Rozpoczęcie inwestowania już na studiach to doskonały pomysł. Nawet jeśli masz niewielką ilość gotówki, możesz zacząć budować długoterminowy portfel. Czy instytucje finansowe traktują w sposób wyjątkowy studentów? Czy przygotowały specjalną ofertę dla osób poniżej 26 lat? Jaki jest najlepszy rachunek maklerski dla studenta? Sprawdźmy.

Konto maklerskie dla studenta – przegląd ofert
Ofert przygotowanych dla studentów w obszarze inwestycyjnym jest sporo. Należy zwrócić uwagę, że promocje obowiązują po okazaniu legitymacji studenckiej, a czasami wymagają okazywania jej co rok. W przypadku zaniechania dom maklerski naliczy dodatkowe opłaty, gdyż konto przejdzie w tryb pozbawiony promocji. Stanie się tak również po ukończeniu przez użytkownika 26 lat. Przyjrzyjmy się dokładnie czym charakteryzują się rachunki maklerskie dla studentów.
Pakiet Student – rachunek maklerski w Banku Millenium
Millenium DM oferuje usługi skierowane dla studentów, charakteryzujące się bezpłatną aktywacją i prowadzeniem rachunku. Prowizja za handel akcjami wynosi 0,55% (w internetowym serwisie transakcyjnym 0,35%). Przechowywanie zakupionych papierów wartościowych jest darmowe. Pakiet student w Banku Millenium umożliwia nam gratisowo podejrzenie jednej oferty notowań. Jeśli chcemy więcej, przykładowo 5 ofert z GPW lub cały karnet, musimy odpowiednio zapłacić zgodnie z cennikiem domu maklerskiego.
Rachunek studencki w mBanku
Oferta biura maklerskiego mBanku wygląda podobnie jak omawiana wyżej propozycja Millenium. Prowizja dla rynku akcji od zleceń internetowych wynosi 0,35% (ale nie mniej niż 5 zł). Młodzi inwestorzy otrzymają bezpłatny dostęp do notowań w czasie rzeczywistym dla 1 oferty. Rachunek maklerski dla studenta zostanie otwarty i poprowadzony bezpłatnie.
Warunki promocji obowiązują do osób w wieku 18 – 26 lat. Rachunek studencki w domu maklerskim mBanku możesz bezpłatnie zasilić z wewnętrznego rachunku banku – za wypłatę na rachunek mBanku również nic zapłacisz.
Oferta specjalna dla młodych inwestorów w Alior Banku
Prześwietlając kolejną ofertę trafiamy do Alior Banku. Panowie w kapeluszach przygotowali ofertę specjalną rachunku brokerskiego dla studentów. Dla młodych inwestorów giełdowych jest ona najkorzystniejsza. Prowizja od zleceń na akcje wynosi 0,21% (ale nie mniej niż 3 zł). Usługa skierowana do początkujących traderów zachowuje wszelkie parametry zwykłego konta maklerskiego oraz możliwość aktywowania dodatkowych usług. Konto dostępne dla uczących się w wieku poniżej 26 lat. Aby rozpocząć inwestowanie z Aliorem trzeba wcześniej założyć konto w bankowości internetowej.
Podobnych ofert, z obniżoną prowizją dla studentów jest więcej. Warto w tym zestawieniu jeszcze wspomnieć o rachunku maklerskim dla ucznia i studenta w PKO Bank Polski.
Jakie korzyści daje studenckie konto maklerskie? Ranking nie-studenckich rachunków inwestycyjnych
Łatwo można odczytać wynik powyższej analizy studenckich kont maklerskich. Głównym benefitem oferowanym młodym osobom jest obniżenie prowizji od handlu akcjami na giełdzie.
Student, przykładowo zamiast 0,29% zapłaci 0,21% prowizji w danym biurze maklerskim. W kolejnym, stawka idzie w dół z 0,38% na 0,35% za każde zlecenie.
Pytanie jest jednak następujące – czy warto korzystać z tych studenckich promocji, skoro na rynku są oferty domów maklerskich i brokerów oferujących jeszcze niższe opłaty (i student może z nich skorzystać)? Przykładowo, w XTB i w eToro akcje i ETF-y w promocji możesz kupować i sprzedawać zupełnie bez opłat! W DEGIRO handel akcjami amerykańskimi jest darmowy a polskimi obciążony opłatą 1 PLN. Zwykła oferta tych brokerów przebija w zakresie prowizji ofertę studencką.
Reasumując, akcje spółek z całego świata – na bardzo korzystnych warunkach – kupisz m.in. tutaj:
Obecnie aby zacząć inwestować spore zasoby gotówki nie są wymagane. Z reguły wystarczy kilkaset złotych aby zacząć przygodę z giełdą. Aby uzyskać dostęp do giełdy i móc obracać papierami wartościowymi niezbędne jest założenie konta maklerskiego. Wybór odpowiedniego pośrednika giełdowego jest bardzo ważny. Zadbaj o to, aby płacić jak najniższe prowizje transakcyjne. Ranking kont maklerskich (taki jak powyższy) pomoże ci podjąć właściwą decyzję.