Rachunek maklerski dla dziecka

Czy dziecko może posiadać własny rachunek maklerski? Jeśli tak, to na jakich warunkach? Jak i gdzie najlepiej założyć konto maklerskie swojemu dziecku? Czy nastolatek może samodzielnie składać zlecenia obrotu akcjami? Czy w Polsce jest to możliwe? Te pytania zadają rodzice, którzy posiadają doświadczenie w inwestowaniu i mają świadomość korzyści płynących z tego procesu. Odpowiedzi na pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Konto maklerskie w wersji Junior. Czy polskie biura maklerskie posiadają ofertę dla dzieci?

Każda osoba zainteresowana obrotem papierami wartościowymi musi założyć rachunek maklerski. Tylko w ten sposób otrzymuje dostęp do giełdy i możliwość zlecania kupna i sprzedaży akcji i ETF-ów. Dom maklerski w imieniu inwestora przeprowadza transakcje na rynku regulowanym i pobiera od tego prowizję.

Czy inwestorem może być osoba nieletnia? Analizując ofertę wiodących biur maklerskich i brokerów, niestety nie znaleźliśmy oferty przeznaczonej dla dziecka. Konto maklerskie może założyć tylko i wyłącznie osoba pełnoletnia. Jeżeli osoba nie ukończyła osiemnastu lat, to pozostaje wirtualna gra na giełdzie w wersji demo. Taka rozgrywka pomaga poznać podstawy gry i sprawdzić swoją intuicję. Można przetestować strategie i w kontrolowanych warunkach opanować zasady kupna i sprzedaży. Nie da się jednak w ten sposób sprawdzić swoich emocji. Wersja demo nigdy nie jest tym samym co rzeczywisty handel. I przede wszystkim nie pozwala zarabiać pieniędzy.

Akcje spółek z całego świata kupisz tutaj:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Rachunek maklerski dla dziecka prowadzony przez rodzica

A czy możliwe jest założenie konta dla dziecka, na którym transakcje będzie przeprowadzać osoba dorosła? Jeśli rodzic ma swoje konto maklerskie i z sukcesem inwestuje w papiery wartościowe, to być może chciałby założyć konto na nazwisko dziecka i zabezpieczyć potomka inwestując w jego imieniu. Okazuje się to niemożliwe technicznie, w praktyce realne do zrealizowania.

Jak już zostało wspomniane rachunek w domu maklerskim może założyć osoba mająca co najmniej 18 lat. Pozostaje otworzenie osobnego konta na rodzica i inwestowanie na nim z myślą o dzieciach. Oprócz konta maklerskiego, które już posiadasz, załóż konto u innego brokera lub otwórz dodatkowy rachunek i inwestuj na nim z myślą, że w przyszłości przekażesz te aktywa dziecku. Najlepsze domy maklerskie oferują możliwość założenia subkonta, wtedy dodatkowe konto możesz dedykować dziecku (formalnie konto będzie na Twoje nazwisko).

Przykładowo dom maklerski XTB w ramach jednej umowy oferuje możliwość otwarcia do czterech subkont.

Zakładanie konta rzeczywistego w XTB
W Domu Maklerskim XTB możesz posiadać do 4 kont rzeczywistych. Musisz je jednak założyć samodzielnie po rejestracji .

A jak to działa za granicą?

W Polsce to niemożliwe, ale poza jej granicami istnieją konta maklerskie dedykowane osobom poniżej osiemnastu lat. Fidelity Youth Account jest przykładem takiej usługi. To konto maklerskie oferowane nastolatkom w wieku 13 – 17 lat. Umożliwia kupno i sprzedaż amerykańskich papierów wartościowych. Do konta dołączony jest pakiet edukacyjny wprowadzający w zasady inwestowania i nawyki finansowe. Konto zakłada rodzic na podstawie dokumentu tożsamości dziecka. Po weryfikacji rachunek zostaje aktywowany. Fundusze na inwestycje dorosła osoba może przesłać przelewem bankowym.

Niestety rachunek maklerski Fidelity Youth Account dedykowany jest tylko inwestorom z USA. To kolejny przykład pokazujący jak rynek amerykański przewyższa Polskę i inne kraje europejskie. Czy w naszym kraju będziemy mieć kiedyś dostęp do takich produktów jak rachunek maklerski dla dziecka? Kiedy w Polsce pojawią się prawdziwi dywidendowi arystokraci? Czy w Polsce powstaną fundusze REIT? Jak widać jest wiele do zrobienia.

Konto maklerskie dla dziecka – podsumowanie

Ranking kont maklerskich przyda się w ocenie, które domy maklerskie mają najniższe opłaty. Rozważny rodzic z zacięciem do inwestowania pragnie, by jego dziecko osiągnęło niezależność i odpowiedzialność finansową jak najwcześniej. Jednocześnie dla młodych inwestorów ryzyko straty jest tak samo duże jak dla każdego innego użytkownika giełdy, a wiedza w zakresie zarządzania ryzykiem, umiejętności kontroli emocji i zdolności handlu z pewnością mniejsze. Nadzór i wsparcie ze strony rodzica są nie tyle obowiązkowe ze względu na brak możliwości założenia konta maklerskiego dla dziecka, co nad wyraz wskazane aby nauczyć młodego, ambitnego człowieka jak działają rynki finansowe.

Przeczytaj również:

Darmowe konta maklerskie

Konto maklerskie dla studenta

Konto maklerskie dla początkujących

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo