Gdzie kupić sztabki złota? Jakie sztabki złota wybrać?

Fizyczne złoto staje się niezwykle wartościowym aktywem w przypadku całkowitego załamania gospodarczego. Przechowywanie oszczędności w tej postaci przyjmuje formę sztabek lub tzw. monet bulionowych. Gdzie kupić sztabki złota? Jakiego producenta najlepiej wybrać? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania.

 • Sztabki złota kupisz zarówno online jak i stacjonarnie
 • Istnieje wiele możliwości dokonania transakcji, począwszy od zakupu bezpośrednio w mennicy, poprzez wyspecjalizowanego brokera a skończywszy handlu z innym użytkownikiem
 • Wybierz produkt, który będziesz mógł łatwo odsprzedać. Największą płynność mają Valcambi, Heraeus, PAMP, Perth Mint i inne firmy zrzeszone w London Bullion Market Association (LBMA)
Sztabki złota inwestycyjnego

Gdzie kupić sztabki złota? Wybrane punkty sprzedaży

Sztabki złota kupisz m.in w następujących miejscach:

 • bezpośrednio od „producenta” (np. Mennica Polska)
 • poprzez bank (np. PKO BP, BOŚ, Santander)
 • od dealera, czyli firmy pośredniczącej (np. Goldenmark, Tavex)
 • na wyspecjalizowanej platformie (np. Independent Metals)
 • od innego użytkownika (np. na Allegro)

Aby zmaksymalizować bezpieczeństwo transakcji, ważny jest wybór renomowanego sprzedawcy. Mennica Polska posiada w swojej ofercie sztabki własnej produkcji oraz innych cenionych firm. Zamówienia możesz złożyć online, telefonicznie lub udać się do sklepu stacjonarnego zlokalizowanego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, we Wrocławiu lub Gdańsku. Również wybrane banki pośredniczą w handlu złotem. Nie znajdziesz tu jednak innych produktów i odmiennych cen, gdyż ich ofertę stanowi baza z Mennicy Polskiej. Jedyną korzyścią może być odbiór osobisty w placówce bankowej.

Lepszych cen możesz szukać u dealerów (Goldenmark, Tavex i inni). Wartym zapamiętania miejscem jest też giełda metali szlachetnych Independent Metals. Jest to portal, który gromadzi oferty kupna i sprzedaży metali szlachetnych. Nabyć możesz tam złote sztabki i monety. Zaletą są niższe ceny produktów niż w Mennicy. W przypadku zakupu na portalach – Independent Metals, Allegro, Olx, eBay – musisz uwzględnić większe ryzyko. Platformy nie dają gwarancji autentyczności sprzedawanych produktów.

Waga sztabki złota. Jaką wybrać?

Jak wygląda sztabka złota wie każdy, gdyż przedmiot ten występuje często w popkulturze. Te bryły mogą składać się z czystego złota lub stopu z innymi metalami. Podstawową jednostką w rozliczeniach między bankami i na giełdzie są sztabki o masie 400 uncji, co odpowiada 12,44 kg.

Takie sztabki są niepraktyczne dla inwestorów indywidualnych ze względu na ich wagę i bardzo dużą wartość. W Polsce dostępne są sztabki o gramaturach m.in. 1 g, 2 g, 5 g, 10 g, 20 g, 31,1 g, 50 g, 100 g, 250 g, 500 g, 1000 g. Im mniejsza waga jednostkowa, tym wyższa cena w przeliczeniu na kilogramy. Jeśli kupujesz złoto na wypadek kryzysu, to zdecydowanie rozważ zakup mniejszych gramatur, które łatwiej będzie spieniężyć. Jeśli kupujesz w celach inwestycyjnych, to lepszą cenę uzyskasz przy większych sztabkach.

Skąd w powyższym zestawieniu taka nietypowa gramatura 31,1g ? Tyle dokładnie wynosi 1 uncja trojańska (oz) – podstawowa jednostka wagi stosowana do analizy metali szlachetnych. Filtrując produkty warto pamiętać o tymm alternatywnym systemie miary.

Jakie sztabki złota wybrać? Renomowani producenci

Aby nie mieć problemu sprzedaży złota w przyszłości, najlepiej jest wybrać sztabki z prestiżowych mennic. Ci najlepsi producenci posiadają akredytację London Bullion Market Association. Można się tym aspektem kierować przy wyborze i przed zakupem sprawdzić czy dana mennica przynależy do zrzeszenia wytwórców LBMA. Firmy muszą spełnić szereg rygorystycznych wymagań, tym samym zapewniają gwarancję najwyższej jakości złota inwestycyjnego.

Wśród topowych firm znajdują się Valcambi, Umicore, The Perth Mint Australia, PAMP (Credit Suisse), Metalor, Heraeus, Royal Canadian Mint. Sztabki z tych mennic są rozpoznawalne na całym świecie. Taki produkt będziesz mógł odsprzedać gdziekolwiek zechcesz. Sztabki złota z wyżej wymienionych marek są powszechnie dostępne w Polsce. Jeśli jesteś pewien, że w przyszłości złoto będziesz chciał sprzedać w naszym kraju, możesz spokojnie wybrać naszego rodzimego producenta jakim jest Mennica Polska.

Najbardziej znani na świecie producenci sztabek złota

Złoto inwestycyjne. Na co zwrócić uwagę

Wydaje się, ze kupowanie złota inwestycyjnego to dość prosty proces. W rzeczywistości tak jest. Musisz tylko zwrócić uwagę na kilka drobnych szczegółów.

Przy inwestowaniu w złoto niezwykle istotny jest wybór punktu zakupu. Wydawać się może, że zakup w punkcie stacjonarnym, gdzie możesz fizycznie obejrzeć produkt jest najbezpieczniejszy. Przekazujesz gotówkę i odbierasz złoto. Tutaj bardzo ważna jest renoma firmy, w której przeprowadzasz transakcję. Inną opcją jest zakup przez Internet. Zaletą jest możliwość porównania ceny wśród wielu ofert. Złoto otrzymasz przesyłką (warto wykupić ubezpieczenie) lub odbierzesz w punkcie stacjonarnym.

Kupując sztabkę od innego użytkownika warto spytać czy sprzedawca zgadza się na weryfikację metalu. Takie usługi są dostępne u dealerów. Nie musisz z nich korzystać, ale jeśli sprzedający będzie niechętny, powinno dać ci to do myślenia.

Bezpieczny zakup. Bezpieczne przechowywanie

Czy istnieje sposób, by w całkowicie jednoznaczny sposób określić autentyczność złota? Tak. Wymagana jest jednak wiedza i praktyka. Przykładowo, jednym ze sposobów jest sprawdzenie przewodności metalu. Pomiarów musisz jednak dokonać za pomocą specjalnych testerów.

Dla większości klientów lepszą opcją będzie sprawdzenie wiarygodności sprzedawcy. Mennica jest pewnym miejscem. Punkty dealerskie warto wybrać wtedy, gdy istnieją na rynku wiele lat. Istotne jest aby sztabka posiadała Certipack (inaczej zwany CeriCard). To certyfikat autentyczności pełniący również funkcję ochronną. Oczywiście nie daje on 100% gwarancji (jest przecież łatwiejszy do podrobienia niż samo złoto), ale zapewnia bezpieczne przechowywanie. Sztabka powinna być chroniona oryginalnym opakowaniem jeśli chcesz utrzymać jej nieskazitelny stan i utrzymać wartość do odsprzedaży.

Sztabki złota - znani producenci - PAMP, Credit Suisse, Perth Mint, Valcambi
Na CertiPacku znajdziesz nazwę producenta, próbę złota, wagę oraz informację o numerze seryjnym

Jeśli nie sztabki, to co? W jakiej postaci można jeszcze inwestować w złoto

Zastanawiasz się czy sztabki to optymalny wybór? To nie jedyna forma złota inwestycyjnego. Oprócz sztabek równie popularne są również:

 • Monety bulionowe. Oferowane przez mennice zwykle mają niższą cenę w przeliczeniu na gram niż sztabki. Dodatkowo oferują wysokie walory wizualne oraz łatwiejsze opcje weryfikacji autentyczności.
 • ETF-y. Jednostki funduszu, możesz kupić podobnie jak akcje, na giełdzie papierów wartościowych.
 • Kontrakty na różnice cenowe. W praktyce, nie musisz posiadać złota aby na nim zarabiać. Metoda określana jako złoto CFD jest prostą formą spekulacji na temat przyszłej ceny kruszcu. Możesz próbować zyskać zajmując pozycję long (wierzysz, że cena wzrośnie) lub short (w twojej prognozie cena złota spadnie). W kontraktach CFD, jeśli dobrze wyznaczysz trend zarobisz, jeśli źle stracisz.

Instrument, taki jak ETF na złoto, pozwala osiągnąć inwestorom ekspozycję na ten metal szlachetny bez konieczności kupowania fizycznego produktu. Odchodzi więc problem przechowywania kruszca. Zwróć uwagę w jaki ETF inwestujesz. Są 2 grupy ETF-ów na złoto – jedne fundusze śledzą i odwzorowują cenę rynkową złota, inne dają ekspozycję na spółki wydobywające złoto. To zupełnie odmienne typy inwestycji.

Jednostki ETF na złoto kupisz m.in. u brokerów:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Czy warto kupować sztabki złota?

Złoto to dla wielu polisa ubezpieczeniowa. W długim terminie wartość surowca rośnie, zapewniając właściwą ochronę niezależnie od nieprzewidywalnych zdarzeń na świecie. Pamiętaj jednak o ryzyku inwestycyjnym. Ceny sztabek oraz monet uzależnione są od aktualnych notowań kruszców. Przed podjęciem decyzji o kupnie sztabek, każdy powinien rozważyć, czy taka transakcja jest dla niego odpowiednia, biorąc pod uwagę swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie produktów, sytuację finansową i stawiane cele.

Biorąc jednak pod uwagę historię złota, warto rozważyć zakup sztabki jako dodatek do portfela inwestycyjnego. Pewien procent swoich oszczędności można przechowywać w ten sposób nawet jeśli jest się początkującym inwestorem.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo