów wydaje się atrakcyjniejszy niż bliźniacze eBay czy Allegro. Oto bowiem jest spółka, której potencjał wzrostowy wydaje się niewyczerpywalny, przynajmniej w perspektywie najbliższych lat.

Jak inwestować w Alibaba? Akcje, ETF-y, kontrakty CFD – co lepsze?

Metod inwestycji w holding Alibaba jest kilka. Możesz kupić akcje spółki, jednostki ETF (fundusze inwestycyjne zawierające pakiet spółek, w tym Alibaba) lub kontrakty CFD (kontrakt różnicy kursowej). 

Metoda 1 – akcje

Proces zakupu akcji Alibaba jest dość podobny w przypadku akcji każdej innej firmy. Na początku wybierasz odpowiedni dom maklerski lub brokera. Nie wszyscy brokerzy pozwalają kupować akcje Alibaba po prostu dlatego, że nie mają dostępu do NYSE. Potrzebujesz brokera, który da ci dostęp do tej giełdy. Po podjęciu decyzji musisz otworzyć konto inwestycyjne. Przypomina to trochę zwykłe konto bankowe, a jego otwarcie jest zwykle procesem całkowicie online. Zamiast przechowywać na koncie pieniądze, będziesz przechowywać swoje akcje. Kolejnym krokiem będzie zasilenie twojego konta inwestycyjnego. Najpopularniejszym sposobem wpłaty pieniędzy jest przelew bankowy lub użycie karty kredytowej/debetowej. Dopiero po dokonaniu depozytu możesz przystąpić do działania. Po zalogowaniu do platformy inwestycyjnej wyszukujesz akcje Alibaba (ticker: BABA), wpisujesz liczbę akcji, które chcesz kupić, i klikasz kup, co inicjuje zakup akcji. Podczas składania zamówienia możesz wybierać spośród różnych rodzajów zleceń. Przykładowo, zlecenie „egzekucja natychmiastowa” kupuje po rzeczywistej cenie rynkowej, podczas gdy „zlecenie oczekujące” pozwala określić dokładną cenę, po której chcesz kupić akcję.

Metoda 2 – ETF-y

Jeśli interesuje cię szerzej rynek chiński i chcesz zainwestować w większą ilość spółek z tego regionu powinieneś rozważyć inwestycję w ETF na Chiny lub ETF na rynki rozwijające się (emerging markets). Korzystając z dobrodziejstwa tanich funduszy ETF jesteś w stanie jedną transakcją uzyskać inwestycję na wiele wartościowych spółek.

Przykłady ETF-ów dających częściową ekspozycję na firmę Alibaba:

  • iShares MSCI China ETF (MCHI)
  • SPDR S&P China ETF (GXC)
  • iShares Core MSCI Emerging Markets ETF (IEMG)

Jako to działa? Przykładowo, kupując jednostki iShares MSCI China ETF inwestujesz w ponad 600 różnych dużych i średnich chińskich spółek. W skład nich wchodzi Tencent Holdings Ltd. (12%), ALIBABA GROUP HOLDING LTD (11%), Meituan (4%), China Construction Bank (2%), Xiaomi Corp. (1,5%), Sinopec China Petroleum and Chemical Corp. i wiele, wiele innych. Koszty operacyjne, które pobiera fundusz to tylko 0,59% w skali roku.

Jednostki ETF kupujesz podobnie jak akcje wyszukując je po tickerze lub nazwie w platformie brokera. Wybór odpowiedniego brokera ma tu jeszcze większe znaczenie niż z w przypadku zakupu akcji. Oryginalne, amerykańskie ETF-y dostaniesz tylko w wybranych europejskich firmach inwestycyjnych (Exante, DIF Broker).

Kontrakty CFD

Nawet Alibaba, największy detalista na świecie, notuje wzloty i upadki. Przy szeroko zakrojonych, nowych inwestycjach w wideo i rozrywkę, akcje rosną wolnej lub nawet spadają. Dla tych, którzy chcieliby przyspieszyć i skorzystać z dźwigni odpowiedni może okazać się handel kontraktami CFD. Dzięki lewarowi można zwiększyć siłę inwestycji. Oczywiście działa to dwie strony. Udana inwestycja zakończy się zwielokrotnionym zarobkiem, nieudana przyniesie powiększoną stratę. Handel kontraktami CFD charakteryzuje się dużo większym ryzykiem niż bezpośredni handel akcjami czy ETF-ami.

Doświadczeni inwestorzy wiedzą, że przy kontraktach CFD oprócz otwierania pozycji na wzrosty, można też otwierać pozycje na spadki. Wówczas zarabiamy, kiedy cena akcji spada. Jeśli ta tematyka cię interesuje zacznij od małej dźwigni. Na początku lepszy będzie bezpieczny trading na małych kwotach.

Przykładowo, w XTB możesz kupić akcje Alibaba, ale możesz też handlować instrumentem CFD, którego wartość bazuje na cenie rynkowej akcji Alibaba (BABA.US).

Dom maklerski XTB - kontrakt CFD na akcje Alibaba
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Podejmując decyzje inwestycyjne, powinieneś kierować się własnym osądem.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo