Inwestowanie w kryptowaluty w 2024 roku. Poradnik dla chcących zarabiać na bitcoinie

Bitcoin znów pojawił się w centrum zainteresowania inwestorów. Jeśli śledzisz kurs bitcoina to zapewne zastanawiasz się teraz, kiedy jego cena wzrośnie i czy bitcoin kiedykolwiek przebije granicę 100 000 USD? Czy inwestowanie w kryptowaluty w 2024 roku ma sens?

Inwestowanie w krypto
Bitcoin to the moon! To główne hasło krypto entuzjastów

Najważniejsze kryptowaluty na rynku

Wielu doświadczonych inwestorów nie przejmuje się kolejnym ATH (All-Time High) i nie czeka na kolejny szalony rajd – zmienność na rynku kryptowalut jest wciąż tak duża, że genialne zyski można wygenerować bez kolejnej „bańki” na bitcoinie. Oczywiście nie jest to takie proste, i tak jak na każdym innym rynku trzeba potrafić wyczuć rynek kiedy jest dobry moment na zakup a kiedy na sprzedaż kryptowalut.

Rynek kryptowalut na dobrą sprawę dopiero raczkuje, wiele ciekawych projektów szybko zyskuje popularność i wysoką wycenę, po czym niespodziewanie odchodzi w zapomnienie inwestorów a nawet upada. Inwestując w kryptowaluty możesz ograniczyć ryzyko stawiając na najbardziej uznane projekty technologii blockchain. Oto trzy główne kryptowaluty: bitcoin, ethereum i ripple.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin to król wśród kryptowalut, najbardziej popularna kryptowaluta świata, wprowadzona do obiegu w 2009 roku, zdecentralizowana, dzięki czemu zapewnia niemal całkowitą anonimowość, używanie jej daje nam też szybkość dokonywania transakcji, możliwość płacenia w sklepach internetowych i wysoki poziom bezpieczeństwa. Co ważne bitcoin ma ograniczoną ilość wolumenu, zostanie wydobytych tylko 21 milionów sztuk. Dzięki swojej popularności zapewnia wysoką płynność transakcji.

Ethereum (ETH)

Ethereum to druga co do wielkości kryptowaluta świata. Jeśli chcielibyśmy być bardzo poprawni językowo, to kryptowalutę o skrócie ETH powinniśmy nazywać ether a nazwę ethereum odnosić tylko do jej protokołu. Podaż ETH jest stała, a wolumen w przeciwieństwie do bitcoina nie jest odgórnie określony, podobnie jednak jak w przypadku BTC nie istnieje organizacja regulująca cenę czy podaż tej kryptowaluty.

Ripple (XRP)

Ripple to trzecia co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji, przez wielu uważana za największego konkurenta dla bitcoina, góruje przede wszystkim szybkością transakcji. Międzykontynentalne przelewy bankowe trwają kilka dni, bitcoinowi może zająć to przy obciążonej sieci nawet 2,5 godziny, a Ripple nie przekroczy 4 sekund. Nie jest to jednak kryptowaluta zdecentralizowana ani nie można jej też wykopać, w obiegu jest jej stały wolumen wynoszący 100 miliardów, z czego większość jest w tym momencie zamrożona.

Jak i gdzie kupić kryptowaluty

Jak kupić bitcoin? Jest kilka różnych sposobów aby zacząć inwestować w BTC i inne kryptowaluty. Do najbardziej popularnych należą:

Giełda kryptowalut

Giełda kryptowalut to najpowszechniejsza i jedna z najbezpieczniejszych metod, oferuje możliwość zakupu kryptowalut za standardowe waluty jak złotówki, euro czy dolary oraz wymianę kryptowalut pomiędzy sobą, na przykład bitcoina na ripple. Najlepsza polska giełda kryptowalut to Zonda, a najbardziej uznane na świecie platformy to Binance i Coinbase.

Bitomat

Bitomaty to maszyny, które znajdziesz we wszystkich większych miastach. Możesz w nich wymienić bitcoina na gotówkę jak i gotówkę na bitcoina. Cały proces jest dość intuicyjny i nie trwa więcej niż kilka minut. Jeśli chcesz kupić kryptowalutę w bitomacie, wcześniej musisz przygotować cyfrowy portfel na który zostanie ona wysłana.

Kantor kryptowalutowy

Kantor kryptowalut to bardzo prosty i szybki sposób na transakcję, odbywa się zazwyczaj całkowicie online, za pomocą płatności internetowej możesz zakupić wybraną kryptowalutę. Musisz liczyć się tylko ze znacznie wyższą prowizją niż w przypadku giełdy kryptowalut.

