Jaki Dom Maklerski dla akcji zagranicznych? Inwestowanie na światowych giełdach w pigułce

Kupowanie akcji zagranicznych spółek nie różni się niczym specjalnym od nabywania polskich akcji. Jedyną różnicą jest używanie obcej waluty oraz możliwość korzystania z większej ilości rynków i instrumentów niż w przypadku GPW. Jeśli chcesz się stać współwłaścicielem Facebooka, Amazona czy Tesli, to nie musisz się nawet ruszać sprzed swojego komputera. Wszystkie formalności i procedury załatwisz w wygodny sposób przez internet.

  • akcje zagraniczne kupisz zarówno w polskich domach maklerskich (XTB, TMS, Bossa, mBank itd.) jak i poprzez europejskich brokerów (DEGIRO, EXANTE, Dif Broker itd.)
  • najpopularniejszym rynkiem są bezdyskusyjnie Stany Zjednoczone
  • jest kilka domów maklerskich (m.in. XTB, TMS), które nie pobierają prowizji za handel akcjami – warto skorzystać z takiej oferty i zaoszczędzić na opłatach

Domy maklerskie z dostępem do akcji zagranicznych

Jeszcze parę lat temu większość domów maklerskich koncentrowała swoje działania na GPW. Na szczęście sytuacja się zmieniła diametralnie. Dzisiaj każdy inwestor ma swobodny dostęp do rynków zagranicznych wliczając w to USA, Europę, Azję a nawet Australię. Jednak nie każde biuro maklerskie ma taką samą ofertę. Różnice są ogromne, zarówno w ilości dostępnych giełd jak i w wysokości prowizji jaką trzeba uiścić od każdej transakcji. To jaki dom maklerski wybierzesz do inwestowania w akcje zagraniczne będzie miało znaczący wpływ na efektywność twojego działania.

Akcje zagraniczne kupisz zakładając darmowe konto m.in.:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

7 zasad jak wybrać dobry dom maklerski do inwestowania na rynkach zagranicznych

Wybierając instytucję, która umożliwi ci inwestowanie na rynkach zagranicznych, zwróć uwagę na wszystkie czynniki. Przyjrzyj się dokładnie takim elementom jak: 

  • #1wysokość prowizji – jaka jest stawka od każdej transakcji kupna i sprzedaży
  • #2metody wpłat i wypłat pieniędzy – czy wiąże się to z jakimiś opłatami?
  • #3inne koszty – czy występuje opłata za przechowywanie akcji, za dostęp do giełd, za nieaktywność, przewalutowanie itp.
  • #4obsługa w języku polskim – czy istnieje? czy możliwy jest kontakt telefoniczny?
  • #5dostęp do giełd zagranicznych – ile krajów? ile akcji? czy również ETF-y?
  • #6regulacje prawne – czy podmiot działa za zgodą KNF? czy posiada wymagane pozwolenia?
  • #7 – dostępne instrumenty – czy możliwy jest handel instrumentami pochodnymi w oparciu o indeksy, surowce, metale szlachetne itp.

Powyżej wymieniono najważniejsze różnice, jednocześnie warto wybierać ofertę instytucji w oparciu o własne, subiektywne wymagania.  

Jak kupić akcje spółek zagranicznych? 

Założenie rachunku jest bardzo proste. Polega na wypełnieniu formularza rejestracyjnego online oraz zaakceptowaniu warunków umowy pomiędzy inwestorem a instytucją finansową o świadczenie usług pośrednictwa w obrocie papierami wartościowymi. Po dopełnieniu formalności otrzymujesz dostęp do platformy transakcyjnej. Po przelaniu środków z konta bankowego na nowoutworzony rachunek brokerski lub maklerski, możesz zacząć zakup akcji, ETF-ów lub derywatów.

Handel odbywa się za pomocą arkusza zleceń. Kupujący i sprzedający wysyłają „swoje zapotrzebowanie na akcje” określając ilość oraz cenę, po której są gotowi nabyć lub sprzedać dane papiery wartościowe. Swoje „zamówienie” możesz ograniczyć tylko do podania ilości akcji, które chcesz kupić – zostanie ono wypełnione po cenie rynkowej. 

Akcje Shell na giełdzie Eurnext
źródło: xtb.pl

Najważniejsze rynki zagraniczne

Obecnie najpopularniejszym rynkiem akcji są Stany Zjednoczone, które posiadają ponad 80% kapitalizacji wszystkich giełd papierów wartościowych. Skądinąd nikomu nie trzeba tłumaczyć pojęcia Wall Street. Największą giełdą w USA i na świecie jest nowojorska NYSE (New York Stock Exchange), a drugą co do wielkości NASDAQ zawierający akcje najpotężniejszych firm technologicznych.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się giełdy azjatyckie takie jak Tokio, Hong Kong czy Singapur. W Europie dominuje brytyjska giełda London Stock Exchange (LSE), niemiecka Xetra oraz Euronext. Ta ostatnia pozwala zawierać transakcje w oparciu o akcje 7 krajów takich jak Holandia, Belgia, Francja, Włochy, Irlandia, Norwegia i Portugalia.

Najlepszy Dom Maklerski z ofertą akcji zagranicznych – podsumowanie

Zakup akcji zagranicznych jest bardzo prosty i przypomina transakcje wykonywane na polskim rynku. Aby mieć dostęp do rynków zagranicznych wystarczy podpisać umowę z brokerem lub domem maklerskim. Usługi oferowane przez te podmioty różnią się wysokością opłat, poziomem jakości wykonywanych usług i ich zakresem. W szczególności należy zwrócić uwagę na prowizję od transakcji – może ona wynosić od 0% do 0,4%.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo