Bitcoin – jak zacząć inwestować?

Kryptowaluta Bitcoin (BTC)

W poniższym poradniku “Bitcoin – jak zacząć” pokażę ci mój sprawdzony pomysł przyspieszonej edukacji jak wejść na rynek kryptowalut i zdobyć pierwsze doświadczenia w handlu walutami cyfrowymi. Dowiesz się jak kupić, sprzedać i przelać bitcoin w bezpieczny sposób.

  • Bitcoin to waluta cyfrowa o bardzo dużej zmienności, którą handluje się na tzw. giełdach kryptowalut
  • Pierwszy krok to wybór platformy, na której dokonasz transakcji. Do najpopularniejszych giełd należą: Binance, Coinbase, Zonda Crypto, Kraken.
  • Aby dobrze zacząć handel bitcoinem należy się do tego kompleksowo przygotować. Kluczowym elementem jest również decyzja na jakim portfelu będziesz przechowywać zakupione aktywa

5 kroków, które pozwolą ci zacząć przygodę z bitcoinem

Jeśli jesteś nowy w świecie kryptowalut, zapewne masz wiele pytań i wątpliwości na które niełatwo jest znaleźć natychmiastową odpowiedź. Zastanawianie się jednak jak kupić Bitcoin, Ethereum, Ripple i inne kryptowaluty, nie powinno trwać zbyt długo. Nauczenie się podstawowych zasad jest dość proste. Możesz zacząć inwestować w bitcoin (BTC), wykonując kilka prostych kroków.

Spis treści: Wybór giełdyZałożenie kontaWpłataZlecenie kupnaPortfel

Jak zacząć inwestować w Bitcoin

Krok 1 – Wybierz giełdę kryptowalut

Najlepszym miejscem na zakup i handel bitcoinem jest giełda kryptowalut. BTC i inne krypto możesz też nabyć w kantorze kryptowalut lub bitomacie, ale ze względu funkcjonujące w nich wyższe prowizje lepiej zacząć od najbardziej uznanego przez społeczność miejsca czyli giełdy krypto.

Co najmniej kilkaset podmiotów trudni się pośrednictwem w handlu bitcoinem i klika lat temu, gdy rynek nie był jeszcze ustabilizowany wybór tej właściwej platformy wcale nie był taki jednoznaczny. Dzisiaj bitcoin i jego towarzysze mają już doskonałe podłoże do obrotu, giełdy są coraz bezpieczniejsze, a liderzy runku okopali się na swoich pozycjach i nie łatwo innym, nowym o wskoczenie do ścisłej czołówki.

Do najlepszych giełd kryptowalut obecnie należą:

Giełda OpisOcena Rejestracja
Zonda Crypto opinie i recenzja 2024 r.

Zonda Crypto

Najbardziej znana polska giełda kryptowalut. Postrzegana jako bezpieczna, ustabilizowana platforma z możliwością realizacji przelewów bankowych w PLN. Duża płynność gwarantująca najlepsze warunki do handlu BTC/PLN oraz na innych parach z polską walutą.

Zonda Crypto opinie i recenzja 2024 r.
2 Binance opinie i recenzja 2024

Binance

Binance to największa na świecie giełda kryptowalut pod względem osiąganego dziennego wolumenu transakcji handlowych. Oferuje dostęp do kilku tysięcy par tradingowych. Giełdę cechują niskie opłaty oraz duża ilość dodatkowych usług.

Binance opinie i recenzja 2024
3 Coinbase opinie i recenzja 2024 r.

Coinbase

Zaufana platforma z USA z długą historią i osiągnięciami. Przy pierwszej transakcji możliwość otrzymania darmowych bitcoinów o wartości 8 euro. Idealna dla początkujących. Jedyna giełda kryptowalut na świecie, która jest spółką giełdową.

Coinbase opinie i recenzja 2024 r.

Światowi liderzy w handlu BTC to Binance, Coinbase, Kraken, Bittrex, Bitstamp, podczas gdy najlepszą polską giełdą kryptowalut jest Zonda Crypto. Dla początkującego inwestora, Zonda będzie najwłaściwszym wyborem gdyż w wygodny sposób kupisz na niej bitcoina za złotówki . Wpłaty i wypłaty dostępne są w PLN, interfejs jest bardzo czytelny. Inne giełdy, choć warte uwagi, mogą przytłoczyć na starcie niedoświadczoną osobę.

Krok 2 – Załóż i zweryfikuj konto inwestycyjne

Założenie konta na giełdzie krypotowalut jest bardzo proste – polega na podaniu adresu email, kilku innych podstawowych danych, ustaleniu loginu i hasła oraz kliknięciu w link potwierdzający aktywację.

Po zakończonej rejestracji zobaczysz już giełdę „od środka”, choć najczęściej nie będziesz z niej mógł w pełni korzystać. Dopiero po przejściu weryfikacji tożsamości możliwy będzie handel bitcoinem i kryptowalutami. Nawet jeśli weryfikacja nie jest od razu wymagana, nie zwlekaj z nią.

Krok 3 – Wpłać pieniądze na konto

Ile trzeba wpłacić na giełdę? Możesz zacząć inwestowanie w bitcoin już od 10 zł (minimalna wpłata na giełdę ZondaCrypto). Próg wejścia do świata kryptowalut praktycznie nie istnieje. Każdy może zagrać na giełdzie, handlować bitcoinem i innymi kryptowalutami nawet niewielkimi pieniędzmi.

Oczywiste jest, że im większą kwotę zainwestujesz tym więcej możesz zarobić. Dla przykładu wzrost ceny BTC o 50% przy kwocie inwestycji 1000 zł da zysk 500 zł a przy 100 000 zł inwestycji zaowocuje profitem w wysokości 50 000 zł. Banalne, lecz warte podkreślenia, iż inwestując kilkadziesiąt złotych nie zarobisz milionów.

Metody wpłat mogą się różnić w zależności od giełdy. Sprawdź w osobnych artykułach jak możesz dokonać depozytu na najpopularniejsze giełdy kryptowalut:
Binance – jak wpłacić pieniądze
Zonda Crypto – jak wpłacić pieniądze

Krok 4 – Złóż zlecenie kupna bitcoina

Gdy pieniądze znajdą się na twoim koncie inwestycyjnym, możesz złożyć pierwsze zamówienie. W oknie zlecenia wpisujesz nazwę kryptowaluty lub jej symbol (Bitcoin to BTC) oraz ilość, którą chciałbyś kupić. Tę ilość określamy aż do ośmiu miejsc po przecinku, co pozwala nam kupić ułamkowe udziały bitcoina.

Istnieją dwa podstawowe typy dyspozycji giełdowych – zlecenie po cenie rynkowej oraz zlecenie oczekujące.

Pierwsze z nich, nazywane również szybką transakcją, spowoduje zakup bitcoina po najkorzystniejszej cenie spośród dostępnych ofert. W zleceniu oczekującym Ty określasz dokładnie cenę po jakiej chciałbyś kupić BTC a zostanie ono realizowane tylko wtedy, gdy znajdzie się gracz giełdowy chętny na sprzedaż po określonej stawce.

Jeśli kupisz bitcoina na giełdzie kryptowalut to masz kilka opcji:

  • Zostawić bitcoina (BTC) w portfelu giełdowym – niezalecana opcja. Ma jednak zastosowanie w przypadku niewielkich kwot. Realizując transfer bitcoina z portfela giełdowego na portfel pozagiełdowy poniesiesz opłatę sieciową. Podobnie w drugą stronę, przesyłając BTC z powrotem na giełdę znów będziesz zmuszony do uiszczenia opłaty. Jeśli twoja inwestycja jest naprawdę niewielka może się okazać, ze transfer pochłonie ci istotną część kapitału. W takim przypadku lepiej dać sobie spokój i pozostawić BTC na zaufanej giełdzie
  • Przenieść bitcoina (BTC) na portfel mobilny, przeglądarkowy lub desktopowy. To dużo lepsze rozwiązanie niż trzymanie kryptowaluty na giełdzie (jesteś tu właścicielem tzw. klucza prywatnego). Nie jest ono jednak idealne. Wymienione portfele należą do grupy tzw. hot wallets, czyli działają na urządzeniach podłączonych do Internetu. Są one bardzo wygodne, lecz nie w 100% bezpieczne. Istnieje wszakże ryzyko kradzieży
  • Przenieść bitcoina (BTC) na portfel sprzętowy (tzw. hardware wallet). To najbezpieczniejsze rozwiązanie. Co prawda wymaga dodatkowej inwestycji na zakup urządzenia (ok. kilkuset złotych), ale za to daje gwarancję iż nic złego z twoim bitcoinem się nie stanie. Przy dużych inwestycjach, portfel sprzętowy jest wręcz obowiązkowy. Do najpopularniejszych na rynku firm produkujących tego typu osprzęt należą Ledger oraz Trezor.
Portfel kryptowalut Trezor
Trezor, popularny portfel sprzętowy. Źródło: trezor.io
Ostatnio bardzo dynamicznie rozwijają się serwisy oferujące transfery online (transfer money online). Usługa polega na szybkiej i bezpiecznej wpłacie kryptowalut na portfel a następnie automatycznej konwersji na walutę tradycyjną i transferze środków do wskazanego odbiorcy.

Krok 5 – Wybierz metodę przechowywania bitcoina

Miej świadomość, że giełdy kryptowalut to nie banki czy domy maklerskie. Nie są one objęte rządowym parasolem ochronnym z funkcjonującymi funduszami gwarancyjnymi, systemami wypłat rekompensat itp. Jeśli giełda zbankrutuje w wyniku złego zarządzania lub padnie ofiarę ataku hakerów możesz mieć poważny problem i utracić swoją inwestycję. Z tego tytułu bierze się duży nacisk w edukacji na bezpieczne przechowywanie kryptowalut.

Zacznij od razu

Są dwie szkoły:

pierwsza – w opinii wielu osób powinieneś przez kilka miesięcy się uczyć, oglądać filmy na YT, odwiedzać regularnie branżowe serwisy, czytać artykuły, wziąć udział w kursie czyli innymi słowy przyswoić wiedzę teoretyczną o bitcoinie.

druga – w mojej subiektywnej opinii skuteczniejsza – nie ma się co długo zastanawiać, lepiej wziąć jakąś małą kwotę, założyć konto i iść prosto na rynek transakcyjny po praktyczną wiedzę o kryptowalutach.

Kupno bitcoina jest tak prostą czynnością, że nie ma się co długo rozwodzić i szkolić w zakresie „jak zacząć z bitcoinem”. Cały proces zakupu waluty cyfrowej jest nieskomplikowany a satysfakcja gdy widzisz swoje pierwsze BTC w portfelu motywuje do dalszych działań.

Podsumowanie

Zakup kryptowalut to jedna z metod walki z inflacją. Jedni rozpatrują to jako działanie krótkoterminowe, inni stosujący strategią hodl liczą, że na wzrosty wycen w bardzo długim okresie czasu. Aby rozpocząć prawdziwe inwestowanie w bitcoin, musisz założyć tzw. rachunek na giełdzie kryptowalut, ponieważ są to dedykowane platformy gromadzące dużą ilość handlujących – tym samym uzyskasz tam najkorzystniejsze warunki kupna i sprzedaży.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo