Kontrakty CFD na srebro

Srebro zalicza się do grupy metali szlachetnych. Posiada kilka tysięcy zastosowań w przemyśle i od zawsze było traktowane jako cenny surowiec. Jest także doskonałym aktywem, które kupione i sprzedane w odpowiednim momencie jest w stanie generować zyski. Aby zainwestować w srebro, możesz kupić sztabki lub monety bulionowe. Pod rozwagę możesz wziąć ofertę funduszy ETF na srebro. Jednak coraz popularniejszą formą ekspozycji na ten metal jest handel kontraktami na różnicę kursową – czyli tzw. CFD. Co to jest kontrakt CFD na srebro? Czy warto inwestować tą metodą? Jak duże jest ryzyko? Sprawdźmy.

CFD na srebro

CFD na srebro – co to znaczy? czym jest kontrakt na różnicę na srebro?

Słyszałeś zapewne nie raz o grze na spadki. Ktoś zarobił gdy cena danego instrumentu poszła w dół. CFD jest właśnie takim uniwersalnym narzędziem. Pozwala ci zająć jedną z dwóch pozycji:

  • Sell (Sprzedaj) czyli kupno kontraktu CFD na spadki, lub
  • Buy (Kup) czyli kupno kontraktu CFD na wzrosty

Początkowo może wydawać się to dość abstrakcyjne. Jak to „Sprzedaj”? Przecież nic tutaj nie posiadam. Tak, nazewnictwo jest dość przewrotne. Trzeba się z nim oswoić, a po jakimś czasie stanie się ono oczywiste.

Spójrzmy na przykład kontraktu CFD na srebro oferowanego przez polski dom maklerski XTB:

CFD na srebro w ofercie brokera XTB
Źródło: xtb.com. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. 

Tych nowych pojęć jest znacznie więcej: spread, swap, pips, wolumen, depozyt zabezpieczający itp. Jeśli terminy te są ci obce zajrzyj do artykułu: CFD – jak działa kontrakt na różnicę cenową

Wielkość dźwigni dla kontraktów CFD na srebro

Kontrakty CFD są dedykowane inwestorom krótkoterminowym. Osoby, które nie boją się ryzyka mogą pożyczyć od brokera pieniądze i handlować kontraktami dużo wyższymi niż wynika to z posiadanego przez nich kapitału.

Wielkość dźwigni nie jest dowolna. To regulator, w naszym przypadku Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), określa maksymalny poziom lewara dla danego aktywa. Maksymalna dźwignia dla kontraktów na srebro wynosi 10:1. Pozwala to zawierać transakcje, dysponując 10% kapitału własnego. Lewarowanie transakcji z dźwignią w wysokości 10x jest zatem mniejsze niż handel CFD na złoto gdzie możliwa dźwignia kształtuje się na maksymalnym poziomie 20x.

Podstawowe informacje o kontrakcie CFD na srebro

Zanim zaczniesz handel CFD na jakimkolwiek instrumencie zajrzyj do szczegółowych informacji. Znajdziesz je bez problemu w opisie dotyczącym danego kontraktu CFD.

To tutaj znajdziesz dane o wartości nominalnej 1 lota, minimalnej i maksymalnej pozycji jaką możesz zająć. Pozwoli ci to określić jakim depozytem musisz dysponować oraz doprecyzować wartość kontraktu.

CFD na srebro - podstawowe informacje.
Źródło: xtb.com. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. 

Lot w CFD używany jest do określania ilości pieniędzy do inwestycji. W prostym tłumaczeniu lot oznacza po prostu wielkość kontraktu. W omawianym przypadku kontraktu CFD na srebro, wartość 1 lota to cena 1 uncji trojańskiej pomnożona przez 5000 (tzw. mnożnik) czyli 24,2 x 5000 (121 303 dolarów).

Jak zauważyłeś, min. wielkość pozycji to 0,01 a maksymalna to 100. Oznacza to, że kontrakt CFD na srebro kształtować się może w przedziale od 1 213,03 USD do 12 130 300 USD. Do wybranej przez ciebie wartości kontraktu musisz dostosować depozyt zabezpieczający.

Przykład kontraktu CFD na srebro

Załóżmy, że cena srebra waha się w przedziale od 22 do 23 USD za jedną uncję. Inwestor zauważa możliwość zmiany trendu na rosnący. Wykupuje 1 kontrakt przy cenie 22 dolarów – depozyt wynosi 11 000 USD (cała transakcja obejmuje kwotę 110 000 USD). W ciągu kilku dni cena srebra wzrasta do 25 USD, więc decyduje się na zamknięcie tej pozycji.

Na całej transakcji trader zarabia ponad 13 tys. dolarów – jest to różnica między ceną otwarcia a ceną zamknięcia kontraktu z uwzględnieniem mechanizmu dźwigni:

  • zaangażowany kapitał x wysokość lewara x wzrost wartości pozycji, czyli:

11 000 x 10 x 12% = 13 200 USD – zysk

Ten zysk należy oczywiście pomniejszyć ze względu na występowanie kosztów prowadzenia tej transakcji (spread, dzienny swap itp.)

Czy warto handlować kontraktami CFD na srebro?

Jest to alternatywna metoda inwestowania w szlachetny kruszec. Tradycyjny sposób wymaga posiadania przestrzeni magazynowej, obejmuje koszty przechowywania i ochrony srebra. W wypadku kontraktów CFD wystarczy pamiętać hasło i login, aby dostać się na rachunek inwestycyjny. Wykonanie transakcji trwa dosłownie kilka sekund i jest możliwe praktycznie z każdego miejsca, w którym działa Internet. Zalet jest znacznie więcej.

Handel CFD to jednak nie tylko analiza rynku. To przede wszystkim walka ze swoimi emocjami. Odpowiedź na pytanie czy warto handlować CFD musisz znaleźć sam. Nie każdy potrafi poradzić sobie ze złą inwestycją, odrabianiem start, naprawianiem błędów. Ryzyko w handlu CFD z dźwignią jest duże. Aby cieszyć się zarobkiem z CFD trzeba być wybitnym, jednym z najlepszych w branży. Jak pokazują ostrzeżenia o ryzyku od 64% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne. Aby zarabiać trzeba być w tej mniejszości, która potrafi ograć rynek.

Jak zacząć handel za pomocą kontraktów na srebro?

Aby można było kupować kontrakty CFD na srebro, wystarczy założyć konto u dowolnego brokera, który posiada w swojej ofercie instrumenty na to aktywo. Może to być jeden z popularnych brokerów takich jak:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Po rejestracji warto zweryfikować konto, następnie przesłać środki pieniężne i już można wykonywać dowolne transakcje na rynku.

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć proces tradingu zapoznaj się z artykułem: CFD opinie. Wady i zalety handlu kontraktami na różnice kursowe

Podsumowanie

Kontrakty CFD pozwalają handlować na wielu klasach aktywów – zalicza się do nich także srebro. Co więcej, ten instrument pozwala na zarabianie na wzrostach ceny kruszcu, ale także w sytuacji, gdy ceny na rynkach spadają. Dzięki temu każdy inwestor ma możliwość elastycznego reagowania, niezależnie od trendów panujących na giełdzie. Kupując kontrakty różnicowe na srebro wykorzystuje się następujące mechanizmy:

  • lewarowanie – korzystanie z obcego kapitału w celu zwielokrotniania zysków
  • asymetrię instrumentów pochodnych

Dzięki temu, że kontrakty CFD są instrumentami pochodnymi, można spekulować na aktywach bez potrzeby ich posiadania w portfelu. Po wygaśnięciu lub zamknięciu kontraktu gotówka wraca na konto i można ją wykorzystać do otwarcia nowych pozycji.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo