Kontrakty CFD na polskie akcje

Który broker oferuje kontrakty CFD na polskie akcje? Czy warto handlować przy użyciu tej metody? Jakiej wielkości dźwignia występuje w CFD na akcje z polskiej giełdy? Inwestorzy często sięgają po ten instrument z dźwignią finansową, który umożliwia handel na spadki na wzrosty wycen akcji.

CFD na akcje polskie
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Czy warto kupować polskie akcje za pomocą kontraktów CFD?

Działanie każdego instrumentu finansowego to podstawowa wiedza każdego inwestora. W przypadku instrumentów CFD zarabianie polega na rozliczaniu różnicy pomiędzy ceną zamknięcia i otwarcia kontraktu. Na tej podstawie szacowane są zyski i straty osiągane w trakcie trwania transakcji. Inwestorzy CFD mają możliwość korzystania ze wzrostów, ale gdy trend ulegnie odwróceniu mogą zawsze zmienić pozycję na krótką – zarabiają wtedy na spadkach. Pozostałe zalety tych instrumentów to przede wszystkim:

  • asymetryczny charakter instrumentów pochodnych,
  • korzystanie z mechanizmu lewarowania – pozwala na osiąganie większych zysków

Inwestor przyjmuje na siebie większe ryzyko, które jednocześnie jest szansą na zarobienie dużo większej ilości pieniędzy niż w typowych transakcjach na giełdzie. Co jest więc lepsze, CFD czy akcje? Na to pytanie nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć. Obydwie metody mają swoje wady i zalety. Wszystko zależy od poziomu ryzyka jakie akceptujesz, wysokości kapitału, doświadczenia w inwestowaniu i horyzontu czasowego.

Jaka jest dopuszczalna wielkość dźwigni w kontraktach CFD na akcje?

Wśród brokerów oferujących instrumenty CFD na polskie akcje (np. XTB, TMS Brokers, Bossa) największy dopuszczalny lewar to 1:5. Oznacza to, że należy posiadać co najmniej 20% depozytu, aby dokonać transakcji z użyciem kontraktów na różnicę kursową.

Maksymalna wielkość dźwigni wynika z regulacji zawartej w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi. Brokerzy nie zawsze stosują tę maksymalną wysokość. Przy polskich akcjach spotkasz się równie często z mniejszymi lewarami np. 1:3,3; 1:2 itp.

Handel CFD na polskie akcje – przykład

Przykładowo cena akcji spółki CD Projekt jest w przedziale od 125 do 130 zł za jedną akcję. Wyraźnie widać, że cena zmierza do 140 zł, więc decydujesz się zaryzykować. Kupujesz 100 kontraktów CFD na akcje za 129 zł – to razem 12 923 zł. Twoje środki w tym kontrakcie to tylko 3 876 zł, gdyż korzystasz z dźwigni 3,3x. Gdy cena osiąga poziom 135 zł zamykasz swój kontrakt.

Zarobiłeś 562 zł w ciągu krótkiego czasu. Ta kwota wynika z prostego rachunku:

  • zainwestowana kwota x wielkość lewara x wzrost wartości pozycji,

3 876 x 3,3 x 4,44% = 562 zł – zysk

Należy od tej kwoty odjąć zapłacone prowizje i dodatkowe opłaty – są to np. opłatę overnight.

Żródło: xtb.com. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Który broker ma w ofercie CFD na polskie akcje?

CFD na akcje to instrument, którym możesz handlować za pośrednictwem platform brokerskich. Do najbardziej znanych na polskim rynku należą:

Wybór brokera jest o tyle ważny, iż niewiele firm oferuje CFD na polskie akcje. Kluczowi brokerzy z europejskiego rynku omijają akcje z polskiej giełdy na swoich platformach transakcyjnych w swoich. GPW jest dość ciekawa, a zmienność akcji z tego parkietu należy traktować jako zaletę i okazję inwestycyjną.

CFD na akcje z GPW – czy warto?

Konstrukcja kontraktów na różnicę kursową ma kilka przewag nad posiadaniem zwykłych akcji. Jest to możliwość zawarcia odwrotnych pozycji na rynku w przypadku odwrócenia się trendu na spadkowy. Nie każde biuro maklerskie oferuje krótką sprzedaż. Dodatkowo możliwość skorzystania z mechanizmu dźwigni może zwielokrotnić zyski inwestora. Jednocześnie jest to związane z większym ryzykiem. Granie z użyciem pożyczonego kapitału to tzw. ryzyko kredytowe, które występuje obok ryzyka rynkowego. Negatywny efekt dźwigni finansowej nazywany jest maczugą finansową.

[Total: 2 Average: 5]

Podziel się swoją opinią

Dodaj Odpowiedź

Poradnik Inwestora - Kryptowaluty, Akcje, ETFy, REITy
Logo