Jak kupić akcje niemieckich spółek?

Niemiecka gospodarka jest jedną z najbardziej rozwiniętych na świecie. Stabilność ekonomiczna oraz polityczna to coś, czego inwestorzy szukają w tych post-pandemicznych czasach. Czym charakteryzują się niemieckie rynki finansowe i w jaki sposób można na nich inwestować? Gdzie najkorzystniej kupić niemieckie akcje?

Gdzie kupić niemieckie akcje?

Choć niemiecka giełda nie jest najpopularniejsza na świecie, to z powodzeniem możesz znaleźć jej akcje i indeksy w ofertach brokerów i domów maklerskich w Polsce. Z czego wynika więc popularność tej oferty? Po pierwsze Niemcy są największą gospodarką w Europie pod względem PKB, to za nimi plasuje się Wielka Brytania, Francja i inne kraje. Po drugie, na niemieckiej giełdzie notowane są spółki rozpalające wyobraźnię, w szczególności wśród fanów motoryzacji. Na Xetra – bo tak nazywa się niemiecka giełda – notowane są akcje BMW, Volkswagen, Porsche, Mercedes-Benz, Volkswagen a nawet akcje Tesli!

Akcje z giełd zagranicznych kupisz na bardzo korzystnych warunkach m.in.

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Wybór odpowiedniego konta maklerskiego jest niezwykle istotną rzeczą. Kluczowe znaczenia dla wyboru rachunku mają koszty transakcyjne, opłaty czy dostęp do zagranicznych rynków. Jeśli zamierzasz zainwestować w niemieckie akcje lub indeksy powinieneś przeanalizować ofertę XTB i eToro. Promocyjna oferta tych brokerów pozwala na transakcje rzeczywistymi akcjami z 0% prowizją, co powoduje iż twój handel może być efektywniejszy.

Inwestowanie na giełdzie w Niemczech  – niezbędne informacje

Na niemiecką giełda składa się kilka najważniejszych indeksów:

  • DAX – najważniejszy indeks niemieckich akcji, w skład którego wchodzi 40 największych spółek pod względem kapitalizacji w Niemczech. Jest to indeks dochodowy, co oznacza, że bierze pod uwagę również dochody z wypłaty dywidend, a nie tylko wzrost c
  • MDAX – obejmuje 60 spółek o średniej kapitalizacji z wyłączeniem firm z sektora technologicznego
  • SDAX – obejmuje 70 spółek o małej kapitalizacji z wyłączeniem firm z sektora technologicznego
  • TecDAX – obejmuje 30 największych spółek z sektora technologicznego, z wyłączeniem tych, które notowane są w DAX.

Oczywiście poza nimi znajdziemy również te nieco bardziej niszowe, jednak dla większości inwestorów te powyższe będą w zupełności wystarczające.

Jakie akcje niemieckie warto kupić?

Niemcy to przede wszystkim motoryzacja, dlatego akcje takich spółek jak BMW czy Volkswagen mogą być niezwykle interesujące. Gigant farmaceutyczny, czyli firma Bayer również powinien stanowić stabilną opcję na przyszłość. Nie można pominąć firmy Adidas, czyli jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek sportowych na świecie.

Wśród topowych spółek notowanych na giełdzie Xetra we Frankfurcie warte uwagi są także: Allianz (ubezpieczenia), Siemens AG (automatyzacja i cyfryzacja), BASF SE (chemikalia), Deutche Telekom AG (telekomunikacja), SAP SE (software) czy BioNTech (biotechnologia).

Jak inwestować w akcje spółek niemieckich?

Godziny handlu na giełdzie Xetra to każdy dzień roboczy od 09:00 do 17:30.

Podobnie jak w przypadku pozostałych zagranicznych akcji masz tutaj możliwość inwestowania bezpośredniego, za pomocą ETF-ów lub kontraktów CFD. Co to dokładnie oznacza? Już wyjaśniam:

  • inwestowanie bezpośrednie – to po prostu bezpośredni zakup akcji konkretnej spółki, umożliwia pełną kontrolę nad portfelem
  • ETF – to fundusz inwestycyjny, który jest notowany na giełdzie i odzwierciedla zachowanie danego indeksu. Jest to bardziej bezpieczna opcja od inwestowania bezpośredniego, jednak ewentualne wzrosty nie są tak dynamiczne jak w przypadku pojedynczych spółek. ETF-y są polecane dla początkujących inwestorów, ale i Ci bardziej doświadczeni z nich korzystają
  • CFD – są to instrumenty pochodne, co oznacza, że kupując CFD nie stajesz się właścicielem akcji czy funduszu ETF – jedynie spekulujesz czy jego cena wzrośnie, czy też spadnie. Pamiętaj jednak, że gdy kurs pójdzie w innym kierunku, niż ten który oczekiwałeś to poniesiesz stratę. Dodatkowo CFD-y są lewarowane, co oznacza, że możesz otworzyć znacznie większą pozycję niż Twój wkład początkowy. Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć zyski, ale i naraża Cię na większe straty. Przy tego rodzaju inwestycjach niezbędna jest umiejętność zarządzania ryzykiem, dlatego kontrakty CFD są polecane zaawansowanym i doświadczonym inwestorom.

Niemiecka giełda ma bardzo wiele do zaoferowania i warto posiadać w swoim portfolio akcje spółek pochodzących z największej europejskiej gospodarki. Niemcy kojarzą się przede wszystkim ze stabilnością i tym samym charakteryzują się tamtejsze rynki finansowe.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo