Kontrakty CFD na ropę naftową

Ropa naftowa to surowiec o strategicznym znaczeniu. Z jednej strony jest materiałem pędnym i podstawą transportu na całym świecie (dla ropy naftowej nie ma na razie dobrej alternatywy), a jednocześnie służy jako materiał do wyrobu kilkunastu tysięcy różnych produktów. Jest także aktywem, którym obraca się na światowych rynkach towarowych. Duże wahania cen ropy naftowej przyciągają traderów liczących na intratne zyski. Jedną z ich najpopularniejszych metod handlu są kontrakty CFD na ropę WTI lub Brent.

Kontrakty CFD na ropę naftową WTI i Brent

CFD na ropę – jak to działa?

Cena ropy naftowej podlega ciągłym wahaniom co doskonale widać w ostatnich miesiącach. Z tego powodu to aktywo świetnie nadaje się do spekulacji i gry w krótkoterminowych sesjach. Przy użyciu kontraktów CFD inwestorzy mogą obstawiać zarówno spadki, jak i wzrosty cen ropy naftowej. Ten instrument posiada również inne ważne cechy:

  • pozwala znacząco zwiększać zyski (lub straty) dzięki mechanizmowi dźwigni,
  • jest rozliczany na podstawie zestawień ceny otwarcia z ceną zamknięcia.

Właśnie z powodu porównywania cen kursu CFD jest nazywany kontraktem różnicowym lub kontraktem na różnicę kursową.

Oto przykład kontraktu CFD na ropę WTI na platformie xStation, do której dostęp oferuje polski dom maklerski XTB:

Okno zlecenia kontraktu CFD na ropę WTI - platforma xStation XTB
Źródło: xtb.com. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. 

Jeśli handlujesz akcjami na giełdzie okno zlecenia wyda ci się znajome. Przyciski Kup (Buy) i Sprzedaj (Sell), ceny, określenie wolumenu, egzekucja natychmiastowa lub zlecenie oczekujące – ta terminologia nie zaskakuje. Różnica jest jednak znacząca – akcje możesz sprzedać tylko wtedy gdy je już posiadasz (tylko wtedy masz aktywny przycisk Sell). W CFD od razu obydwa przyciski są aktywne a służą one do otwierania pozycji w odwrotnych kierunkach. I tak:

  • Buy (Kup) odpowiada za pozycję long, czyli grę na wzrosty. Zajmując tę pozycję, zarobisz gdy cena ropy wzrośnie
  • Sell (Sprzedaj) to nic innego jak zajęcie pozycji short, czyli próba osiągnięcia zysku wtedy gdy cena ropy spadnie

Po otwarciu danej pozycji obserwujesz wyniki notowań i w odpowiednim momencie zamykasz pozycję. Aby ograniczyć ryzyko lub zmaksymalizować zyski możesz korzystać z narzędzi takich jak Stop Loss lub Take Profit.

Więcej szczegółów jak działa kontrakt CFD oraz co znaczy spread, pips, swap znajdziesz w osobnym artykule: https://www.poradnik-inwestora.pl/cfd-dzialanie/

Dźwignia dla CFD na ropę naftową

Ropa naftowa jest surowcem, który jest wykorzystany do handlu CFD na różnych platformach brokerskich (m.in. XTB, TMS, eToro). Dbając o bezpieczeństwo obrotu kontraktami regulator ustalił maksymalną wartość dźwigni dla każdego instrumentu, która może być używana do zawierania kontraktów CFD . Dla ropy naftowej maksymalny lewar to 1:10. Dla inwestora jest to informacja oznaczająca, że aby kupić lub sprzedać kontrakt na ropę, wystarczy 10% kapitału własnego, który należy wpłacić na depozyt. Pozostałe 90% to pieniądze pożyczone od brokera.

Czy dźwignia 10x to dużo? Na Forex, na parach walutowych spotkasz się z wartością 100x, natomiast w CFD na kryptowaluty lewar wynosi tylko 2x. Jest to więc wartość uśredniona. Pamiętaj, że nie tylko dźwignia się liczy jeśli chodzi o ryzyko i potencjalne zyski. Dogłębnie przemyśl z jakim wolumenem złożyć zlecenie. Nie musisz od razu handlować całym kontraktem. Możesz zacząć nawet od wolumenu 0,01.

Czy CFD to dobry pomysł na zarabianie na ropie? Lepiej wybrać ropę WTI czy Brent?

Opinie o kontraktach CFD są podzielone. Jedni inwestorzy uważają, że tego typu handel jest zbyt nieprzewidywalny i nie warto sięgać po ten instrument. Inni, z dużą tolerancją na ryzyko, chwalą sobie tego typu rozwiązania. Ilość brokerów na rynku i ich stabilna pozycja pokazuje, iż wciąż jest dużo chętnych na handel kontraktami CFD.

Czy ma znaczenie, które CFD na ropę jest lepsze? WTI czy na Brent? Trzeba wiedzieć czym dokładnie są te rodzaje ropy naftowej. WTI to ropa wydobywana w Stanach Zjednoczonych, na jej podstawie ustalane są ceny referencyjne dla USA. Brent pochodzi z pól naftowych na Morzu Północnym i jest wzorcem cenowym dla Europy. Trudności geopolityczne w regionach naftowych danego kraju mają z reguły wpływ na wycenę danego rodzaju ropy. Różnic jest znacznie więcej – jakość, technologia wydobycia, odbiorcy itp. – również i te czynniki (choć w mniejszym stopniu) kształtują zależność i ceny pomiędzy WTI a Brent.

Jak zacząć handel kontraktami na różnice?

Aby zacząć handel CFD musisz założyć konto maklerskie. Handel ropą jest możliwy u większości europejskich brokerów oraz domów maklerskich działających na polskim rynku. Do zaufanych firm należą:

Przeglądając ich ofertę warto zwrócić uwagę na warunki handlu, wysokość prowizji czy ilość dostępnych instrumentów.

Podsumowanie

Jest jeszcze kilka rzeczy, o których warto wiedzieć. Istotnym elementem konstrukcji kontraktów CFD na ropę jest ich wycena w oparciu o kontrakty terminowe na ten surowiec. Wiąże się to z wygasaniem kontraktów a następnie ich rolowaniem na kolejny okres.

Reasumując, handel ropą naftową z użyciem kontraktów CFD to ciekawa metoda inwestowania. Nie ogranicza tylko do hossy, daje szansę na zarobek również w okresach spadków. Pozwala na zajęcie pozycji z niewielkim depozytem i reagowanie na rosnące lub malejące ceny surowce bez posiadania prawdziwej ropy.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo