Kontrakty CFD na polskie akcje

Który broker oferuje kontrakty CFD na polskie akcje? Czy warto handlować przy użyciu tej metody? Jakiej wielkości dźwignia występuje w CFD na akcje z polskiej giełdy? Inwestorzy często sięgają po ten instrument z dźwignią finansową, który umożliwia handel na spadki na wzrosty wycen akcji.

CFD na akcje polskie

Czym są kontrakty CFD na polskie akcje i jak działają?

Kontrakty CFD na polskie akcje są umową pomiędzy dwoma stronami, w której uczestnicy zobowiązują się do rozliczenia kwoty równej różnicy pomiędzy wartością akcji z czasu otwarcia zlecenia a ceną akcji z momentu zamknięcia zlecenia. Są to instrumenty pochodne dostępne na platformach firm, które tworzą swoje oferty w oparciu o warszawską giełdę papierów wartościowych (GPW). Kontrakty na różnice kursowe są bardzo popularne stad znajdziesz je w ofercie domów maklerskich oraz wyspecjalizowanych brokerów Forex.

Zwróć uwagę jednak, iż kontrakt CFD na akcje nie jest papierem wartościowym. Jest tylko instrumentem pochodnym od akcji, który umożliwia wykorzystanie ruchów cen akcji spółek. W odróżnieniu do rzeczywistych akcji, nie stajesz się właścicielem aktywa.

5
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB opinie i recenzja 2024 r.

Przyciągająca promocja 0% prowizji za handel akcjami i ETF-ami, dostęp do 16 światowych giełd, lecz brak możliwości …

Czy warto kupować polskie akcje za pomocą kontraktów CFD?

Działanie każdego instrumentu finansowego to podstawowa wiedza każdego inwestora. W przypadku instrumentów CFD zarabianie polega na rozliczaniu różnicy pomiędzy ceną zamknięcia i otwarcia kontraktu. Na tej podstawie szacowane są zyski i straty osiągane w trakcie trwania transakcji. Inwestorzy CFD mają możliwość korzystania ze wzrostów, ale gdy trend ulegnie odwróceniu mogą zawsze zmienić pozycję na krótką – zarabiają wtedy na spadkach. Pozostałe zalety tych instrumentów to przede wszystkim:

  • asymetryczny charakter instrumentów pochodnych,
  • korzystanie z mechanizmu lewarowania – pozwala na osiąganie większych zysków

Inwestor przyjmuje na siebie większe ryzyko, które jednocześnie jest szansą na zarobienie dużo większej ilości pieniędzy niż w typowych transakcjach na giełdzie. Co jest więc lepsze, CFD czy akcje? Na to pytanie nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć. Obydwie metody mają swoje wady i zalety. Wszystko zależy od poziomu ryzyka jakie akceptujesz, wysokości kapitału, doświadczenia w inwestowaniu i horyzontu czasowego.

Jaka jest dopuszczalna wielkość dźwigni w kontraktach CFD na akcje?

Wśród brokerów oferujących instrumenty CFD na polskie akcje (np. XTB, TMS Brokers, Bossa) największy dopuszczalny lewar to 1:5. Oznacza to, że należy posiadać co najmniej 20% depozytu, aby dokonać transakcji z użyciem kontraktów na różnicę kursową.

Maksymalna wielkość dźwigni wynika z regulacji zawartej w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi. Brokerzy nie zawsze stosują tę maksymalną wysokość. Przy polskich akcjach spotkasz się równie często z mniejszymi lewarami np. 1:3,3; 1:2 itp.

Handel CFD na polskie akcje – przykład

Przykładowo cena akcji spółki CD Projekt jest w przedziale od 125 do 130 zł za jedną akcję. Wyraźnie widać, że cena zmierza do 140 zł, więc decydujesz się zaryzykować. Kupujesz 100 kontraktów CFD na akcje za 129 zł – to razem 12 923 zł. Twoje środki w tym kontrakcie to tylko 3 876 zł, gdyż korzystasz z dźwigni 3,3x. Gdy cena osiąga poziom 135 zł zamykasz swój kontrakt.

Zarobiłeś 562 zł w ciągu krótkiego czasu. Ta kwota wynika z prostego rachunku:

  • zainwestowana kwota x wielkość lewara x wzrost wartości pozycji,

3 876 x 3,3 x 4,44% = 562 zł – zysk

Należy od tej kwoty odjąć zapłacone prowizje i dodatkowe opłaty – są to np. opłatę overnight.

Żródło: xtb.com. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Który broker ma w ofercie CFD na polskie akcje?

CFD na akcje to instrument, którym możesz handlować za pośrednictwem platform brokerskich. Do najbardziej znanych na polskim rynku należą:

Wybór brokera jest o tyle ważny, iż niewiele firm oferuje CFD na polskie akcje. Kluczowi brokerzy z europejskiego rynku omijają akcje z polskiej giełdy na swoich platformach transakcyjnych w swoich. GPW jest dość ciekawa, a zmienność akcji z tego parkietu należy traktować jako zaletę i okazję inwestycyjną.

CFD na akcje z GPW – czy warto?

Konstrukcja kontraktów na różnicę kursową ma kilka przewag nad posiadaniem zwykłych akcji. Jest to możliwość zawarcia odwrotnych pozycji na rynku w przypadku odwrócenia się trendu na spadkowy. Nie każde biuro maklerskie oferuje krótką sprzedaż. Dodatkowo możliwość skorzystania z mechanizmu dźwigni może zwielokrotnić zyski inwestora. Jednocześnie jest to związane z większym ryzykiem. Granie z użyciem pożyczonego kapitału to tzw. ryzyko kredytowe, które występuje obok ryzyka rynkowego. Negatywny efekt dźwigni finansowej nazywany jest maczugą finansową.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo