Ranking kantorów kryptowalut – czerwiec 2024 r.

Kantory kryptowalut są równie popularne jak giełdy kryptowalut. W szczególności początkujący inwestorzy cenią sobie prostotę i funkcjonalność kantorów online, w których w oknie zlecenia wystarczy określić kwotę inwestycji i wybór metody płatności. Ranking kantorów kryptowalut to solidna pomoc w wyborze internetowej platformy cyfrowych walut.

Najlepsze kantory kryptowalut:

4.6
Egera opinie 2024: czy warto korzystać z tego kantoru i giełdy kryptowalut?

Egera

Najszybszy kantor kryptowalut księgujący wpłaty i wypłaty 24/7 z większości polskich banków. Możliwe również …
4.5
Kanga Exchange – opinie o giełdzie i kantorze kryptowalut

Kanga Exchange

Kanga Exchange to marka stworzona przez Polaków w 2018 roku, w zakres której wchodzi giełda kryptowalut oraz duża …

Jak działa kantor kryptowalut

Kantor kryptowalut działa na podobnych zasadach co zwykły kantor. Różnica występuje oczywiście w walutach. W tradycyjnych kantorach dokonujemy wymiany euro, dolarów, funtów, a w kantorach kryptowalut konwertujemy złotówki na bitcoin, ethereum, litecoin oraz inne.

Możemy skorzystać z internetowych kantorów krypto ale również z punktów stacjonarnych.

Procedura zakupu kryptowalut jest intuicyjna i zbliżona do tej, którą znamy z zakupu fiducjarnych walut. Wygląda następująco: wybierasz kantor, wpłacasz pieniądze, akceptujesz kurs a następnie otrzymujesz kryptowaluty. Podobnie jest ze sprzedażą. Określasz po prostu wolumen btc, eth, ltc lub innego coina i realizujesz transakcję po ustalonej odgórnie stawce.

Jak kupić bitcoin w kantorze kryptowalut

Aby kupić wybraną kryptowalutę w kantorze kryptowalut musimy utworzyć darmowe konto oraz przejść weryfikację tożsamości. Formalności zajmują kilka minut po czym można przejść do transakcji.

Przykładowe okno zlecenia wygląda następująco:

Okno zlecenia w kantorze kryptowalut
źródło: egera.com

Wnioskując, zakup bitcoina w kantorze kryptowalut składa się z następujących kroków:

 1. Utworzenie darmowego konta
 2. Weryfikacja tożsamości (potrzebny będzie dowód osobisty)
 3. Wybór metody płatności (przelew, BLIK, karta)
 4. Wpisanie kwoty w oknie zlecenia, akceptacja transakcji
 5. Wybór metody przechowywania kupionych kryptowalut – pozostawienie ich na koncie w kantorze lub przesłanie na adres swojego zewnętrznego portfela

Warto jeszcze dodać jeden krok, który zapewni wyższą ochronę twoich środków. Do tego celu potrzebować będziesz aplikacji Google Authenticator, którą pobierzesz z Google Play lub App Store. Następnie po utworzeniu konta w kantorze, przejdź do zakładki Ustawienia i włącz weryfikację dwuetapową (2FA). Od tego momentu logowanie do konta i transfer krypotowalut wymagać będzie podanie jednorazowego kodu wygenerowanego przez aplikację.

Kantory online i kantory stacjonarne

Stacjonarne kantory kryptowalut znajdziesz w dużych miastach w Polsce. Często stanowią one uzupełnienie klasycznych kantorów walutowych. Nie zawsze koszty obsługi są takie same. Korzystniej wypadają kantory online.

W przypadku partnerskich kantorów kryptowalutowych danej sieci dodatkowym kosztem jest zazwyczaj prowizja dla osoby prowadzącej dany kantor. Tłumacząc to na przykładzie:

 • zakup bitcoina w kantorze online = prowizja od transakcji
 • zakup bitcoina w kantorze stacjonarnym = prowizja od transakcji + prowizja dla operatora kantoru

Czym różni się kantor kryptowalut od giełdy kryptowalut

Kupno i sprzedaż kryptowalut może odbywać się zarówno w kantorze jak i na giełdzie kryptowalut. Podstawową różnicą pomiędzy platformami jest to, iż w kantorze kursy kryptowalut nie są kształtowe przez użytkowników – ustala je właściciel. W praktyce ceny są dość podobne, przy czym w kantorze aktualny kurs jest wyraźnie komunikowany w oknie zlecenie, a na giełdzie użytkownik musi samodzielnie sprawdzić możliwą do zapłaty cenę spośród ofert znajdujących się w orderbooku. Na giełdzie każdy może też spróbować samodzielnie określić cenę kryptowaluty, wystawić taką ofertę i czekać czy znajdzie się na nią chętny. W kantorach nie ma takiej opcji.

Zaletą kantorów jest przejrzystość i łatwość dokonywania transakcji. Na korzyść giełdy kryptowalut przemawiają niższe koszty. W obydwóch przypadkach warto wybierać sprawdzone firmy, z długą obecnością na rynku, dobrymi opiniami użytkowników i sprawną obsługą klienta. Do najlepszych giełd kryptowalut zalicza się: Binance, Coinbase, Zonda Global, Kraken, Kucoin.

Najlepsze polskie kantory kryptowalut

Spośród wielu kantorów kryptowalut obecnych na polskim rynku wyróżnić należy:

 • Egera – pierwszy kantor i giełda w Polsce, która uzyskała zezwolenie KNF na prowadzenie działalności płatniczej
 • Kanga Exchange –  kantor i giełda online, we współpracy z ponad 250 kantorami stacjonarnymi
 • Flying Atom – ponad 7 lat na rynku, 17 kantorów stacjonarnych w dużych miastach, ponad 40 bitomatów w całym kraju
 • Swaply – polski fintech i internetowy kantor działający na podstawie licencji estońskiej

Oferty kantorów różnią się pod względem m.in. dostępnych kryptowalut, kosztów ich wymiany, metod wpłat czy wypłat z konta. Przed zakupem warto sprawdzić nasz aktualizowany na bieżąco ranking kantorów kryptowalut i przekonać się, która firma jest godna zaufania i oferuje najkorzystniejsze warunki wymiany.

Poradnik Inwestora
Logo