Portfele kryptowalut. Jak przechowywać kryptowaluty?

Po zakupie jakiejkolwiek kryptowaluty warto rozważyć to, gdzie będziemy ją przechowywać, możemy oczywiście trzymać ją na giełdzie kryptowalut, jest to jednak mało bezpieczny sposób. Po pierwsze to giełda a nie my jest właścicielem takiej kryptowaluty (jest w posiadaniu tzw. klucza prywatnego), po drugie sytuacja prawna giełd nie jest jeszcze w pełni uregulowana, nie istnieje żaden „Fundusz Gwarancyjny”, który w przypadku bankructwa czy ataku hackerskiego na giełdę zrekompensowałby stratę. W przypadku gdy inwestujesz duże kwoty musisz pomyśleć o portfelu (czy nawet kilku portfelach) kryptowalut. Do wyboru masz:

Portfel sprzętowy

wyglądem przypomina zwykły pendrive, jest jednak zabezpieczony hasłem dysponuje nowoczesnym szyfrowaniem. Takie rozwiązania są płatne, portfele sprzętowe są oferowane przez profesjonalne firmy kosztują kilkaset złotych, uznawane są za najbezpieczniejszą formę. Najczęściej kupowane to Trezor oraz Ledger.

Portfel fizyczny Trezor
Portfel sprzętowy Trezor

Portfel desktopowy

sposób dość wygodny i w miarę bezpieczny. Portfel na komputerze to aplikacja, którą należy pobrać i zainstalować na swoim PC.

Portfel mobilny

również ma postać aplikacji na smartfona lub tablet. Pozwala na dokonywanie szybkich transakcji np. w sklepach poprzez zeskanowanie kodu QR. Poziom bezpieczeństwa jest jednak średni. Przenośne portfele nie są rekomendowane do przechowywania większej ilości kryptowalut.

Portfel kryptowalut papierowy

w tej banalnej metodzie zapisujemy w jedynie nam znanym miejscu, na kartce papieru, nasz klucz prywatny. Warto wtedy jednak zadbać o to, żeby takiej kartki nie zgubić, ani żeby nie uległa zniszczeniu, w przeciwnym razie stracimy wszystkie nasze środki.

Jak bezpiecznie inwestować w kryptowaluty?

Inwestując w kryptowaluty powinniśmy bezwzględnie zachować szczególną ostrożność. Jest to rynek nowy, rozwijający się, nie posiada jeszcze regulacji prawnych, ograniczeń czy kontroli przez co łatwo o nadużycia. Jest to również rynek bardzo podatny na ataki hakerskie. Każdego dnia powstaje wiele nowych walut, ale też wiele ginie. Na rynku kryptowalut, podobnie jak na rynku Forex powinniśmy zachować szczególną ostrożność i inwestować tylko tę część kapitału, którą możemy ewentualnie stracić. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie na pewno powolne wchodzenie na ten rynek. Lepiej nie inwestować od razu dużych kwot, nawet jeśli przekonują nas do tego osoby wyglądające na ogarnięte w temacie krypto. Uczmy się małymi krokami, wyciągajmy wnioski z błędów, poczujmy się pewnie w temacie. Na pewno nieocenioną wartością dodaną będzie dla nas regularna lektura opinii o giełdach, kantorach czy portfelach kryptowalutowych.

Inwestowanie w kryptowaluty
Inwestowanie w kryptowaluty naprawdę nie jest skomplikowane

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Jedną z najważniejszych zasad inwestowania jest dywersyfikacja, czyli inwestowanie w różne aktywa, różne gałęzie gospodarki, w pewne inwestycje i te bardziej ryzykowne, w tradycyjne i dobrze znane sposoby lokowania kapitału, ale i te nowe, pionierskie, dające duże możliwości wzrostu, bo jak wiadomo, najwięcej zyskuje ten, który wchodzi najwcześniej. Kryptowaluty od wielu lat stale, dynamicznie rosną w siłę, przyciągając coraz to nowych inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych a wszystkie znaki na niebie wskazują, że najlepsze lata i największe zyski do ugrania na tym polu są dopiero przed nami – to w sumie główny powód dla którego warto przyjrzeć się bliżej kryptowalutom, nawet jeśli nie będzie to twoja główna arena działań.

Poradnik Inwestora
Logo